Hoca sabri abi'nin cevşen meali

Ahmet.1

Well-known member
{Not: Hoca Sabri Abi'nin(R.H.) yazdığı bu cevşen meali, Saatçi Hasan Abi(R.H.) vasıtasıyla elimize geçmiştir. Elimizdeki nüshada bazı eksik yerler vardı. Bunları başka meallerden ilave edip belirttik. Bu Abilerimizin ruhlarına bir dua-yı mânevi olması niyetiyle neşrediyoruz.}

ﺑِﺎﺳْﻤِﻪِ ﺳُﺒْﺤَﺎﻧَﻪُ

Risale-i Nur şakirdlerinin en mühim ve has dersleri olan Cevşen-ül Kebir'in kıraatıdır. O lahutî dersin feyzi her karîde tecelli ve tezahür etmekde ise de Medreset-üz Zehra'nın ekser hasları bu acize hüsn-ü teveccühleri saikasiyle gûya ulûm-u arabiyede vukufiyetime kail olarak Cevşen-ül Kebir'in mealini yaz diye ilhah ve ısrar ettiler. Bu hususda çok tefekkür ve teemmül edip dedim; "Yâ Rab! Bu muhlis kardaşlarımın hüsn-ü zanlarını hakikate kalb buyur".

Bu esnada Hüsrev Bey kardeşimin üç satırlık bir kıt'a tahrik tezkirelerini aldım. İzhar-ı acz ile istifaya bir yol bulamadım.

ﻧﻮ ﻳﺖ ﺭﺿﺎﺀﺍﻟﻠﻪ ﺗﻌﺎﻟﻰ ﻭ ﺑﺪﺀﺍﺕ ﻋﻨﺎﻳﺖ ﺭﺳﻮﻝ ﻟﻠﻪ ﺍﻟﺎ ﺫﻛﻰ

deyip başladım. Ala kadrit-takat 18 ukdesini yazdım, gözden geçirdim. Bir mektubla mumaileyh kardeşime takdim ettim ve dedim "Efendim her cihette aciz ve fakir olduğum gibi ulûm-u arabiyede ise behrem hiç mesabesinde ulûm-u âliyede (
ﻋَﺎﻟِﻴَﻪ ) hattım olmadığı gibi, âliyeden ( ﺍٓﻟِﻴَﻪ ) hemen sarf ve nahvin cüz'i mantık fenlerini evvelki harb-i umumiden evvel görmüştüm. Harb belasıyla metruk kaldım, öğrendiğimi de unuttum. Daha çok elzem fenleri bilhassa ilm-i kelam ve usul-üt tefsir, hadis usullerinden pek bîganeyim. Münekkid ve enaniyetli birisi görse güft-u gu eder. Çünki hatadan salim olacağına senedim yok. Zira Cevşen, Kur'an demekdir. Öyle mühim bir işin başına geçmek için kendimde yüzden bir iktidar ve istidad görmüyordum.

Buna karşı ilişik olan ikinci bir tezkereleri daha geldi. Her kim tenkid ve itiraz ederse daha güzelini yazmasını teklif ve taleb ederiz mealindeki mektuba karşı lâkayd kalmak adeta naz ve minneti andırır. Nahoş bir zandan teberri için
ﻟﺎَﺣَﻮْﻝَ ﻭَﻟﺎَﻗُﻮَّﺓَ ﺍِﻟﺎَّﺑِﺎﻟﻠّٰﻪِ ﺍﻟْﻌَﻠِﻰِّ ﺍﻟْﻌَﻈِﻴﻢِ deyip devam ettim.

Fakat ehemmiyetsizliğime inzimam eden bir mesele daha var idi ki o da: üzerimize aldığımız vazifenin pek zengin bir lisan olan arabiden gayet fakir hatta dörtten birinin bile mukabili bulunmayan türkçemize çevirmek ve bilhassa binbir esma ve sıfatın mukabilini bulmak düşünmeğe değer bir iştir. Binaenaleyh mukabili bulunmayınca çar u nâçar ebhemi mübhem ile tercümeye mecburiyet hâsıl olduğunu zikretmek zaruretinde kaldığım da vareste-i arz ve izahtır.

Bu kış bu hizmetle meşgul oldum, fakat bir hizmet-i diniyede bulundum diyemem. Yalnız bir şey var ki : "Ustamın adı Hızır, elden gelen budur" demek tarzında bir şeydir. Dedim ki: Bir gölge mahiyetinde bir şeydir demekle aczimin derecesini kardeşlerime arz ettim. İlmen ne derece fakir olduğumu ilan ve izhar etmek istedim. Bir kış Cevşen-ül Kebir'in inci ve elmas misal kelimelerine meşguliyetime ve hüsn-ü niyetime Cenab bir ecir ihsan buyurmasını umarım ki, o dahi Rabbimin şe'n-i Ulûhiyetine yakışır bir sıfattır. Aczini itiraf edenlere ashab-ı fazl ve kemalin ıslaha sa'y ve itiraza hedef buyurmayacakları en kuvvetli ümidimdir.
ﺑِﺤَﺴْﺐِ ﺍﻟﻀَّﺮُﻭﺭَﻩ bu hizmete cüz'iyyetimi hüsn-ü niyetime haml ederek mazhar-ı afv-ı cemil olacağımın itikadıyla müteselli olmaktayım.

H. Sabri.( R. Aleyh)

Ahmet.1

Well-known member
1
ﺑِﺴْﻢِ ﺍﻟﻠَّﻪِ ﺍﻟﺮَّﺣْﻤَﻦِ ﺍﻟﺮَّﺣِﻴﻢِ

ﺍَﻟْﺤَﻤْﺪُ ﻟِﻠّٰﻪِ ﺍَﻭَّﻟﺎً ﻭَ ﺍٰﺧِﺮًﺍ ﻭَﺍﻟﺼَّﻠﺎَﺓُ ﻭﺍﻟﺴَّﻠﺎَﻡُ ﻋَﻠٰﻰ ﻣُﺤَﻤَّﺪٍ ﻇَﺎﻫِﺮًﺍ ﻭَ ﺑَﺎﻃِﻨًﺎ ﻭَ ﻋَﻠٰﻰ ﺍٰﻟِﻪِ ﻭَﺻَﺤْﺒِﻪِ ﺍَﺟْﻤَﻌِﻴﻦَ ﺑُﻜْﺮَﺓً ﻭَﻋَﺸِﻴًّﺎ

ﺍَﻟﻠّٰﻬُﻢَّ ﺍِﻧِّٓﻰ ﺍَﺳْﺌَﻠُﻚَ ﺑِﺎَﺳْﻤَٓﺎﺋِﻚَ
Ey benim ve hadsiz mevcudatın kudret ve azametli Hâlık ve Rezzakı olan Rabb-i Kerimim; senin doksan dokuz esma-i hüsna ve bine baliğ olan sıfat-ı celile ve cemileni ba's-ı rahmet ve vesile-i necat bilerek sen Azîmü'ş-Şan'dan niyaz ediyorum;

1.
ﻳَﺎ ﺍَﻟﻠّٰﻪُ Ey bin bir esma-i hüsna ve sıfat-ı ulyanın kâffesine delalet eden ve umumunun mehazı ve menşei ve ism-i camî' olan şu lafza-i celalinle tecelliyat-ı kâmile ve delalet-i şamileye mazhariyet niyaz edenlere hadsiz rahmet ve lütf-u inayetini ihsan buyuran Hüda-i Lemyezel,

2.
ﻳَﺎ ﺭَﺣْﻤٰﻦُ Ey dünyada mü'min ve kâfire in'am ve ihsan ile rahmet ve merhamet sahibi olan Bâri-i Teâlâ Hazretleri,

3.
ﻳَﺎ ﺭَﺣِﻴﻢُ Ey ahirette mahza sa'y ve amel kanununa muvafık mümin ve muvahhid kullarına rahmet ve mağfiret, lütuf ve ihsan sahibi olan Zât,

4.
ﻳَﺎ ﻋَﻠِﻴﻢُ Ey her şeyin künh ve hakikatını ilm-i ezelîsi ile bilen Zât,

5.
ﻳَﺎ ﺣَﻠِﻴﻢُ Ey affına layık ve müstehak olan âsilere sükûnet ile mühlet veren Zât-ı Latif,

6.
ﻳَﺎ ﻋَﻈِﻴﻢُ Ey zîruhtan hususuyla nev-i beşerden hiçbirinin şu sıfatla ittisafına imkân olmayan ve bu yücelikte eş ve naziri bulunmayan,

7.
ﻳَﺎ ﺣَﻜِﻴﻢُ Ey gûna gûn hikmetle eşya ve mevcudatı bilip halk eden ve ulûm-u camia sahibi olan,

8.
ﻳَﺎ ﻗَﺪِﻳﻢُ Ey evveli ve ahiri olmayan Bâki-i Zülkemal,

9.
ﻳَﺎ ﻣُﻘِﻴﻢُ Ey ebedî ve bâki, daim ve sermedî olan Rabb-ül Âlemîn,

10.
ﻳَﺎ ﻛَﺮِﻳﻢُ Ey izzet ve şeref ve hadsiz inayet ve kerem sahibi olan keremkâr Padişah,

ﺳُﺒْﺤَﺎﻧَﻚَ ﻳَﺎ ﻟﺎَٓ ﺍِﻟٰﻪَ ﺍِﻟﺎَّٓ ﺍَﻧْﺖَ ﺍْﻟﺎَﻣَﺎﻥُ ﺍْﻟﺎَﻣَﺎﻥُ ﺧَﻠِّﺼْﻨَﺎ ﻣِﻦَ ﺍﻟﻨَّﺎﺭِ

Ya Rabb sen Azîmü'ş-Şanı her türlü uyub ve nekaisden tenzih ve tebrie ederim ki senden gayrı âlemlerin Rabb ve Mabud-u Bilhak olmadığını ikrar ve tasdik ile el-eman el-eman diye hazine-i rahmet ve dergâh-ı mağfiretine sığınarak cehennem narından ve sair ateş-misal yakıcı âfât ve mesaibden günahlarımızı afv ve sevaba kalb buyurmakla müjde ve beşaretini istiyoruz.

