Tek Kelime İle Sahabeleri Anlatmak ?

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici
Bu bölümde bildiğimiz Sahabe isimlerini ve Eğer haklarında malumatımız varsa kısa bir cümle ile onlardan bahsedelim mi ?

Hem bölelikle kısa bir cümle ile tanıdıklarımızı tanıdır hemde öğrenmiş oluruz...

Önce Ben başlıyayım :

Hz Hamza ; Peygamber Efendimizin a.s.v. amcası olan Hz Hamza , İslamiyetin ilk yayılmasında cesareti ve kahramanlığı ile ilk müslümanları ve yiğeni Resulu zişan a.s.v. efendimizi her daim muhafaza ve mudafa ederek ilk ehitlerden olma şerefine nail olmusdur...

FaKiR

Meþveret Bþk.
Ümmü Eymen
Peygamber Efendimize dadilik yapmış ve “Annemden sonra annemdir” iltifatına nail olmuş mübarek kadın Sahabelerimizdendir. Savaşlara katılmış ve bu sırada yaralıları tedavi, su taşıma ve durumu ağır olanları Medine’ye götürme gibi hizmetlerde bulunmuştur.

Cebrail23

Member
ABDULLAH İBNİ MESUT

Gerçekten cesareti ile tüm sahabelere örnek olmuş, peygamber efendimiz Kabe'de müşriklerin karşısına çıkıp yüksek sesle kuranı kerim okuyacak kimdir diye sorduğunda her seferinde ben okuyacağım ya rasullah diyerek öne çıkmış. müşriklerden bayılıncaya kadar dayak yemişti. Rabbim ABDULLAH İBNİ MESUT (r.a) 'u bize şefaatçı eylesin inş.

TESBIHAT

Active member
hz hamza
ya resulallah çöldeyken düşündüm allah dört duvar arasına sıkışamayacak bır varlıktır,
iman etmeye geldım
kabul et
canım efendım bensana bendım
sordum aynaya hanı ya kendım
benım efendımm
sa ya hz hamza ra

H

hatve

Misafir
.

Meşhur Ulema-i Benî İsrailiyeden Abdullah İbn-i Selâm yalnız o Zât-ı Ekrem Aleyhissalâtü Vesselâm'ın sîmasını görmekle, "Şu sîmada yalan yok, şu yüzde hile olamaz!" diyerek îmana gelmişler

ß@R@N

Member
Hz Ömer r.a. :

İslamdan önceki Ömer ve İslamdan sonraki ömer diye bir tabir ile anılan Dört halifeden ikincisi olan Hz Ömer r.a. adaleti ve cesareti ve kahramanlığı düşmanlarının dilinde bile anılmakda.Hz Ömer r.a. Resulu zişan a.s.v. efendimizi öldürmek maksadı ile yanına geldiğinde sadece O nu görmek ile iman etmiş ve butun hissiyatları ile manen terakki etmiş bir sahabe-i azimdir..Halifeliği sırasında ise mutevaziliği ve adalete verdiği ehemmiyet ile bir kulun adaleti böle ise El Adl esma-ül husnası olan Allahın adaleti nasıl olur diye tefekküre bırakan bir zat...

tuncerr

Active member
Abdullah bin Amr, Bedir ve Uhud harbin den başka bütün harplere katılıp, Peygamber efendimizin yanında bulundu. İlk iki harbe yaşı küçük olduğu için katılamamıştır. Katıldığı savaşlara süvâri olarak katıldı. Ayrıca harbe gidecek askerleri tâlim ile, onları savaşa hazırlamak gibi mühim vazîfelerde bulundu. Birçok harbe kumandan olarak katıldı.

