"Zalimin zulmunü etmesine Allah'ın Adaleti nasıl müsaade eder?"

• Konbuyu başlatan Tarihci19
  • Başlangıç tarihi
T

Tarihci19

Misafir
[01:12] <Tarihci> 4 - O, din gününün maliki Allah'in. (Fatiha-4)
[01:14] <Tarihci> Allah bazı takvalı kullarının gunahlarının cesası cehenneme kalamsın diye
[01:14] <Tarihci> bu dunyada onları farklı şeylerle cezalandırır
[01:15] <Tarihci> hastalıklar veirr sıkıntılar cektirir
[01:15] <Tarihci> ve gunahlarını döker
[01:15] <Tarihci> cehenneme ateşe bişey bırakmaz
[01:15] <Tarihci> böylesiyle kurtulmak çok daha kolaydır
[01:15] <Tarihci> ancak
[01:16] <Tarihci> bazı kulların gunahı
[01:16] <Tarihci> bu dunyada elem çektirmekle bitecek gibi değildir
[01:16] <Tarihci> onlarada bu dunyada ceza elem cektirilmez
[01:16] <Tarihci> onların hesabı ateşe kalmıştır
[01:16] <Tarihci> mesela bir dindar kimse
[01:17] <Tarihci> şeytana uyup elektiriği kaçak kullanır bi iki gun
[01:17] <Tarihci> hemen ardından başına bi kaza gelir
[01:17] <Tarihci> daha fazla parası gider
[01:17] <Tarihci> yada çocuğpu hasta olur
[01:17] <Tarihci> bi yerden o çıkar o haram para
[01:17] <Tarihci> ama bide zalimler vardır
[01:17] <Tarihci> onlar haramda yerler
[01:17] <Tarihci> hiçbişey olmaz
[01:18] <Tarihci> güle eğlene yaşarlar
[01:18] <Tarihci> çünki onların cezasının karşılığı burda dert cektirmekle bitmez de ondan
[01:18] <Tarihci> o nedenle onları ancak ateş temziler
[01:18] <Tarihci> örnek
[01:18] <Tarihci> çok
[01:19] <Tarihci> yahudiler
[01:19] <Tarihci> mesela
[01:19] <Tarihci> yapmadıkları zulm yemedikleri faiz etmedikleri dolap
[01:19] <Tarihci> kalmamıştır
[01:19] <Tarihci> ama bu dunyada krallar gibi yaşıyorlar
[01:19] <Tarihci> çünki alah çok sabırlıdır
[01:19] <Tarihci> ceza vermedede çok sabırlıdır
[01:20] <Tarihci> 4. ayette belirtilen din gunu
[01:20] <Tarihci> gelecek
[01:20] <Tarihci> o gun herkes hesap verecek
[01:20] <Tarihci> ayette de belirtildiği üzere o gunun sahibide malikide Allah tır
[01:20] <Tarihci> o yahudiilerinde zalimlerinde
[01:20] <Tarihci> cezasını Allah o gune bırakmıştır
[01:20] <Tarihci> o gun verilecek
[01:21] <Tarihci> ve buda tekrardan
[01:21] <Tarihci> haşrin bir delilidir
[01:21] <Tarihci> cunki Allah adildir
[01:21] <Tarihci> zulmetmez
[01:21] <Tarihci> ama zalimler bu dunyada hoş eğlenip zulmlerini yapıp gidiyorlar
[01:22] <Tarihci> buda ötede hesap yeri olduğunu gösteriyor
[01:22] <Tarihci> üstad haşr risalesinde bahsediyor zaten
[01:22] <Tarihci> bu da bir mahkemei kübra olduğunu gösterir diyerek

T

Tarihci19

Misafir
Haşrin bir delili daha!

bunları kapanmadan evvel yazmıştım,, siteye konulacak diye kopyalamıştım henuz siteye konma çalışmaları başlamadığından bende foruma gönderiyorum

FaKiR

Meþveret Bþk.
Allah adaletsiz miki(haşa) Zalim Zulmunu edip gidiyor?

guzel bi paylasm. acik net orneklerle aciklanmis.Allah razi olsun..

