Kandiller&Teheccüd Namazı

molla_zehra

Well-known member
1.Neden Kandiller var?yani nerden türeyen bir olay?
Neden sadece hanifilerde izlenen bir husus?
Edindigim bilgilere göre müslümanlar,hristiyanlar gibi özel tatil günlerine özeniyorlardi,ve kandiller bundan bir bulanan bir husus,araplara göre bu bir bidat.

**Kandiller dinin değil geleneğin ürünüdür. İbadet değil adettir. Bunu bilerek yapılırsa bir beis olması gerektir. Bu durumda bid'at nitemesi de yersiz kaçmaktadır.

2.Muzemmil suresinin ilk ayetlerini okuyoruz....yani sanki gece namazı farz gibi....Bir selefiyle konuştum dedi ki; 5 vakit namaz farz kılınmadan önce farzdı..
Sonra nesh (nesh mesuh Kur’anda hangi anlamda var olduğu tartışmaya girmedim) olmuş falan dedi..
Diyor ki ayetin hükmü kalkmış ama metni değil....Allahu alim...
Siz ne dersiniz teheccüd namazı bize farz mı?
Birde onun Peygamberimiz zamanında cemaatle kılındığına dair sahih rivayatler var mı?

**a. Başta Hz. Aişe ve İbn Abbas, bazı sahabiler ve imamlar gece namazının önce farz (Hz. Aise ve İbn Abbas bir yıl, Said b. Cübeyr 9 yıl farz olarak kılındığını düşünüyor) olup surenin son ayetiyle nafileye tenzil edildiğini söylerler. Burada ihtilaf surenin 20. ayetinin ana bölümden ne kadar sonra indiği ile alakalıdır.

b. Çoğunluk/cumhur son ayetin Medine'de indiği görüşündedir. Dolayısıyla çoğunluğa göre teheccüd Medine'ye kadar farz olmuş olmalıdır.

c. Son ayetin 9 yıl sonra veya Medine'de indiği görüşüne itirazım vardır.
Bunu söyleyenler ayetteki "Allah yolunda savaşacaklar" ve "zekatı verirler" ibarelerine istinat etmişlerdir. Oysa ki bölümün başında ALIME EN SEYEKUNE (Allah onların gün gelip .... olacağını bildi) ibaresi şüpheye meydan bırakmayacak kadar açıktır ve burada gelecekten ihbar vardır.

d. Benim uzun tetebbuattan sonra son ulaştığım görüş gece namazı hiçbir zaman farz olmamıştır. Delilim ayetin içindendir. 20 ayette "Rabbin senin ve yanındakilerden bir kısmının gecenin üçte ikisini..." ibaresi, Sahabenin sadece bir kısmının gece namazı kıldığını gösterir. Bu da asla farz olarak görülmediğinin en açık delilidir. Eğer farz görülseydi hepsi kılardı.

( Cevaplar Mustafa İslamoğlu'na Aittir. )

lafzadi

Active member
s.a kardeşim öncelikle allah razı olsun yollamış olduğun yazı için...ben mustafa islmaoğlunu pek okumam ama verdiği cvplar güzel olmuş...

şimdi zaten 5 vakit namazı zor kılanlar var üzerlerine sanki yükmüş gibi adl edenler var...acaba gece namazıda farz olsaydı ne olurdu halimiz...

baki selamlar...vesselam

T

Tarihci19

Misafir
biraz basit düşürsek : sokaktaki adam haftadan haftaya cuma kılıyor yada bayramdan bayrama alnı secdeye gidiyor şimdi kandil günü bu adam yatsıya gidip alnını secdeye koyuyor namaz kılıyor ordaki kuran sohbetini dinliyor efendimize salavat getiriyor,, bunun nesi kötu bu olsamı daha iyi olmasa mı daha iyi,, araplarda fazladan bişey yapmamak için bi sürü mazeret hazır zaten..

molla_zehra

Well-known member
TARİHCİ ABİ KÖTÜ OLAN ADAMIN İBADET ETMESİ DEĞİL,YALNIZCA KANDİL İÇİN İBADETİ SEÇMESİ VE BUNU KENDİNE ADET EDİNMESİDİR BENCE.HERGÜN BİR SIRA CEMAATİ OLAN CAMİLERİN KANDİL YADA MÜBAREK GECELERDE DOLUP TAŞMASI BU ABSÜRD DÜŞÜNCENİN YANSIMASI DEĞİL MİDİR?
BU GECELERİ EN GÜZEL ŞEKİLDE İHYA ETMEK EN EFDALİDİR LAKİN BİR İNSANIN ERTESİ GÜN BU YAPTIĞI İBADETLERİ BİR DAHAKİ MÜBAREK GECEYE DEĞİN BIRAKMASI OLACAK İŞ MİDİR?

