Ateistle Konuşmada Tavsiyeler...

• Konbuyu başlatan Tarihci19
  • Başlangıç tarihi
T

Tarihci19

Misafir
[02:30] <Tarihci> akli dedillerle Allah ı ispatlamaya çalışmalısn
[02:30] <Tarihci> her gecenin bir sabahı her kışın bir baharı olduğu gibi bu dünyanında bi ahireti vardır
[02:30] <tuba> nasıl açmalıyım bu konuyu
[02:31] <Tarihci> mesela
[02:31] <Tarihci> imam azam
[02:31] <Tarihci> bakın nasıl açıyyor
[02:31] <Tarihci> atesit bi adamla buluşp
[02:31] <Tarihci> tartışacak
[02:31] <Tarihci> oraya gec gidiyor
[02:31] <Tarihci> adam kızmış
[02:31] <Tarihci> imam ı azam diyorki
[02:31] <Tarihci> kusura bakmayın efendim
[02:31] <Tarihci> ben ırmağın diğer yanında oturuyorum
[02:31] <Tarihci> ırmağa kadar geldim
[02:32] <Tarihci> baktımki
[02:32] <Tarihci> sandal yok
[02:32] <Tarihci> o anda bi ağaç devrildi
[02:32] <Tarihci> kendiğliğinden kesildi
[02:32] <Tarihci> biçildi
[02:32] <Tarihci> tahtalar oldu
[02:32] <Tarihci> sonra tahtalar birleşti
[02:32] <Tarihci> sandal oldu
[02:32] <Tarihci> bende o sandlaa binip
[02:32] <Tarihci> buraya geldim
[02:32] <Tarihci> buna karşılık adam diyorki
[02:32] <Tarihci> hiç böle şey olurmu
[02:33] <Tarihci> kendliğinden olurmu bişey
[02:33] <Tarihci> bunun üstünede imam ı azam diyorki
[02:33] <Tarihci> bre adam
[02:33] <Tarihci> sandal kendiliğinden olamıyorda
[02:33] <Tarihci> bu koca kainat nasıl olabiliyor
[02:33] <Tarihci> işte konuya giriş
[02:33] <Tarihci> bir gün de ona
[02:33] <Tarihci> bu gün şuraya gec kaldım
[02:34] <Tarihci> sonra o anda
[02:34] <Tarihci> yerden kaynayan bi sıvı çıktı
[02:34] <Tarihci> sonra sertleşti
[02:34] <Tarihci> sonra demir oldu
[02:34] <Tarihci> sonra civata oldu
[02:34] <Tarihci> kaporta oldu
[02:34] <Tarihci> sonra motor oldu
[02:34] <Tarihci> bunlar bireşti
[02:34] <Tarihci> bende bindim gittim de
[02:34] <tuba> ama o benimle böyle birşey söylediğimde alay eder
[02:34] <Tarihci> oda sana gülsün
[02:35] <Tarihci> evet
[02:35] <Tarihci> etsin
[02:35] <Tarihci> sonra deki
[02:35] <Tarihci> sende
[02:35] <Tarihci> peki senin kasların,kemiklerin,damarların,görmen,duyman,hissetmen
[02:35] <Tarihci> boşaltım sistemin,sinir sistemin
[02:35] <Tarihci> nasıl oldu
[02:35] <Tarihci> nasıl bir araya geldi
[02:35] <Tarihci> kendiliğinden mi oldu
[02:35] <Tarihci> evet derse sende ona kahkaha at
[02:35] <tuba> iyi
_________________________________________________kardeşlerim vaktiniz varsa mutlaka okuyun aslında kısadır ama alt alta olduğundan uzun görunuyor .._________________________________________________[02:04] <tuba> şu anda komünist partisine gidiyor daha çok onlardan etkilendiğii biliyorum
[02:06] <Tarihci> bakın o yerlerdeki insanların psikolojisi
[02:06] <Tarihci> şöledir
[02:07] <Tarihci> toplumdan dışlandıkalrı için onlar
[02:07] <Tarihci> kendi inançsızlıklarını
[02:07] <Tarihci> başkalarınıda inançsız hale getirerek
[02:07] <Tarihci> meşrrulaştırmak isterler örtmek isterler
[02:07] <Tarihci> kendi ayıplarını başkalarınıda batağa çekerek kapamak isterler
[02:07] <Tarihci> tuba sen anlatmakla vazifelisn
[02:08] <Tarihci> hidayet Allah tandır
[02:09] <Tarihci> o seninde sınavındır tuba
[02:09] <Tarihci> yarın bir gün
[02:09] <Tarihci> Allah sorar
[02:09] <Tarihci> ey beni bilen kulum tuba neden yanındaki beni bilmeyen bu kuluma beni anlatmadın
[02:09] <Tarihci> der
[02:09] <Tarihci> o kişide yakana yapışabilir
[02:10] <Tarihci> neden bana anlatmadın diyebilir
[02:10] <Tarihci> beni neden ikna etmedin diyebilir
[02:10] <Tarihci> sana düşen şey
[02:10] <Tarihci> elinden gelen herşeyi yapmandır
[02:11] <Tarihci> bir iğne ustasız olmaz, bir köy muhtarsız olmaz olamaz biliyorsun, o halde nasıl olurda bu koca kainat Halıksız olur???
[02:17] <Tarihci> tuba Allah a inanıyormu hala

