Lahika Analizi 24:Kastamonu Lahikasi 6. mektup

FaKiR

Meþveret Bþk.
Bismillahirrahmanirrahim.

Esselamün aleyküm ve rahmetullahi ve berakatühü ebeden daimen.

Bu haftaki Lahika Analizi dersimize Kastamonu Lahikasi'ndan devam ediyoruz insallah. Anladiklarinizi paylasarak katilimlarinizi bekliyoruz kardesler. Derse katilin kardeslerimize özel dua edilecektir...
Vesselam...

[DIKKAT]
[SUP]2[/SUP]وَاِنْ مِنْ شَىْءٍ اِلاَّ يُسَبِّحُ بِحَمْدِهِ[SUP]1[/SUP]بِاسْمِهِ سُبْحَانَهُ

اَلسَّلاَمُ عَلَيْكُمْ وَرَحْمَةُ اللهِ وَبَرَكَاتُهُ
[SUP]3[/SUP]

Aziz, sebatkâr, fedâkâr, sıddık kardeşlerim,

Evvelâ: Gelecek bayramınızı tebrik ederim. [SUP]4[/SUP] وَالْفَجْرِ - وَلَيَالٍ عَشْرٍ kasem-i Kur’âniyle fevkalâde kıymetleri tahakkuk eden o mübarek gecelerde ve seherlerde mübarek kardeşlerimin mübarek duaları hem bana, hem ehl-i imana çok bereketli ve nurlu olmasını rahmet-i Rahmân’dan niyaz ederim.

Saniyen: Size bir küçük sehvin büyük bir nükte-i gaybiyesiyle, karşı sahifedeki haşiyeyi, mevkilerinde yazmak için gönderdim.

Salisen: Hulûsi’nin bir gailesi var diye hissediyorum. Merak etmesin, Risale-i Nur’un şakirtlerine inâyet ve rahmet, nezaret ve himayet ederler. Dünyanın meşakkatleri madem sevap verir, geçerler; o musibetlere karşı sabır içinde şükürle, metanetle mukabele edilmek gerektir. Hem o, hem sizler bütün dualarımda ve kazançlarımda benimle berabersiniz.

Rabian: Risaletü’n-Nur, kendi kendine Kur’ân’ın himayeti ve hıfz-ı Rabbânî altında intişar ediyor. İmâm-ı Ali (r.a.) iki defa sırren, sırren demesi işaret eder ki, perde altında daha ziyade feyiz ve nur verir. Sizin gibi kardeşlerim, zamanın sarsıntılı hâdisâtına karşı—şimdiye kadar gibi—yine tam mukavemet eder ümidindeyim. [SUP]5[/SUP] مَنْ اٰمَنَ بِالْقَدَرِ اَمِنَ مِنَ الْكَدَرِ düsturumuz olmalı.

• • •Dipnotlar - Arapça İbareler - Haşiyeler :

[SUP]1[/SUP] : Her türlü noksan sıfatlardan yüce olan Allah’ın adıyla.
[SUP]2[/SUP] : “Hiçbir şey yoktur ki Allah’ı hamd ile tesbih etmesin.” İsrâ Sûresi, 17:44.
[SUP]3[/SUP] : Allah’ın selâmı, rahmeti ve bereketi üzerinize olsun.
[SUP]4[/SUP] : “Yemin olsun fecre. Ve on geceye.” Fecir Sûresi, 89:1,2.
[SUP]5[/SUP] : Kadere iman eden, kederden emin olur.

[/DIKKAT]

Son düzenleme:

FaKiR

Meþveret Bþk.
Evvelâ: Gelecek bayramınızı tebrik ederim. [SUP]4[/SUP] وَالْفَجْرِ - وَلَيَالٍ عَشْرٍ kasem-i Kur’âniyle fevkalâde kıymetleri tahakkuk eden o mübarek gecelerde ve seherlerde mübarek kardeşlerimin mübarek duaları hem bana, hem ehl-i imana çok bereketli ve nurlu olmasını rahmet-i Rahmân’dan niyaz ederim.

Burada bahsi gecen bayramin hangi bayram oldugu belirtilmemis ama bir agabeyin sohbetinden aldigim notara gore su sekilde:

Fecr suresinde gecen " YEMIN OLSUN FECRE VE O ON GECEYE" ayetinde bahsi gecen ZILHICCE ayinin ilk on gecesidir

Buda KURBAN BAYRAMININ öncesi 10 gecesidir. Bir Regab, Mihrac, Beraat geceeri gibi bu geceleride ihya etme adetimiz yoktur ama en az onlar kadar onemli gecelerdir.

