asp çalışalım.

Alperdini

New member
gördüğüm kadarıyla bu bölümde programcılık adına pek bir gelişme yok.

ilk adım olarak asp çalışmasına ilk adım olması açısından il yazıyı yazayım.

asp nedir diye yazmayacağım direk nasıl çalışacağına bakalım.

Windows Xp pro işletim sistemi içinden bir ekletiyi yükleyeceğiz önce. (windows xp kurulum cd'si gerekecek)

Adımlar:
1. Denetim masasını açınız.
2. Program ekle kaldıra giriniz.
3. soldaki windows bileşenlerini ekle/kaldıra tıklayınız.
4. Windows bileşen sihirbazındaki "Internet Information Servicez (IIS) kutucuğunu işaretleyiniz.
5. İleri butonuna basarak kuruluma başlayınız.
6. işlem bittiğinde "Son" butonuna tıklayınız.

kurma işlemi bitti.

fazla pencereleri artık kapatabilirsiniz.

hemen akabinde internet explorer penceresini açıp adres çubuğuna http://localhost yazarak IIS çalışıyormu kontrol ediniz.

ekranda sorunsuz görüntülenme oldu ise kurulum tamam demektir.

_________________________________________________artık Asp çalışması yapabiliriz.

çalışmalarımız C:inetpubwwwroot klasörü içinde olmalıdır.

bu klasör içinde gördüğünüz her şeyi şimdiden silerseniz iyi olacaktır.

öncelikle kendimize bir HTML Editör bulup hızlıca bir kaç işlem yapalım. Tavsiye Macromedia HomeSite 5.5 isimli 30 günlük deneme sürümünü www.macromedia.com adresinden indirebilirsiniz.

internet explorer penceresinde adres çubuğuna http://localhost yazıp enter yaptığınızda; varsayılan dosya olarak "DEFAULT.ASP" dosyasını arar. varsa o dosyayı çalıştırır.

homesite programını kurduğunuzu varsyarak basitçe bir örnek yapıyoruz.

<%= DATE() %>
<br>
<%= NOW() %>

bu kodları
<body>
</body>
tagları arasına yazıp default.asp olarak kaydediyoruz. kaydettiğimiz bu dosyanın C:inetpubwwwroot altında olduğuna emin olmalısınız. ASP dosyaları bu yol üzerinde çalışır.

internet explorer penceresinde adres çubuğuna http://localhost yazıp çalışmamızı test ediyoruz.

buraya kadar doğru yazdıysanız. hatanız yoksa, ekranda
ilk satırda tarihi
ikinci satırda tarih ve saati göreceksiniz.

şimdilik bu kadar.
ilgi olursa bildiğimiz kadarı ile yazmaya çalışırım.

H

hadim

Misafir
Bende yeni gördüm aslında devam etse iyi olurdu.Benim bilgisayar ve kavramlarla başım dertte.Öğrensem iyi olacak... :)

Merih

Well-known member
Asp Microsoft tarafınndan geliştirilen bir html dilidir en belirgin özelliği php deki gibi SQL bağlantısına ihtiyaç duymamasi görsellik ve sadece windows hostinglerde çalişmasidir. zaten bu işe yeni başliyacaklar için bu biraz ağir ilk önce htmli öğrenmenizi tavsiye ederim.

H

hadim

Misafir
evet ilkokula başlayan çocuğa öğretir gibi öğrenmek istiyorum çünkü çok az bir bilgim var onuda kurcalayarak öğreniyorum bidahaki sefere bazılarını unutmuş oluyorum. e hadi o zaman baştan başlayın ben anca yetişirim valla okullar açılana kadar vaktim var sonra zor otururum başına. :(

H

hadim

Misafir
ilkokul çağındaki biri bu söylediklerinden bişey anlamaz.o dediğin programın türkçesi yokmu yada en azından ne işe yaradığını yazınız lütfen.gerçekten bilmiyorum cahilliğimizi mazur görün... :-\

Merih

Well-known member
Dediğim programin türkçe adı yok maalesef microsoft frontpage ama içerigi tamamen %100 türkçe dir ne işe yaradiğina gelince html dilini bu program ile daha kolay kavriyabilir amatör çapda bir web sitesi yapabilirsiniz kendinize