[02:17] <tuba> sadece kortuğunu söylüyor
[02:17] <Tarihci> ona Allah ın rahmetinden bahset
[02:18] <Tarihci> herkesi herşeyi affedebilirliğinden
[02:18] <Tarihci> bahset
[02:18] <Tarihci> kucaklayıcı olduğundan
[02:18] <Tarihci> bahset
[02:18] <Tarihci> kimsenin rızkını kesmeyeceğinden bahset
[02:18] <Tarihci> deki
[02:18] <Tarihci> şirk haric
[02:18] <Tarihci> kulun işleyip işleyebileceği hiçbir gunah
[02:19] <Tarihci> Allah ın RAHMAN sıfatından
[02:19] <Tarihci> daha büyük değildir
[02:19] <Tarihci> sen yeterki O na inan
[02:19] <Tarihci> ve O ndan bağışlanma dile
[02:19] <Tarihci> sen bir adım gitsen O 10 adım gelir

ebrar172

Well-known member
örneklemeler çok güzel fakat yakinen biliyorum inanmak istemeyen insan herşeye bir bahane buluyor....tabiki bu bizi durdurmamalı inşaallah.onlar bahaneler buldukça yani ateistler biz dahada şevkle üzerlerine gitmeliyiz hidayet hangi anda vesile olur bilinmez...

T

Tarihci19

Misafir
[02:43] <Tarihci> eğer kalbi kararmamaışsa
[02:43] <Tarihci> eğer kalbi ölmemişse
[02:43] <Tarihci> eğer içinde vicdan taşıyorsa
[02:43] <Tarihci> eğer zerre kadar inanmak istiyorsa
[02:43] <Tarihci> o hidayete erecektir
[02:45] <Tarihci> sen elinden geleni yaparsan
[02:46] <Tarihci> sana düşen kısmı bitirmiş
[02:46] <Tarihci> olursun
[02:46] <Tarihci> ve konuşurken
[02:46] <Tarihci> şuna
[02:46] <Tarihci> çok dikkat et
[02:46] <Tarihci> onun egosunu ezme
[02:46] <Tarihci> öle yaparsan gururu için kabullenemz anlattıklarını
[02:49] <Tarihci> bir kişiyi imana kazandırmak
[02:49] <Tarihci> yeryüzünde
[02:50] <Tarihci> üstünde güneşin doğup battığı herşeyden daha hayılırıdr
[02:50] <Tarihci> hadis i şerif

ebrar172

Well-known member

ama sınırlı inanıyorsa yani sadece ALLAH a inanıyorsa ve diger herşeyi reddediyorsa ve bu ona yıllardır yetiyorsa yapılan hiçbirşey çare olmuyorsa....kısacası dua ve hidayet tek ümitse artık ne yapmalıyız.evet aynı şeyleri düşünüyoruz tercüman olmuşsunuz fakat bazen insanlar yıllardır inkar ettikleri şeyleri sırf egoları yüzünden kabul edemiyorlar....

T

Tarihci19

Misafir
Allah a inanıyorsa iş bitmiştir artık o ateist değildir diğer herşeyi redd ediyorsa dinsizdir bu nacizane tavsiyelerimiz Allah ın varlığını kabul ettirmek içindi...yani ateistler içindi

ebrar172

Well-known member

sadece bir yaratıcı olduğunu kabul etmesi  kişiyi kurtarırmı?..birde şu var hiç inanmayan bir insandan daha zoru yani ikna konusunda yaratıcıya inanıp diger herşeyi reddeden insandır...çünki o zaman evrenin yaratan gücü kabul ediyor fakat diger herşeyi kolaylıkla reddedebiliyor.

