Haftanın Konusu 1 - Hazret-i Muhammed Sallallahü Aleyhi Ve Sellem..

Huseyni

Müdavim
Bismillahirrahmanirrahim.

Esselamün aleyküm ve rahmetullahi ve berakatühü ebeden daimen.

Sevgili kardeşlerimiz, forumumuzda yeni bir aktivite olarak "Haftanın Konusu" adı altında, yeni bir seri başlatıyoruz. Her hafta belirleyeceğimiz bir konuyu, bir hafta boyunca, bütün üyelerimizin yorumuna açıyoruz. Bu hafta belirlediğimiz konu Efendimiz aleyhissalatü vesselam hakkında olacaktır.

Konuyla ilgili olarak;

• Peygamber Efendimiz aleyhissalatü vesselamı ne kadar tanıyoruz,
  • Onu a.s.m. en çok hangi yönleriyle biliyoruz,
  • Bizi Onun a.s.m. hayatında en çok etkileyen kare hangisidir,
  • Ondan a.s.m. kendimize kattığımız neler var...?

gibi sorulara cevap arıyoruz. Bunlar benim aklıma gelenler, dilerseniz soruları genişletebilirsiniz..

Kısacası Hazret-i Muhammed sallallahü aleyhi ve sellem denildiğinde söylemek istediğiniz, anlatmak istediğiniz her ne varsa, değerli yorumlarınızı ve paylaşımlarınızı bekliyoruz..

Maksadımız Efendimiz aleyhissalatü vesselam hakkındaki hissiyatlarımızı paylaşıp, Onun a.s.m. daha fazla tanınmasına ve sünnetinin yaşanmasına, rehber edilmesine vesile olmaktır.

Allah'tan muvaffakiyetler diliyoruz, amin.

Selam ve dua ile..

Son düzenleme:

Kýrýk Testi

Well-known member
Cevap: Haftanın Konusu 1 - Hazet-i Muhammed Sallallahü Aleyhi Ve Sellem..

Ve aleykum selam ve rahmetullahi ve berekatuhu.. Sözlerin medhine aciz kaldığı mükemmel insan... Ümmetine çok düşkün, çok sevdalı, çok merhametli.. Tarihin bir daha göremiyeceği en büyük şahsiyet..

Kýrýk Testi

Well-known member

Onu tanımıyan her ruh ölüdür.. İmanını taze tutabilmenin tek çaresi O'nu s.a.v düşüncelerimizde, hal ve hareketlerimizde taze tutmaktan geçiyor.. Buda ançak sünneti senniyeyi yaşamakla olur.. Baki Selam ve Dua ile Hüseyin hocam..

Livza

Well-known member

En cok etkilendigim karelerden birisi Taif'de taslanmasina ragmen onlar icin dua etmesidir. Bilmiyolarr Allah'im bilselerdi yapmazlardi demesi benim icimi sizlatir

O’nun (asm) engin şefkatinden birkaç numune:

Peygamberimiz (asm) İslam’ı anlatmak ve yaymak

yolunda pek çok sıkıntılara maruz kalmıştır.

Kabe’de namaz kılarken üzerine deve işkembesi

atılmış, Taif’te taşlanmış ve ağır hakaretler e maruz

kalmış, Uhud Savaş’ında mübarek dişleri kırılmıştır.

Buna rağmen O (asm), her zaman af ve bağışlama

yoluna gitmiş, onlara beddua bile etmemiştir.

Taif’te yaşadıklarını daha sonra Peygamberimiz

(asm) şöyle anlatacaktır:

Hz. Aişe validemiz anlatıyor:

“Hz. Peygamber’den, acaba senin başına Uhud

gününden daha şiddetlisi geldi mi?” diye sordum.

Hz. Peygamber:

“Ben, Abdiyaleyl Bin Abdi-Külal’e sığınmak için baş

vurduğumda beni kovdular. O kadar üzüldüm ki,

adeta kendimden geçmiş olarak geri döndüm.

Karnü’s-Sealib’e nasıl geldiğimi hatırlamıyorum.

Ancak orada kendime geldim, başımı havaya

kaldırdım. Baktım ki, bir bulut beni gölgeliyor.

