YA NEDİR BU NURCULUK...

hasret

Well-known member
Nurculuk - Birlik, dirlik ve beraberlik idealidir.
Nurculuk - Anlaşma, birleşme, bağdaşma, kaynaşma ve güçleşme amacıdır...
Nurculuk - Gönüller üzerine müesses ilahi Nur mekteb-i irfanına süluk etmekdir.
Nurculuk - Kardeşliktir. Fakat öyle kardeşlik ki ırsi kardeşlik dahi onun yanında sönük kalır.
Nurculuk - Müslümanların derdini kendine dert edinmektir.
Nurculuk - Hak namına kelle de gitse haksızlığa tapmama andıdır.
Nurculuk - Hapsede kapatılsa, zindana ateşe de atılsa, dilim dilim doğransa yine ilahi şahitlik vazifesini
yapma azmidir.
Nurculuk - Enaniyetten tecerrüd edip kardeşinde fani olmaktır.
Nurculuk - Hakkın hatırını, nefsin hatırına, hakkın muradını nefsin muradına takdim etmektir.
Nurculuk - Zulmete karşı Nuru, küfre karşı imanı, rezalete karşı fazileti ve esarete karşı hürriyeti müdafaadır.
Nurculuk - Hakkı iladır.
Nurculuk - Hakka yönelmek, Kur'ana sarılmak ve Peygamberler Peygamberine (A.S.V.) bağlanmaktır.
Nurculuk - Maruf'u emir, ve münker'i nehydir. Yani herkesi iyiliğe çağırmak, iyiliği emretmek ve kötü­lükten vaz geçirmeye çalışmaktır.
Nurculuk - Hablül metine temessüktür.
Nurculuk – Sırr-ı ihlas ile samimi tesanüddür ve ittihadtır.
Nurculuk - İslamiyetin ulvi ve kudsi imanının şanı ve icabı olarak Tevhid bayrağını açıp, cesaret ve me­tanet zırhını giyinip, ihlas kılıncını kuşanıp, Kur'an ve iman hizmetinde maddi ve manevi her şeyden feragat düsturu ile Cehd ü gayret etmektir.
Nurculuk - İzzetle mevti, zilletle hayata tercihtir.
Nurculuk - Kesb-ü kemal ve seyri cemaldir.
Nurculuk - Kur'an ve iman hakikatlerini ilandır.
Nurculuk - Hakikatlerin hakikatine, ilahi kudrete ve külli iradeye teslimiyet duygusudur.
Nurculuk - Şahısların değil, şahıslarla tahdit edilemiyen ezeli ve ebedi hakikatlerin peşinde koşmaktır.
Nurculuk - Ef'al ve hareketlerini şahıslara, sakim mesleklere, sapık kanaatlara değil, İslami düsturlara, ilahi prensiplere, ezeli ve ebedi hakikatlere intibak ettirmektir.
Nurculuk - Zillet ve meskenet düşmanlığıdır.
Nurculuk - Küfr-ü mutlaka karşı sonsuz muazzam ve müthiş bir kıyamdır.
Nurculuk - İslamiyeti kupkuru kelimelerden ruhsuz heykelcilikten ibaret bilen salak gafillere ve solak se­fihlere İslamiyetin külli bir cemiyet nizamı, hayat düzeni ve kainat mizanı olduğunu bildirme ve gösterme azmidir.
Nurculuk - Ölürsem şehidim, kalırsam Kur’an’ın hizmetkarıyım prensibidir.
Nurculuk - Her zaman ve her yerde batılla mücahede ve mütemerrid dalaletle mücadele akdidir.
Nurculuk - Hak ve hakikat uğrunda durmamasına uğraşmak ve dönmemesine dayanmak şuurudur.
Nurculuk - Maşeri tekamülatı şahsi kemalata takdim düsturudur.
Nurculuk - Hakkaniyete çözülmemesine inanmak ve bağlanmak ahlakıdır.
Nurculuk - ALLAH’dan gayri hiç bir fani önünde serfüru etmeme vakarıdır.
Nurculuk - Yalnız ve yalnız Cenab-ı Hakka tapmak ve ondan yardım istemek terbiyesidir .
Nurculuk - İslamda ayrılık ve gayrılık değil, aynılık dileğidir.
