Dua istemektir;O halde istemeye yüzümüz olmalı..

ABDULLAH4

Forum Yöneticisi
Bismillahirrahmanirrahim.

Dua istemektir;O halde istemeye yüzümüz olmalı..

Allah’a hamd,O’nun elçisi peygamberimiz Muhammed Mustafa’ya sonsuz selât ve selam olsun...
Dua!
Kelime manası “çağırmak,seslenmek,istemek,sığınmak” Olarak tarif edilmiştir.İslâm literatüründe ise “Kulun,Allah’ın yüceliği karşısında aczini itiraf etmesi,O’na sevgi ve tazim duyguları içinde lütuf ve yardım dilemesini ifade eder”(1).
Dua,ihtiyacın ‘O’na arz edilmesidir,tek çârenin O’ olduğu bilinciyle...İsteklere cevabın sadece O’ndan geleceğinin farkında olarak...Her ibadette aslolan
kulluktur...Yani,Allah’ın emirlerini,yine O’nun istediği şekilde yerine getirme bilinci. Kulluk ise ancak bilinçli yapıldığında anlam bulur.Peygamberimiz ‘Dua ibadetin ta kendisidir’(2)..Diye buyurarak,duanın da kulluktan bir parça olduğunu bildirmişlerdir.Nedenleri ve niçinleri cevaplanarak yapılmış işlerin anlamı vardır...
Duada da vazgeçilmez şeyin bilinç olduğunu
bilmek gerekir...

İstisnasız tüm insanlar duaya muhtaçtır.
Esasında varoluş gayemizi anlamlandıran eylemlerimizin başı duadır...yeryüzüne imtihan için gönderilen insanın, imtihanı başarabilmesi mutlak anlamda Allah’ın yardımı iledir..Bu açıdan bakıldığında birer öğrenci durumunda olan bizlerin,derslerimize çalışmadan,sırf kalbi temennilerle sınıf geçemeyeceğimiz aşikârdır...

Dua ise sadece ağrılarımızın dinmesi,bireysel ihtiyaçlarımızın giderilmesi için bir araç değildir...İmtihan içerisinde olan bizlerin her anlamda O’na muhtaç olduğumuzu ve dolayısıyla her bağlamda yardıma ihtiyacımızın olduğunun bilincinde olarak,O’na sığınmak,aczi yetimizi bilerek “Sen yardım etmezsen,ben halifelik görevimi yapamam”anlayışıyla hayatımızın,eylemlerimizin başına oturtmaktır.

Duayı iki kısma ayırmışlardır.1:Fiili dua.2:kavli dua.Esasen fiili olarak duanın gereklerini yapmadan,kavli dua kabul olmaz.Fiili dua bedenin eylemi,sözlü duada ruhun eylemidir.İnsan ise bu ikisinden (Beden+ruh) oluşan bir varlıktır.(3)

Peygamber efendimiz (sav) en güzel,en sarih örnektir,her konuda olduğu gibi...Bedire gitmiş,gereken tüm hazırlıkları yapmış,bütün önlemleri almış ardından ellerini semaya kaldırmış,yalvarmış,yalvarmıştır...
Mekkeli müşriklere tebliğin her çeşidini denemiş,sonrada ellerini kaldırarak onlar için hidayet dilemiştir...
Yine Rasulullah(sav) ile geceleyen bir sahabi anlatıyor.”Kendisine abdest suyu getirdim de bana”Dile benden ne dilersen” buyurdu.Bende “Seninle cennette beraber olmak istiyorum”Dedim.Bana”O zaman sende kendin için çok secde ederek bana yardımcı ol”Diye buyurdu.(4)...

Demek ki,sadece söz ile temenni yeterli değildir.Peki bizler ne istiyoruz?.Bizler kulluk bilinci çerçevesinde yeryüzünün ıslahını istiyoruz...Bizler yeryüzünün halifeleri olarak,yeryüzünde zulmün olmamasını istiyoruz..O halde fiili olarak üzerimize düşenler konusunda gayretimiz,çabamız nedir?

Diye sorgulamamız gerekiyor.Tv lere yansıyan zulüm manzaralarını,çayımızı yudumlayarak “Allah’ım onlara yardım et” demek dua olmasa gerek...
Bizler cehenneme gitmek istemiyoruz...ve bizler cennete gitmek istiyoruz..O halde cennetlik bir hayatın,cennetlik bir gayretin içinde olarak,önce fiili duamızı yapmalıyız...Günahımızın affını istiyorsak önce günahları bırakmamız gerekiyor...
Duanın nasıllığı:
İbadetlerimizin nasıllığını Rasul’e sormak gibi bir mükellefiyetimiz var.Rabbimiz şöyle buyuruyor.”
“Ey Muhammed, de ki: “Allah'ı seviyorsanız bana uyun, Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın”..(5)...Duada da sünnete aykırılık merduttur.Dua ederken;

1:yüksek sesle bağırıp çağırmaya gerek yoktur,çünkü,
“Nefislerinize karşı merhametli olun.Zira sizler,sağır birine hitâp etmiyorsunuz”(6)

2:Aracıya gerek yoktur çünkü”Andolsun ki insanı biz yarattık ve nefsinin ona ne fitlediğini biliriz.Çünkü biz şah damarından daha yakınız”(7)

3.İstediğimizin farkında olmak gerekir çünkü”İnsan,hayrı istediği gibi (bazen)şerri de ister.İnsan çok acelecidir”.(7).

4-Duada seciyede yasaklanan hususlardandır.yani kafiyemsi ses benzerlikleri duaya şiirimsi bir hava katmak... Dua yüreğin seslenişine,dilin tercüman olmasıdır.... dualarınız makbul olsun....vesselam...

Dipnotlar:1:Ahmed Kalkan.Kur’an da kavramlar.
2:Tirmizi hadis no:3247
3:Hasan eker.Dua bilinci.S.57
4:K.sitte.8.Cilt.2328.Nolu hadis.
5:Al-i imran:31
6:k.Sitte.6.Cilt.1778.Nolu Hadis
7:kaf:16.
8:İsra.11.

Livza

Well-known member
Ey Hayy ve Kayyûm olan!
Hayy ve Kayyûm isimlerin hürmetine,
bu perişan kalbe bir hayat ver,