Yalnız ve İhtiyar Said

Sergerdan

Well-known member
ropekm5.jpg

Bir zaman, ihtiyarlığımın mebdeinde, bir inzivâ arzusuyla, İstanbul'un Boğaz tarafındaki Yûşâ Tepesinde, yalnızlıkla ruhum bir istirahat aradı. Birgün o yüksek tepede, daire-i ufka, etrafa baktım. Gayet hazîn ve rikkatli bir levha-i zeval ve firâkı, ihtiyarlığın ihtarıyla gördüm. Şecere-i ömrümün kırk beşinci senesi olan kırk beşinci dalındaki yüksek makamından, tâ hayatımın aşağı tabakalarına nazar gezdirdim.

Gördüm ki, o aşağıda, herbir dalında, herbir senenin zarfında sevdiklerimden ve alâkadarlarımdan ve tanıştıklarımdan hadsiz cenazeler var.

Ve o firak ve iftiraktan gelen gayet rikkatli bir mânevî teessürat içinde, Fuzûlî-i Bağdâdî gibi mufarakat eden dostları düşünerek enîn edip,
Vaslını yâd eyledikçe ağlarım,

Tâ nefes varsa kuru cismimde feryad eylerim
diyerek bir teselli, bir nur, bir rica kapısını aradım.

Birden, âhirete İmân nuru imdada yetişti; hiç sönmez bir nur, hiç kırılmaz bir rica verdi.

Evet, ey benim gibi ihtiyar kardeşler ve ihtiyare hemşireler! Madem âhiret var ve madem bâkidir ve madem dünyadan daha güzeldir.

Ve madem bizi yaratan Zat hem Hakîm, hem Rahîmdir.

İhtiyarlıktan şekvâ ve teessüf etmemeliyiz. Bilâkis, ihtiyarlık, İmân ile ibadet içinde sinn-i kemâle gelip, vazife-i hayattan terhis ve âlem-i rahmete istirahat için gitmeye bir alâmet olduğu cihetle, ondan memnun olmalıyız.

26.lema,5.rica

-inziva,yalnızlık arzusu kalbe neden düşer?

-ruhun aradıgı istirahat nasıl bir istirahat?

-neden o kadar hazin ve ayrılıklı gelir ihtiyarlık (hatta gençlik)Yoksa kötü bir hayat mı geçirmiştir ki; ruh yaralanmıştır?Kendinde kusur gördügü nedir ki?

att00001os6.gif

-Tüm hayatı yüksekten aşagı kontrol etmek nasıldır ?

-sevdiklerim,alakadar olduklarım,tanışlarım bana nasıl zarar olur ?

-Kuru cisimde nefes almayacak bir teessür insanı kaplayabilir mi?Herkeste olurmu bu,hayata anlam verenler mi,anlamsızca yaşayanlar mı yakalanır bu duygulara

-Tam böyleyken nasıl da ahiret nuru imdada yetişir?Ne derki ona ahiret?Nasıl huzur verebilir?

-Vazife-i hayattan paydos ve alem-i rahmete gidiş,nasıl yaşarsak kabir kapısı bize güler,tebessüm eder

-ve ey ruhu ihtiyar sergerdan,seni de ahiret paklar :)

hasret

Well-known member
-inziva,yalnızlık arzusu kalbe neden düşer?

-ruhun aradıgı istira hat nasıl bir istira hat?

-neden o kadar hazin ve ayrılıklı gelir ihtiya rlık (hatta gençlik)Yoksa kötü bir hayat mı geçirmiştir ki; ruh yarala nmıştır?Kendin de kusur gördügü nedir ki?

-Tüm hayatı yüksekten aşagı kontro l etmek nasıldır ki?

-sevdiklerim,alakadar oldukl arım,tanışlarım bana nasıl zarar olur ki?

-Kuru cisimd e nefes almaya cak bir teessür insanı kaplay abilir mi?Herkes te olurmu bu,hayata anlam verenl er mi,anlamsızca yaşayanlar mı yakala nır bu duygul ara

-Tam böyleyken nasıl da ahiret nuru imdada yetişir?Ne derki ona ahiret?Nasıl huzur verebi lir?

sergerdan abii bunların cevabını cok merak ettim, cevabınıda verirseniz bu acizi sevindirirsiniz.