Dua Ederken Eller Neden Yukarı Kaldırılır ?

imported_eFTaL

Active member
:)

bu sorunun cevabını bulacagınızı sandınız demii :)
ama cevabı yok..
ben sizlere soruyorum neden eller yukarı kaldırılıyor ???
ikna edıci cevaplarınızı beklıyorum inşallah ;)

imported_özlem

New member
peygamber efendimiz s.a.v sünneti olduğu içindir.hatta bir hadisinde tam olarak hatırlamıyorum ama dua ederken ellerinizi.koltuk altlarınız gözükücek şekilde kaldırın demiş.ama dediğim gibi hadisi tam olarak hatırlamıyorum.

imported_eFTaL

Active member
ben şekıl olarak sormuyorum yukarı kaldırılmasındakı düşünülen manayı soruyorum..
yanı HAŞA Allah yukardamı kı eller yukarıya kaldırlıyor ..
ki Allah mekandan münezzehtır..

(not: benım kendı düşüncem degıldır.. bana soruluş şeklı le soruyu yönlendırmeye çalışıyorum ben yalnış anlamayın inşallah )

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici
Necmi İlgen ağabeyin bu dua ederken eller ile alakalı anlattığı bir kıssa var ben tam hatırlayamadığım için yazamadım bilen varsa lütfen aktarabilir mi ?

İkinci olarak ellerin yukarıya kaldırılmasındaki cok hikmetinden biri sanırım ; Allahtan bir sey istediğimizi fiilen bildirmek olabilir.İsterken ellerimizi yukarı kaldırı muhafaza etmesi için tersine ceviririz. Mesela Ya Rab cenneti ver derken ellerimizi kocaman acıyoruz ama Ya Rab bela ve musibetlerden muhafaza eyle derken tersine ceviriyoruz.

Bununla beraber dua edenin avuclarına Rahmet katından nur yağar ve kul dua ettikce avucları nur ile dolar ve amin diyerek yuzune surduğunde ise o nur hem ellerini hemde yuzunu nurlandırır..

Yine bununla beraber ; ellerin yukarı acılmasını Cennet yedi kat yukarıda olmasına ve ellerin aşşağıya cevrilmesi ise yedi kat aşşağıdaki cehenneme işaret edebilir...

Butun bunlarla beraber Allah yukarıda olduğu için değildir istemenin fiili avucları yukarı acmak ile olduğundandır diyebiliriz...

Bu ellerin semaya veya yere döndürülmesini bizler diğer butun halleri öğrendiğimiz Resulu zişan a.s.v. efendimizden öğrendik.

imported_eFTaL

Active member
peki bende bunlarla ilgili ayet yazayım bakalım şimdi nasıl yönlenecek konu ..

Desen ki: Gökten ve yerden size rızık veren kim? ... “Nefs-i emmâre:Münker ve günah olan şeyleri işlemeyi teşvik ve emreden nefistir.. Yunus süresi

Görmez misin ki, Allah gökten bir su indirir de bu sayede yeryüzü onunla yemyeşil ... “Her şeyi Hazret-i Allah var etti, her şey O’nun varlığı ile kaimdir. ... Hacc suresi 63 ayet

Bakara 21-22

21/22- Ey insanlar, sizi ve sizden öncekileri yaratmış olan Allah'a kulluk ediniz ki; Allah'ın azabından korunabilesiniz. O ki, size yeri döşek, göğü tavan yaptı ve gökten su indirip onun aracılığı ile size rızık olarak topraktan çeşitli ürünler çıkardı. O halde O'na bile bile eşler koşmayınız.

hknco

Well-known member
Talha abi gayet haklı ... Nasıl ki birisi bize bir şey atsa havadan biz ellerimizi açarız hatta bakınız daha doğal olsun yağmur yağdığı zaman ellerimizi açarız eğer istiyorsak ellerimize dolar . Evet Yağmurun bizler Rahmet olarak ta nitelendirmişizdir zaten . Duadan sonra eller yüze sürülür ya hani bu da rahmetin nurun yüze sürülmesi :) gibi algılanabilir . Allah cc şüphesiz heryeri kuşatmıştır.

Kaldı ki denildiği üzere istemenin bir göstergesi el açmaktır . Bir türkçeci olarak el açmak deyimini inceledim :) karşıma çıkan sonuçlar :

ilk iki anlamına bakınca istemek anlamına geliyor . Demek elleri açmak hatta dilenmek anlamı bile var ... demek tdk böyle diyor imdilik tdk ya baktık inşallah daha geniş açıklaması için biraz araştırma yaparım

imported_eFTaL

Active member
:)
amenna benım buna birşey dedıgım yok
ancakkk benım sordugum farklı bırşey sizlerın verdıgı cevaplar farklı yönde ..