Cebrail de onun içinde duruyordu. Cebrail bana:

“Allah kavminin sana söylediklerine ve sana

yaptıklarına şahit oldu. Bunun için istediğini

kendisine emredesin diye benimle birlikte dağlar

meleğini gönderdi.” dedi. Cebrail’in sözünden sonra

dağların meleği bana seslendi. Bana selam verdi ve:

“Ey Muhammed! Dilediğini yaparım. İstersen

onların üzerine Ebu Kubeys ve el-Ahmer dağlarını

kapatırım.” dedi. Ben de:

“Hayır, umarım ki Allah, onların sulbünden

(soyundan) Allah’a kulluk eden, Allah’ı birleyen ve

O’na hiç bir şeyi ortak koşmayan kimseler yaratır’

dedim.”[2]

[2] Buhari, Müslim, Nesai; İslam Ansiklopedisi /

Cevşen Bölümü

faris

Well-known member

• Peygamber Efendimiz aleyhissalatü vesselamı ne kadar tanıyoruz,

Ona (s.a.v) ait şu ana dek ne gördüysem işittiysem hafsalam almıyor.

• Onu a.s.m. en çok hangi yönleriyle biliyoruz,

Merhamet ve rahmet peygamberi olarak tanıdım. Ve kendi nefsini insanlar için bu kadar heba eden bir insan daha olmamıştır.

• Bizi Onun a.s.m. hayatında en çok etkileyen kare hangisidir,

Açlıktan karnına taş bağlaması ve şu sözü duyduğumdan beri hiç unutmamışımdır : "Vallahi kızım, üç gündür baban bir şey yememiştir."

Günlük sünnetleri azami yapmak.

Kýrýk Testi

Well-known member
Hz.Cabir ve zevcelerinin büyük imtihanları.. Nasıl bir Peygamber sevdasıdır .. Sizden biriniz ben kendisine çocuğundan, babasından ve bütün insanlardan daha sevimli olmadıkça iman etmiş olmaz.. Hz.Cabir ve zevcesi bu hadisin hakkını veren mübarek insanlar..

Livza

Well-known member
Fahr-i Kâinât Efendimiz buyurdu ki:
“Cinlerin ve insanların âsîleri hâriç, yer ile gök arasındaki her şey, benim Allâh’ın Rasûlü olduğumu bilir.” (Ahmed, III, 310)
O’nu Uhud tanıdı, hurma kütüğü tanıdı ve
hasretiyle inledi, hayvanât bile O’na sığınıp O’nu kendine dert ortağı yaptı… Lâkin Ebû Cehil ve emsalleri dün de bugün de O’nu tanıyamadı…

Osman Nuri Topbas

Huseyni

Müdavim
Peygamber Efendimiz aleyhissalatü vesselamı ne kadar tanıyoruz

Peygamber Efendimiz'in (ALEYHİSSALATÜ VESSELAM) hayatını Salih Suruç'un Kainatın Efendisi adlı eserinden okudum. Onun a.s.m. hakkında Risale-i Nur'da Üstad Hazretlerinin kullandığı vasıflar beni en çok etkileyenlerden. Esasında Peygamberimizi risaleti ve kulluğu noktasından en cezbedici bir şekilde anlatan Risale-i Nur'u gördüm. Bu harikulade kısımlardan birkaçını paylaşacağım inşaallah.

Huseyni

Müdavim
İ’lem eyyühe’l-aziz! Şu gördüğün büyük âleme büyük bir kitap nazarıyla bakılırsa, nur-u Muhammedî (a.s.m.) o kitabın kâtibinin kaleminin mürekkebidir.

Eğer o âlem-i kebir bir şecere tahayyül edilirse, nur-u Muhammedî hem çekirdeği, hem semeresi olur.

Eğer dünya mücessem bir zîhayat farz edilirse, o nur onun ruhu olur.

Eğer büyük bir insan tasavvur edilirse, o nur onun aklı olur.

Eğer pek güzel şaşaalı bir cennet bahçesi tahayyül edilirse, nur-u Muhammedî onun andelîbi olur.

Eğer pek büyük bir saray farz edilirse, nur-u Muhammedî o Sultan-ı Ezelin makarr-ı saltanat ve haşmeti ve tecelliyat-ı cemâliyesiyle âsâr-ı san’atını hâvi olan o yüksek saraya nâzır ve münâdi ve teşrifatçı olur. Bütün insanları dâvet ediyor. O sarayda bulunan bütün antika san’atları, harikaları ve mu’cizeleri târif ediyor. Halkı o saray Sâhibine, Sâniine iman etmek üzere câzibedar, hayretefzâ dâvet ediyor.

Mesnevi-i Nuriye

Huseyni

Müdavim
İşte, bak: Şu cezire-i vâsiada vahşî ve âdetlerine mutaassıp ve inatçı muhtelif akvâmı,
ne çabuk âdât ve ahlâk-ı seyyie-i vahşiyânelerini def’aten kal’ ve ref’ ederek,
bütün ahlâk-ı hasene ile teçhiz edip bütün âleme muallim ve medenî ümeme üstad eyledi.
Bak, değil zahirî bir tasallut, belki akılları, ruhları, kalbleri, nefisleri fetih ve teshir ediyor.
Mahbub-u kulûb, muallim-i ukul, mürebbi-i nüfus, sultan-ı ervah oldu.