Nurculuk - Kudret-i ezeliyeden başka bir kuvvet ve varlık karşısında zaaf ve acze iltica etmeme iradesidir.
Nurculuk - Müzdarip insanlığa karşı hayat ve kuvvet, şefkat ve fazilet vazifesini ifadır.
Nurculuk - Yıllar yılı sürüp gelen korkunç ölüm uykusundan uyanma, ruhlara vurulan esaret bağlarını zillet ve meskenet zincirlerini kırıp parçalama ve yıldızlara, güneşlere basarak kudsi alemlere çıkıp yük­selme ve oradan güneşler gibi parlayıp, gökler gibi gürleyip şimşekler gibi çakma kararı ve gayretidir.
Nurculuk - Kendine dönme, kendine gelme, kendini bilme ve kendini tanımadır.
Nurculuk - Ezelden beri yanan ve ebediyetlere kadar da sönmemesine yanacak olan güneşlerden örülmüş ilahi bir meş'aledir.
Nurculuk - Hakikatın kudsi ateşinden ebedi vuslatın hasret ve şevkinden alev almış mukaddes bir fikirdir.
Nurculuk - Her işte her zaman her yerde her şeyde hakkı iltizamdır.
Nurculuk - Kendinden olmayan kendini bilmeyen kendine dönmeyen ve kendine (onu kendine döndürünceye, kendindeki kendiliğe benzetinceye kadar) aslanlar gibi mücahede ve mücadele etme mefkuresidir.
Nurculuk - Büyük sonsuz ve mukaddes bir davanın dertlisi çilelisi ve kara sevda1ısı olmaktır.
Nurculuk - Sahil-i selamet olan Dar-üs-Selama Ümmet-i Muhammediyeyi (A.S.M.) çıkaran bir sefine-i Rabbaniyede hademeliktir.
Nurculuk - Cadde-i Kübra-yı Kur'aniyedir.
Nurculuk - Hakkı arama bulma şevki ve sonsuzluk iştiyakıdır.
Nurculuk - Kula kulluk zilletine vedadır.
Nurculuk - İslam Fedailiğidir.
Nurculuk - Kalpte istikamet, maksatta hakkaniyet, histe fazilet, ahlakta nezafet, ve ruhta ulviyet hakimiyetidir.
Nurculuk - Cansız ruhsuz şuursuz imandan, aşk ve hayat hamle ve kuvvet kaynağı şuurlu nurlu ve ulvi imana, resmi ve mecazi Müslümanlıktan hakiki Müslümanlığa, manalı ruhlu ve canlı Müslümanlığa rücudur.
Nurculuk - Asayişi muhafazadır.
Nurculuk - Emniyeti bozup sakatlaştırmak değil, kurup temelleştirmektir. Alçaltıp düşürme değil, yükseltip kemale erdirmektir.
Nurculuk - Hizb-üş Şeytanın (Komünizmin, Siyonizmin, Masonizmin, Materyalizmin, Süfyanizmin vs. nin) tecavüzlerine, tah­riplerine, şerlerine karşı kahramanlar diyarı, şehitler yurdu, gaziler ülkesi olan bu mukaddes Vatanı ve bütün Alem-i İslamı himaye ve vikaye için dest-i kudret tarafından tesis edilmiş mu­azzam ve muhteşem bir Sedd-i Kur'andır.
Nurculuk - Nur u Kur'an ile nurlanmak ve istekli muhtaçları da nurlandırmaktır.
Nurculuk - Ecdada hürmet, maziye ve an'aneye sadakattır.
Nurculuk - Asr-ı Saadet güneşinin yirminci asır ufkunca tebellür eden kudsi bir lem'asıdır.
Nurculuk - Ölümsüzlük mesleğidir.
Nurculuk - Zulmetten Nur'a, dalaletten hidayete, esaretten hürriyete isyandan itaate, hiyanetden hamiyyete, rezaletten fazilete, mezelletden izzete, meskenetden harekete, nifaktan vifaka, ihtilaftan ittifaka, riyadan ihlasa, adavetten muhabbete, husumetten uhuvvete, tedenniden terakkiye, ademden vücuda, firaktan visale ve en nihayet derin, kesif ve kör gafletten ilahi intibaha ulaşma ve ka­vuşma cehdidir.