Ahmet.1

Well-known member
2

1.
ﻳَﺎ ﺳَﻴِّﺪَ ﺍﻟﺴَّﺎﺩَﺍﺕِ Ey büyüklerin büyüğü ve uluların ulusu,

2.
ﻳَﺎ ﻣُﺠِﻴﺐَ ﺍﻟﺪَّﻋَﻮَﺍﺕِ Ey zîruhun halen ve kalen hâlisane dualarına icabet eden Zât-ı Kerim,

3.
ﻳَﺎ ﻭَﻟِﻰَّ ﺍﻟْﺤَﺴَﻨَﺎﺕِ Ey güzel işlerin sahibi ve menşei olan Zât,

4.
ﻳَﺎ ﺭَﻓِﻴﻊَ ﺍﻟﺪَّﺭَﺟَﺎﺕِ Ey makam ve mertebesi yüce ve yüksek olan Zât,

5.
ﻳَﺎ ﻋَﻈِﻴﻢَ ﺍﻟْﺒَﺮَﻛَﺎﺕِ Ey hayr-ı kesir ve ihsanat-ı ilahiyesi büyük olan Rahman-ı Zülkemal,

6.
ﻳَﺎ ﻏَﺎﻓِﺮَ ﺍﻟْﺨَﻄِٓﻴﺌَﺎﺕِ Ey hata ve günahları setr ile yarlığayan Hâlık-ı Ekrem,

7.
ﻳَﺎ ﺩَﺍﻓِﻊَ ﺍﻟْﺒَﻠِﻴَّﺎﺕِ Ey beliyye ve musibetlerden halas ve esirgeyen Zât-ı Rauf,

8.
ﻳَﺎ ﺳَﺎﻣِﻊَ ﺍْﻟﺎَﺻْﻮَﺍﺕِ Ey gizli ve aşikâr her türlü ses ve avazı işiten Zât-ı Semi',

9.
ﻳَﺎ ﻣُﻌْﻄِﻰَ ﺍﻟْﻤَﺴْﺌﻮُﻟﺎَﺕِ Ey muhtaçların bütün istediklerini veren Zât,

10.
ﻳَﺎ ﻋَﺎﻟِﻢَ ﺍﻟﺴِّﺮِّ ﻭَ ﺍﻟْﺨَﻔِﻴَّﺎﺕِ Ey gizli ve aşikâr her şeyi ilm-i ezelîsiyle bilen Zât-ı Allâm-ül Guyub,

ﺳُﺒْﺤَﺎﻧَﻚَ ﻳَﺎ ﻟﺎَٓ ﺍِﻟٰﻪَ ﺍِﻟﺎَّٓ ﺍَﻧْﺖَ ﺍْﻟﺎَﻣَﺎﻥُ ﺍْﻟﺎَﻣَﺎﻥُ ﺧَﻠِّﺼْﻨَﺎ ﻣِﻦَ ﺍﻟﻨَّﺎﺭِ

Ya Rabb azamet ve celal ve kudret ve kemal sıfatların ile seni her türlü nekaisten tenzih ve takdis ederim ki ben bütün âlemler ve mükevvenatta mahz-ı ulûhiyet ve yegâne hâkimiyet sana münhasır, sığınacak ve güvenecek bir melce yoktur. Sana nida ve niyaz ediyorum. Izdırabdayım. Cehennem ateşinden halas ve âzad buyur.

Ahmet.1

Well-known member
3

1.
ﻳَﺎ ﺧَﻴْﺮَ ﺍﻟْﻐَﺎﻓِﺮِﻳﻦَ Ey kullarının günah ve cürümlerini örtüp yarlığayanların hayırlısı olan Zât,

2.
ﻳَﺎ ﺧَﻴْﺮَ ﺍﻟﻨَّﺎﺻِﺮِﻳﻦَ Ey muin ve yardımcıların ziyade şefik ve hayırlısı olan Rabb-i Müteâl,

3.
ﻳَﺎ ﺧَﻴْﺮَ ﺍﻟْﺤَﺎﻛِﻤِﻴﻦَ Ey hüküm ve hikmet sahibi olanların hayırlısı bulunan Zât-ı Zülcelal,

4.
ﻳَﺎ ﺧَﻴْﺮَ ﺍﻟْﻔَﺎﺗِﺤِﻴﻦَ Ey kullarına hayırlı kapı açmak ile insaf edenlerin hayırlısı olan Zât-ı Rauf,

5.
ﻳَﺎ ﺧَﻴْﺮَ ﺍﻟﺬَّﺍﻛِﺮِﻳﻦَ Ey mahlûkatın havâicini ihsan ve in'am hususunda anan ve kayıranların hayırlısı olan Zât,

6.
ﻳَﺎ ﺧَﻴْﺮَ ﺍﻟْﻮَﺍﺭِﺛِﻴﻦَ Ey varislerin hayırlısı ve Mâlik-ül Mülk olan şeriksiz yaratan ve eşyaya vücud bahş eden ve hacat-ı umumiyeyi ihsan ve ba'd-ı ifna ile bütün eşya Hâlıka rücû edince bir nevi miraskardan ma'dud olan Zât-ı Vâris,

7.
ﻳَﺎ ﺧَﻴْﺮَ ﺍﻟْﺤَﺎﻣِﺪِﻳﻦَ Ey medih ve sena nihayet derece zikr-i cemil ile vasfa şayeste olanların hayırlısı Zât-ı Bâri

8.
ﻳَﺎ ﺧَﻴْﺮَ ﺍﻟﺮَّﺍﺯِﻗِﻴﻦَ Ey menfaat ve atâ, kût ve gıda ihsan edenlerin hayırlısı olan Rezzak-ı Kerim,

9.
ﻳَﺎ ﺧَﻴْﺮَ ﺍﻟْﻔَﺎﺻِﻠِﻴﻦَ Ey hak ve batıl, hayır, şer bütün hâdisat ve vekâyii hal ve fasl edenlerin hayırlısı bulunan Zât-ı Muhsin,

10.
ﻳَﺎ ﺧَﻴْﺮَ ﺍﻟْﻤُﺤْﺴِﻨِﻴﻦَ Ey umum mevcudatta iyilik ve güzellikleri icad hususunda ihsankârların hayırlısı olan Müdebbir-i Hakîkî,

Ya Rabb azamet ve celal ve kudret ve kemal sıfatların ile seni her türlü nekaisten tenzih ve takdis ederim ki bütün âlemlerin ve kâffe-i mükevvenatta mahz-ı ulûhiyet ve yegâne hâkimiyet sana münhasır, sığınacak, dayanacak, güvenecek bir melce yok. Sana nida ve niyaz ediyorum. Elem ve ızdırabdayım. Cehennem ateşinden âzad buyur.

