GERÇEK AŞKIN ANLAMI......

siyahzambak

New member
BENİM FİKRİMCE AŞKIN ANLAMI

Aşkın anlamı yakışmalıydı, tertemiz gönüllerde maneviyatla şekillenen sevgiler büyütmeliydi kalp....

Ahlakın islamiyetle hayat bulduğunu kavramış , ruhundaki masum esintileri hayata geçiren; aşka aşık güzel gönüllere sahiptik.

Ne sevdaya bir adım gittik ne de sevdanın bize yaklaşmasına izin verdik.

Sınırlarımız ; O en güzele aitti ikinci bakışın şeytandan olduğunu ögretmişti "utanmak imandandır" diyen annelerimiz

Bir bekleyiş sardı zamanla gönüllerimizi, sıkılmadık hiç geleceginden emindik AŞKIN....

Düşsel sevgilere meyl etmedik, bize aşkı soranlara sustuk sonra haykırırcasına yaradanı gösterdik.

O vardı sevgiyle bütünleşecegimiz.

Kışın o ayaz sogugunda yanaklarımızın, susamış dıdaklarımızın yanmasıydı O nu anlatmak

Onu düşünmek bile kalbimizin mutmain olmasına yetiyordu...

ne birine gönül verdik, ne de kendimizi sevdirdik...

O en sevimli halimizi eşlerimize sakladık...

Gülmedik mesela dolu dolu kimseye...

bakışımızı ölçüyle sınırlandırdık güzel halimizi göstermedik

ne kalbimizi farketti kimse nede güzelligimizi....

Aşka aşık bizi yaradanla seven yürekler bekledik...

güzelligin dünyevi bir meta oldugunu düşündük hep geçici ve maddi....

biz maneviyatla yoğurulmalıydık cocuklarımızıda ilimle yogurmalıydık

bu bir başlangıçsa daha da çok yolumuz var demektir.....
....... siyahzambak.......
...............................................
“Bir erkeği eğitirseniz, tek bir kişiyi eğitmiş olursunuz, bir kadını eğitirseniz bütün bir aileyi eğitmiş olursunuz...''

ErtgrL

Member
“Bir erkeği eğitirseniz, tek bir kişiyi eğitmiş olursunuz, bir kadını eğitirseniz bütün bir aileyi eğitmiş olursunuz...''

Eğitim şart ;)

Eyvàh!

Well-known member
Aşka aşık bizi yaradanla seven yürekler bekledik...

siyahzambak harika idi paylasimizdan dolayi allah c.c razi olsun

T

Tarihci19

Misafir
işte biz kadın evinde evi ve çocuklarıyla uğraşsın onları eğitsin dedimiz zaman çatlak sesler yukselmişti,, ;)

ebrar172

Well-known member
iyi güzelde kadın evinde otursun cocuklarıyla uğraşsın onları eğitsin lafı biraz tuhaf olmuş...
sürekli evde işle güçle meşgul olan çocuklarını nasıl eğitecek ne bilecek ne öğretecek.olur dediğinizi duyar gibi oluyorum ama bu bir hayal görüyoruz biliyoruz olmuyor...
kendine zaman ayıramayan bir insan kimseye faydalı olamaz ancak sökük diker yemek yapar bununda eğitime bir faydası olmaz....kadının tek görevi temizlik değildir her müslümanın görevi öğrenmek ve bunun için zaman ayırmak okumak kadınlar ne olur okuyun...hijyenik olabilirsiniz ama eğitimde hijyen pek işe yaramaz....neçizane

T

Tarihci19

Misafir
başka bir konu başlığı altında bu konuyu derinden derine incelemiştik ve anne olan kadıının çalışmasından sa evinde olup eşi ve çocukları ile ilgilenmesinin daha doğru olduğu çıkmıştı...

ebrar172

Well-known member
o zaman farklı elbetteki bir annenin çocuklarından daha güzel bir mesleği olamaz .ben yanlış anlamışım
fakat bütün hanım arkadaşlarıma naçizane tavsiyemdir mutlaka bir meslek edinmeye çabalayın bir kenarda dursun ..bir şeyi bilmek illaki yapacaksınız anlamına gelmez fakat (RABBİM korusun inş)gün olur devran döner ve o zaman çok faydasını görürsünüz..

buket

Active member
ewde oturacaz ama kedimizi nasıl eğiteceğiz dersen bak çevrede sohbetler var,bir çok etkinlikler yapılıyo yada o da olmaz dersen kitap oku seni en güzewl eğitecek olan kitabı oku.ok.kardeş siyah zambak kardeş paylaşımın için Allah razı olsun kareşim. ;)

mazlumi73

Member
bence herkes vazifesini yapmalı erkek para kazanıp muhafaza eder .kadında evde çocukların eğitimi ile ilgilenmelli baksanıza anne şefkatinden kopuk yetişen çocuklar vahşicanavar oluyorlar.

asfiyan

New member
Allah (c.c) kadına verdiği en büyük ve güzel bir görev var ki oda "anne"liktir.zaruriyet haricinde beytini evladını yalnız bırakması hem ailesine hem evladına hem de verilen o kutsal göreve haksızlıktır.Allah nefsi davranıp ziyana uğrayanlardan etmesin.Allaha emanet olun.

molla_zehra

Well-known member
BU PAYLAŞILAN ŞİİRİMSİ YAZIYA NİÇİN BÖYLE YORUMLAR YAPILDI ANLAMADIM BENDE LAKİN SON CÜMLEDİR YORUMLARIN FARKLI KILAN.
KADEMRAN KARDEŞ KADININ OKUMASINA,MESLEK EDİNMESİNE KARŞI OLAN YOK Kİ NİÇİN BÖYLE BİR İTİRAZVARİ KONUŞTUN ANLAMADIM.
DEVR-İ CAHİLİYYEDE KIZLAR DİRİ DİRİ TOPRAĞA GÖMÜLÜYORDU.MODERN ÇAĞDA ŞİMDİ KIZLARI CEHALET TOPRAĞINA GÖMÜYOR OKUMAYI YASAK VE BEYHUDE BİLEN GÖREN ZİHNİYET İLE.BİZ BUNDAN YANA DEĞİLİZ Kİ.....fiemanillah

mazlumi73

Member
tebrikler özge kardeş.. gerçekten cehalet en büyük düşmanımız kadının cahil olması çocuğun eğitimsiz büyümesi demektir..kesinlikle yanlış anlaşılmasın cehalet ünievrsite okumamak değil. sadece bilinçli olmak demek