Biz Nur Mekteb-i İrfanının sadık ve sıddık talebeleri canımız sertacımız kahraman sevgili üstadımız Bedüzzamanı kara toprakların mechul karanlıklarına değil, ruhumuzdaki ilahi Nuristana ve gönlümüzün müebbed fecr-i sadıkına gömdük. Onu o muazzez, muhkem ve muhteşem mevkiinden hiç bir fani ve beşeri kudret söküp atamıya­caktır. Buna teşebbüs eden her plan ve düzen ebedi bir zillet ve hüsrana mahkumdur. Ona hainane uzanan el­ler kurur, diller çürür, gözler kör olur.

molla_zehra

Well-known member
SAĞOLASIN HASRET KARDEŞ LAKİN BİR İHTARDA BULUNAYIM Kİ DAVAMIZA "NURCULUK" DEĞİL DE HİZMET İ NUR DEMEK DAHA HOŞ OLACAKTIR.DAVAYI NAHOŞ GÖREN/YADIRGAYAN YADA TİYE ALANLAR GİBİ KONUŞMAMIŞ OLURUZ..

HADDİ AŞTIM İSE AFFOLA..VESSELAM

hasret

Well-known member
özge ' Alıntı:
SAĞOLASIN HASRET KARDEŞ LAKİN BİR İHTARDA BULUNAYIM Kİ DAVAMIZA "NURCULUK" DEĞİL DE HİZMET İ NUR DEMEK DAHA HOŞ OLACAKTIR.DAVAYI NAHOŞ GÖREN/YADIRGAYAN YADA TİYE ALANLAR GİBİ KONUŞMAMIŞ OLURUZ..

HADDİ AŞTIM İSE AFFOLA..VESSELAM

estf. bu ifade ve cevap, zaten tiye alanlara ve bu şekilde kullananlara bir cevaptır...
yoksa ben davamı asla tiye almam,alanada müsade etmem...

molla_zehra

Well-known member
BEN SANA DAVANI TİYE ALIYORSUN DEMEDİM HASRET KARDEŞİM.SADECE CI'LI CU'LU EKLERLE KONUŞMANIN YADIRGAYAN YADA TİYE ALANLARA BENZEMEK OLDUĞUNU SÖYLEMEK İSTEDİM.

MİSAL "NURCULUK" YERİNE HİZMET-İ NUR,"NURCU" YERİNE RİSALE-İ NUR YADA NUR TALEBESİ DEMEK DAHA GÜZEL DAHA HOŞ OLACAKTIR.BU ŞAHSİ FİKRİMDİR.BİLİNE..VESSELAM

hasret

Well-known member
özge ' Alıntı:
BEN SANA DAVANI TİYE ALIYORSUN DEMEDİM HASRET KARDEŞİM.SADECE CI'LI CU'LU EKLERLE KONUŞMANIN YADIRGAYAN YADA TİYE ALANLARA BENZEMEK OLDUĞUNU SÖYLEMEK İSTEDİM.

MİSAL "NURCULUK" YERİNE HİZMET-İ NUR,"NURCU" YERİNE RİSALE-İ NUR YADA NUR TALEBESİ DEMEK DAHA GÜZEL DAHA HOŞ OLACAKTIR.BU ŞAHSİ FİKRİMDİR.BİLİNE..VESSELAM
kardeşim benim zaten demek istediğim, ya nedir bu nurculuk,bu nurcularda her yerde türedi, gibi ifade ednlere bir cvb olarak yolladım bu yazıyı...
bu sebeble baslığı oyle yazdım anlatabildim mi?

Sergerdan

Well-known member
Eskiden bu kelime benide rahatsız ediyor gibi gelirdi.Acaba hizipçilik anlamı mı taşır diye,başkalarına itici olur diye şimdi farklı düşünüyorum.Evet şahs-i maneviye layık olmasam da nurcuyum derim.Ancak tabi taviz olmayacak şekilde,zayıflık emaresi göstermeyecek şekilde hizmet-i nur,risale-i nur hizmeti ,nurcu yerine nur talebesi gibi ifadeleri de kullanırız.Üstad hazretleri de kullanıyor bakın:

Bu sene inzivâda iken ve hayat-ı içtimaiyeden çekildiğim halde, bazı Nurcu kardeşlerimin ve hemşirelerimin hatırları için dünyaya baktım.

Hem daha hüküm almadan bir kısım gençler dediler: "Nurcular hapiste kalsalar, biz kendimizi mahkûm ettireceğiz ve ceza almaya çalışacağız, tâ onlardan ders alıp onlar gibi olacağız, onların dersiyle kendimizi ıslah edeceğiz."