Ahmet.1

Well-known member
4

1.
ﻳَﺎ ﻣَﻦْ ﻟَﻪُ ﺍﻟْﻌِﺰُّ ﻭَ ﺍﻟْﺠَﻤَﺎﻝُ Ey hürmet ve şeref, izzet ve nihayetsiz mehasin Zâtına mahsus olan Kâdir-i Zülkemal

2.
ﻳَﺎ ﻣَﻦْ ﻟَﻪُ ﺍﻟْﻤُﻠْﻚُ ﻭَ ﺍﻟْﺠَﻠﺎَﻝُ Ey nihayetsiz şan ve ululuk ve kudret ve tasarruf-u mutlaka sahibi olan nazirsiz Zât,

3.
ﻳَﺎ ﻣَﻦْ ﻟَﻪُ ﺍﻟْﻘُﺪْﺭَﺓُ ﻭَ ﺍﻟْﻜَﻤَﺎﻝُ Ey her şeye tâkat ve gücü yetmek ile umum evsaf-ı tam ve kâffe-i sıfat-ı hamîdeye malik olan Kadîr-i Mutlak

4.
ﻳَﺎ ﻣَﻦْ ﻫُﻮَ ﺍﻟْﻜَﺒِﻴﺮُ ﺍﻟْﻤُﺘَﻌَﺎﻝِ Ey azamet-i kibriya sahibi olan ve bütün mahlûkatın derecelerinden a'la ve ref' olmakla imtiyaz eden Zât-ı Ecell-i A'la

5.
ﻳَﺎ ﻣَﻦْ ﻫُﻮَ ﺷَﺪِﻳﺪُ ﺍﻟْﻤِﺤَﺎﻝِ Ey azabı ve ikabı şiddet ve mihnetle celalini izhar eden Zât-ı Müntakim

6.
ﻳَﺎ ﻣَﻦْ ﻫُﻮَ ﺷَﺪِﻳﺪُ ﺍﻟْﻌِﻘَﺎﺏِ Ey kabaih ve günahlara mukabil renc ve azabı kat kat olan Zât-ı Zülcelal

7.
ﻳَﺎ ﻣَﻦْ ﻫُﻮَ ﺳَﺮِﻳﻊُ ﺍﻟْﺤِﺴَﺎﺏِ Ey nâmütenahî eşhasın ceza ve mükâfat hesaplarını az vakitte görmekle nihayetsiz kudretini izhar eden Zât-ı Kadîr

8.
ﻳَﺎ ﻣَﻦْ ﻫُﻮَ ﻋِﻨْﺪَﻩُ ﺣُﺴْﻦُ ﺍﻟﺜَّﻮَﺍﺏِ Ey marziyyat-ı Rabbaniyesine koşanların cennet ve cemalinin şeceresi olan, güzel ceza ve ivaz hazinelerine malik olan Zât-ı Ecell-i A'la

9.
ﻳَﺎ ﻣَﻦْ ﻫُﻮَ ﻋِﻨْﺪَﻩُٓ ﺍُﻡُّ ﺍﻟْﻜِﺘَﺎﺏِ Ey geçmiş ve gelecek her şeyin aslı ve anası ve fihristi daire-i ilm-i muhitinde olan Zât-ı Mübin

10.
ﻳَﺎ ﻣَﻦْ ﻫُﻮَ ﻳُﻨْﺸِﻰُٔ ﺍﻟﺴَّﺤَﺎﺏَ ﺍﻟﺜِّﻘَﺎﻝَ Ey vakit vakit dereleri dolduran, yerlere sığmayan yağmur, kar, dolu gibi ağır yükleri fezada tutan, pamuk gibi harika bulutları az zamanda icad ve pek seri' bir surette dağıtıp gizleyen Zât-ı Kadîr

Ya Rabbena sen Azîmü'ş-Şanı her türlü eksik ve kusurdan tenzih ve takdis ederim ki senden gayrı âlemlerin Hâlıkı ve Mabudu olmadığını ikrar ve tasdik ile daire-i eman ve hazine-i rahmet ve dergâh-ı mağfiretine sığınarak cehennem narından ve sair tahammül edilemeyen âfât ve mesaibden günahlarımızı afv ve sevaba tebdil etmenle beşaretini niyaz ediyoruz.

Ahmet.1

Well-known member
5

1.
ﻭَ ﺍَﺳْﺌَﻠُﻚَ ﺑِﺎَﺳْﻤَٓﺎﺋِﻚَ ﻳَﺎ ﺣَﻨَّﺎﻥُ {Allah'ım Senden şu isimlerinin hakkı için istiyor ve yalvarıyorum. Ey sonsuz merhamet sahibi olan Hannân}

2.
ﻳَﺎ ﻣَﻨَّﺎﻥُ {Ey hakiki iyilik ve ihsan sahibi Mennân}

3.
ﻳَﺎ ﺩَﻳَّﺎﻥُ {Ey kullarının hiçbir amelini zayi etmeden karşılığı veren Deyyân}

4.
ﻳَﺎ ﻏُﻔْﺮَﺍﻥُ {Ey bağışlaması bol olan Gufran}

5.
ﻳَﺎ ﺑُﺮْﻫَﺎﻥُ {Ey kullarına yol gösteren Burhân}

6.
ﻳَﺎ ﺳُﻠْﻄَﺎﻥُ {Ey gerçek saltanat sahibi Sultân}

7.
ﻳَﺎ ﺳُﺒْﺤَﺎﻥُ {Ey bütün kusur ve noksan sıfatlardan münezzeh olan Sübhân}

8.
ﻳَﺎ ﻣُﺴْﺘَﻌَﺎﻥُ {Ey kendisinden yardım istenen Müsteân}

9.
ﻳَﺎ ﺫَﺍ ﺍﻟْﻤَﻦِّ ﻭَ ﺍﻟْﺒَﻴَﺎﻥِ {Ey nîmet ve beyan sahibi}

10.
ﻳَﺎ ﺫَﺍ ﺍْﻟﺎَﻣَﺎﻥِ {Ey emnü eman sahibi}

ﺳُﺒْﺤَﺎﻧَﻚَ ﻟﺎَٓ ﺍِﻟٰﻪَ ﺍِﻟﺎَّٓ ﺍَﻧْﺖَ ﺍْﻟﺎَﻣَﺎﻥُ ﺍْﻟﺎَﻣَﺎﻥُ ﺧَﻠِّﺼْﻨَﺎ ﻣِﻦَ ﺍﻟﻨَّﺎﺭِ

{ Sen bütün kusur ve noksan sıfatlardan münezzehsin, Senden baska İlah yok ki bize imdat etsin. Emân ver bize, emân diliyoruz. Bizi Cehennemden kurtar.}

Ahmet.1

Well-known member
6

1.
ﻳَﺎ ﻣَﻦْ ﺗَﻮَﺍﺿَﻊَ ﻛُﻞُّ ﺷَﻰْﺀٍ ﻟِﻌَﻈَﻤَﺘِﻪِ Ey azamet ve kibriyasına karşı her şey, acz ve hakaret ve zilletini izhar ve boynunu eğmesi Hâlık-ı A'zamın kudret ve şevketini halen ve kalen itiraf etmeleri kudretinin yegâne delili olan Zât-ı Zülcelal

2.
ﻳَﺎ ﻣَﻦِ ﺍﺳْﺘَﺴْﻠَﻢَ ﻛُﻞُّ ﺷَﻰْﺀٍ ﻟِﻘُﺪْﺭَﺗِﻪِ Ey bütün selamet ve emniyetin menşei olmakla her eşya bilâistisna kudretine teslim olup daire-i ulûhiyetine iltica eden Kadîr-i Zülkemal

3.
ﻳَﺎ ﻣَﻦْ ﺫَﻝَّ ﻛُﻞُّ ﺷَﻰْﺀٍ ﻟِﻌِﺰَّﺗِﻪِ Ey izzet ve celali karşısında her şey horluk ve hakaretiyle kendisine inadsız teslim olan Aziz-i Muktedir

4.
ﻳَﺎ ﻣَﻦْ ﺧَﻀَﻊَ ﻛُﻞُّ ﺷَﻰْﺀٍ ﻟِﻬَﻴْﺒَﺘِﻪِ Ey azamet ve celal ve heybet-i kahiresinden naşi her şey kendisine havf ve haşyetle boyun eğip teslim olan Zât-ı Bînazir

5.
ﻳَﺎ ﻣَﻦِ ﺍﻧْﻘَﺎﺩَ ﻛُﻞُّ ﺷَﻰْﺀٍ ﻟِﻤُﻠْﻜَﺘِﻪِ Ey mülkünde tasarruf-u mutlakasıyla bütün mevcudat kendisine itaat ve inkiyada râm olan Zât-ı Kadîr

6.
ﻳَﺎ ﻣَﻦْ ﺩَﺍﻥَ ﻛُﻞُّ ﺷَﻰْﺀٍ ﻣِﻦْ ﻣَﺨَﺎﻓَﺘِﻪِ Ey korkusundan dolayı mazhar-ı rahmet ve mağfiret olmak için Zât-ı Kibriyasına tedeyyün ve itaatle her şey yakın olmaya çalışan Zât

7.
ﻳَﺎ ﻣَﻦِ ﺍﻧْﺸَﻘَّﺖِ ﺍﻟْﺠِﺒَﺎﻝُ ﻣِﻦْ ﺧَﺸْﻴَﺘِﻪِ Ey celal ve cemalinin zuhuruyla Zât-ı Kibriyasında dağlar yarılıp pare pare olan Zât-ı Zülcelal

8.
ﻳَﺎ ﻣَﻦْ ﻗَﺎﻣَﺖِ ﺍﻟﺴَّﻤٰﻮَﺍﺕُ ﺑِﺎَﻣْﺮِﻩِ Ey kün emr-i celil ve ferman-ı Rabbanisiyle gökleri ve sayısız sekenesini direksiz, desteksiz fezada durdurup zevil-ukûlu dehşet ve hayrette bırakan Zât-ı Kadîr

