Öğrencilere Said Nursi sözlüsü

SaYa

Well-known member
Dinsiz Komiteler Olayı Nasıl Çarpıtıyor ;

Öğrencilere dağıttığım notlar hadis ve Kur'an tefsiri

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Isparta Şubesi, din kültürü öğretmeni Hasan Çelik'i, 'Peygamber(sas) sevgisini' anlatmak için hazırlayarak 9 ay önce öğrencilere dağıttığı ve Said Nursi'den de bir alıntı yaptığı notlardan dolayı valilik ve milli eğitim müdürlüğüne dilekçeyle şikayet etti.

Valilik, söz konusu iddialarla ilgili soruşturma başlattı. Din Kültürü öğretmeni Hasan Çelik ise ADD'nin şikayetine tepki göstererek, "Öğrencileri doğru bilgilendirmek için İslam âlimlerinin eserlerinden faydalandım. Said Nursi'nin kitabından yapılan alıntı da Kur'an'daki ayetlerden birinin tefsiri." dedi.

Olay Isparta Ülkü İlköğretim Okulu'nda 9 ay önce gerçekleşti. Din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni Hasan Çelik, 'Peygamberin güzel ahlakı' konulu ünite için çeşitli kaynaklardan derlediği eğitim notlarını öğrencilere dağıttı. Peygamber Efendimiz(sas)'in '40 Hadis'inin de yer aldığı notların arasında, Said Nurs-i'nin kitaplarından da bir alıntı yapıldı. Notlar arasında Bediüzzaman Said Nurs-i'nin 'Lemalar' adlı eserinde, Ali İmran Suresi'nin 'De ki: 'Eğer Allah'ı seviyorsanız bana uyun ki, Allah da sizi sevsin.' ayetinin bir nevi meali olan "Allah'a imanınız varsa elbette Allah'ı seveceksiniz. Madem Allah'ı seversiniz, Allah'ın sevdiği tarzı yapacaksınız. Ve o sevdiği tarz ise Allah'ın sevdiği zata benzemelisiniz. O'na benzemek ise O'na ittiba etmektir. Ne vakit O'na ittiba etseniz Allah'ta sizi sevecektir.' ifadesi de yer aldı. Söz konusu notlardan rahatsız olan öğrenci velisi Feray Selek, konuyu aynı zamanda üyesi olduğu ADD Isparta Şube Başkanı Mahmut Özyürek'le paylaştı. Mahmut Özyürek ise 25 Haziran 2007 tarihinde Hasan Çelik'in, öğrencileri Atatürk'e hakaret eden bir kişi'nin sözlerinden sözlü yaptığını ileri sürerek valilik ve milli eğitim müdürlüğüne dilekçeyle başvurdu. Atatürkçü Düşünce Derneği Isparta Şube Başkanı Mahmut Özyürek, Said-i Nursi'nin sözlerinin öğrencilere dağıtılmasının 'Atatürk ve Cumhuriyet'e karşı bir başkaldırı' olduğunu savundu. Isparta Valiliği, Hasan Çelik hakında soruşturma açtı. Isparta Vali Vekili Bekir Kaya, bu aşamada müfettiş raporunu beklediklerini bildirdi.

Isparta Ülkü İlköğretim Okulu Din Kültürü öğretmeni Hasan Çelik, haberlerin kasıtlı ve çarpıtma odluğunu söyledi. Öğrencilere doğru bilgiler vermek için bütün dini kaynaklardan yararlanmaya gayret ettiğini anlatan Çelik, haberlerin sansasyon amaçlı olduğunu kaydetti. Çelik, "Maalesef notlarda ne dendiğine değil, kimin dediğine bakılıyor. Hazırladığım notlar Peygamber Efendimiz(sas)'in sözlerinden ibaret. Ayrıca iki sayfalık not arasında yer alan Said Nursi'nin sözleri, Kur'an'dan sadece bir ayetin tefsiridir." dedi.