T

Tarihci19

Misafir
İBADET ETMESİ DEĞİL,YALNIZCA KANDİL İÇİN İBADETİ SEÇMESİ VE BUNU KENDİNE ADET EDİNMESİDİR BENCE. HERGÜN BİR SIRA CEMAATİ OLAN CAMİLERİN KANDİL YADA MÜBAREK GECELE RDE DOLUP TAŞMASI BU ABSÜRD DÜŞÜNCENİN YANSIM ASI DEĞİL MİDİR?

bir insnaın kandilde hiç gitmediği camiye gitmesi kesinlikle absurd değildir,, işte bakın kandil normalde ibadet etmeyen birini bile camiye gönderiyor.. bunun nesi kötu veya saçma?? normalde alnı secdeye gitmeyen kulun alnını secdeye sürmesine sebeb oluyor kandil bunun nesi kötu veya saçma?? yani biz camiinin sürekli cemaati olarak arada bir gelenlere kucak açmamızmı daha güzel yoksa siz normal zamanda gelmiyorsunuz bu gunlerde de gelmeyin dememizmi normal? elbette her zaman gelmiyor diye bu gunde gelmeyin dememiz absurd olur..

lafzadi

Active member
Tarihci ' Alıntı:
biraz basit düşürsek : sokaktaki adam haftadan haftaya cuma kılıyor yada bayramdan bayrama alnı secdeye gidiyor şimdi kandil günü bu adam yatsıya gidip alnını secdeye koyuyor namaz kılıyor ordaki kuran sohbetini dinliyor efendimize salavat getiriyor,, bunun nesi kötu bu olsamı daha iyi olmasa mı daha iyi,, araplarda fazladan bişey yapmamak için bi sürü mazeret hazır zaten..
ZATEN KARDEŞİM ARAPLAR İSLAMİYETİ TAM YAŞAMIYORLARKİİ..KARDEŞİMİN ARAP Bİ ARKADAŞI VAR YANİ MÜSLÜMANLA ALAKASI HİÇ YOK TABE HEPSİ İÇİN GEÇERLİ DEĞİL AMA ÇOĞU DİKKAT ETMİYOR.. BAZI DURUMLARDA BİLE GÖZLERİNE İNANMIYOSUN YAPTIKLARI ŞEYLER ÇOK FARKLI YANİ İSALMİYETLE YAKINDAN UZAKTAN ALAKALARI YOK...

molla_zehra

Well-known member
TARİHCİ ABİ GELEN İNSANI CAMİDEN KOVMAK TABİ Kİ SAÇMA.BENİM ABSÜRD DEDİĞİM BU ZİHNİYETTİR VE BU ZİHNİYETİ ADETLEŞTİRMEDİR.
NORMAL ZAMANDA NAMAZI,ABDESTİ KENDİNE,YAŞANTISINA UZAK GÖRENLER,BÖYLE MÜBAREK GECELERDE CAMİYE GİTMEYİ HAYATIN OLMAZSA OLMAZI DİYE GÖRMEKTEDİR.BEN BUNU SAÇMA BULMAKTAYIM.BİİZNİLLAH BU DÜŞÜNCELER BİR AN ÖNCE YÜREKLERDEN SİLİNİR DE İBADET AŞKI,ŞEVKİ DÜŞER "KURUMUŞ" GÖNÜLLERE..VESSELAM

lafzadi

Active member
özge ' Alıntı:
TARİHCİ ABİ GELEN İNSANI CAMİDEN KOVMAK TABİ Kİ SAÇMA.BENİM ABSÜRD DEDİĞİM BU ZİHNİYETTİR VE BU ZİHNİYETİ ADETLEŞTİRMEDİR.
NORMAL ZAMANDA NAMAZI,ABDESTİ KENDİNE,YAŞANTISINA UZAK GÖRENLER,BÖYLE MÜBAREK GECELERDE CAMİYE GİTMEYİ HAYATIN OLMAZSA OLMAZI DİYE GÖRMEKTEDİR.BEN BUNU SAÇMA BULMAKTAYIM.BİİZNİLLAH BU DÜŞÜNCELER BİR AN ÖNCE YÜREKLERDEN SİLİNİR DE İBADET AŞKI,ŞEVKİ DÜŞER "KURUMUŞ" GÖNÜLLERE..VESSELAM