9.
ﻳَﺎ ﻣَﻦِ ﺍﺳْﺘَﻘَﺮَّﺕِ ﺍْﻟﺎَﺭْﺽُ ﺑِﺎِﺫْﻧِﻪِ Ey deryalarıyla, dağlarıyla ve bilumum mahlûkatıyla kendi daire-i ezelîsinde ve seyrangâh-ı daimîsinde şaşmadan ve çarpışmadan cevv-i havada durduran Kâdir-i Mutlak

10.
ﻳَﺎ ﻣَﻦْ ﻟﺎَ ﻳَﻌْﺘَﺪِﻯ ﻋَﻠﻰٰٓ ﺍَﻫْﻞِ ﻣَﻤْﻠَﻜَﺘِﻪِ Ey mülkünde yaşayan ve mahlûku olan âsi ve tâgilere ﻭَﻣَﺎ ﻇَﻠَﻤْﻨَﺎ ﻫُﻢْ sırrıyla tecavüz ve helak etmeyip yevm-i meada kadar imhal ve tehir eden Zât-ı Halim ve Âdil

Ya Rabbena sen Azîmü'ş-Şanı bütün nekais ve uyublardan takdis ve tenzih ederim ki senden gayrı semavat ve arzın Mabud-u Bilhakkı olmadığını ikrar ve tasdik ile el-eman el-eman deyip hazine-i rahmet ve dergâh-ı mağfiretine sığınarak cehennem narından ve sair ateş misal yakıcı âfât ve mesaibden günahlarımızı afv ve sevaba kalbetmenle müjde ve beşaretini istiyoruz.

Ahmet.1

Well-known member
7

1.
ﻳَﺎ ﻏَﺎﻓِﺮَ ﺍﻟْﺨَﻄَﺎﻳَﺎ Ey kullarının hadsiz kusur ve cürümlerini Vasi'-ul Mağfiret sıfatı iktizasıyla afv ve mağfiret buyuran Zât-ı Gaffar-uz Zünub

2.
ﻳَﺎ ﻛَﺎﺷِﻒَ ﺍﻟْﺒَﻠﺎَﻳَﺎ Ey belaları açıp ref' ve def' ve hayırlar ihsan eden Zât-ı Muîn

3.
ﻳَﺎ ﻣُﻨْﺘَﻬَﻰ ﺍﻟﺮَّﺟَﺎﻳَﺎ Ey ümid ve recaların sonu, melce ve penahların a'la ve a'zamı olan Zât-ı Bînazir

4.
ﻳَﺎ ﻣُﺠْﺰِﻝَ ﺍﻟْﻌَﻄَﺎﻳَﺎ Ey kullarına atiyye ve ihsanı olan ve geniş rahmet sahibi olan Muhsin-i Ezelî

5.
ﻳَﺎ ﻭَﺍﺳِﻊَ ﺍﻟْﻬَﺪَﺍﻳَﺎ Ey mahlûkatına ihsan ve armağanı geniş olan Mükerrem-i Hakîkî

6.
ﻳَﺎ ﺭَﺍﺯِﻕَ ﺍﻟْﺒَﺮَﺍﻳَﺎ Ey yeryüzündeki mahlûkata menfaattar atiyyeleri bahş eden Zât-ı Mün'im

7.
ﻳَﺎ ﻗَﺎﺿِﻰَ ﺍﻟْﻤُﻨَﺎﻳَﺎ Ey kalbî dilekleri ve istenen hâcâtı reva kılıp yerine getiren Rabb-ül Âlemin

8.
ﻳَﺎ ﺳَﺎﻣِﻊَ ﺍﻟﺸَّﻜَﺎﻳَﺎ Ey sırran ve alenen yapılan da'vâ ve şekvaları işiten Rabb-i Muîn

9.
ﻳَﺎ ﺑَﺎﻋِﺚَ ﺍﻟﺴَّﺮَﺍﻳَﺎ Ey arzda medfun bilumum berzah misafirlerini (yevm-ul ba's)da hayat verip, yevm-i hesabı icra eden Zât-ı Camî'

10.
ﻳَﺎ ﻣُﻄْﻠِﻖَ ﺍْﻟﺎُﺳَﺎﺭٰﻯ Ey dünyada esîr ve zelilleri, ahirette müstehakk-ı azab olan mücrimleri âzad eden Settar-ul Uyûb

Ya Rabb senin daire-i emn ve eman ve divan-ı rahmet ve dergâh-ı mağfiretine iltica ediyorum. Nar-ı cehennemden necât buldur.

Ahmet.1

Well-known member
8

1.
ﻳَﺎ ﺫَﺍ ﺍﻟْﺤَﻤْﺪِ ﻭَ ﺍﻟﺜَّﻨَٓﺎﺀِ Ey ta'zimen, teşekküren hamd ve senaya layık ve müstehak olan Allah-u Azîmü'ş-Şan

2.
ﻳَﺎ ﺫَﺍ ﺍﻟْﻤَﺠْﺪِ ﻭَ ﺍﻟﺴَّﻨَٓﺎﺀِ Ey şan ve şeref, kerem ve celalet ve rif'at ve izzet sahibi Rabb-i Yezdan

3.
ﻳَﺎ ﺫَﺍ ﺍﻟْﻔَﺨْﺮِ ﻭَ ﺍﻟْﺒَﻬَٓﺎﺀِ Ey izzet ve cemal sahibi ve mâbihil iftihar olan Hüda-i Müteâl

4.
ﻳَﺎ ﺫَﺍ ﺍﻟْﻌَﻬْﺪِ ﻭَ ﺍﻟْﻮَﻓَٓﺎﺀِ Ey va'd-ı Rabbaniyesini tamamen yerine getiren ve hulf-ül va'dlıktan müberra ve münezzeh olan Zât

5.
ﻳَﺎ ﺫَﺍ ﺍﻟْﻌَﻔْﻮِ ﻭَ ﺍﻟﺮِّﺿَٓﺎﺀِ Ey kulların kusur ve hatalarına mebnî azab ve ukubet ile mücazât lazım iken afv ile muamele eden rahmeti bol Padişah

6.
ﻳَﺎ ﺫَﺍ ﺍﻟْﻤَﻦِّ ﻭَ ﺍﻟْﻌَﻄَٓﺎﺀِ Ey kullarına daima iyilik, in'am ve ihsan eden ve her ihsanını fazl ve kereminden ivazsız veren Padişah-ı Zülkerem

7.
ﻳَﺎ ﺫَﺍ ﺍﻟْﻔَﺼْﻞِ ﻭَ ﺍﻟْﻘَﻀَٓﺎﺀِ Ey hak ile batıl ve iyi ile fenasını ayıran Kâdı-i Âdil

8.
ﻳَﺎ ﺫَﺍ ﺍﻟْﻌِﺰَّﺓِ ﻭَ ﺍﻟْﺒَﻘَٓﺎﺀِ Ey şan, şeref, şiddet ve celal ile muttasıf kadîm ve bâki olan Zât-ı Zülcelal

9.
ﻳَﺎ ﺫَﺍ ﺍﻟْﺠُﻮﺩِ ﻭَ ﺍﻟﻨَّﻌْﻤَٓﺎﺀِ Ey nimet, ihsan, kerem ve atiyyeleri mebzul olan Zât-ı Kerîm

10.
ﻳَﺎ ﺫَﺍ ﺍﻟْﻔَﻀْﻞِ ﻭَ ﺍْﻟﺎٰﻟﺎَٓﺀِ Ey cemal ve kemaliyle, atiyye ve ihsanlarıyla âlîlere faik ve müreccih olan Mevla-yı Müteâl

Ya Rabb senin daire-i eman ve divan-ı rahmet ve dergâh-ı mağfiretine iltica ediyorum. Aman nar-ı cehennemden halas buyur.

Ahmet.1

Well-known member
9
ﻭَ ﺍَﺳْﺌَﻠُﻚَ ﺑِﺎَﺳْﻤَٓﺎﺋِﻚَ Ya Rabb şu zikredeceğim esma-i şerifenle Zât-ı ulûhiyetinden taleb ve niyaz ediyorum.