Üçüncüsü: "Emniyeti ihlâle teşvik ediyor" demesine mukabil, yirmi sene zarfında, yüz bin adam Nurcuların, yüz bin nüsha Nur risalelerinin altı mahkemede ve on vilâyette emniyeti ihlâle ve âsâyişi bozmaya dair,

Bin defa hâşâ! Risale-i Nur Kur'ân'ın bu asırda bir mucize-i mâneviyesinin bir aynası ve ondan tereşşuh etmiş bir tefsiri olduğuna bütün Nurcuların ve Risale-i Nur'daki yazıları görenlerin kanaatleri, bu yanlışı tekzip ediyor.

Risale-i nur arama motorundan nurcu yazıp bakarsanız çok yerde nurculuk geçiyor.

Nurcular, çok ihtiyat ve dikkat ve temkinde bulunmaları lazımdır. Çünkü, manevi fırtınalar var; bazı dessas münafıklar her tarafa sokulur.

hasret

Well-known member
Allah razı olsun abi,,
bi an acaba niyetim farklıda olsa, yanliş bi ifademi kullandim dedim...
bu terddüdümü giderdiniz...

molla_zehra

Well-known member
ŞAHSEN BANA GÖRE HALA YANLIŞ BİR İFADE. F.GÜLEN HOCAEFENDİ FETHULLAHÇI GİBİ CI'LI Cİ'Lİ KONUŞULDUĞUNDA ANNEME -AFEDERSİNİZ- HAKARET EDİLİYOR GİBİ HİSSEDİYORUM DİYOR.

ŞAHSEN HA FETHULLAHÇI HA NURCU/NURCULUK..BANA GÖRE HEPSİ BİR İFADE.HOŞ İFADELER VAR İKEN..NEYSE BENCE HERŞEYİ İLE FARKLI OLMALIYIZ "BİZ"İ BİLMEK İSTEMEYEN,YOKSAYAN/GÖRMEMEZLİKTEN GELEN,DAVAMIZA HALEN VE KAVLEN SALDIRANLARDAN..VESSELAM

molla_zehra

Well-known member
ÜSTAD DEDİYSE BİLE...LÜTFEN İNSANI AŞIRI YÜCELTEREK İNSAN OLMAKTAN ÇIKARIP MELEKLEŞTİRENLER GİBİ KONUŞMAYIN. ÜSTAD KULLANMIŞ OLABİLİR LAKİN ŞAHSEN "GÜNÜMÜZE GÖRE" BU İFADE YANLIŞ BİR İFADEDİR.BEN NURCU DEĞİL RİSALE-İ NUR TALEBESİYİM..DAVAM NURCULUK DEĞİL HİZMET-İ İMAN VE NUR'DUR.

BENCE RİSALE-İ NUR TALEBELERİN ŞİMDİKİ BU DÜZENDE BÖYLE İFADELERLE DAVA YOLUNDA YÜRÜMEMELİDİR...VESSELAM

hasret

Well-known member
HayaLeT ' Alıntı:
anlamadım bu cümleyi ::)
ki insan melekleşemez mi ? insan meleklerden bile üstün olabilir..meleklerin gıpta ettiği, haya ettiği insan hiç olmamışmı?

ayrıca yazı,nedir yahu bu nurculuk diye merak eden için başvurulacak iyi bi kaynak yazısı..başka yönlere çekmeyelim..daha fazlda uzatmayın..
AYNEN KATILIYORUM....

molla_zehra

Well-known member
O ANLAMDA MELEKLEŞME DEĞİL ANLATMAK İSTEDİĞİM.
BİRŞEYİN GERÇEĞİ KAYBOLUNCA İMAJI OLUŞTURULUR. OLUŞTUULAN İMAJ "TASAVVUR"DUR.
MİSAL PEYGAMBER TASAVVURU..İKİ TÜR PEYGAMBER TASAVVURU VARDIR.

MELEK PEYGAMBER YANİ; YERYÜZÜNDE DEĞİL GÖKYÜZÜNDE YAŞAYAN,DOLAYISIYLA İZ BIRAKMAYAN,İZ BIRAKMADIĞI İÇİNDE İZLENMEYEN,HAYATTAN"YÜCELTME" BAHANESİYLE DIŞLANMIŞ,DOLAYISIYLA HAYATA TAŞINMASI MÜMKÜN OLMAYAN,BİR MASAL KUŞU GİBİ HEP KAF DAĞI'NI MESKEN TUTAN,HAYATIN İÇİNDE VE HAYATA MÜDAHİL OLMAYAN BİR PEYGAMBER..
VE VAHİY POSTACISI YANİ;KURANI BİR ARA KABLOSU HÜVİYETİYLE İLETİP,MÜMİNLERİN HAYATINDAN USULCA GERİ ÇEKİLEN BİR PEYGAMBER..