Atatürk Meclis'e davet ediyor

Bediüzzaman Said Nursi, Kurtuluş Savaşı sırasında yaptığı konuşmalar ve vaazlarında bağımsızlık mücadelesine verdiği destekle biliniyor. Yazdığı eserlerde Kur'an'ı tefsir eden İslam âlimlerinden Said Nursi, bizzat Mustafa Kemal Atatürk'ün tarafından, vekillere yönelik bir konuşma yapması için ilk Meclis'e davet ediliyor. Said Nursi'ye yine Kurtuluş Savaşı'nın önderi Atatürk tarafından milletvekilliği, Diyanet âzalığı ve şark umum vaizliği gibi görevler de teklif ediliyor. Bu arada, Said Nursi'nin müellifi olduğu Risale-i Nurlar da yayın yasağı olmayan kitaplar arasında yer alıyor.

Zaman, Mustafa Altıntaş, Isparta

Mehmet ÇINAR/ISPARTA, (DHA)

ISPARTA Ülkü İlköğretim Okulu'nda görev yapan din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni Hasan Çelik'in, 8'nci sınıf öğrencilerini, dağıttığı Said Nursi'nin ifadelerinin yer aldığı notlardan sözlü yaptığı öne sürüldü. Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Isparta Şube Başkanı Mahmut Özyürek tarafından öğretmen Çelik hakkında Milli Eğitim Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, İl Jandarma Komutanlığı ve Isparta Valiliği'ne geçen 25 Haziran'da suç duyurusunda bulunulurken, öğrencilere dağıtıldığı iddia edilen 2 sayfalık notlarda, Said Nursi'nin, ‘Gözlerin zinası bakmaktır’ ve ‘Cennet kılıçların gölgesi altındadır’, ‘Çok gülmek kalbi öldürür’ gibi ifadeleri yer aldı.

Din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni Hasan Çelik, iddiaya göre Said Nursi'nin Risale- i Nur Külliyatı'ndan derlenmiş sözlerini 2 sayfaya bastırıp öğrencilerine dağıttı. Çelik daha sonra bu notlardan öğrencilerini sözlü yaptı.

Olaydan velilerin şikayeti üzerine haberlerinin olduğunu söyleyen ADD Isparta Şube Başkanı Mahmut Özyürek, Hasan Çelik'in bu eğitim- öğretim döneminin 1'nci yarıyıl sonunda öğrencilere Said Nursi'nin yazılarını derleyip dağıttığını tespit ettiklerini, öğrencilerin de bu notlardan sözlüye tabi tutulmalarına kızıp ailelerine anlattıklarını kaydetti. Özyürek'in, Türk milli eğitim müfredatına aykırı bir şekilde öğrencilere dayatmada bulunulmasınını gerekçe gösterdiklerini belirttiği suç duyurusunda ise şu ifadeler yer aldı:

“Atatürk ve Cumhuriyet karşıtlığıyla bilinen Said Nursi'nin düşüncelerinin öğrencilerimize dağıtılması ve genç beyinlerin bunlardan sözlü sınava tabi tutulması anlaşılır gibi değil. Yüce Atatürk tarafından kurtarılan vatan ve kurulan cumhuriyetin okulunda görev yapan bir öğretmenin, Atatürk ve Cumhuriyet karşıtlığı belgeli Said Nursi’nin propagandasını yapması dehşet vericidir. Bu ‘gaflet ve dalalet’ örneği karşısında, milyonlarca şehit kanı karşılığı kazanıp kurduğumuz Türkiye Cumhuriyeti'ni koruma ve kollama görevi bulunan yetkilileri göreve çağırıyoruz.'' Konu hakkında detaylı bilgi sahibi olmadıklarını belirten Isparta İl Milli Eğitim Müdürü Tacettin Yılmaz, hemen soruşturma açılarak okula müfettiş gönderileceğini söyledi, “Biz soruşturma sonuçlarını aynen uyguluyoruz ve bu konuda da incelemeler tamamlandıktan sonra gereği neyse aynen uygularız'' dedi.