ÖZGE KARDEŞİMDE HAKLI ÇÜNKÜ ŞÖYLE BİR EVİ DÜŞÜNELİM BÜTÜN DUVARLARI VAR AMA ÇATISI YOK O EVDE KIŞIN OTURAMASSINIZ OTURULMAZ ÇÜNKÜ...TIPKI BUNUN GİBİ BEN YAPIYORUM İBADETLERİMİ AMA CUMADAN CUMAYA DİYEN KARDEŞLER EKSİK YAPTIKLARININ FARKINDA BİLE DEĞİLLER...

İNSAN ALLAHIN EMİR ETTİĞİ ŞEYLERİ YAPMALI...

5 VAKİ NAMAZINI KILMAYAN KİMSELAR CENNETE GİREMEYECEKLER..

ÇÜNKÜ CENNETİN ANAHTARI NAMAZDIR...VESSELAM

T

Tarihci19

Misafir
""""5 VAKİ NAMAZI NI KILMAY AN KİMSELAR CENNET E GİREMEYECEKLER...""""

bu yanlış lafzadi kardeşimm...

""""NORMAL ZAMAND A NAMAZI,ABDESTİ KENDİNE,YAŞANTISINA UZAK GÖRENLER,BÖYLE MÜBAREK GECELE RDE CAMİYE GİTMEYİ HAYATI N OLMAZS A OLMAZI DİYE GÖRMEKTEDİR""""

normal zamanda namazsız abdestsiz olan hiç bir kimse kandilde camiye gitmeyi hayatın olmazsa olmazı görmüyor..

TESBIHAT

Active member
sıyah ve beyaz renklerı dısında da renkler vardır
zeytın dalı uzatmak lazım
bır kandıl gecesı bırının hayatının kandılı olur kı benım nıce arkadaslarıma oldu örtündüler
allah kandıllerı hedıye etmıs
mesafe katetmek ısteyen de degerlendırır
hayatında allah ıcın bır kere olsun secdeye gıden de
ınsallah ateıst olan da bır kere olsun meclıslerımıze gelır de nasıplenır
hayırlar evetlere bu mubarek gecelerde dönusur
allah bereketlı kandıller yasattsın

H

hadim

Misafir
Dinlediğim bir sohbette RABBİM kulunu affetmak için bahane arayacak- hiç namaz kıldınmı?-yok.-kur-an okudunmu?-yok.-kandilleri değerlendirdinmi?yok.yok yok yok -peki bunları yapanların yanındadamı bulunmadın?RABBİM'in RAHMETİsonsuz inşallah rahmetiyle kurtulacaz.BEN KULUMUN ZANNI ÜZEREYİM demiyormu? inşallah.yoksa bizim kırık dökük ibadetlerimiz mi bizi kurtaracak?tabiki dualarımız,eksiksiz O'na tam kul olmak.İnşallah rabbim nasip etsin. Bütün gönüllere isteme arzusunu yerleştirsin..._________________________________________________Bu zaman günahların serbest bırakılıp sevaplara engel konulduğu zamandır.
Bu zamanda felsefe dinin önüne geçti.Yani insan fikri,ayetlerin önüne geçti.Felsefe ateizme alet oldu.
Bu zaman aslanı kediye boğdurmak zamanıdır.İş sahibi bayanları bir toplantıya davet ediyorlar.Orada mini etekli bir hanım kapıya dikilmiş,baş örtülü bir hanıma "siz giremezsiniz!"diyor.B,aslanın kediye mağlup olmasıdır....(9.1.2007 ZAMAN Ahmet Şahin)devamını okuyun tavsiye ederim.Ve şöyle noktalıyor.Bu zamanda islamiyeti yaşamak kahramanlıktır.

T

Tarihci19

Misafir
doğru, iman ateşten kor olmuş, bıraksan imanın gider bırakmasan elin yanıyor...