ÜSTAD BİR İNSANDIR..ULVİ BİR ŞAHSİYET,ALİM,ZAMANIN BEDİİSİDİR..PEYGAMBER KABAĞI SEVMİYOR DİYE KABAĞI YEMEMEK NASIL ABSÜRD BİR DAVRANIŞ İSE ÜSTAD DEDİ DİYE "GÜNÜMÜZDE"FARKLI ANLAMLARA ÇEKİLEN VE DAVAYI RENCİDE İÇİN KULLANILAN BİR KELİMEYİ SÖYLEMEMEYİ YANLIŞ BULUP,GAYRI BİR DAVRANIŞTA "TİTRENME"Sİ GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNMEK O KADAR ABSÜRDDÜR BANA GÖRE.

VESSELAM...

molla_zehra

Well-known member
BENİM KONUYU BİR YERE ÇEKTİĞİM YOK HAYALET KARDEŞ.
NURCULUK KELİMESİNİN HOŞ OLMADIĞINI SÖYLEDİM HASRET KARDEŞ ÜSTAD DEDİYSE BİLE DİYEREK FİKRİNİ İFADE ETTİ.
BENDE "ÜSTAD DEDİYSE BİLE" DİYEREK İNSANI İNSAN OLMAKTAN ÇIKARIP "MELEK"LEŞTİRENLER GİBİ KONUŞMAYIN BENCE DEDİM.
KONU DEĞİŞTİ İSE SİZİN SORUNUZ İLE DEĞİŞMİŞTİR.
BUARADA BEN KABAKTAN HOŞLANMADIĞINI BİLİYORDUMRASULLULLAHIN.MİSAL OLARAK GÖSTERDİM.ÖRNEĞİ "PEYGAMBERİN HOŞLANMADIĞI BİR YEMEĞİ SIRF HOŞLANMIYOR DİYE YEMEMEK" OLARAKTA DEĞİŞTİREBİLİRSİNİZ.

HAKİKATEN MEVLANA DOĞRU SÖYLEMİŞ.BİR DE KELLİM KELLİM LA YENFA..VESSELAM

hasret

Well-known member
özge ' Alıntı:
BENİM KONUYU BİR YERE ÇEKTİĞİM YOK HAYALET KARDEŞ.
NURCULUK KELİMESİNİN HOŞ OLMADIĞINI SÖYLEDİM HASRET KARDEŞ ÜSTAD DEDİYSE BİLE DİYEREK FİKRİNİ İFADE ETTİ.
BENDE "ÜSTAD DEDİYSE BİLE" DİYEREK İNSANI İNSAN OLMAKTAN ÇIKARIP "MELEK"LEŞTİRENLER GİBİ KONUŞMAYIN BENCE DEDİM.
KONU DEĞİŞTİ İSE SİZİN SORUNUZ İLE DEĞİŞMİŞTİR.
BUARADA BEN KABAKTAN HOŞLANMADIĞINI BİLİYORDUMRASULLULLAHIN.MİSAL OLARAK GÖSTERDİM.ÖRNEĞİ "PEYGAMBERİN HOŞLANMADIĞI BİR YEMEĞİ SIRF HOŞLANMIYOR DİYE YEMEMEK" OLARAKTA DEĞİŞTİREBİLİRSİNİZ.

HAKİKATEN MEVLANA DOĞRU SÖYLEMİŞ.BİR DE KELLİM KELLİM LA YENFA..VESSELAM

bak kardeşim ben üstadı melekleştirmedim,elbette ustad da netice itibariyle bir insandır ve oda hata yapabilir,,
fakat,asrın bedi unvanını almış bi zatın,şayet bu ifadede bir yanliş olsa, kullanmazdı diye düşünüyorum...
bunun idrakine varmak icin de melek olmaya gerek yok bediüzzamn olmak kafi :)...
daha oncede belirtttiğim gibi ustadın hikmeti beyanının dısında ifadeyi faklı mecralara cekip,maksatli sorular ve maksatlı ifade edenlere bi cevaptı,mezkur yazı...
elhasılı vel kelam onların tarzı beyanına gore actım knuyu...
bilmem anlatabildim mi?

