Hz. Muhammed Kac Yaşında idi...

SaYa

Well-known member
S.A. kardeşlerim aklıma takılan bir şey var bir kaç gündür yardımcı olurmusunuz? şimdi Peygamber Efendimiz Muhammed s.a.v. 571 yılında doğdu ve 632 yılında vefat etti diye biliyoruz. aradaki yıl 61 ama biz peygamberimizi 63 lyaşında vefat etti biliyoruz burada ki fark nedir hesaplamalarla ilgili bir yanlışlık mı takvimlerden ( miladi hicri ) kaynaklanan bir problem mi lütfen yardımcı olurmusunuz.

SaYa

Well-known member
YARDIMMMMMMMMMMMMMMM

yazıyı bende okudum ama..........._________________________________________________"Buhârî"nin bildirdiğine göre, hicretin onuncu senesi, Hazreti Peygamber'in küçük oğlu "İbrâhim'in öldüğü gün güneş tutulmuştu. O zaman Resûl-i Ekrem altmışüç yaşında bulunuyordu. Onuncu hicret yılında görülen güneşin bu küsûf hâdisesi, mîlâdın 632 nci yılında, Ocak ayının yedinci gününe rastlamaktadır. Bu tarih esas tutularak, Resûl-i Ekrem'in ay senesi-ne göre altmışüç yıllık hayatı, geriye doğru hesaplanırsa, doğum tarihi 571 senesi Nisanının 13 üncü ve Rebîulevvelin birinci günü olmuş olur

buradaki yazıda 632 yılından 63 yıl geriye gidersek 571 yılı çıkar diyor ben anlamadım bunu ya :( :( :( 61 yıl olmaz mı

SaYa

Well-known member
YARDIMMMMMMMMMMMMMMM

bende bunu düşündüm ama çocukluğumuzdan beri bize öğretilen hiç bir yerde bize bu anlatılmadı :( :( :( yada biz neden die soırmadık hiç :( :( :(

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici
YARDIMMMMMMMMMMMMMMM

Toplam cıkarma hesabları ile yaş hesaplaması farklıdır.

571 dahil olmak üzere birer birer ekleyiniz 63 tane bir eklediğinizde 632 de dahil olmak üzere 632 eder...

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici
Yardimmmmmmmmmmmmmmm

İyidi Resulu zişan a.s.v. efendimiz miladi 571-632 yılları arasında yasamısdır ve hicri 63 yasında vefat etmişdir sergerdan nın dediği gibi gun farkı var ve 63 yasını miladi yası ile karıstırıyoruz. Bununla birlikde 63 hicri yasıdır ve miladi yası 63 den daha azdır...

Tarihci

Marmara Tarih
şemsi takvim kameri takvim den 11 gün fazladır bu fazlalıklar ceviri hesaplarında dikkate alınmazsa cevrilen tarihte sapma olur, 571 tarihi bu şekilde sapmalı bi tarihtir, ince hesaplandığında ise 569 dur, kameri takvimin 11 gün eksiğini 33 yılda bir sene çevrilen tarihe eklemek icab eder, dolayısıyla 61 e kameri takvimin her sene için eksik olan 11 günleri yani 61 yıl için 2 sene eklenince 63 tamamlanır.. 33 yılda bir eklenir ama ikinci seneyi eklemek için tam 66 sene gerekmez 33 den 1 sene de fazla olsa 2. sene de eklenir çevirinin kuralı bu şekildedir..

zamanında şemsi takvimle kameri takvim çeviri ince hesab edilmeden çıkarılmış ve sölenmiş 571 kaba hesapla çıkıyor oysaki bizim hocalarda sölediki efendimiz 569 doğumludur,,,

şemsi takvim kameri takvimden 11 gün fazladır bu fazlalıklar ceviri hesaplarında dikkate alınmazsa cevrilen tarihte sapma olur, 571 tarihi bu şekilde sapmalı bi tarihtir, ince hesaplandığında 569 dur..

Marmara Üniversitesi Tarih Bölümü