Hacı Bayram Veli

imported_mihrace

Active member
Hacı Bayram öyle büyük bir ün kazanır ki, kendisine düşman olanların çıkardığı, devlete karşı ayaklanma başlatacağı şeklindeki bazı dedikodular dönemin padişahı II. Murat’ın kulağına gider. Bundan rahatsız olan Padişah, Hacı Bayram’ı Edirne’ye çağırtır. Kendisiyle bizzat görüştükten sonra, duyduklarının iftira olduğunu anlar ve ona bağlı olan dervişlerin vergiden muaf tutulacağını beyan eder.
Ancak bu, birçok taklit ehlinin de el alıp tarikate girmesine yol açar. Sayıları kırk bini aşar dervişlerin. Şikâyetler artınca, Padişah, Hacı Bayram-ı Veli’ ye haber yollatıp kaç müridinin olduğunu öğrenmek ister. "Bunlar dervişlerinizse vergi alınmayacak, ama gerçekten hepsi de sizin müritleriniz mi?" diye sorar.

Bunun üzerine Hacı Bayram
“Benim bütün dervişlerim, falanca gün Ankara ovasında toplansın!..” diye ilan verir.
Büyük bir çadır kurulur, yemekler yenir, dualar okunur...
Nihayet, Hacı Bayram Veli görünüp kalabalığa seslenir:
“Kim gerçekten bana teslim olmuşsa gelsin, ben onu kesip Allah`a ulaşması için kurban edeceğim!.”
Herkeste bir telaş ve korku...
Topluluğun içinden bir kadın öne çıkar, bir de adam!.
“Alın içeri!.” denir....
Çadıra girerler!..
Birden dışarı kanlar akmağa başlar.
Kanları gören, ardına bakmadan kaçar... Meydanda kimseler kalmaz.
Aslında önceden çadıra gizlenen koyunların kanıdır akan!... Ama bu olay gerçek teslimiyet ve imanı ortaya koymaya yetmiştir. Bunun üzerine Hacı Bayram, Padişaha şöyle bir mektup gönderir:
“Padişahım, benim ik dervişim var...!"

TESBIHAT

Active member
bızde böyle sınavlardan gecıyoruz bazen
allahu tealaya olan ınancımızın saglamlıgı da bu ımtıhanlarla ortaya cıkmıyor mu

imported_mihrace

Active member
TESBIHAT ' Alıntı:
bızde böyle sınavlardan gecıyoruz bazen
allahu tealaya olan ınancımızın saglamlıgı da bu ımtıhanlarla ortaya cıkmıyor mu
.Elbette öyle,Rabbim bizi şaşırtmasın ve kapısından ayrılmayanlardan eylesin duasıyla....
SADAKAT VE SEBAT VAKTİNDE SADAKAT VE SEBATTIR...

Merih

Well-known member
Ayrıca kendisi Akşemsettin'in hocasıdır. Akşemsettin ise Fatih Sultan Mehmet in Hocasıdır. Türbesi Ankara / Ulus dadır.