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici
Değerli Kardeşim Özge;

Buradaki nurculuk bir hakaret ifadesi değil sadece tanım kelimesidir... Fetullah Gülen Hocanın fetullahcı kelimesinden haz etmemesi ve hosnut olmaması ise kendi tevazusu ile alakalı zati o konusmasının akabinde bunu beyan ediyor yoksa nurcu kelimesinin bir yanlıs ifade olduğunu sölemiyor...

Ancak bazı cevreler tarafınca dejenere edilerek yanlıs empati edilmekde : konuda bu yanlış anlamayı ortadan kaldırmak için acılmısdır.

Mesela bir adam hakında onu tanıyanla mesveret ettiğinde veya tavsiye ettiğinde der ; bu adam suleymancıdır veya nurcudur der cünkü o ve mesveret ettiği kişi bilir ki suleymancılar ve nurcular ve diğer ehli iman tarika ve cemaat ler Allah yolunda maddi manevi cihad etmekdeler ve kısaca bu tanımı kullanarak referans gösterir...

Unutulmaması gereken bir nokta varki herkes nurcu olabilir ancak nurcu ölmek zordur....

selamın alykum ılk basta ben daha yenı uye oldum nısa kardesler burda erke kardeslerımız bulunuyorlar degılmı sadece buraya bastım burda sızı gordumde .... maşallah kardesler guzel bır sıte olmus ... nurculuk sıfatını kardesım yazmıs guzel masallh ben okuyucuyum ama boyle bır sey soylenmesı nurlardan dolayı olması lazım ...... ALLAH yolunuzu acık eylesın.... çok çalışın risaleye ancak bu sekılde huzur ve rahata ulasırız yani bırakın nurculugu bunlara ehemmıyet vermeyınız en onemlısı çalışınız ama kardeş maşallah nurcuların görevlerini saymış sagolsun ...

T

Tarihci19

Misafir
Lemalar ' Alıntı:
Değerli Kardeşim Özge;

Buradaki nurculuk bir hakaret ifadesi değil sadece tanım kelimesidir... Fetullah Gülen Hocanın fetullahcı kelimesinden haz etmemesi ve hosnut olmaması ise kendi tevazusu ile alakalı zati o konusmasının akabinde bunu beyan ediyor yoksa nurcu kelimesinin bir yanlıs ifade olduğunu sölemiyor...

Ancak bazı cevreler tarafınca dejenere edilerek yanlıs empati edilmekde : konuda bu yanlış anlamayı ortadan kaldırmak için acılmısdır.

Mesela bir adam hakında onu tanıyanla mesveret ettiğinde veya tavsiye ettiğinde der ; bu adam suleymancıdır veya nurcudur der cünkü o ve mesveret ettiği kişi bilir ki suleymancılar ve nurcular ve diğer ehli iman tarika ve cemaat ler Allah yolunda maddi manevi cihad etmekdeler ve kısaca bu tanımı kullanarak referans gösterir...

Unutulmaması gereken bir nokta varki herkes nurcu olabilir ancak nurcu ölmek zordur....

Doğru, hocaefendinin Fethullahçı kelimesinden hazzetmemesinin nedeni şudur: Nurcu demek nura tabi olanlar demek, Fethullahçı demek Fethullah a tabi olanlar demek,, işte Hocam burda diyorki ben kendisine intisab olunacak biri değilimki.. bizim kardeşlerimize Fethullahçı diyorlar.. yani tevazu meselesi. Nurcu kelimesi ise söylenebilir çünkü hepimz nurlara intisab etmişiz..

Özge nin kastettiğii konjokturel bir durumdur.. bu gun nurcu derken bizi tiye alanların olduğu bir gercek.. nur talebesi ya da hadim i nur denilmesi de güzeldir, nurcu denilmesi de bizim için güzeldir ancak başkaları için dalga malzemesi olabilmekte ve o kişiler tarafından farklı gösterilmemizden kaynaklanan bir iticiliği olmuş olması da muhtemeldir. ben nur talebesiyim denildiğinde bu işleri bilmeyen insanlarda aşırı bir tepki olmaz ama ben nurcu yum dediğimizde tepki verebiliyorlar bu kelime kendilerine korkutucu ürkütücü gösterilmiş malesef..