Keske Toprak olsaydım

lafzadi

Active member
i]Kur'ân-ı Kerim'de kıyamet ve ahiret halleriyle ilgili pek çok âyetler yer alır. Bu âyetlerde o gün insanların içerisine düşe-ceği durumlar tasvir edilir. Yü-ce Rabbimiz, kıyamet günü in-sanların düşecekleri acı sonları şimdiden bize haber vererek bizleri uyarıyor, o kötü durum-lara düşmememiz için tedbir al-mamızı istiyor. Bu uyarılar da Yüce Allah'ın bize olan lütuf ve kereminin bir sonucudur. İşte bu İlahî uyarılardan biri de Ne-be' suresinin şu ayetidir:
"Biz sizi yakın bir azap ile uyardık. O gün kişi, ellerinin yapıp öne sürdüğü işlere bakar ve kâfir: "Keşke ben, toprak ol-saydım!" der.(1)
Aslında bizler topraktan ya-ratıldık. Bizim aslımız toprak, Yüce Allah, atamızı topraktan yarattı.(2) Atamız Âdem'in topraktan yaratılmış olması, bi-zim de topraktan yaratıldığı-mız anlamına gelir. Bunun için Kur'ân'da “Ey insanlar eğer öl-dükten sonra dirilmekten kuş-kuda iseniz bilin ki ,biz sizi top-raktan yarattık.”(3) şeklinde her insana yönelik genel ifadeler kullanılmıştır. Zaten bugün bi-limsel olarak da insan vücudu-nun aslının toprak olduğu tes-pit edilmiş durumdadır.
Önemli olan ise toprak asıllı olduğumuzun farkına varmak, bunun bilincinde olmaktır. Bu-nun için de toprağı iyi tanıma-mız gerekir. Zira toprağı tanı-mak, aslımızı anlamaya götü-rür bizi.
Toprak asıllı olduğumuz hal-de toprak gibi olamıyorsak ya-zıklar olsun bizlere! Toprak gibi arı ve temiz olamıyorsak.. Top-rak gibi örten ve temizleyen de-ğilsek. Toprak gibi yaratılış ga-yesine uygun hareket edenler-den değilsek.. Toprak gibi bere-ketli ve yararlı olamıyorsak.. Toprak gibi sürekli üreten de-ğilsek.. Toprak gibi kucaklaya-mıyorsak. Toprak gibi doyuran değilsek.. Toprak gibi müteva-zı değilsek. Toprak oluşumuzu kabullenemiyorsak. Yazıklar olsun aslını inkâr edenlere!
[/i]
[