On Dokuzuncu Söz

Huseyni

Müdavim
Bu parça altın ve elmasla yazılsa liyakati var

Evet, sabıkan bahsi geçmiş: Avucunda küçük taşların zikir ve tesbih etmesi,
[SUP][SUP]1[/SUP] [/SUP] وَماَ رَمَيْتَ اِذْ رَمَيْتَ sırrıyla, aynı avucunda,
küçücük taş ve toprak, düşmana top ve gülle hükmünde, onları inhizâma sevk etmesi,
[SUP][SUP]2[/SUP] [/SUP] وَانْشَقَّ الْقَمَرُ nassı ile, aynı avucunun parmağıyla kameri iki parça etmesi,
ve aynı el, çeşme gibi on parmağından suyun akması ve bir orduya içirmesi,
ve aynı el, hastalara ve yaralılara şifa olması,
elbette o mübarek el, ne kadar harika bir mu’cize-i kudret-i İlâhiye olduğunu gösterir.

Güya, ahbap içinde o elin avucu küçük bir zikirhane-i Sübhânîdir ki,
küçücük taşlar dahi içine girse zikir ve tesbih ederler.
Ve a’dâya karşı küçücük bir cephane-i Rabbânîdir ki,
içine taş ve toprak girse, gülle ve bomba olur.
Ve yaralılar ve hastalara karşı küçücük bir eczahane-i Rahmânîdir ki,
hangi derde temas etse, derman olur.
Ve celâl ile kalktığı vakit, kameri parçalayıp,
Kàb-ı Kavseyn şeklini verir.
Ve cemâl ile döndüğü vakit, âb-ı kevser akıtan
on musluklu bir çeşme-i rahmet hükmüne girer.

Acaba böyle bir zâtın birtek eli böyle acip mu’cizâta mazhar ve medar olsa,
o zâtın, Hâlık-ı Kâinat yanında ne kadar makbul olduğu
ve dâvâsında ne kadar sadık bulunduğu
ve o el ile biat edenler ne kadar bahtiyar olacakları,
bedâhet derecesinde anlaşılmaz mı?

[SUP]1[/SUP] : “(Ey Muhammed) attığın zaman da sen atmadın…” Enfal Sûresi, 8;17.
[SUP]2[/SUP] : “Ay yarıldı.” Kamer Sûresi, 54:1.

On Dokuzuncu Mektup

Huseyni

Müdavim
Onu a.s.m. en çok hangi yönleriyle biliyoruz,

Peygamberimiz a.s.m en güzel ahlak ile ahlaklandırılmış olduğundan bütün güzel hasenelerin, en ileri derecede onda temerküz ettiğini görüyoruz. Bana göre ise en öne çıkan yönü, sevgi, şefkat ve merhameti.

Huseyni

Müdavim
Bizi Onun a.s.m. hayatında en çok etkileyen kare hangisidir,

Beni Efendimizin a.s.m. hayatında en etkileyen kareler; yetim doğduğu, çocuk yaşta annesini, dedesini kaybettiği, sonra en büyük destekçisi Ebu Talibi kaybettiği, sonra evlenip Hazreti Hatice r.a. annemizden olan çocuklarını bir bir kaybettiği, hatta Hazreti Hatice r.a. annemizi dahi kaybettiği halde, tek başına yola çıktığı, İslamı kainata ve bütün insanlığa duyurma vazifesinde, karşılaştığı her türlü zorluğa rağmen, en ufak bir tedirginlik yaşamadan, tereddüt etmeden, davasını herşeyin üzerinde tutması ve bunda muvaffak olmasıdır. Bazen insan derdim var sanıyor. Çok sıkıntılarla karşılaşabiliyoruz ama şöyle bir düşünüp Efendimizin a.s.m. hayatı ile kendimizinkini kıyas ettiğimizde, bizimkiler devede kulak bile yapmıyordur herhalde. Bu zamanda bir iki evladını ve en yakın akrabalarını kaybedip, sonra bütün bunları bir kenara koyup, "benim davam var" diye ortaya çıkıp tebliğat yapan kaç insan vardır. Bırakalım anne babayı kaybetmeyi, çantasını kaybeden bile iman davasını bırakacak ya da erteleyecek vaziyette.