hulusi

Well-known member
HAYA ABİDESİ ..MELEKLERİN BİLE KENDISINDEN HAYA ETTİĞİ SAHABE...
HZ. Aişe ra. anlatıyor:
Allah’ın Resulü benim odamda oturmakta iken, Hazreti Ebu Bekir içeriye girmek için izin istedi. Efendimiz a.s. halini değiştirmeden girmesine izin verdi. Kendisi ile görüştü. Sonra Hz. Ömer izin istedi. Ona da, aynı hal üzerine, girmesi için izin verdi ve konuştu. Sonra Hz. Osman girmek için izin istedi . bu sefer Efendimiz (a.s.) kalkıp oturdu. Elbisesini düzeltti. Bundan sonra Hz. Osman’nın girmesi için izin verildi ve kendisi ile konuştu.Sordum
Ya Resulallah, Ebu Bekir geldi, fazla bir davranışta bulunmadın. Hz. Ömer girdi, ona da aynı şekilde davrandın. Fakat Hz. Osman girince, kalkıp oturdun ve elbiseni düzeltip vaziyetini düzelttin,” dedi. Bunun üzerine efendimiz (a.s.) şöyle buyurdular
Ey Aişe, meleklerin bile kendisinden haya ettiği bir kimseden haya etmeyeyim mi?
Rabbim HZ.Osman efendımızın Hayasıyla hayalandırsın...

T

Tarihci19

Misafir
Hz.Ebubekr

İlk müslümanlardan,ilk Halife,efendimzin yol arkadaşı (mekkeden medineye hicret sırasında) neseb (soy) uzmanı, lakabı Sıddık...

..._________________________________________________

Habbab bin Eret

Tam bir çilekeş, Mekkede akrabağası yakını koruyucusu olmayan bir sahabe, işkencelerin en kavilerini yaşayan yinede dininden dönmeyen sahabe,

sırtında; kafirlerin kendisini üzerine attığı ateşin izleri olan sahabe...

...

shewal

New member
MUS'AB İBN UMEYR

bir zamanlar mekkenin en zengin ailelerinden olup yakışıklı, güzel giyinen bir gencken kendini Allah yolunda feda etti ve zenginlik ve ferahlık içinde büyüyen musabın öldügünde kefenleyecek bir örtü bile bulunamamıştı

hayzum

New member
Hz. ALİ

Resulullah'ın amcasının oğlu, damadı, dördüncü halife. Babası Ebû Talib, annesi Kureyş'ten Fâtıma binti Esed, dedesi Abdulmuttalib'tir. Künyesi Ebu'l Hasan ve Ebû Tûrab (toprağın babası), lâkabı Haydar; ünvanı Emîru'l-Mü'minin'dir. Ayrıca 'Allah'ın Arslanı' ünvanıyla da anılır.

zuhur

Member
MUSAB BİN UMEYR (r.a)

Şehit düştüğünde fakirane bir kıyafet içinde idi.Hz. Peygamber (sav) onu o vaziyette görünce şöyle dedi:

"Bakınız şü yiğide ki, Allah onun kalbini nurlandırdı da o, anne ve babası arasında sizin görmediğiniz yiyecek ve içeceklerin en iyileriyle beslenmekte olduğunu görüp dururken, Allah ve Resülü`nün sevgisi ona anne ve babasını bıraktırdı."

Birden ortaya çıkan ve zahmetsizce gelenler, aniden kaybolur ve sessizce giderler.

Abdullah bin Cahş

Abdullah bin Cahş hazretleri, İslâmiyeti heyecanla yaşayan zâtlardandı. İlk Müslüman olduğu yıllarda, kâfirler kendisine her türlü ezâ ve cefâyı yapmışlardı. Hepsine de îmânının verdiği güç ile mukabele etmiş, ezâ ve cefâlara katlanmıştır. Peygamber efendimiz, kendisi için buyurmuştur ki:

- Açlığa ve susuzluğa en çok dayanan ve katlananınızdır.

Hz. Abdullah orta boylu, çok yakışıklı bir zât idi. Peygamber efendimizi pek ziyâde severdi. Bu muhabbet uğrunda canını fedâdan çekinmemiş, Uhud harbinde en büyük kahramanlığı göstererek, Allahü teâlânın rızâsı uğrunda şehâdet şerbetini içmiştir.

Eshâb-i kirâm arasında lâkabı, "El Mücâhidü fillah", ya’nî "Allah yolunun fedâisi" idi. Şehîd olduğunda 40 yaşlarında idi.

Eyvàh!

Well-known member
Kiblenin degistigini haber veren sahabi; BERÂ BİN ÂZİB r.a Resulullahin s.a.v hicretinden once Medine-i munevverede kucuk yasta iken musluman oldu..

Babasi Azib r.a de sahabi idi. dini hukumleri Peygamberimizden once hicret eden Eshab-i kiramdan ve babasindan ogrendi.