unutulan sünnetler

katremisal

Active member
Yalnız tanıdıklara selam vermek kıyamet alametidir. Selam sünnete uygun verilmiyor. Bir odada oturulurken, bir kimse o odaya on kere girip, on kere çıksa, her giriş ve çıkışta selam vermesi sünnettir. Bu sünnet de unutulmuştur.

vesselam Aksıran Elhamdülillah demiyor. Başkası, dinde öyle bir şey olmadığı halde, çok yaşa diyor. Halbuki elhamdülillah demesi sünnet, bunu duyan müslümanın da yerhamükellah demesi farzdır.

hayal ötesi

Yeni Üye
evet gerçekten bunlar unutulan sünnetlerimiz ama biri aksırdığında söylediğimiz kelime sanırım yanlış yazılımış okuduğum bir kitapta yerhamükümullah olarak geçiyor ama paylaştığınız için allah sizlerden razı olsun

genc_kalem

Okumak,Yaþamaktýr
evet gerçekten bunlar unutulan sünnetlerimiz ama biri aksırdığında söylediğimiz kelime sanırım yanlış yazılımış okuduğum bir kitapta yerhamükümullah olarak geçiyor ama paylaştığınız için allah sizlerden razı olsun

Hz. Enes’den: “İki kişi Peygamberimizin yanında aksırdı. Allah Resûlü, bunlardan birine ‘Yerhamukallah: Allah sana rahmet etsin.’ dedi; diğerine ise demedi.

Efendimizin kendisine rahmet dilemediği adam:

– Filanca aksırdı ona yerhamukellah dedin. Ben aksırdım, bana ise (niye) demedin? diye sordu. AllahResûlü ona şöyle buyurdu:

– O aksırınca Allah’a hamdetti, sen ise hamd etmedin.”

(Buhari/Edeb 127; Müslim/Zühd 53; Ebu Davud/Edeb 102; Tirmizi/Edeb 4)