MİLLİYET

Sergerdan

Well-known member
Milliyetin haberini orjinalinden de okudum.Sizin fikriniz nedir bilmem ama

1-din ögretmeni üstadın sözleri bile olsa o makamı kullanmaması gerekirdi diye düşünüyorum.İnsanlara sivil ortamda ulaşma imkanı varken bu imkanı kullanmak haberde de ve yorumlarında da görüldügü gibi bir çok kimsenin agzını sulandırıyor,dedikoduya yol açması cabası şöyle olsa yani ahireti anlatıyor diyelim isim katmadan esas amaç hakikatı ulaştırmak ise ya bakın şu bahara binbir çiçek can buluyor gibilerden üstadın sözleri ulaştırılabilir
bence o kişi yanlış yapmış,bunu düşünmemiş olabilir,kötü niyetli olmasına gerek yok

2-bildigim kadarıyla üstadın ‘Cennet kılıçların gölgesi altındadır’, ‘Çok gülmek kalbi öldürür’ risale-i nurlarda sözleri yok,risale-i nur motorundan birincisini aradım

bunlar hadis veya başka tarikat kitaplarındaki güzel sözler diye hatırlıyorum

3-mesela bir fabrikada mühendissiniz veya devlette bir kaymakam üstad şöyle demişten ziyade biz oruç tutuyoruz .....diye cümlelerden dem vurmak daha dogru ve de tedbirli olabilir insan bilmedigine düşmandır etiketle suçumuz yoksa bile insanların karşısına çıkmamak mı gerek acaba

4-istisna-i bir hadise olmuş bence,haberi yayınlayanların dost,kardeş...olmadıgı kesin ama kabahatin çogu o kişiye ait bence he birileri evde de okusak gerici dicek o ayrı ama aklın geregi yapılmamış

SaYa

Well-known member
Atatürk ve Cumhur iyet karşıtlığıyla biline n Said Nursi'nin düşüncelerinin öğrencilerimize dağıtılması ve genç beyinl erin bunlar dan sözlü sınava tabi tutulm ası anlaşılır gibi değil. Yüce Atatürk tarafından kurtarılan vatan ve kurula n cumhur iyetin okulun da görev yapan bir öğretmenin, Atatürk ve Cumhur iyet karşıtlığı belgel i Said Nursi’nin propag andasını yapması dehşet verici dir. Bu ‘gaflet ve dalale t’ örneği karşısında, milyon larca şehit kanı karşılığı kazanıp kurduğumuz Türkiye Cumhur iyeti'ni koruma ve kollam a görevi buluna n yetkil ileri göreve çağırıyoruz.

beni asıl üzen konu burası emrah kardeş :( :( :(

Sergerdan

Well-known member
Evet çogu zaman ben de üzülüyorum.İnsanlar yaşamını degiştirmesin ama beni anlamamaları,ezbercilikleri bazı oluyor fikren çıldırtıyor.Sonra bunun bir kusur oldugunu düşünüyorum ey emrah diyorum sen zayıf olmasan ya da kemalin olsa idi bunlar seni hak namına kızdırır ama nefsin adına insanlar adına bir maglubiyet,ehl-i dünyanın ehl-i hakkı galebe ettigi şeklinde birşey hissetmezdin,hissetmemelisin diyorum.Allah islamı teblig eden insanları hakkıyla kendine ayna etsin,amin.Gerisi bu noktadan sonra sinek vızıltısı olur inş,sonra esbabı terketmemek cihetiyle cevap verilir...

onların bizim anlattıklarımız da bazı şeyler de hoşnut olmayabilir,o da onların akılcılıgına baglı.Mesela ben insanların elindekine bakarım bir yahudi tüccar olsun bir sürü veya az şey satabilir ama kendime menfaatli şeyi bulmak mümkündür.(kafirde mümin,müminde kafir sıfatı olabilir,veya haram olan bir şeyde bile bile bir maslahat mevcuttur ancak zararı faydasından çoktur)

O kişiler de kendi davalarında ezberci olmasalar üstadın ve eserlerinin degil bir dükkan,şu iki üç katlı hipermarketlerden oldugunu görürler.Ve begenmedikleri mallar yanında bir sürü ve daha önemli mallar bulurlar

kaldıki begenmedikleri mallar için de ayrıca konuşulabilir...

