Video - Risale-i Nur Cemaati ile Gülen Hareketi arasındaki temel farklılıklar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

ASHAB-I BEDR

Well-known member

Risale-i Nur Cemaati ile Gülen Hareketi arasındaki temel farklılıklar
(izlemek ve yorum yazmak icin tiklayiniz)

Risale-i Nur Cemaati ile Gülen Hareketi arasındaki temel farklılıklar (16 dakika 40 Saniye)
Uploaded on 11-12-2013 at 12:12 by ASHAB-I BEDR
Risale-i Nur - Vimeo

Karabaşoğlu, Risale-i Nur talebelerinin eser merkezli olduğunu, Gülen Cemaatinin ise kişi merkezli olduğunu dolayısıyla hegemonik ve kısıtlayıcı bir yapısı olduğu yorumunu yaptı. Karabaşoğlu düşünsel ve eylemsel ayrılık dönemlerinin ahlakın sınandığı dönemler olduğuna da dikkat çekerek, özellikle sosyal medyada husumet fedailiği yapıldığını söyledi. ?Nur Cemaati dendiğinde anlaşılması gereken Risale-i Nur ve Bediüzzaman mirasını takip edenlerin akla gelmesi gerekiyor. Burada ben zaten yakın dönemdeki dershane tartışmaları ekseninde yan yana belki gözüken ama aslında ana omurga itibariyle çok ciddi farklılık içeren iki yapının bir gerilimde risale-i nur?u taraf edecek şekilde birbirine yapıştırılmak istenmesi gibi bir tutum gördüm. Risale-i Nur?dan istifade etmek ayrı ona intisap etmek ayrıdır. Risale-i Nur talebesi Risale-i Nur?i merkeze, eseri merkeze alır, kişileri isterse 50 yaş büyük olsun, neticede eşittirler. Bediüzzaman bunu söyler bizim mesleğimiz kardeşliktir, kardeş kardeşe peder olamaz, mürşit vaziyetini takınamaz der. Bir insanın size mürşit olması ile bir insanı sizin mürşit kabul etmesi arasındaki fark çok büyüktür. Birinde siz onu seçiyorsunuz ötekinde o sizi seçiyor ve biçimlendiriyor. Kişi merkezli olmayıp eser merkezli olduğu için özgürleştirici, yorum farklılığına açık, eşitleyici bir tutum var. Gülen hareketi denilen yapıdaRisale-i Nur?dan istifade var ama Risale-i Nur talebeleri birbirlerini Risale- i Nur?u metin üzerinden birbirlerinin düşüncelerini, eylemlerini değerlendirirken, Gülen Hareketinde Risale-i Nur, kişi merkezli yani Hoca Efendi?ye göre değerlendirilir. Biri özgürleştirici, eşitleyici, diğeri kişi merkezli ve hegemoniktir. Ayrılıklar ahlakımızın sınandığı anlardır. Bunlar anlaşılabilir şeylerdir. Bizim ahlakımız böyle bir durumda, nasıl bir dili, nasıl bir üslup, nasıl bir tutum sergilediğimizle ilgili. Bediüzzaman?dan miras, muhabbet fedaileri söylemi, ama neredeyse o aidiyet içinde, istisnalar olduğunu düşünüyorum, husumet fedaisi diyebileceğimiz bir dil ve üslup gördük.? http://www.ahaber.com.tr/Gundem/2013/12/03/gulen-hareketi-ile-nur-cemaatinin-farki

Etiketler: bediüzzaman, camia, gülen hareketi, metin karabaşoğlu, mit krizi, risale-i nur, risale-i nur hareketi, said nursi, siyaset, takva

Risale-i Nur Cemaati ile Gülen Hareketi arasındaki temel farklılıklar
(izlemek ve yorum yazmak icin tiklayiniz)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...