1.
ﻳَﺎ ﻣَﺎﻧِﻊُ Ey meşiet-i ilahiyyesi iktizası muharrematı men' ve nehy eden Zât

2.
ﻳَﺎ ﺩَﺍﻓِﻊُ Ey beliyyat ve mazarrat ve mühlikâtı def' ve ref' ile mukabilinde hayrat ve hasenatı ikame eden Zât

3.
ﻳَﺎ ﻧَﺎﻓِﻊُ Ey emr ve nehyinden husule gelen menafi' ve fevaid ve ihsanı çok olan Zât

4.
ﻳَﺎ ﺳَﺎﻣِﻊُ Ey gizli ve aşikâr her şeyi işiten ve her hadiseye âgâh olan Zât

5.
ﻳَﺎ ﺭَﺍﻓِﻊُ Ey istediğini terfi' eden vahidiyet ve azamet sırrıyla âlemlerin fevkinde ululuk ve yücelikle muttasıf olan Allah(c.c)

6.
ﻳَﺎ ﺻَﺎﻧِﻊُ Ey bütün mükevvenatı yed-i kudretiyle halk eden Bâri-i Yekta ve Hallak-ı Âzam

7.
ﻳَﺎ ﺷَﺎﻓِﻊُ Ey mücrim ve günahkârlardan dilediğini esirgeyip salihlere ilhak eden Rabb-i Rahîm

8.
ﻳَﺎ ﺟَﺎﻣِﻊُ Ey yevm-ül cezâda mutî ve isyanı muhasebe için divan-ı ilâhi ve mahkeme-i kübrasına cem' eden Kâdir-i Mutlak

9.
ﻳَﺎ ﻭَﺍﺳِﻊُ Ey bol rahmet ve geniş mağfiretle mümtaz ve maruf olan Zât-ı Ecell-i A'la

10.
ﻳَﺎ ﻣُﻮﺳِﻊُ Ey safâ-bahş semavat ve arzın vüs'atiyle genişlendiren ve ikramat-ı nâmütenahîsi ile her şeye genişlik veren Fâtır-ı Akdes

Azametli Sübhanım, senin huzur-u eman-ı divan ve dergâh-ı mağfiretine iltica ediyorum. Bizi nar-ı cehennemden halas buldur.

Ahmet.1

Well-known member
10

1.
ﻳَﺎ ﺻَﺎﻧِﻊَ ﻛُﻞِّ ﻣَﺼْﻨُﻮﻉٍ Ey hâdis olan kâffe-i eşya ve mükevvenatı ademden vücuda getiren Fâtır-ı Mutlak ve yüzbinler nevi hayvanat ve nebatatı yaratan ve her birine mahsus alâmât-ı fârika olarak renk ve şekil ve suret veren Kadîr-i Zülkemal

2.
ﻳَﺎ ﺧَﺎﻟِﻖَ ﻛُﻞِّ ﻣَﺨْﻠُﻮﻕٍ Ey amme-i mevcudatı kudret-i ezelîye ve irade-i kâmilesiyle ademden vücuda inzal kılan Rezzak-ı Hakîkî

3.
ﻳَﺎ ﺭَﺍﺯِﻕَ ﻛُﻞِّ ﻣَﺮْﺯُﻭﻕٍ
{Ey bütün rızıklananların rızık vericisi}

4.
ﻳَﺎ ﻣَﺎﻟِﻚَ ﻛُﻞِّ ﻣَﻤْﻠُﻮﻙٍ Ey âlemlerde mutasarrıflık, padişahlık, hâkimlik, sultanlık, reislik ve mâliklik iddia edenlerin ve memlüklerinin Sultan-ı Ezelîsi ve Mâlik-i Ebedîsi olan Hâkim-i Münferid

5.
ﻳَﺎ ﻛَﺎﺷِﻒَ ﻛُﻞِّ ﻣَﻜْﺮُﻭﺏٍ Ey gussa, elem ve kederli kimselere ferec ve zafer verip kederlerini ferâha tebdil eden Zât

6.
ﻳَﺎ ﻓَﺎﺭِﺝَ ﻛُﻞِّ ﻣَﻐْﻤُﻮﻡٍ Ey her türlü gam ve meraka mübtela olanları şâd ve mesrur kılıp darlıktan refaha geçiren, mûcib-i keder şeylerden halas buyuran Zât-ı Kibriya

7.
ﻳَﺎ ﺭَﺍﺣِﻢَ ﻛُﻞِّ ﻣَﺮْﺣُﻮﻡٍ Ey bütün mazhar-ı rahmet ve layık-ı mağfiret olanların yegâne şefkat ve merhamet ve in'am ve ihsan edicisi olan Allah Tebarek ve Teâlâ Hazretleri

8.
ﻳَﺎ ﻧَﺎﺻِﺮَ ﻛُﻞِّ ﻣَﺨْﺬُﻭﻝٍ Ey yardımcı ve meded edicisi olmayan kâffe-i bîkes, hor ve hakirlerin sahibi ve muin ve nâsırı olan haşmetli Sultan

9.
ﻳَﺎ ﺳَﺎﺗِﺮَ ﻛُﻞِّ ﻣَﻌْﻴُﻮﺏٍ Ey her şeyin kıymet ve aslına nakîse ve zarar vermekle hâsıl olan ayb ve eksiklikleri örten Settar-ul Uyûb

10.
ﻳَﺎ ﻣَﻠْﺠَﺎﺀَ ﻛُﻞِّ ﻣَﻈْﻠﻮُﻡٍ Ey umum haksız ve yersiz zulümata maruz bîçarelerin sığınacağı ve yegâne penahı olan Kadîm-il İhsan

Ey âlemlerin yekta Sultanı, sen adl ve ihsanın ve afv ve mağfiretin ile marufsun. Dergâh-ı emanına geldim. Nihayetsiz rahmetin çare-i necatımdır. Günahkâr kulunu nar-ı cehennemden halas buyur.

Ahmet.1

Well-known member
11

1.
ﻳَﺎ ﻋِﺪَّﺗِﻰ ﻋِﻨْﺪَ ﺷِﺪَّﺗِﻰ Ey kaza ve bela ve kabil-i tahammül olmayan âlâm ve ekdara düçar olup aciz kaldığım zamanlarda muhafız ve tahassüngâhım olan Zât-ı Kavi' ve Aziz

2.
ﻳَﺎ ﺭَﺟَٓﺎﺋِﻰ ﻋِﻨْﺪَ ﻣُﺼِﻴﺒَﺘِﻰ Ey gûna-gûn musibetlere ve ibtilalara çatıp nâçar kaldığım anda mahz-ı ümit ve emel ve ilticagâhım olan Hâlık-ı Rahîm

3.
ﻳَﺎ ﻣُﻮﻧِﺴِﻰ ﻋِﻨْﺪَ ﻭَﺣْﺸَﺘِﻰ Ey havf ve endişe ve dağdağa-i hayat, bîkeslik, bîçarelik zamanlarda en yakın ve müşfik Enisim ve Sahibim

4.
ﻳَﺎ ﺻَﺎﺣِﺒِﻰ ﻋِﻨْﺪَ ﻏُﺮْﺑَﺘِﻰ Ey dünyada ve bir yabanda ve kabr-i berzahta eşfek dost ve muînim olan Rabb-i Kerim

5.
ﻳَﺎ ﻭَﻟِﻴِّﻰ ﻋِﻨْﺪَ ﻧِﻌْﻤَﺘِﻰ Ey zebûn ve âciz hallerimde niam-ı bînihaye ve ihsanat-ı kesiresini bahş eden Sahi-i Kerim

6.
ﻳَﺎ ﻛَﺎﺷِﻔِﻰ ﻋِﻨْﺪَ ﻛُﺮْﺑَﺘِﻰ Ey çeşit çeşit elemlere ve mucib-i teessür hallere giriftar olduğum zamanda imdadıma yetişip gamları izale ve müstağrak-ı sürur eden inayetkârım

7.
ﻳَﺎ ﻏِﻴَﺎﺛِﻰ ﻋِﻨْﺪَ ﺍﻓْﺘِﻘَﺎﺭِﻯ Ey şiddetle fakr ve ihtiyacım zamanında imdat ve yardım eden Rabb-i Muînim

8.
ﻳَﺎ ﻣَﻠْﺠَﺎﺋِﻰ ﻋِﻨْﺪَ ﺍﺿْﻄِﺮَﺍﺭِﻯ Ey her umurda nâçar kalıp acz-i hal zuhur edince yegâne merciim olan Rabb-i Mennan

9.
ﻳَﺎ ﻣُﻌِﻴﻨِﻰ ﻋِﻨْﺪَ ﻓَﺰَﻋِﻰ Ey ah-u enin ve feryad ve figân ile istiane ve istimdad eylediğim anda hemen yardım ve inayeti yetişen Hayr-un Nâsırın

10.
ﻳَﺎ ﺩَﻟِﻴﻠِﻰ ﻋِﻨْﺪَ ﺣَﻴْﺮَﺗِﻰ Ey ef'al ve umurumda şaşkınlaşıp izhar-ı acz eylediğim zamanda doğru yolu gösteren Delil-i Bîmesilim

Ey kâinatın nazirsiz bir Sultanı, sen Azîmü'ş-Şan adl ve ihsanın ve afv ve mağfiretin ile marufsun. Dergâh-ı emanına dehalet ettim. Nihayetsiz rahmetin çare-i necatımdır. Beni nar-ı cehennemden halas buyur.