hasret

Well-known member

[b]İKİNCİ SûRET: Bu gidişata, icraata bak! Nasıl en fakir, en zaîften tut, tâ herkese mükemmel, mükellef erzak veriliyor; kimsesiz hastalara çok güzel bakılıyor. Hem gâyet kıymetdar ve şahane taamlar, kaplar, murassa nişanlar, müzeyyen elbiseler, muhteşem ziyafetler vardır. Bak senin gibi sersemlerden başka, herkes vazifesine gâyet dikkat eder. Kimse zerrece haddinden tecavüz etmez. En büyük şahıs, en büyük bir itaatle mütevâziyane bir havf ve heybet altında hizmet eder. Demek şu saltanat sahibinin pek büyük bir keremi, pek geniş bir merhameti var. Hem pek büyük izzeti, pek celâlli bir haysiyeti, nâmusu vardır. Halbuki kerem ise, in'am etmek ister. Merhamet ise, ihsansız olamaz. İzzet ise gayret ister. Haysiyet ve nâmus ise, edebsizlerin tedibini ister. Halbuki şu memlekette o merhamet, o nâMûsa lâyık binden biri yapılmıyor. Zâlim izzetinde, mazlûm zilletinde kalıp buradan göçüp gidiyorlar.

Demek bir mahkeme-i kübrâya bırakılıyor
.

İkinci Sual: Niçin gâvurların memleketlerinde bu semâvî tokat başlarına gelmiyor? Bu bîçare müslümanlara iniyor?

Elcevab: Büyük hatâlar ve cinâyetler te'hir ile büyük merkezlerde ve küçücük cinâyetler tâcil ile küçük merkezlerde verildiği gibi; mühim bir hikmete binâen ehl-i küfrün cinâyetlerinin kısm-ı âzamı, Mahkeme-i Kübrâ-yı Haşre te'hir edilerek ehl-i îmanın hatâları, kısmen bu dünyada cezası verilir(zelzele bahsi)

SUAL: Has dostlarınıza gelen musîbetleri, tokat eseri deyip hizmet-i Kur'aniyede füturları cihetinde bir itab telâkki ediyorsun. Halbuki size ve hizmet-i Kur'aniyeye hakikî düşmanlık edenler, selâmette kalıyorlar. Neden dosta tokat vuruluyor, düşmânâ ilişilmiyor?

ELCEVAP: اَلظُّلْمُ لاَ يَدُومُ وَالْكُفْرُ يَدُومُ sırrınca: Dostların hataları, hizmetimizde bir nevi zulüm hükmüne geçtiği için, çabuk çarpılıyor. Şefkatli tokat yer, aklı varsa intibaha gelir. Düşman ise, hizmet-i Kur'aniyeye zıddiyeti, mümânaatı, dalâlet hesabına geçer. Bilerek veya bilmiyerek hizmetimize tecavüzü, zındıka hesabına geçer. Küfür devam ettiği için, onlar ekseriyetle çabuk tokat yemiyorlar. Nasılki küçük kabahatleri işliyenlerin, nâhiyelerde cezaları verilir. Büyük kabahatleri de büyük mahkemelere gönderilir. Öyle de: Ehl-i îmanın ve has dostların hükmen küçük hataları, çabuk onları temizlemek için kısmen dünyada ve sür'aten verilir. Ehl-i dalâletin cinayetleri, o kadar büyüktür ki: Kısacık hayat-ı dünyeviyeye cezaları sığışmadığından, mukteza-yı adâlet olarak Âlem-i Bekadaki Mahkeme-i Kübrâya havale edildiği için, ekseriyetle burada cezaya çarpılmıyorlar.

İşte Hadîs-i şerifte اَلدُّنْيَا سِجْنُ الْمُؤْمِنِ وَجَنَّةُ الْكَافِرِ mezkûr hakikata dahi işaret ediyor. Yâni: Dünyada şu mü'min, kısmen kusuratından cezasını gördüğü için dünya onun hakkında bir dâr-ı cezadır. Dünya, onların saadetli âhiretlerine nisbeten bir zindan ve cehennemdir. Ve kâfirler madem Cehennem'den çıkmayacaklar. Hasenatlarının mükâfatlarını kısmen dünyada gördükleri ve büyük seyyiatları te'hir edildiği cihetle, onların âhiretine nisbeten dünya, Cennetleridir. Yoksa mü'min bu dünyada dahi kâfirden mânen ve hakikat nokta-i nazarında çok ziyade mes'uddur. Âdeta mü'minin îmanı, mü'minin ruhunda bir Cennet-i maneviye hükmüne geçiyor; kâfirin küfrü, kâfirin mahiyetinde mânevî bir Cehennemi ateşlendiriyor.