şu link ı tıklayın ve buradakı ayetlerı okuyun sadece konunun içerıgıne girmenıze gerek yok :angel:

aradıgım cevap gelmedı hala .. .(

TESBIHAT

Active member
duada eller yukarı acılır
neden
soru gayet acık
cevabını da arkadaslar vermıs
ıkna edılmek ıcın bu soruyu sorulmaz
soruda ögrenme maksadı varsa buradakı cevablar yeterlıdır
husnuzan edelım cevablar yetsın
aksıı takdırde sorular sorunlasır
allah ebeden razı olsun cevablar tatmınkar

imported_eFTaL

Active member
güzel kardeşim benım sordugum soru anlaşılmadı..
ve verılen cevaplarda sorumun cevabı degıl..
ayrıca siz benım konuyumu kestırıp atamazsınız yorumunuzu yaparsınız amenna ..
buraya benım hangı nıyetle de o soruyu sordugumu gayet ıyı bılıyor bılenler..
yukarıya neden kaldırılıyor derken fiilen yapılan manayı sormuyorum sünnet oldugu için yapılıyor dıyebılırsınız
amenna..
ancak daha öncede belırttıgım gıbı HAŞA ALLAH YUKARIDAMIKI de yukarıya kaldırılıyor dıyorum
ki
Allah mekandan münezzehtır..
bu yönde cevap verebılecek varsa verın yoksa lütfen yorum yazmayın ..

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici
eFTaL ' Alıntı:
güzel kardeşim benım sordugum soru anlaşılmadı..
ve verılen cevaplarda sorumun cevabı degıl..
ayrıca siz benım konuyumu kestırıp atamazsınız yorumunuzu yaparsınız amenna ..
buraya benım hangı nıyetle de o soruyu sordugumu gayet ıyı bılıyor bılenler..
yukarıya neden kaldırılıyor derken fiilen yapılan manayı sormuyorum sünnet oldugu için yapılıyor dıyebılırsınız
amenna..
ancak daha öncede belırttıgım gıbı HAŞA ALLAH YUKARIDAMIKI de yukarıya kaldırılıyor dıyorum
ki
Allah mekandan münezzehtır..
bu yönde cevap verebılecek varsa verın yoksa lütfen yorum yazmayın ..

Okumanız mı yok sizin yoksa ? Bunca insan yanlıs anlıyor siz doğru anlıyorsunuz öle mi ?
İkincisi Allahın yukarıda veya baska yerde olduğu meselesi ise mesajımızda belirtilmişdir.

Bir hadis-i şerifde buyuruluyor ki : İnsanların şerlisi alimlere bilerek zor meselelerden soranlardır deniliyor...

Biz bir cevap verdik ve siz illede kabul etmeme tarafdarısınız.Peki ya imanı zayıf olan ne yapar sizce ?
Madem cevabımızı beğenmiyorsunuz öle ise acık ve net bir şekilde düşüncelerinizi paylasınız bizde sizi anlıyalım.. Telepati kurma gibi bir özelliğimizde yok.bizim anladığımız bu kadarı ve yukarıda mevcuttur. Buyurun sizde beyin hucrelerinizi biraz zorlayarak düşüncelerinizi beyan ediniz (Ama itham etmeden)...

imported_eFTaL

Active member
tamam ben vazgeçtım ben suçluyum ben hatalıyım ben yanılıyorum hakkınızı helal edın ben bu düşünceye sahıp bırı oldugumu söylemedım ben bana soruldugu şekılde size soruyu sordum bunu kendı düşüncem olarak algıladınız neyse sorun degıl maksadım ne kımseyı yermek ne yerılmek
Allah istıkametınden ayırmasın amin..
ben suçluyum eyvallah ..
ve yazmayacam bu konuyuda kaldırın ne ben soru sordum ne de sizler cevap verdınız ..

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici
eFTaL ' Alıntı:
tamam ben vazgeçtım ben suçluyum ben hatalıyım ben yanılıyorum hakkınızı helal edın ben bu düşünceye sahıp bırı oldugumu söylemedım ben bana soruldugu şekılde size soruyu sordum bunu kendı düşüncem olarak algıladınız neyse sorun degıl maksadım ne kımseyı yermek ne yerılmek
Allah istıkametınden ayırmasın amin..
ben suçluyum eyvallah ..
ve yazmayacam bu konuyuda kaldırın ne ben soru sordum ne de sizler cevap verdınız ..

Eftal hep aynı tutum içindesiniz...Bu tavrınız hic hos değil...
Madem bir bildiğiniz ve düşünceniz var söleyiniz diyoruz bizde doğrusunu bilelim..Yoksa sen suclusun demiyoruz...

imported_eFTaL

Active member
T@LH@ ' Alıntı:
Eftal hep aynı tutum içindesiniz...Bu tavrınız hic hos değil...
Madem bir bildiğiniz ve düşünceniz var söleyiniz diyoruz bizde doğrusunu bilelim..Yoksa sen suclusun demiyoruz...

burada olmam rahatsızlık verıyorsa bunun kolayı var silin üyeliği gitsin..
sizlerin huzuruda kaçmaz!!

hknco

Well-known member
Eftal b u sefer dayağı hak ediyorsunuz hee ne demek üyeliği silin felan :/ alala kızarız severiz ağlarız ama gitmeyiz gitmek yok...