Ahmet.1

Well-known member
12

1. ﻳَﺎ ﻋَﻠﺎَّﻡَ ﺍﻟْﻐُﻴُﻮﺏِ Ey zîşuurun anlamadığı ve bilemediği belirsiz ve gizli şeyleri tamam ile bilen ve her şeye âgâh olan

2. ﻳَﺎ ﻏَﻔَّﺎﺭَ ﺍﻟﺬُّﻧُﻮﺏِ Ey kullarının kusur ve kabahatlarını yarlığayan Mevla-yı Müteâl Hazretleri

3. ﻳَﺎ ﺳَﺘَّﺎﺭَ ﺍﻟْﻌُﻴُﻮﺏِ Ey ibadının ayb ve seyyiatını örtüp affeden Hak Celle ve A'la Hazretleri

4. ﻳَﺎ ﻛَﺸَّﺎﻑَ ﺍﻟْﻜُﺮُﻭﺏِ Ey elem ve keder, merak ve teessürü açıp def' ve ref' ve sürûra tebdil eden Zât-ı Kibriyâ

5. ﻳَﺎ ﻣُﻘَﻠِّﺐَ ﺍﻟْﻘُﻠُﻮﺏِ Ey yürekleri şekilden şekle, kalbleri suretten surete çeviren Kâdir-i Kayyum

6. ﻳَﺎ ﻣُﺰَﻳِّﻦَ ﺍﻟْﻘُﻠُﻮﺏِ Ey mü'minlerin kalblerini menahîden tathir ve nur-u Kur'an, feyz-i iman ile tezyin eden Hak Celle ve A'la Hazretleri

7. ﻳَﺎ ﻣُﻨَﻮِّﺭَ ﺍﻟْﻘُﻠُﻮﺏِ Ey kalbleri nur-u iman ve hisâl-i hamîde ve seciye-i makbul ile tezyin ve tenvir eden Hüda-i Lemyezel

8. ﻳَﺎ ﻃَﺒِﻴﺐَ ﺍﻟْﻘُﻠُﻮﺏِ Ey kulub-u beşeri yaralayan fısk ve fücur, buğz ve kin ve gûna-gûn emraz-ı bâtınanın hakîkî hekimi olan Şâfî ve Kâfi

9. ﻳَﺎ ﺣَﺒِﻴﺐَ ﺍﻟْﻘُﻠُﻮﺏِ Ey füyuzâtla dolu bütün kalblerin ve nurlarla müzeyyen ve münevver hadsiz ruhların derin sevgi ve teveccühlerin hedef ve nazargâhı olan Mahbub-u Ezelî

10. ﻳَٓﺎ ﺍَﻧِﻴﺲَ ﺍﻟْﻘُﻠُﻮﺏِ Ey gönüllerde tecelli ve inkişaf eden evrad ve ezkarın manevî zevkiyle aşinalık ve ülfetini doyuran şefkatli Sultan

Ey âlemlerin yekta sultanı adl ve ihsan, afv ve mağfiretin ile marufsun. Dergâh-ı emanına dehalet ettim. Hadsiz rahmetin çare-i necatımdır. Beni nar-ı cehennemden halas buyur.

Ahmet.1

Well-known member
13

1.
ﻭَ ﺍَﺳْﺌَﻠُﻚَ ﺑِﺎَﺳْﻤَٓﺎﺋِﻚَ ﻳَﺎ ﺟَﻠِﻴﻞُ Ey azamet ve kibriya sıfatıyla muttasıf olan Hak Celle ve A'la

2.
ﻳَﺎ ﺟَﻤِﻴﻞُ Ey amme-i mevcudattaki bütün güzelliklerin menşei ve madeni olan Rabb-i Kerim

3.
ﻳَﺎ ﻭَﻛِﻴﻞُ Ey her bir zîruhun idare ve iaşe ve kâffe-i umurunu taahhüd eyleyen Vekil-i Mutlak

4.
ﻳَﺎ ﻛَﻔِﻴﻞُ Ey binbir esma ve sıfatından münfehim olduğu vecihle her ferdin umurunu deruhde eden Zât

5.
ﻳَﺎ ﺩَﻟِﻴﻞُ Ey doğru yolu irae ve rah-ı savabı ilham buyuran Mevla-yı Müteâl

6.
ﻳَﺎ ﻣُﻘِﻴﻞُ Ey müşkil ve çok güç ve zararlı işleri def' ve iskat ve izale eden Rabb-i Kadîr

7.
ﻳَﺎ ﺧَﺒِﻴﺮُ Ey her umuru künh ve hakikatla bilip ve bildiren Âlim ve Allâm

8.
ﻳَﺎ ﻟَﻄِﻴﻒُ Ey mahlûkatına lütuf ve kerem ve rıfk ve mülâyemetle muamele eden Zât-ı Kerim

9.
ﻳَﺎ ﻋَﺰِﻳﺰُ Ey kuvvetli, galib ve şerefli ve şayan-ı tazim ve tekrim olan Fâtır-ı Akdes

10.
ﻳَﺎ ﻣَﻠِﻴﻚُ Ey kuvvet ve kudreti hadden efzun ve mülkünde azim tasarrufu bulunan ve kâffe-i kâinatın Sahib-i Hakîkî'si olan Allah Celle Celalühü

Ya Rabb her ferdce malum ve marufsun. Her dilde mezkur ve meşkursun. Dergâh-ı izzetine kara yüzümü sürdüm. Azab-ı narından halas ve yüzümü beyaz kıl.

Ahmet.1

Well-known member
14

1.
ﻳَﺎ ﺩَﻟِﻴﻞَ ﺍﻟْﻤُﺘَﺤَﻴِّﺮِﻳﻦَ {Ey şaşkınlarin yol göstericisi,}

2.
ﻳَﺎ ﻏِﻴَﺎﺙَ ﺍﻟْﻤُﺴْﺘَﻐِﻴﺜِﻴﻦَ {Ey yardım isteyenlerin yardımcısı,}

3.
ﻳَﺎ ﺻَﺮِﻳﺦَ ﺍﻟْﻤُﺴْﺘَﺼْﺮِﺧِﻴﻦَ {Ey medet isteyenlerin imdat edicisi,}

4.
ﻳَﺎ ﺟَﺎﺭَ ﺍﻟْﻤُﺴْﺘَﺠِﻴﺮِﻳﻦَ {Ey korunmak isteyenlerin koruyucusu,}

5.
ﻳَﺎ ﻣَﻠْﺠَﺄَ ﺍﻟْﻌَﺎﺻِﻴﻦَ {Ey asilerin sığınagı,}

6.
ﻳَﺎ ﻏَﺎﻓِﺮَ ﺍﻟْﻤُﺬْﻧِﺒِﻴﻦَ {Ey günahkarların bağışlayıcısı,}

7.
ﻳَٓﺎ ﺍَﻣَﺎﻥَ ﺍﻟْﺨَٓﺎﺋِﻔِﻴﻦَ {Ey korkanlara emniyet veren,}

8.
ﻳَﺎ ﺭَﺍﺣِﻢَ ﺍﻟْﻤَﺴَﺎﻛِﻴﻦَ {Ey miskinlere merhamet eden,}

9.
ﻳَٓﺎ ﺍَﻧِﻴﺲَ ﺍﻟْﻤُﺴْﺘَﻮْﺣِﺸِﻴﻦَ {Ey yalnızlık duyanların dostu}

10.
ﻳَﺎ ﻣُﺠِﻴﺐَ ﺩَﻋْﻮَﺓِ ﺍﻟْﻤُﻀْﻄَﺮِّﻳﻦَ {Ey darda kalanların dualarina cevap veren,}

ﺳُﺒْﺤَﺎﻧَﻚَ ﻟﺎَٓ ﺍِﻟٰﻪَ ﺍِﻟﺎَّٓ ﺍَﻧْﺖَ ﺍْﻟﺎَﻣَﺎﻥُ ﺍْﻟﺎَﻣَﺎﻥُ ﺧَﻠِّﺼْﻨَﺎ ﻣِﻦَ ﺍﻟﻨَّﺎﺭِ

{Sen bütün kusur ve noksan sıfatlardan münezzehsin, Senden baska İlah yok ki bize imdat etsin. Emân ver bize, emân diliyoruz. Bizi Cehennemden kurtar.}

Ahmet.1

Well-known member
15

1.
ﻳَﺎ ﺫَﺍ ﺍﻟْﺠُﻮﺩِ ﻭَ ﺍْﻟﺎِﺣْﺴَﺎﻥِ Ey cömert ve sehavetli kerem ve in'am ve adalet-i kâmile sahibi olan Hayr-ur Razıkîn

2.
ﻳَﺎ ﺫَﺍ ﺍﻟْﻔَﻀْﻞِ ﻭَ ﺍْﻟﺎِﻣْﺘِﻨَﺎﻥِ Ey hadsiz inayet ve nihayetsiz ihsanatıyla menn-i şükrana layık olan Zât-ı Zülkemal

3.
ﻳَﺎ ﺫَﺍ ﺍْﻟﺎَﻣْﻦِ ﻭَ ﺍْﻟﺎَﻣَﺎﻥِ Ey elem, korku ve musibet ve şiddetli ukubet zamanlarında afv ve merhametine sığınarak emn-ü eman dileyenleri hıfz ve himayesine alan Mevla-yı Müteâl Hazretleri

4.
ﻳَﺎ ﺫَﺍ ﺍﻟْﻘُﺪْﺱِ ﻭَ ﺍﻟﺴُّﺒْﺤَﺎﻥِ Ey her nevi nakîse ve ayıblardan mukaddes ve münezzeh ve müberra olan Hak Celle ve A'la

