Mahkeme Kararini Açikladi !!!

GuLSerbeti

Well-known member
MAHKEME KARARINI AÇIKLADI

96601.jpg
AK Parti'nin kapatılması istemiyle açılan davayla ilgili iddianamenin ön incelemesini tamamlayan Anayasa Mahkemesi kararını açıkladı.

Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Osman Alifeyyaz Paksüt, AK Parti'nin kapatılması istemiyle açılan davada, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nca sunulan iddianamenin kabulüne karar verildiğini bildirdi.

Anayasa Mahkemesi'nden yapılan açıklama şöyle:

1 - Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı mahkememize bir iddianame sunmuş idi. Karar; iddianamenin Abdullah Gül dışında kalan bölümünün kabulüne oy birliğiyle

2 - Abdullah Gül yönünden de kabulüne oy çokluğuyla karar verildi.

Paksüt, yüksek mahkemenin saat 10.00'da başlayan ve yaklaşık 4 saat süren toplantısının ardından yaptığı açıklamada, ''Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Mahkememize bir iddianame sunmuş idi. Karar, iddianamenin Abdullah Gül dışında kalan bölümünün kabulüne oy birliğiyle, Abdullah Gül yönünden de kabulüne Haşim Kılıç, Sacit Adalı, Serdar Özgüldür ve Serruh Kaleli'nin karşı oyları ve oy çokluğuyla karar verildi'' dedi.

Başkanvekili Paksüt, açıklamanın ardından soru almayacaklarını belirterek, ''Soru veya yorum yapılmamasını özellikle rica ediyorum'' diye konuştu.

SÜREÇ

Bu aşamadan sonra ön savunmasını yapması için iddianame AK Parti'ye gönderilecek. AK Parti yasal olarak 1 ay içinde ön savunmasını verecek. Ek süre talebinde bulunulursa bunu da Anayasa Mahkemesi değerlendirecek.

Ön savunmanın Anayasa Mahkemesine verilmesinin ardından Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, esas hakkındaki görüşünü bildirecek.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının esas hakkındaki görüşü AK Parti'ye gönderilecek. Daha sonra belirlenecek bir tarihte Yalçınkaya sözlü açıklama; AK Parti yetkilileri de sözlü savunma yapacak.

Bütün bu sürecin ardından, davaya ilişkin bilgi, belgeleri toplayacak raportör, esas hakkındaki raporunu hazırlayacak. Bu işlemler sürerken, gerek Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, gerekse davalı AK Parti ek delil veya yazılı ek savunma verebilecek.

Raporun, Anayasa Mahkemesinin 11 üyesine dağıtılmasının ardından, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç bir toplantı günü belirleyecek. Üyeler, belirlenen günde bir araya gelerek kapatma istemini esastan görüşmeye başlayacaklar.

AK Parti hakkındaki kapatma davasını, 11 kişiden oluşan Anayasa Mahkemesi Heyeti karara bağlayacak. Asıl üyelerden herhangi birinin bulunmaması veya emekliye ayrılması halinde 4 yedek üyeden en kıdemlileri heyete katılacak.

Anayasa'ya göre bir siyasi partinin kapatılmasına karar verilebilmesi için nitelikli çoğunluğun oyu aranacak. Buna göre, kapatma kararı için Anayasa Mahkemesinin 11 asıl üyesinin en az 7'sinin oyu gerekecek.

Anayasa Mahkemesi, Anayasa'nın 69. maddesine göre, temelli kapatma yerine, dava konusu fiillerin ağırlığına göre Devlet yardımından kısmen veya tamamen yoksun bırakma kararı da verebilecek.

31.Mart.2008 14:30:03

http://www.samanyoluhaber.com/haber-96601.html

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici
Mahkeme değil Masonlar açıkladı

Bu kadar katı düşünmemelisiniz ...

Bazıları gibi yok ülkeyi masonlar yönetiyor yok amerikanlar yönetiyor..

Nasıl osmanlı imaratorluğu cadırdan yönetiliyorsa vardır elbette bir yerlerde bir cadır...

Hersey ya bizzat guzeldir yada guzelliğe ayinedar oldukları için guzeldir... Madem herşeye kadir olan bir yaratıcı vardır o gözlük ile hadiselere bakılmalı. Ya dua ile yada icraat ile yada her ikisi ile muamele edilmeli..

Bizler siyasetci değiliz onun için siyasetciler gibi davranmıyalım..

GuLSerbeti

Well-known member
Dualara Aminnn..

Hayir veya Ser, herzaman Gorunen degildir...
Rabbimiz hakkimizda hayirlisini versin insaAllah...

anahtar kelimeler;
sabir, tevekkul, dua ...

þualar

Active member
Abiler ben siyasetten anlamam sonuc ne kapatılacak mı kapatılmıyacak mı? İstiğna da diyor türban ne zman geliyor? Siz Ak partinin sahibisiniz sanki anlatamıyorum ki derdimi ona:)

Tarihci

Marmara Tarih
istiğna ya deki Tarihci başbakan olunca serbest bırakacak :) güçler ayrılığı ilkesinin çıkmazları neticesinde halkın iradesini takmayan bir başsavcı sayesinde hükümetin yürütmesi durduruluyor ve sorunlar iyice kilitleniyor. ama paslı kilitler bile çözülecek ülkemizde çok uzak değil bizim ömrümüz vefa edecektir inşallah..

þualar

Active member
istiğna ya deki Tarihci başbakan olunca serbest bırakacak :) güçler ayrılığı ilkesinin çıkmazları neticesinde halkın iradesini takmayan bir başsavcı sayesinde hükümetin yürütmesi durduruluyor ve sorunlar iyice kilitleniyor. ama paslı kilitler bile çözülecek ülkemizde çok uzak değil bizim ömrümüz vefa edecektir inşallah..

istiğna diyor ki; artık benim torunum görür onun başbakanlık günlerini ben cennetten onu seyrederim.Ha bu arada bizim ayrı iki sayfa acamıyormuyuz ikinizin aranızda gidip delmekten sıkıldım.

Tarihci

Marmara Tarih
acılmaz galiba, bir makineden iki ayrı üye ismi ama deneyin net bilmiyorum.. benim başbakan olmam şaka bi yana tabi... ama bu sorunların çözüldüğünü siz ve ben Allah ömür verirse göreceğiz...

Garib

Well-known member
size bisi diimmi Allah istemesse bi yaprak kıpırdamas.aslında bisiler derdim ama ustad siyaseti yasaklamıs dua etsinler hadin bakiim :D