Kız ve erkek arkadaş bile olsa aynı evde kalmasının dini yönden sakıncası nedir?

arda10

Yeni Üye
Selamun aleyküm sınıftaki arkadaşımdan gelen bir soruyu sana iletmek istedim ben cevaplayamadım, yardımcı olursan çok sevinirim. "Erkekle dışarıda da oturuyorum konuşuyorum evde oturup konuşunca ne farkı olacak uyumaya giderken ayrı odalara gittigimiz için bir fark yok" şeklinde sorusuna nasıl cevap vermem gerekiyor. Erkekten kastıda "4 senelik arkadaşlarım çok iyi tanıyorum ve ilk defa kaldığım yer değil ayrıca tek değilim" şeklinde oldu. Bu arkadaşım yurtda kalıyor normalde bir günlüğüne bir işinden dolayı bir erkek arkadaşlarının evinde kaldılar 2 kız arkadaşıyla birlikte, bu şekilde. Ben erkekle bayan ne kadar arkadaşta olsa baş başa kalmamalılar çünkü 3.kişi şeytandır dedim, ama tatmin olmadı kalıp düşünceler dedi, ben dini yönden bu konuda fazla bilgili değilim araştırıyım ben sana öyle dönsem olur mu dedim tamam demişti cevap bekliyor şimdi müsait olunca cevaplarsanız çok sevinirim. Bu bilgini ilerisi içinde bana yardımcı olacağını düşünüyorum öğretmen adayıyım da çocukları dini yönden de bilgilendirmek istiyorum. Hayırlı cumalar

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici
Selamun aleyküm sınıftaki arkadaşımdan gelen bir soruyu sana iletmek istedim ben cevaplayamadım, yardımcı olursan çok sevinirim. "Erkekle dışarıda da oturuyorum konuşuyorum evde oturup konuşunca ne farkı olacak uyumaya giderken ayrı odalara gittigimiz için bir fark yok" şeklinde sorusuna nasıl cevap vermem gerekiyor. Erkekten kastıda "4 senelik arkadaşlarım çok iyi tanıyorum ve ilk defa kaldığım yer değil ayrıca tek değilim" şeklinde oldu. Bu arkadaşım yurtda kalıyor normalde bir günlüğüne bir işinden dolayı bir erkek arkadaşlarının evinde kaldılar 2 kız arkadaşıyla birlikte, bu şekilde. Ben erkekle bayan ne kadar arkadaşta olsa baş başa kalmamalılar çünkü 3.kişi şeytandır dedim, ama tatmin olmadı kalıp düşünceler dedi, ben dini yönden bu konuda fazla bilgili değilim araştırıyım ben sana öyle dönsem olur mu dedim tamam demişti cevap bekliyor şimdi müsait olunca cevaplarsanız çok sevinirim. Bu bilgini ilerisi içinde bana yardımcı olacağını düşünüyorum öğretmen adayıyım da çocukları dini yönden de bilgilendirmek istiyorum. Hayırlı cumalar

Dışarda konuşması caiz mi ki bu onun evde de yatıp kalkacağına cevaz olsun? Yusuf süresinde buyurulduğu gibi muhakak ki nefis kötülüğü şerri olanı emreder. Hayasızlık şerlerin en kötüsü değil midir? Hz. Yusuf a.s. ""Doğrusu, ben nefsimi temize çıkarmam. Çünkü Rabbimin merhamet edip korudukları hariç, nefis daima fenalığı ister, kötülüğe sevkeder. Doğrusu Rabbim gafurdur, rahimdir (affı ve merhameti boldur).” (Yusuf, 12/53)" Züleyhaya karşı böyle cevap vermemiş midir?

Empati ile bu meseleyi daha iyi anlayabilmek mümkündür. Bir kadın nasıl ki kocasının yabancı bir kadınla aynı evde kalmasını istemez se bir erkekde şerefi ve namusu varsa elbette karısının yabancı bir erkekle başbaşa kalmasını istemez..

İslamiyette emir ve yasaklar kişilerin o günahı işlememesine karşı konulmuştur. Mesela zina yapmayınız denilmemekte bilakis zinaya yaklaşmayınız denilere zinayı oluşturabilecek hallerden ve ortamlardan uzak durulması gereken sınırları belirlemekte. Onun içindir ki dışarıda dahi birbirlerine nikahı düşenlerin münasebetleri ne çizgide olması gerektiği ifade edilmiştir.

Dünyada insanın en kıymetli şeyi namusudur ve bunu bir kere yitirirsin..