Bu gecelerin zamani bellidir, ve bir cok hadistede önemine vurgu yapilmaktadir

Bahtiyar

Active member
Evvela ile başlıyan kısım, Demek zilhicce aynın ilk on gecesi mubarek gecelerden dir.Delil kurandır.Ne yapılmalı bu 10 günde...Gecesinde ve seherinde DUA edilmeli.Dua da risale nur talebelerine , ehli iman'a bereket dualarıyla yer verilmeli , rahmet -i Rahman isimleriyle niyaz etmeli.

Salisen ile başlıyan kısım; Kardeşlerinin hissiyatıyla yaşamalı ,sıkıntısını hissetmeli teselli vermeli ( üstad'ın tessellisi; Merak etmesin, Risale-i Nur’un şakirtlerine inâyet ve rahmet, nezaret ve himayet ederler. Dünyanın meşakkatleri madem sevap verir, geçerler; o musibetlere karşı sabır içinde şükürle, metanetle mukabele edilmek gerektir.) ,kardeşlerimize dua etmeli , kazançlarımıza ortak etmeli.

FaKiR

Meþveret Bþk.
Salisen: Hulûsi’nin bir gailesi var diye hissediyorum. Merak etmesin, Risale-i Nur’un şakirtlerine inâyet ve rahmet, nezaret ve himayet ederler. Dünyanın meşakkatleri madem sevap verir, geçerler; o musibetlere karşı sabır içinde şükürle, metanetle mukabele edilmek gerektir. Hem o, hem sizler bütün dualarımda ve kazançlarımda benimle berabersiniz.

Salisen ile başlıyan kısım; Kardeşlerinin hissiyatıyla yaşamalı ,sıkıntısını hissetmeli teselli vermeli ( üstad'ın tessellisi; Merak etmesin, Risale-i Nur’un şakirtlerine inâyet ve rahmet, nezaret ve himayet ederler. Dünyanın meşakkatleri madem sevap verir, geçerler; o musibetlere karşı sabır içinde şükürle, metanetle mukabele edilmek gerektir.) ,kardeşlerimize dua etmeli , kazançlarımıza ortak etmeli.

Allah razi olsun agabey, o dönemde yasanmis olan, Hulusu agabeyin üzülüp skldigi gailesi ne olabilir acaba?

Bahtiyar

Active member
Ben şimdi onu bilemiyorum, yardım edersen ki sorunla başlangıcı yaptın :) ders alabiliriz ...

Hulusi abi askerlik vazifesiyle memur ,birinci risale - i nur talebesi olduğunu hatırlıyalım.
Bi bela, sıkıntı ki Hulusi abiyi meraklandırabilir yada meraklandırıyo.Neden Merak etmesin ... çünki Risale i nur şakirt'i .
Ne oluyor rislae i nur şakirlerine ,inayet ve rahmet,nezaret ve himayet ediyorlar.Bu müjde tüm gelmiş ve gelicek risale i nur talebelerine bakıyor.
Demek dünya meşakketlerini merak etmemeli , sevap verir, geçerler; o musibetlere karşı sabır içinde şükürle, metanetle mukabele edilmek gerektir.
Konu açık ve anlaşılır bi anlamda aynı şeyleri yazıyosunuz diyen olabilir ama üzürinde durarak biz içselleştiriyoruz.Tam dersimizi almaya çalışıyoruz .
Siz ne düşünüyorsunuz,sizin bakış açılarınız nedir?

Moderatör tarafında düzenlendi:

FaKiR

Meþveret Bþk.
evet abi Hulusi agabey askerlik vazifesiyle memur ve o donemde , doguda , Tunceli bolgesi yakinlarinda gorev yapiyor,bugunde hala yankilarini duydugumuz bir olaydan dolayi o zamanlar sknti yasiyor

FaKiR

Meþveret Bþk.

1938 yilinda Dersim koylerinde bazi dag koyleri o yil vergi vermeyince, Hulusi agabeyde kita komutani oldugu icin, gorevlendiliyor, ve kendisinden her ne sekilde olursa olsun, zorla basla, isyani bastirmasi isteniyor

"Sen piyadesin, seni topla takviye etmek gerektir" deniyor kendisine.

Hulusi abi bu durumdan muthis bi rahatsizlik ve uzuntu duyuyor ve üstad hz. bunu hissediyor, Hulusi agabeye onu teselli etmek icin Abdulmecid Nursi vasitasiyla bir mektup gonderiyor, ve soyle diyor bu mektupta:

" Hulusi'nin bir gailesi var hissediyorum. Merak etmesin , risaleinur sakirtlerine inayet ve rahmet, nezaret ve himaye ederler"

Bu mektuptan sonra hulusi abi rahatliyor ve isyan bolgesine gidiyor,
gittigi vakit bakiyorki köy halki hepsi daglara, magaralara cekilmis, Hulusi agabeyde boylelikte elini kana bulamaktan kurtulmus, Rahmeti ilahiyenin yetistigini anlamis.