Bediüzzaman'ın Düğününe Gidiyorum..."

lafzadi

Active member
Bediüzzaman'ın Düğününe Gidiyorum..."

--------------------------------------------------------------------------------
Bazı anlar, bazı zamanl ar, bazı mekanl ar, bazı olayla r, bazı kişiler diğerlerinden daha farklıdır, daha özeldir, daha anlamlıdır...Onları farklı kılan çok özel farklılıklar, anlaml ar vardır. Yüklendiği ve taşıdığı özellikler onu diğerlerinden ayırmaktadır.

İşte böyle bir farklılığı, böyle bir özelliği ve güzelliği geride bıraktığımız 22-24 Eylül 2002 tarihl erinde gerçekleştirilen Risale-i Nur Işığında Küreselleşme ve Ahlâk konulu sempoz yumda binler ce katılımcının tanıklığıyla ve gönül desteğiyle yaşadık.

1990 itibar iyle başlayan Ulusla rarası Bediüzzaman Sempoz yumlar ı ile Risale-i Nur eksenl i düşüncenin ve bilims el worksh op’ların yoğun bir şekilde Türkiye’nin gündeminde yer işgal ettiği bir dönemi yaşamaktayız. Son on yılda ulusal ve ulusla r arası; bölgesel-lokal çalışmalarla Bediüzzaman’ın Kur’ân Tefsir i eksenl i yoruml arı konuyl a ilgili uzmanl ar tarafından ele alınıp tebliğler şeklinde sunuld u.

Gerek konfer anslar , gerek panell er, gereks e sempoz yumlar zincir i öncelikle İstanbul’da başlayarak, Türkiye’nin belli başlı merkez lerind e gündeme taşındıktan sonra dünya coğrafyasının hemen her merkez inde bu etkinl ikler adeta birbir inden habers izce organi ze edildi .

Bir ucu Afrika’da Mısır, Fas, Tunus, Cezayi r, Çad’da; diğer ucu ABD eyalet lerind e; diğer yandan uzak Asya’ya Malezy a, Endone zya, Güney Kore’ye, tâ Avustr alya kıtasına uzanan bir yayılım yelpaz esine şahit olduk. Dünyanın her tarafında Risale-i Nur eksenl i düşüncenin tartışma platfo rmlarında üniversitelerde akadem isyenl erin sunuml arıyla toplan tılar icra edildi ve bu zincir halen devam ediyor .

“Risale-i Nur Işığında Küreselleşme ve Ahlâk” konulu mezkûr sempoz yum çok ilginç anılara, olayla ra ve entere san görüntülere sahne oldu.

* * *
23 Eylül Pazart esi öğle yemeğini Sempoz yumun yapıldığı Kaya Ramada Oteli’nin restor anında Bediüzzaman’ın talebe lerind en Mustaf a Sungur Ağabey ve Mehmet Fırıncı Ağabey ile birlik teydik . Sungur Ağebeye Sempoz yumla ilgili bir cümlelik değerlendirmesini sordum . Aldığım cevap şöyle idi:

“Bugün adeta Kadir Gecesi gibi.. . Kadir Gecesi de senede bir gelir, ama bir ömre bedeld ir. Bu toplan tı da Üstadımızın vefatından beri yapılan en büyük, en manida r bir toplan tı oldu.. .”

* * *
Sempoz yumun son akşamı yurt dışından gelen misafi rle ile Gürpınar’da özel bir konuk evinde berabe rdik. Mısırlı meşhur bilim adamı Prof. Dr. Abdul Halim Uveys bir Kur’ân-ı Kerîm aşrı okudu. Kur’ân tilave ti öylesine derunî, içten, ruhani; öylesine hissed ilerek okunmuştu ki dinley enleri mestet mişti. Misafi rlerde n birisi o esnada hissiy atını şöyle aktarıyordu:

“Kendim i şu esnada Mekke-i Mükerremede hisset tim; bu salonu n melekl erle dolu olduğuna inanıyorum.”

* * *
Sempoz yumun ilk gününde İstanbul’un dışından Anadol u’dan binler ce insan katılmıştı. Toplan tının yapıldığı Lütfi Kırdar Kongre Merkez inin salonl arı böylesine olağanüstü bir kalaba lığı taşıyacak bir durumd a değildi. Bunun için fuayel ere dev barkav izyon ve sinevi zyon ekranl arı kurara k toplan tıyı içerde izleme imkanı bulama yanlar a dış mekanl arda takip etme imkanı sağlamıştık. Bu atmosf erde İstanbul dışından gelen konukl arımız fuayey e mermer zemini nin üzerine oturup sempoz yumu izlemişlerdi.

Bu esnada dışarı çıkan ABD Hartfo rt Semine ri Dekanı Prof. Dr. Ian Markha m bu tablo karşısında şaşkın bakışlar içindeyken yanında buluna n Mehmet Fırıncı Ağabeye “Olmaz böyle bir şey, olmaz böyle bir şey! Ben ne Amerik a’da, ne de dünyanın hiçbir yerind e böyle bir toplan tı görmedim. Sizler i kutluy orum.. . Bu nasıl bir gönül birlik teliğidir, bu nasıl bir ruhtur anlaya mıyorum...”

* * *
Sempoz yum ile ilgili gerek başlamadan, gereks e toplan tı esnasında, gereks e de bittik ten sonra öylesine hoş anlar ve anılar yaşandı ki bunları bu yazının sınırlarını aşacağı için tek tek ifade edemiy oruz. Şu kadarını söyleyelim ki Bediüz-zamanın vefatından beri gerçekleştirilen niteli k ve niceli k açısından en muhteşem, en çoğulcu, katılımcı ilmi seviye si yüksek, manevi iklimi son derece engin duygus al boyutu çok zengin bir hafta yaşadık.

Nasıl güzel olmasın ki? Dünyanın yirmi beş diline çevrilen, 25 ayrı dünya ülkesinden 50 bilim adamının katıldığı ve her bir tebliğle yepyen i ufukla ra yelken açılan, yeni açılımlara yepyen i pırıl pırıl düşünce ve yoruml ara sahne olan Risale-i Nurların ve Bediüzzaman’ın bayramı, şehr-ayını, düğünü, şöleni daha nasıl olabil ir?

MUSTAF A ÇALIŞAN -Moral Dergis i'nden-

molla_zehra

Well-known member
LAFZADİ KARDEŞ BU YAZI ÖNCEDEN PAYLAŞILDI.SANA TAVSİYEM PAYLAŞMALARINI SUNMADAN ÖNCE BAK BEN ÇOK DÜŞTÜM BU DURUMA :)AFVEN NACİZANE BİR İHTARDI.KIRILMA SAKIN :)VESSELAM