mercimek köftesi..

ebrar172

Well-known member
:)bu günkü tarifimiz enfes yemeye doyulmaz mercimek köftesi..bu akşam yapıcam..bari tarifi burayada koyalım..maklubeci arkadaşlar bi ara deneyin emi..

MALZEMELER..
bir bardak kısırlık bulgur
bir bardak kırmızı mercimek
2 kaşık domates salçası
2 kaşıki biber salçası(acı sevmeyenler azaltabilir)
bir demet maydanoz
bir demet taze soganın yeşil kısmı
2 adet kuru soğan
2 tane limonun suyu
tuz,kırmızı pul biber,kimyon
taze marul yaprakları,roka..dilimlenmiş limon..

yapılışı..
önce bir bardak mercimegi yıkayıp tencereye koyun ve yeteri kadar suyla pişmeye bırakın..mercimekler kendini tamamen bırakınca tencerenin altını kapatın ve bulgurları ilave edin tencerenin kapağını kapatıp demlenmeye bırakın..bu arada taze sogan yaprakları ve maydanozu doğrayın ..sonra bir tavada incecik doğradığınız iki adet soganı iyice kavurun tüm diriliklerini kaybedene kadar ondan sonra salçanın tamamını ilave edip iyice kavurun ..ve demlenmeye bıraktıgınız bulgur tenceresine bu salçalı sogan karışımını ilave edin..tuzu kırmızı biberi kimyonu ilave edip iyice harmanlayın..bu karışım ılındığında yeşillikleride ilave edin ardından limonu ilave edin ve iyice karıştırın..elinizle köfte şekli verip altını kıvırcık yapraklarıyla döşediğiniz servis tabağına alın..
afiyet bal şeker olsun...:)

ebrar172

Well-known member
ah canlarım benimm...:)

siz toplanın gelin ben size yaparım hemen...fakat nerede olduğumu bulmanız biraz zaman alır...:D:D:D

nurhadimi mercimek köftesi hemen tüketilmesi gereken bir yemek yoksa kokar yani yollayamam...kokasa inan yollardım kurban...:p:D

ama dün bir kısır yaptım bayadır yapmıyodum malum kalori hesabı yani o kısır ilaç gibi geldi...:rolleyes: