Üstad ın rus polisi ile diyaloğu..

• Konbuyu başlatan Tarihci19
  • Başlangıç tarihi
T

Tarihci19

Misafir
“...Tiflis’te Şeyh San’an tepesine çıkar. Dikkatle etrafı temaşa ederken yanına bir Rus Polisi gelir ve sorar:

-Niye böyle dikkat ediyorsun?

Bediüzzaman der:

-Medresemin plânını yapıyorum.

O der:

-Nerelisin?

Bediüzzaman:

-Bitlis’liyim.

Rus Polisi.

-Bu Tiflis’tir.

Bediüzzaman:”"

-Bitlis Tiflis birbirinin kardeşidir.

Rus Polisi:

-Ne demek?

Bediüzzaman:

-Asya’da, Alem-İslâm’da, üç nur birbiri arkasında inkişafa başlıyor. Sizde, birbiri üstünde üç zulmet inkişafa başlayacak. Şu perde-i müstebidâne yırtılacak, takallüs edecek, bende gelip burada medresemi yapacağım.

Rus Polisi:

-Heyhat!.. Şaşarım senin ümidine!

Bediüzzaman:

-Ben de şaşarım senin aklına! Bu kışın devamına ihtimâl verebilir misin? Her kışın bir baharı, her gecenin bir nehârı vardır.

Rus Polisi:

-İslâm parça parça olmuş?

Bediüzzaman:

-Tahsile gitmişler.İşte Hindistan İslâm’ın müstaid veledidir; İngiliz mektebi idadesinde çalışıyor. Mısır, İslâm’ın zeki mahdumudur; İngiliz mekteb-i mülkiyesinden ders alıyor.Kafkas ve Türkistan İslâm’ın iki bahadır oğullarıdır; Rus mekteb-i harbiyesinde tâlim ediyorlar. İlâ ahir...

Yâhu, şu asilzâde evlad, şehadetnâmelerini aldıktan sonra, her biri bir kıt’a başına geçecek, muhteşem âdil pederleri olan İslâmiyyetin bayrağını âfâk-ı kemâlâtta temevvüç ettirmekle, kaderi ezelini nâzarında, feleğin inadına, nev’i beşerdeki hikmet-i ezeliyyenin sırrını ilan edecektir.”

molla_zehra

Well-known member
"İslâm parça parça olmuş?"
...
"Tahsile gitmişler.İşte Hindis tan İslâm’ın müstaid veledi dir; İngiliz mekteb i idades inde çalışıyor. Mısır, İslâm’ın zeki mahdum udur; İngiliz mekteb-i mülkiyesinden ders alıyor.Kafkas ve Türkistan İslâm’ın iki bahadır oğullarıdır; Rus mekteb-i harbiy esinde tâlim ediyor lar. İlâ ahir.. .

Yâhu, şu asilzâde evlad, şehadetnâmelerini aldıktan sonra, her biri bir kıt’a başına geçecek, muhteşem âdil pederl eri olan İslâmiyyetin bayrağını âfâk-ı kemâlâtta temevvüç ettirm ekle, kaderi ezelin i nâzarında, feleğin inadına, nev’i beşerdeki hikmet-i ezeliy yenin sırrını ilan edecek tir.”
UMUTSUZLUĞU UMUDA ÇAĞRI BİLDİK VE HEP "ÜMİTVAR" OLDUK..SEN ÜMMETE VAHDET NASİP ET YA HAZRET-İ ALLAH
"VAHDET İÇİN BİR ARAYA GELENLERE SELAM OLSUN.."_________________________________________________BU ARADA TARİHCİ ABİ SAĞOLASIN.UNUTTUM DEMEYİ ;DBU DİYALOĞA HEP HAYRAN KALMIŞIMDIR :)VESSELAM

T

Tarihci19

Misafir
sende sağolasın, işte burda bir rus gayri müslim ile üstadımızın dunyaya bakışlarındaki farkı görüyoruz, üstad ın ne denli ufkunun geniş olduğunu görüyoruz.. Allah ondan razı olsun, Efendimizin yüzü suyu hürmetine bizlerdenden razı olsun..

T

Tarihci19

Misafir
bak buna benzer bişey anlatayım,

ben dersanede öss hazırlanırken bir gun bizim Hocaefendinin yanında izmirde bulunmuş hocalarımızdan biri anlattı:

dediki Hocaefendinin yanında oturmuş sohbet ediyorduk o zamanlarda hizmetler evler yeni başlamış, daha kestane pazarında bile yeni yeni bir kaç ev açabilmişiz onlarada zar zor gidip gelebiliyoruz, hal böyle iken Hocaefendi dediki siz öyle arkadaşlar yetiştireceksinizki Allah için ortaasyaya gidecek avrupaya gidecek balkanlara gidecek afrikaya gidecek.. ben bunu duyduğumda tabi daha genctim gülerek dedimki yahu hocam biz daha türkiyede bile burda bile bir iki ev actık onlara bile saklanarak gidebiliyoruz bu dedikleriniz nasıl olacak olabilirmi ? Hocaefendi benim bu dar görüşümü ufkumun darlığını hiç eleştirmedi, buyuk bir inancla Olacak inşallah dedi.. ben o zaman anlayamamıştım yazık ki ne kadar ufkum darmış Hocamızın ise ne denli geniş...

molla_zehra

Well-known member
ALLAH RASULÜN(S.AV)YAŞLI GÖZLERLE VEDA ETTİĞİ MEKKE'SİNİ ALLAHIN İZNİYLE BİR GÜN İMAN EDENLERLE FETH EDİŞİ GİBİ "NUR" DOLUYOR GÖNÜLLER..

ALLAH MÜBAREK ETSİN İMAN,İSLAM HİZMETLERİN HEPSİNİ.VESSELAM...