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici
Dinsiz Komiteler Olayı Nasıl Çarpıtıyor ;

Öğrencilere dağıttığım notlar hadis ve Kur'an tefsiri

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Isparta Şubesi, din kültürü öğretmeni Hasan Çelik'i, 'Peygamber(sas) sevgisini' anlatmak için hazırlayarak 9 ay önce öğrencilere dağıttığı ve Said Nursi'den de bir alıntı yaptığı notlardan dolayı valilik ve milli eğitim müdürlüğüne dilekçeyle şikayet etti.

Valilik, söz konusu iddialarla ilgili soruşturma başlattı. Din Kültürü öğretmeni Hasan Çelik ise ADD'nin şikayetine tepki göstererek, "Öğrencileri doğru bilgilendirmek için İslam âlimlerinin eserlerinden faydalandım. Said Nursi'nin kitabından yapılan alıntı da Kur'an'daki ayetlerden birinin tefsiri." dedi.

Olay Isparta Ülkü İlköğretim Okulu'nda 9 ay önce gerçekleşti. Din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni Hasan Çelik, 'Peygamberin güzel ahlakı' konulu ünite için çeşitli kaynaklardan derlediği eğitim notlarını öğrencilere dağıttı. Peygamber Efendimiz(sas)'in '40 Hadis'inin de yer aldığı notların arasında, Said Nurs-i'nin kitaplarından da bir alıntı yapıldı. Notlar arasında Bediüzzaman Said Nurs-i'nin 'Lemalar' adlı eserinde, Ali İmran Suresi'nin 'De ki: 'Eğer Allah'ı seviyorsanız bana uyun ki, Allah da sizi sevsin.' ayetinin bir nevi meali olan "Allah'a imanınız varsa elbette Allah'ı seveceksiniz. Madem Allah'ı seversiniz, Allah'ın sevdiği tarzı yapacaksınız. Ve o sevdiği tarz ise Allah'ın sevdiği zata benzemelisiniz. O'na benzemek ise O'na ittiba etmektir. Ne vakit O'na ittiba etseniz Allah'ta sizi sevecektir.' ifadesi de yer aldı. Söz konusu notlardan rahatsız olan öğrenci velisi Feray Selek, konuyu aynı zamanda üyesi olduğu ADD Isparta Şube Başkanı Mahmut Özyürek'le paylaştı. Mahmut Özyürek ise 25 Haziran 2007 tarihinde Hasan Çelik'in, öğrencileri Atatürk'e hakaret eden bir kişi'nin sözlerinden sözlü yaptığını ileri sürerek valilik ve milli eğitim müdürlüğüne dilekçeyle başvurdu. Atatürkçü Düşünce Derneği Isparta Şube Başkanı Mahmut Özyürek, Said-i Nursi'nin sözlerinin öğrencilere dağıtılmasının 'Atatürk ve Cumhuriyet'e karşı bir başkaldırı' olduğunu savundu. Isparta Valiliği, Hasan Çelik hakında soruşturma açtı. Isparta Vali Vekili Bekir Kaya, bu aşamada müfettiş raporunu beklediklerini bildirdi.

Isparta Ülkü İlköğretim Okulu Din Kültürü öğretmeni Hasan Çelik, haberlerin kasıtlı ve çarpıtma odluğunu söyledi. Öğrencilere doğru bilgiler vermek için bütün dini kaynaklardan yararlanmaya gayret ettiğini anlatan Çelik, haberlerin sansasyon amaçlı olduğunu kaydetti. Çelik, "Maalesef notlarda ne dendiğine değil, kimin dediğine bakılıyor. Hazırladığım notlar Peygamber Efendimiz(sas)'in sözlerinden ibaret. Ayrıca iki sayfalık not arasında yer alan Said Nursi'nin sözleri, Kur'an'dan sadece bir ayetin tefsiridir." dedi.