5.
ﻳَﺎ ﺫَﺍ ﺍﻟْﺤِﻜْﻤَﺔِ ﻭَ ﺍﻟْﺒَﻴَﺎﻥِ Ey âdil ve âlim olan, hem bütün eşya ve mevcudatı künhüyle bilip halk ve icad etmekle muttasıf ulum-u camia ve kudret-i kâmile sahibi olan Zât-ı Muktedir

6.
ﻳَﺎ ﺫَﺍ ﺍﻟﺮَّﺣْﻤَﺔِ ﻭَ ﺍﻟﺮِّﺿْﻮَﺍﻥِ Ey mahlûkatına acıyıp esirgeyen, şefkat ve merhametine mazhar eden muti' ve muniblerden razı ve hoşnut olan Rahman-ir Rahîm

7.
ﻳَﺎ ﺫَﺍ ﺍﻟْﺤُﺠَّﺔِ ﻭَ ﺍﻟْﺒُﺮْﻫَﺎﻥِ Ey semavatı ve arzı sekenesiyle beraber varlığına ve birliğine hüccet ve bürhan ve delil kılan Zât-ı Kibriya

8.
ﻳَﺎ ﺫَﺍ ﺍﻟْﻌَﻈَﻤَﺔِ ﻭَ ﺍﻟﺴُّﻠْﻄَﺎﻥِ Ey azamet-i kibriya ve kudret-i kahire ve zahire sahibi olup def'-i zulüm ve nur-u adaleti parlatan misilsiz Padişah

9.
ﻳَﺎ ﺫَﺍ ﺍﻟْﻌَﻔْﻮِ ﻭَ ﺍﻟْﻐُﻔْﺮَﺍﻥِ Ey zünub ve hatiatından mütevellid tecziye ve tazibi terk ile afv ve mağfiret kılan Padişah-ı Bîzeval

10.
ﻳَﺎ ﺫَﺍ ﺍﻟﺮَّﺍْٔﻓَﺔِ ﻭَ ﺍﻟْﻤُﺴْﺘَﻌَﺎﻥِ Ey tükenmez lütuf ve ihsanı olup kâffe-i saadet ve selamet ve emniyet Zât-ı ulûhiyetinden taleb edilen Rabb-i Mennan

Ya Rabbena senin mahlûkat üzerinde mütemadiyen tezahür eden evsaf-ı kemâlatınla takdis ve hilafından bilkülliye tenzih ile derim ki, Mabud-u Bilhaksın âdil sultansın dergâh-ı emanına geldim, niyazım budur ki defter-i siyahımı yak, bana nazar-ı rahmet ile bak.

Ahmet.1

Well-known member
16

1. ﻳَﺎ ﻣَﻦْ ﻫُﻮَ ﺭَﺏُّ ﻛُﻞِّ ﺷَﻰْﺀٍ Ey her bir zîhayatı muntazam idare ve iaşe ve terbiye edip yaşatan Rezzak-ı Hakîkî ve Perverdigâr-ı Ezelî

2. ﻳَﺎ ﻣَﻦْ ﻫُﻮَ ﺍِﻟٰﻪُ ﻛُﻞِّ ﺷَﻰْﺀٍ Ey her şeyin halen ve kalen Mabudu, müstakillen sahib ve mâliki olan Vâhid-i Ehad

3. ﻳَﺎ ﻣَﻦْ ﻫُﻮَ ﺧَﺎﻟِﻖُ ﻛُﻞِّ ﺷَﻰْﺀٍ Ey her şeyi yoktan yaratan ve muine muhtaç olmayan Fâtır-ı Akdes

4. ﻳَﺎ ﻣَﻦْ ﻫُﻮَ ﻓَﻮْﻕَ ﻛُﻞِّ ﺷَﻰْﺀٍ Ey halikıyet ve rezzakiyet ve mâlikiyet gibi umum ef'al ve sıfatında hayret-bahş icraatıyla beraber her şeyin üstünde hâkim ve galib olan Hüda-i Yekta

5. ﻳَﺎ ﻣَﻦْ ﻫُﻮَ ﻗَﺒْﻞَ ﻛُﻞِّ ﺷَﻰْﺀٍ Ey Zât-ı Ecell ve A'lasından mukaddem bir şeyler olmayıp ancak ulûhiyet kendisine muhtass olan Mevla-yı Müteâl

6. ﻳَﺎ ﻣَﻦْ ﻫُﻮَ ﺑَﻌْﺪَ ﻛُﻞِّ ﺷَﻰْﺀٍ Ey zîhayattan her biri hayattaki vazifesini ikmalden sonra yevm-ül ba'se kadar fani ve madum olup ancak mülkünde bâki kalan Vâris-i Kadîm-i Lâyemut

7. ﻳَﺎ ﻣَﻦْ ﻫُﻮَ ﻋَﺎﻟِﻢُ ﻛُﻞِّ ﺷَﻰْﺀٍ Ey ilm-i ezelî ve hikmet-i sermedîsi ile her şeyin künh ve hakikatına âlim olan Zât

8. ﻳَﺎ ﻣَﻦْ ﻫُﻮَ ﻗَﺎﺩِﺭُ ﻛُﻞِّ ﺷَﻰْﺀٍ Ey her şeyi halk ve icad, rızık ve terbiye, ihya ve imate gibi her şeye kâdir olan Zât-ı Zülkemal

9. ﻳَﺎ ﻣَﻦْ ﻫُﻮَ ﺻَﺎﻧِﻊُ ﻛُﻞِّ ﺷَﻰْﺀٍ Ey kâinatın mebdeinden müntehasına kadar canlı, cansız semavî ve arzî umum mevcudat arasında en son harika ve hayret-aver şeylerin dahi kudretli Sanii olan Rabb-i Hakîm

10. ﻳَﺎ ﻣَﻦْ ﻫُﻮَ ﻳَﺒْﻘٰﻰ ﻭَ ﻳَﻔْﻨٰﻰ ﻛُﻞُّ ﺷَﻰْﺀٍ Ey her şeye bir hikmet-i ezeliye için beka ve umran veren diğer bir maksad-ı ebediye için yevm-ül cezaya kadar muvakkat cismani, maddi cihetinde adem ve fenaya sevk eden Bâki-i Zülkemal

Allahım senin mahlûkat üzerinde mütemadiyen tezahür eden evsaf-ı kemal ve celal ve cemalinle takdis ve hilafından tenzih ile derim ki, Mabud-u Bilhaksın âdil sultansın. İşte dergâh-ı emanına girdim. Defter-i siyahımı yak. Bana nazar-ı rahmet ile bak.

Ahmet.1

Well-known member
17

1.
ﻭَ ﺍَﺳْﺌَﻠُﻚَ ﺑِﺎَﺳْﻤَٓﺎﺋِﻚَ ﻳَﺎ ﻣُﻮْٔﻣِﻦُ Ya Rabbena kalblerde iman ve itminan ve şeriata itimad ve istinad teminiyle saadet-i bâkiye götüren bu ism-i celilin ve şu gelecek esma-i hüsnanı ittihaz ederek niyaz ediyoruz.

2.
ﻳَﺎ ﻣُﻬَﻴْﻤِﻦُ Ey kullarının her şeyine muttali' ve üstünde bakan ve havf ve haşyetten âzade ve arzusuna nail eden Hak Celle ve A'la Hazretleri

3.
ﻳَﺎ ﻣُﻜَﻮِّﻥُ Ey mükevvenatı, zamanları, mekânları ve mevsimleri icad ve ihdas eden Zât-ı Ebedî

4.
ﻳَﺎ ﻣُﻠَﻘِّﻦُ Ey kullarına evamir ve nevahisini ve kavaid-i İslamiye ve mukteziyatını anlatan, ilham eden Zât-ı Mübin

5.
ﻳَﺎ ﻣُﺒَﻴِّﻦُ Ey kullarına erkân-ı imanî ve mehafetullahın fezailini ve isyanın mücazâtını izah ve aşikâr eden Rabb-ı Kerim

6.
ﻳَﺎ ﻣُﻬَﻮِّﻥُ Ey îbadına umurlarında güçlüğün akabinde kolaylık, zorlukla beraber sühulet, hüznü müteakib sürur, hastalığın peşinde sıhhat ve şifa, ihtiyaç önünde gınâ veren Allah-ı Tebarek ve Teâlâ Hazretleri

7.
ﻳَﺎ ﻣُﺰَﻳِّﻦُ Ey arz ve semavat ve sekenesini layık ve yaraşır ve yakışır zînetlerle donatıp bezeten Rabb-i Cemil

8.
ﻳَﺎ ﻣُﻌَﻈِّﻢُ Ey zîşuuru hidayetiyle tenvir edip a'lâ-yı illiyyîne çıkarıp cennet ve cemaline bahş ederek salih kullarını ikramıyla ululayan Zât-ı Keremkâr

9.
ﻳَﺎ ﻣُﻌَﻮِّﻥُ Ey inayete müstehak olanlara arka olan, yardım eden ve tedbir eden ve ettiren Nâsır ve Müsebbib-ül Esbab

10.
ﻳَﺎ ﻣُﻠَﻮِّﻥُ Ey hayvanat, kurt, kuş, nebatat ve çiçeklere çeşit çeşit renkler ve simalar ve şekiller veren ve süslendiren Kâdir-i Zülkemal

Cemi'-i nekaisten münezzeh ve sıfat-ı kemal ve kudretle ittisafını ikrar ve tasdik ederim ve derim ki Mâlik-ül Mülksün.
ﻳَﻔْﻌَﻞُ ﻣَﺎ ﻳَﺸَٓﺎﺀُ sın. Eman ve ilticagâhım ve me'menim ancak sensin. Ey Rabb-i Nâci. Cehennem narından âzad kıl bizi.