سُبْحَانَكَ لاَ عِلْمَ لَنَا اِلاَّ مَا عَلَّمْتَنَا اِنَّكَ اَنْتَ الْعَلِيمُ الْحَكِيمُ[/b]

T

Tarihci19

Misafir

katkı için teşekkürler, açıklamaya çalıştığım işte buydu..

katremisal

Active member

küçük suçlar küçük mahkemeye büyük günahlar mahkeme-i kübraya.....

rabbim bizi cehennem ateşinden korusun

T

Tarihci19

Misafir

katremisal ' Alıntı:
küçük suçlar küçük mahkemeye büyük günahlar mahkeme-i kübraya.....

rabbim bizi cehennem ateşinden korusun

evet, işte küçük suçlar burda halledilebiliyor ki cezası ateş olan mahkemei kübraya kalmasın diye..

Sungurlu

Member
Uzun uzun düşündüm ama daha uygun bir tarz bulamadım. Zarar vermezse nasihat etmektir. Zira senin gibi niyeti halis olmayan bir adamın sözleri aksül amel yapar damara dokundurur. dan şiddetle içtinab ederek. Bu satırları dikkate almanızı istirham ederiz.

Başlık "Zalimin zulmunü etmesine Allah'ın Adaleti nasıl müsaade eder?" şeklinde tebdil edilse daha muvafık olurdu.
SubhanAllah'ı hayatın her alanında itina ile kullanmak bizlere daha çok yakışır.

T

Tarihci19

Misafir
Sungurlu ' Alıntı:
Uzun uzun düşündüm ama daha uygun bir tarz bulamadım. Zarar vermezse nasihat etmektir. Zira senin gibi niyeti halis olmayan bir adamın sözleri aksül amel yapar damara dokundurur. dan şiddetle içtinab ederek. Bu satırları dikkate almanızı istirham ederiz.

Başlık "Zalimin zulmunü etmesine Allah'ın Adaleti nasıl müsaade eder?" şeklinde tebdil edilse daha muvafık olurdu.
SubhanAllah'ı hayatın her alanında itina ile kullanmak bizlere daha çok yakışır.

ne demek istediğinizi biraz daha açıklar mısnız?

Huseyni

Müdavim
Örneğin Katil Bush her gün 10 larca kişinin haksız ölümüne neden oluyor, bu dünyadaki Bush'un tek vücudu şimdiye kadar ölen binlerce vücudu nasıl karşılasın? Allah'ım bu şekilde dünyadan göçerse mahşer günü ona binlerce kişilik vücudu illaki vericektir.
Zalimler için yaşasın cehennem!

T

Tarihci19

Misafir
nuruvuslat ' Alıntı:
Örneğin Katil Bush her gün 10 larca kişinin haksız ölümüne neden oluyor, bu dünyadaki Bush'un tek vücudu şimdiye kadar ölen binlerce vücudu nasıl karşılasın? Allah'ım bu şekilde dünyadan göçerse mahşer günü ona binlerce kişilik vücudu illaki vericektir.
Zalimler için yaşasın cehennem!

bunun benim ilk yazımdaki konumla doğrudan bir ilgisi yok, bu da doğrudur Allah ın adaletinin tecelli şekilllerinden biridir ancak benim anlatmaya çalıştığım şey bush un bu dunya da zulmetmesi ve zahmet meşakkat çekmeden ölüp gitmesi,, yani böyle bir zalimin, ettiği zulmun karşılığını vermeden gitmesinin hikmeti... ilk yazımda anlatmaya çalıştığım işte bu..

Huseyni

Müdavim
Tarihci ' Alıntı:
[01:12]
[01:18] <Tarihci> çünki onların cezasının karşılığı burda dert cektirmekle bitmez de ondan
[01:18] <Tarihci> o nedenle onları ancak ateş temziler

aynı şeylerden bahsediyoruz tarihçi,bundan neden rahatsız oluyosunki,istiyosan senin mesajlarına yorum yazmıyabilirim..