Atatürk Meclis'e davet ediyor

Bediüzzaman Said Nursi, Kurtuluş Savaşı sırasında yaptığı konuşmalar ve vaazlarında bağımsızlık mücadelesine verdiği destekle biliniyor. Yazdığı eserlerde Kur'an'ı tefsir eden İslam âlimlerinden Said Nursi, bizzat Mustafa Kemal Atatürk'ün tarafından, vekillere yönelik bir konuşma yapması için ilk Meclis'e davet ediliyor. Said Nursi'ye yine Kurtuluş Savaşı'nın önderi Atatürk tarafından milletvekilliği, Diyanet âzalığı ve şark umum vaizliği gibi görevler de teklif ediliyor. Bu arada, Said Nursi'nin müellifi olduğu Risale-i Nurlar da yayın yasağı olmayan kitaplar arasında yer alıyor.

Zaman, Mustafa Altıntaş, Isparta

Okulda öğrencilerine "hadis" öğreten bir din kültürü öğretmenine "hadis" ile bir İslam aliminin sözünü ayırt edemeyecek kadar ilimden nasipsizlerin yapmış olduğu iftira haberi kınıyoruz.
İftira haber ile alakalı yazılan cevap mahiyetinde iki habere aşağıdaki adreslerden ulaşabilirsiniz.

Hadisleri, Said Nursî'nin sözü sandılar(Haber7.com)
Milliyet’ten iftira dolu haber (Bediüzzaman.net)

--------------------------------

Hadisleri, Said Nursî'nin sözü sandılar

Peygamberimizin ibret yüklü hadislerinden sözlü yapan Din Dersi öğretmeni Hasan Çelik, Said Nursi'den sınav yaptı diye suçlanırken, hakkındaki yayınların kasıtlı olduğu ifade edildi.

Bazı internet siteleri ile Milliyet gazetesinde yer verilen haberde öğretmen Çelik, öğrencilerini “Gözlerin zinası bakmaktır,” “Cennet kılıçların gölgesi altındadır,” “Çok gülmek kalbi öldürür” gibi hadislerden sözlü yapmakla suçlandı. Haberde, bahsi geçen hadislerin Said Nursî’nin sözleri olarak belirtilmesi de koyu bir cehalet olarak değerlendirildi.

Isparta’da bir öğretmen hakkında, Üstad Bediüzzaman Said Nursî’nin sözlerinden derlediği notları sınıfta dağıtıp onlardan sınav yaptığı iddiasıyla soruşturma açıldı. Milliyet’te yayınlanan haber “İlköğretim öğrencisine Said Nursî ‘sözlü’sü” başlığı ile verildi. Söz konusu haberde Isparta Ülkü İlköğretim Okulunda görev yapan din kültürü ve ahlâk bilgisi dersi öğretmeni Hasan Çelik’in, sekizinci sınıf öğrencilerini, kendisinin dağıttığı, Said Nursî’nin sözlerinin yer aldığı notlardan sözlü yaptığı öne sürüldü.

ÇOCUKLARA HADİSLERİ ÖĞRETMEK SUÇ MU?

İddiaya göre, din kültürü ve ahlâk bilgisi öğretmeni Çelik, Said Nursî’nin Risâle-i Nur Külliyatı’ndan derlenmiş sözlerini iki sayfa halinde bastırarak öğrencilerine dağıttı. Notlarda, yer alan, “Gözlerin zinası bakmaktır”, “Cennet kılıçların gölgesi altındadır”, “Çok gülmek kalbi öldürür” gibi hadis-i şerif meallerinin Said Nursî’nin ifadeleri şeklinde yansıtılması hadis cahilliğini de gözler önüne serdi. Din dersi öğretmeni Çelik’in, bu notlardan öğrencilerini sözlü yapması suç gibi gösterildi.
ADD, ÖĞRETMENİ GENELKURMAYA İHBAR ETTİ
957957bediuzzaman.jpg