Huseyni

Müdavim
Kulunu en iyi, onu yaratan Allah cc. bilir. En iyi O bildiği için kuralları da ona göre koymuştur. Birşeyi insan için yasak etmişse, muhakkak o yasağın çiğnenmesinde insana bir zarar, yasağa uyulmasında ise menfaat vardır. Fıtrata aykırı hareket eden illaki bunun bedelini ya dünyada (ki misalleri çoktur) yahut ahirette öder. Her bir günah tevbe edilmediği takdirde, daha büyük günahlara kapı açtığı muhakkaktır. Mesela arkadaşlığı gereği karşı cinsle aynı evde kalmayı sorun olarak görmeyen kişiler daha sonra bu günahın daha ileri seviyelerini de sıradan görmeye başlayacaklardır. Allah cc. tez zamanda bu tür hatalardan dönmeyi nasib eylesin, amin.

Muvahhid1

Well-known member
Üstadımız boşuna dememiş fitne-i ahirzamanın en dehşetlisi,kadınların yüzsüz yüzünden çıkıyor diye .. Aynı evde kalmak da ne demektir Neuzübillah, bayanın bu düşünceyi savunması da ayrı bi fiyasko...Kardeşim bırak tahsili git edep haya öğren demezler mi mehmet akifin dediği gibi..

ABDULLAH4

Forum Yöneticisi
Selamun aleykum kardeşlerim

Bismillah essalatu vesselamu ala Rasulillah

Günümüzün en büyük ve en tehlikeli hastalıklarının birinden bahsedeceğim. Bazen okulda bazen okulda bazen otobüste gördüğümüz bir tablo. Birbirine yabancı olan kız ve erkek arasındaki ilişkinin boyutu nedir?

Malumdur ki dehşet verici boyutlara ulaşan ve gitgide vahimleşen bu tablo hiç de içimizi açmıyor siz bir de bu tablonun içinde malzeme olmuşların çığlıklarına kulak verin. Muhakkak yakınlarınızda, tanıdıklarınızdan bazıları bu tabloda bir öğe olmuştur ve siz de neler yaşadığını duymuş yahut dinlemişsinizdir. Masumca başlayan ve herkesin iyi niyetle çıkmış olduğu bu mutluluk yolu!! Karanlık ve kabuslarla mündemiç bir bataklığa dönüşmekte çoğunlukla. Bazen "biz sadece arakadaşız" sözü bazen de "Şimdilik birbirimizi tanıyoruz" sözü bu yolun en büyük tetikçisi olmaktadır.

Neyse biraz daha somut ve canlı örneklere geçelim. Gündelik hayatta karşıma çıkan birkaç örneği sizinle paylaşmak istiyorum. A arkadaşım 6 kızı birden arkadaş edinmiş (idare etmekte argoca) ve zavallı kızların hepsi çocuğun sadece kendisini sevdiğini ve gözü olduğunu düşünüp kendince ileri doğru ciddi şeyler düşünmektedir. Ama baya maharetli olan arkadaşımız alacağını alıp kendisine ters gelen bir durumda kolayca kişileri silmektedir fakat bu sayı asla düşmemekte tabii işin bir de diğer boyutuna bakalım böyle bir durumdan çıkmış B arkadaşımız da bir sonraki erkeğe asla önceki olan olayları anlatmaz ve ondan da hep bir yamuk bekler yine karşısındakinin onu bırakacağını düşünür. Bazen bu düğün öncesine kadar varır iş ciddiye ulaşınca kız durumu anlatır ama durum tam bir cinayete dönüşür kendini yaktığı gibi genci de yakar ve ondan da olur nitekim leke çıkacağı yerde tüm vücuduna yayılır. Hatta bazen her iki taraf evlilik öncesi veya sonrası ciddi itiraflarda bulunur ki bu itiraflar bazen zinaya kadar varabilir çok örnek gördük yaşantımızda. Kısaca şunu demek istiyorum kız ile erkek asla arkadaşlık yapmamalı (ne kadar duygusal ve masumca birşeylerin arkasına sığınılsa da) çünkü kız ile erkek tek bir kez arkadaş olur o da hayat arkadaşlığına dönüşür bu yüzden herkes kardeştir. Sadece elmanızın yarısı olan eşiniz hayat arkaşınızdır. Yukarıda anlattıklarıma dikkat edin uzunca süren mutluluğunuz saniyede karalara bürünebilir. Şeytanın işi bu çünkü.

Sorun ne mi? Yine diyorum çok basit Kur'an uzak hadisten bihaber magazin ve yaban bir hayat sürdürmek. Giysiden tutun karşılıklı ilişkiye yansıyor zaten bu durum. Çözüm mü ne? Bunu söylemeye görevli değilim sadece İSTEYİN ve OLUN!!!

Çünkü Rabbimiz kûn fe yekûn sahibidir.

Eburudeyha

Siz bir de bu yazıyı sanal alem için düşünün