T

Tarihci19

Misafir
Allah a inanıp diğer herşeyi reddetmek ne demktir ? Allah ın varlığına ve birliğine eşi ortağı olmadığına ve tek İlah olduğuna inanan kişi yani La ilahe ilallah diyen kişi mümindir ve la ilahe ilallah diyen kurtulur diye hadis var sahihi müslim.._________________________________________________

tabi şunuda söylemeliyimki kelimei tevhid in peşine Muhammeden rasulallah getirmediği ve bunlara şehadet etmediği zaman musluman olmaz ve islam a göre amel etmediğinden dolayı kuvvetle muhtemeldirki cezalandırılır ancak sadece Allah a imanından dolayı cezadan sonra cennete girer ki buna da gec de olsa kurtuluşa ermek denir...

ebrar172

Well-known member
şu demektir yani kişi evet kainatı yaratan ALLAH tır diyor fakat peygamberleri kitapları melekleri kısacası yaratan güçten başka yani ALLAH tan başka herşeyi reddediyor ...
örneğin diyorki;peygamberler sadece o dönemlerde yaşamış reformcu kişilerdi ve halkı bu şekilde yönetebildiler..akıllıydılar diyor yani .bu konu çylesine uzunki inanın ne söyleseniz karşılığı var fakat en çok onları hata ya düşüren nokta yine ego nasıl derseniz diyorki kişi neden herkesi eşit yaratan ALLAH aralarından bir kişiyi seçip onu özel kılsın ..nasılsa hepimiz iyiyi ve kötüyü biliyoruz....yani peygamber olmasına gerek yok iyi insan ve kötü insan vardır diyor..şimdi deminki sorunuza yanıt oldumu bilmiyorum ama bu tarz bir inanç yeterlimidir?cevap belli elbetteki hayır..işte bu kısır döngü içinde sıkışan insan yüksek egosunu ve ben çok akıllıyım hata yapmam inancını kıramıyor ne yazıkki...

T

Tarihci19

Misafir
Yine dediğim gibi, bu tavsiyeler ateistler içindi Allah a inanıp diğer şeyleri reddedenlere deist deniyor bizim gibi inananlarada teist deniyor. Soruların cevabı basittir çıkmaz yol değildir, peygambere hacet yok mu dedi? O zaman şöle deriz : Eğer Allah peyg ve kitab göndermeseydi kul haşr meydanında "bana bişey bildirmedin beni uyarmadın bana bir uyarıcı göndermedin" diyecek ve kendi hatalarını bu şekilde uyarılmamaya yıkacaktı sorumluluğu ustunden atmaya çalışacaktı, Allah kullarına peygler ve kitablar göndererek bu sorumlulktan kaçış yolunu kapatmıştır..En akıllı reformcuların bile etkisi taş çatlasa 200 sene gider etkisini yitirir oysaki peygamberlerin Allah ın izni ile yaptıkları değişiklikler gunumuzdede suruyor aklının ustunde oturmayan biri reformcularla peygamberlerin yaptıklarının farklı olduğunu anlayabilir.. Fakat dediğiniz gibi bazısı bir cümleden etkilenip iman a geliyor ama bazı inatcılarda ağac köklerini sürüyüp yanına getirildiğinde bu sihirdir diyip inadında ısrar ediyor ve inanmıyor çünki nefsi ego su onun sırtına binmiş gözünü hakikate kör etmiş aklını off moduna almış...

ebrar172

Well-known member
evet anlaşılmışım...insan bazen hiçbirşeyin işe yaramadığını ne yazıkki buruk bir acıyla görüyor..hatta daha fazla şirke girmemek için vazgeçtiği anlar oluyor...fakat şunu asla unutmadım inş unutmayalım dua bizim en güçlü silahımız RABBim hidayetini yağmur gibi yağdırsın bu insanların gönüllerine inşaallah..

T

Tarihci19

Misafir
amin inşallah dua dediğiniz gibi muminin en guçlu silahıdır, herşeye rağmen inanmayanlarla bende karşılaştım bununla ilgili Allah tan bir dileğim var, Allah o konuştuğum imansızlarla beni haşr meydanında karşılaştırsın orda onlara kim haklıymış kim haksız yuzlerine vurayım Allah varmıymış cehennem hurafemiymiş suratlarına çarpayım.. Dunyadaki rahat konuşmalarını hatırlatayım... Allah imansızları hidayete getrmeye çabalayanların dillerine kuvvet versin zihinlerini açsın ikna kabiliyeti versin onları müessir kılsın ! Bizi de onlardan eylesin !_________________________________________________eftal en baştan beri okudunmu hepsini ?

ebrar172

Well-known member
tarihci evet karşılaşmayı orada belki ister insan fakat benimde en büyük üzüntüm bu inanın çünki eger bu kişi size çok yakın bir insansa orada onunla karşılaşıp çekecegi eziyeti görmek inanın kabusa dönüşüyor....diliyorum yaradanımdan benim kalbimden geçirdiğim kişi ve diger bütün insanlar hidayete kavuşur ve biz o gün bu tarifsiz acı manzaralara şahit olmayız inşaallah..

T

Tarihci19

Misafir
evet iştirak etmenize çok sevindim.. İnşallah istifade edilir. evet ebrar41 kardeşim gönul isterki hiç öyle insan kalmasın..

tuncerr

Active member
Kardeşler Allah Razı olsun. Güzel bir konu seçmişsiniz. Bizim vazifemiz anlatmak, hidayet verecek Allah'tır. Bizler yorulmadan, sıkılmadan, anlatmalıyız.