T

Tarihci19

Misafir
ben sungurlu dan demek istediğini biraz daha açıklamasını istedim, siz açıklama yaptınız, ben de size onun doğrudan değil dolaylı olarak ilgisi bulunabileceğini söyledim..

bu diyaloglarımız bence gayet normaldi..!

rahatsız olmadım, rahatsız olduğumu ima eder bir ifade kullandığımı sanmıyorum,, sizi terslemedim, aşağılamadım,, neden yorum yazmamak gibi bi şey söylediniz anlamış değilim. ben farketmeden, yazılarıma yorum yazmamanızı istediğimi ima eden bir beyanım mı oldu? öyle bir niyetim olmadığı bence aşikardır, ben isterimki herkes yorum yazsın fikrini söylesin, zaten frumda budur.. ancak yine de yazmamayı tercih ediyorsanız bişey diyemem..

hasret

Well-known member
sungurlu abi bende sizin ne demek istediğinizi anlamadım acıklarsanız bende sevinirim.
Tarihci abi burda yanlış bi ifade kullanmamış ki! Nitekim bu tarz sorulan sorularla başlık açılmış ki, burdan yola cıkllarak cevap verilmiş.

Huseyni

Müdavim
Ben yanlış anlamışsam özür dilerim fakat ben yorumumu sizin sungurluyla aranızda olan diyalogla alakalı yazmadım. ben direkt olarak en baştaki yazınızı okudum ve ona ilave bi yorum yaptım, daha sonrasındada siz bununla alakası yok gibi bi ifade kullandığınız için rahatsız olduğunuz hissi bende oluştu, yanlış anlaşılma oldu heralde, ben kendi adıma tekrar özür dilerim..

T

Tarihci19

Misafir
nuruvuslat ' Alıntı:
Ben yanlış anlamışsam özür dilerim fakat ben yorumumu sizin sungurluyla aranızda olan diyalogla alakalı yazmadım. ben direkt olarak en baştaki yazınızı okudum ve ona ilave bi yorum yaptım, daha sonrasındada siz bununla alakası yok gibi bi ifade kullandığınız için rahatsız olduğunuz hissi bende oluştu, yanlış anlaşılma oldu heralde, ben kendi adıma tekrar özür dilerim..

Ben ise, yazınızı sungurlu nun yazısına açıklama mahiyetinde yazdığınızı algıladım, yanlış anlayan benim, ben özür dilerim.

Sungurlu

Member
Allah adaletsiz miki(haşa) Zalim Zulmunu edip gidiyor.
Bu ifadenin yerine "Zalimin zulmünü etmesine Allah'ın adaleti nasıl müsaade eder" ifadesinin tenzih makamına daha uygun olacağını telakki ettik.

T

Tarihci19

Misafir
Sungurlu ' Alıntı:
Allah adaletsiz miki(haşa) Zalim Zulmunu edip gidiyor.
Bu ifadenin yerine "Zalimin zulmünü etmesine Allah'ın adaleti nasıl müsaade eder" ifadesinin tenzih makamına daha uygun olacağını telakki ettik.

doğrudur, bence de söylediğiniz yazdığımdan daha şık..

ancak bu cümle şahsımın değil, bana bunu soranların cümlesidir, ben de aynı şekilde yazdım.

Sungurlu

Member
"Yani, Rububiyetin saltanatı, nasıl ki ubudiyeti ve itaati ister. Rububiyetin kudsiyeti, paklığı dahi ister ki, abd, kendi kusurunu görüp, istiğfar ile ve Rabbini bütün nekaisten pak ve müberra ve ehl-i dalâletin efkâr-ı batılasından münezzeh ve muallâ ve kâinatın bütün kusurâtından mukaddes ve muarra olduğunu, tesbih ile, Sübhanallah ile ilân etsin."
Biz dahi bilfiil yapamassak da binniyet,bittasavvur,bittasdik tüm kalbimizle bu cümlelere iştirak edip Kainatı işittirecek derecede SubhanAllah deriz.

SubhanAllahi amme yuşrikun.