tesettüre karşı gelenler burada toplanabilirler mi acaba?

ahmetemin

Member
çok hoş sanırım karşı gelen yok..olsaydı şayet,gerekçelerini,dayanak noktalarını isteyecek ve öne sürdüklerini de bilgim ölçüsünce ve hukuksal olarak çürütmeye çalışacaktım inşallah..onun için başlık tuhafınıza kaçmasın ve bendeniz de karşıymışım gibi algılanmasın lütfen..ne haddime..Allah korusun..hüsrev kardeşim bu yazıyı yazdıktan sonra mesaj göndermişsin..umarım bu yazım tatmin edici bir izahat olmuştur.._________________________________________________ben ama tesettüre türban denilip siyasi rant elde etme adına dinin istismara uğratılmasına şiddetle karşıyım..şu an dile getireceklerim benim şahsi düşüncelerim..tesettür asla ve kat'a siyasi sembol haline indirgenemez,bunu yapmaya da kimsenin hakkı ve yetkisi yoktur..amaçların meşruiyeti araçların da meşru olmasını gerektirir..meşru amaca meşru olmayan yollar kullanılarak ulaşılamaz...niyetlerin halisliği kullanılacak olan yolların mantıki ve akli olmasını da gerektirir..yani özetle ben din gibi aziz bir mefhumun siyasete alet edilip dinciler-dindarlar gibi birtakım olmaması gereken kamplaşma-kutuplaşma kokan ayrışmalara neden olunmasına karşıyım..

ahmetemin

Member
laik bir devletin ülkesi içinde yaşayan herkesin din ve vijdan hürriyeti kapsamında dilediği dine mensup olmada ya da olmamada hür olmasından yanayım..zira anayasa da bunu gerektiriyor..rejime yönelik ayaklanma-fikri bir başkaldırış olmaması şartıyla ve laikliğin de yazıldığı gibi anlaşılıp hayata hayat kılınması şartıyla herkes istediği dine mensup olmada hür olabilmeli ve tabi olduğu dininin gereklerini de herhangi bir keyfi kısıtlama söz konusu olmaksızın yerine getirebilmeli..laik devletin gereklerinden birisi de mutlak inanç hürriyetidir..bu kapsamda dileyen inanır dileyen inanamaz..dileyen din mensubu olur dileyen olmaz.._________________________________________________din ve vicdan hürriyeti ve laik devletin gereklerinden birisi olan mutlak inanç hürriyeti ve anayasal kısıtlamaları mahfuz kalmak üzere ibadet hürriyeti kavramlarıyla birlikte toplu bir değerlendirme yapacak olursak,bireylerin dini olabilir ama devletin dini olamaz,bireylerin mensubu oldukları dini yerine getirirken keyfi sınırlarla karşı karşıya kalmamaları gerekmektedir..tabi olacakları kısıtlamalar ise anayasal ya da yasal olmalıdır..alnı Allah için secdeye kapanmış birisi, rejim içim asla ve kata tehdit olamaz..kalbinde muhabbet,sevgi ve kardeşlik olan birey toplum için de rejim için de tehdit olamaz..

N

nergiz

Misafir
ya bence sen bu konuyu başaka siteye yap çok saçma olmuşş

burada hiç kimseyle bu konuda tartışamıycan üzgünümmm....

konuyu tartışmak için hem fikir olmayan insanlarkla tartışmak daha güzeldirr.