Efendimiz a.s.m. hayatının 2. en etkileyici karesi ise, 23 yıl gibi kısa bir sürede dünyada 2. bir örneği olmayan, yüzbinlerce insan yetiştirme muvaffakiyeti. Üstad Hazretlerinin de Mektubatta ifade ettiği gibi: "İşte, şu Asr-ı Saadeti görmeyenlere, Ceziretü’l-Arabı gözlerine sokuyoruz. Haydi, yüzer feylesofu alsınlar, oraya gitsinler, yüz sene çalışsınlar! O zâtın o zamana nisbeten bir senede yaptığının yüzden birisini acaba yapabilirler mi?"

İnsanlık yüzyıllardır içtimai hayatı yasaklarla, emirlerle tanzim etmeye, toplum huzurunu arttırmaya çalışıyor. Ancak ne yapsalar, metodları tutmuyor. Bi tarafı düzeltirken başka tarafı bozuyorlar. Aslında huzurun formülü o kadar da zor değil. İnatlarını yenip Onun a.s.m. nasıl muvaffak olduğunu inceleyip, ona göre bir metod uygulasalar, ne kadar boşa çaba sarfetmiş olduklarını görecekler. İslam fıtrat dinidir. Fıtrat yalan söylemez. Bir emri varsa, uygulandığında mutlak ve umumi faydası vardır. Faydası olmayan bir netice varsa, metod yanlış uygulanmış demektir.

Kýrýk Testi

Well-known member
Peygamber efendimizin (s.a.v) en çok etkilendiğim yönleri güvenilir, adaletli ve dürüstlük vasıflarının had safada oluşu..
Öyle ki O'nun getirdiği dini kabul etmiyenler dahi O'nun tam manasıyla bu vasıflarını tasdik etmişler.. Onların Efendimizin (s.a.v) getirdiği dini kabul etmemeleri kibir, gurur ve nefsin azgınlığındandır.. Peygamberimizin s.a.v duşmanı Ebu Cehil bir gün Efendimize;

“−Yâ Muhammed! Ben sana, Sen yalancısın demiyorum. Fakat şu getirdiğin dâvetini istemiyorum…” diyerek Efendimiz’in doğruluğunu vicdânen kabûl ettiğini, fakat dâvetine icâbet etmekte nefsine mağlûb olduğunu bir bakıma îtirâf etmişti.

Nitekim bu hâl, âyet-i kerîmede şöyle beyân edilmektedir:

“…(Rasûlüm!) Onlar Sen’i yalanlamıyorlar, fakat o zâlimler açıkça Allâh’ın âyetlerini inkâr ediyorlar. ” (el-En’am, 33)

Huseyni

Müdavim

Bir kişi bize baktığında, konuşmamız, tavırlarımız, hal ve hareketlerimizden herhangi biriyle Efendimizi a.s.m. hatırlatabiliyorsak, Ondan hayatımıza birşeyler katmışız demektir. Allah cc. Onu a.s.m. sevmeyi, Ona a.s.m. benzemeyi ve sünnet-i seniyyesine uymayı cümlemize nasib eylesin. Amin.

Toplum olarak Peygamberimiz hakkında çok şey bilmediğimizi görüyorum. Dünyada bile çok cüz'i menfaatler veren kişilerin hakkında her türlü malumatı ediniyoruz. Peygamberimiz a.s.m. iki cihan serveri, hem dünya, hem ahiret saadetinin en müessir sebebi. Onu a.s.m. daha çok tanımalı ve anlamalıyız. Yoksa bu sözler lafta kalır. Derdimiz Onun a.s.m. gibi olmak olmalı. Düyada ve ahirette insana sürekli bir huzur kazandırabilecek başka hiçbirşey yoktur. Huzur isteyen Ona a.s.m. tabi olmalı, tabi olmazsa netice veriyor ki, gerçek bir huzuru yoktur..

Kýrýk Testi

Well-known member
Efendimiz (s.a.v) hayatında en etkilendiğim karelerden biri; Efendimizi (s.a.v) oturarak namaz kıldığını görünce Hz.Hureyre (r.a) O'na nedenini sorduğunda; 'açlıktan ayağa kalkmaya halim yok ya Ebu Hureyre'.. demesi

Bir Peygamber ki istese Cennet sofraları önüne kurulucak.. ançak o bunlara talip değil sadece Rabbinin sevdasında ve ümmetinin derdinde..

Kýrýk Testi

Well-known member
Efendimiz'den (s.a.v) kendimize birşeyler kattığı(mız) söylenemez zira öyle olsaydı akın akın İslamiyete girenler olurdu..

En çok kargaşa, sorun ve problemler müslüman ülkelerinde olduğunu görüyoruz..