Habere göre Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Şube Başkanı Mahmut Özyürek, Çelik hakkında Millî Eğitim Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, İl Jandarma Komutanlığı ve Isparta Valiliğine 25 Haziran’da suç duyurusunda bulundu. Mahmut Özyürek’in sözkonusu iddiaları içeren dilekçe ile Genelkurmay Başkanlığı ve İl Jandarma Komutanlığına suç duyurusunda bulunması ise eğitim hiyerarşisi açısından garipsendi. Velilerin şikâyeti üzerine olaydan haberlerinin olduğunu söyleyen ADD Isparta Şube Başkanı Özyürek’in yaptığı suç duyurusu başvurusunda Said Nursî düşmanlığını gösteren şu iddialar yer aldı: “Atatürk ve Cumhuriyet karşıtlığıyla bilinen Said-i Nursi’nin düşüncelerinin öğrencilerimize dağıtılması, genç beyinlerin bunlardan sözlü sınava tabi tutulması anlaşılır gibi değil. Bir öğretmenin, Atatürk ve Cumhuriyet karşıtlığı belgeli Said-i Nursi’nin propagandasını yapması dehşet vericidir.”

(Yeni Asya)

-------------------

Milliyet gazetesinin 29 Haziran 2007 tarihli nüshasında yer verilen habere göre İslam peygamberi Hz. Muhammed’e (a.s.m.) ait bazı hadis-i şerifler Bediüzzaman Said Nursî’ye ait. Üstelik bu hadislerin Din Kültürü dersinde öğrencilere öğretilmesi “dehşet verici” bir uygulama.

Baştan sona önyargıya dayalı olan, herhangi bir araştırmaya dahi ihtiyaç duyulmadan, kaynakları teyid edilmeden yayınlanan haberde Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Isparta Şube Başkanı Mahmut Özyürek tarafından Milli Eğitim Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, İl Jandarma Komutanlığı ve Isparta Valiliğine 25 Haziran 2007 tarihinde yaptığ suç duyurusu, birinci sayfadan aktarıldı. Asılsız ve çalakalem hazırlanan haberde bir ilköğretim okulunda Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi öğretmeni olan Hasan Çelik’in Said Nursî’nin Risale-i Nur Külliyatından derlediği sözlerini iki sayfa halinde bastırarak öğrencilerine dağıttığı, bununla da kalmayarak öğrencileri sözlü yaptığı öne sürüldü. Haberdeki çarpıtmanın en belirgin göstergesi ise, öğretmen Çelik’in Risale-i Nur’dan aldığı öne sürülen sözlerin aslında Peygamber efendimiz Hz. Muhammed’in (a.s.m.) hadis-i şerifleri olmasıydı.
İşte suçlamaya konu edilen ifadeler ve kaynakları:
Gözlerin zinâsı bakmaktır” [Buharî, isti’zân 12, Kader 9; Müslim, Kader 20, (2657); Ebû Davud, Nikâh 44, (2152).]
Cennet kılıçların gölgesi altındadır’ [Buharî, Cihâd 156, 22, 32, 112, Temennî 8; Müslim, Cihâd 20, (1742), Ebu Dâvud, Cihâd 98, (2631).]
Çok gülmek kalbi öldürür’ [Tirmizî, Zühd 2, (2306); İbnu Mace, Zühd 24, (4217).
“Velilerin şikâyeti üzerine” olaydan haberlerinin olduğunu öne süren ADD Isparta Şube Başkanı Özyürek, yaptığı açıklamasında Said Nursî’yi “Atatürk ve Cumhuriyet karşıtlığıyla bilinen” şeklinde ifade ettikten sonra, İslam Peygamber’i Hz. Muhammed’e (a.s.m.) ait bu hadislerle ilgili olarak “Genç beyinlerin bunlardan sözlü sınava tabi tutulması anlaşılır gibi değil” ifadesine yer verdi. Hemen ardından da bu hadislerin bulunduğu metinle “Said-i Nursî’nin propagandası”nın yapıldığını öne sürdü ve bu işlemi “dehşet verici” bir işlem olarak niteledi.

Bu asılsız iddia ve uydurma haberle ilgili görüşlerinizi şu adreslere iletebilirsiniz:

Haberin yer aldığı adres:
http://www.milliyet.com.tr/2007/06/29/guncel/axgun02.html

ADD Isparta Şubesi:
Telefon: (246) 223 9660
Faks: (246) 223 9660
İnternet Sitesi : www.addisparta.org
E-posta Adresleri :
addisparta@yahoo.com
addisparta@gmail.com