Ahmet.1

Well-known member
18

1.
ﻳَﺎ ﻣَﻦْ ﻫُﻮَ ﻓِﻰ ﻣُﻠْﻜِﻪِ ﻣُﻘِﻴﻢٌ Ey mülkünde kaim ve hükmü nafiz olan Vâcib-ül Vücud Hazretleri

2.
ﻳَﺎ ﻣَﻦْ ﻫُﻮَ ﻓِﻰ ﺟَﻠﺎَﻟِﻪِ ﻋَﻈِﻴﻢٌ Ey azamet ve kudretinde celal sıfatını tecelli ettirip dünyada musibetleri, ahirette azab ve ikabı ihtar ile inzar ve tahvif eden Rabb-i Celil

3.
ﻳَﺎ ﻣَﻦْ ﻫُﻮَ ﻓِﻰ ﺳُﻠْﻄَﺎﻧِﻪِ ﻗَﺪِﻳﻢٌ Ey hikmet ve hükümet ve hâkimiyetinin ibtidası olmayıp daima bâki ve mevcud, ezelî olan Rabb-i Bâki

4.
ﻳَﺎ ﻣَﻦْ ﻫُﻮَ ﻋَﻠٰﻰ ﻋَﺒْﺪِﻩِ ﺭَﺣِﻴﻢٌ Ey kulları üzerine şefkat ve rahmet-i bînihayesiyle affeden Zât-ı Kerim

5.
ﻳَﺎ ﻣَﻦْ ﻫُﻮَ ﺑِﻜُﻞِّ ﺷَﻰْﺀٍ ﻋَﻠِﻴﻢٌ Ey ilm-i muhit ve vasi' iradesi ile her şeyi bilen Allâm-ül Guyub

6.
ﻳَﺎ ﻣَﻦْ ﻫُﻮَ ﻟِﻤَﻦْ ﺟَﻔَﺎﻩُ ﺣَﻠِﻴﻢٌ Ey izzet-i Rabbaniyesinin ve azamet-i kerimanesinin hilafına küfran ve taaddi edenlere, lînet ve sükunet ve tecil ile muamele buyuran Zât-ı Keremkâr

7.
ﻳَﺎ ﻣَﻦْ ﻫُﻮَ ﻟِﻤَﻦْ ﺗَﺮَﺟَّﺎﻩُ ﻛَﺮِﻳﻢٌ Ey Zât-ı ulûhiyetine dayanıp meded ve inayet umanlara hadsiz in'am ve ihsan eden fütuhat ve ferec veren Zât-ı Ecell-i A'la

8.
ﻳَﺎ ﻣَﻦْ ﻫُﻮَ ﻓِﻰ ﻣَﻘَﺎﺩِﻳﺮِﻩِ ﺣَﻜِﻴﻢٌ Ey mukadderat-ı âlem ve eşyada kader ve kaza icrasını idaresinde hikmetli ve kudretli Hâkim-i Ezelî

9.
ﻳَﺎ ﻣَﻦْ ﻫُﻮَ ﻓِﻰ ﺣُﻜْﻤِﻪِ ﻟَﻄِﻴﻒٌ Ey ilm-i ezelîyesinde ve hikmet-i bediisinde hoş, makbul ve mergub muamelesiyle minnettar buyuran Zât-ı Rauf

10.
ﻳَﺎ ﻣَﻦْ ﻫُﻮَ ﻓِﻰ ﻟُﻄْﻔِﻪِ ﻗَﺪِﻳﺮٌ Ey kerem ve rıfk ve mülâyemetle beraber bilcümle maksud olan umur ve ef'alin icrasına kâdir ve muktedir olan Hak Celle ve A'la Hazretleri

Cemi'-i nekais ve avaibden münezzeh ve sıfat-ı kemal ve kudretle iktisafını tasdik eder ve derim ki, Mâlik-ül Mülksün,
ﻓَﻌَّﺎﻝٌ ﻟِﻤَﺎ ﻳُﺮِﻳﺪُ sin. Eman ve me'menim ancak sensin. Ey Rabb-ı Nâci. Cehennem narından halas kıl bizi.

Ahmet.1

Well-known member
19

1.
ﻳَﺎ ﻣَﻦْ ﻟﺎَ ﻳُﺮْﺟﻰٰٓ ﺍِﻟﺎَّ ﻓَﻀْﻠُﻪُ Ya Rabb hiçbir şey değil, ancak her şeyden evvel senin fazl ve kerem ve rahmetini umarım

2.
ﻳَﺎ ﻣَﻦْ ﻟﺎَ ﻳُﺨَﺎﻑُ ﺍِﻟﺎَّ ﻋَﺪْﻟُﻪُ Ya Rabb madem sen âdil padişahsın hiçbir şeyden korkulmaz adalet(in) yeter.

3.
ﻳَﺎ ﻣَﻦْ ﻟﺎَ ﻳُﻨْﺘَﻈَﺮُ ﺍِﻟﺎَّ ﺑِﺮُّﻩُ Ya Rabb hiçbir kimseden bizzât bir şey beklenilmez, yalnız âlemleri medyun-u şükran eden lütuf ve ihsanın beklenir

4.
ﻳَﺎ ﻣَﻦْ ﻟﺎَ ﻳُﺴْﺌَﻞُ ﺍِﻟﺎَّ ﻋَﻔْﻮُﻩُ Ya Rabb bir şey değil ancak her şeyden evvel azab ve ukubetten azade, hem afv ve mağfiretin istenir

5.
ﻳَﺎ ﻣَﻦْ ﻟﺎَ ﻳَﺪُﻭﻡُ ﺍِﻟﺎَّ ﻣُﻠْﻜُﻪُ Ya Rabb hiçbir mâlikin mülkünde devam ve beka olmaz. Ancak senin mülk ve memleketinde devam ve karar vardır.

6.
ﻳَﺎ ﻣَﻦْ ﻟﺎَ ﺳُﻠْﻄَﺎﻥَ ﺍِﻟﺎَّ ﺳُﻠْﻄَﺎﻧُﻪُ Ya Rabb âlemde hakiki hiçbir sahib-i saltanat yoktur. Yalnız senin haşmet ve saltanatının cilveleri var.

7.
ﻳَﺎ ﻣَﻦْ ﻟﺎَ ﺑُﺮْﻫَﺎﻥَ ﺍِﻟﺎَّ ﺑُﺮْﻫَﺎﻧُﻪُ Ya Rabb âlemde bizzât hakiki hüküm ve kat'i hüccet ve musaddak bir bürhan yok. Ancak senin
hüccet ve ferman-ı celilin imdadıyla bürhan olabilir.

8.
ﻳَﺎ ﻣَﻦْ ﻭَﺳِﻌَﺖْ ﻛُﻞَّ ﺷَﻰْﺀٍ ﺭَﺣْﻤَﺘُﻪُ Ya Rabb senin rahmet ve mağfiret ve ihsanın çok geniş ve her şeye yetişici ve kâfidir.

9.
ﻳَﺎ ﻣَﻦْ ﺳَﺒَﻘَﺖْ ﺭَﺣْﻤَﺘُﻪُ ﻋَﻠٰﻰ ﻏَﻀَﺒِﻪِ Ey rahmet ve atıfeti kahr ve gadabına galip ve ağır gelen Sultan-ı Zîkerem

10.
ﻳَﺎ ﻣَﻦْ ﺍَﺣَﺎﻁَ ﺑِﻜُﻞِّ ﺷَﻰْﺀٍ ﻋِﻠْﻤُﻪُ Ya Rabb kainatta olmuş olacak gizli ve aşikâr ne varsa ezelî ve muhit ilminle âlimsin.

Ya Rabb cemi'-i nekaisten münezzeh ve sıfat-ı kemal ve kudretle muttasıfsın. İkrar ve tasdik ile derim ki, Mâlik-ül Mülksün,
ﻳَﻔْﻌَﻞُ ﻣَﺎ ﻳَﺸَٓﺎﺀُ sın. Eman ve ilticagâhım ve me'menim ancak sensin. Ey Rabb-ı Nâci, Cehennem narından âzad kıl bizi.