Risale-i Nur'la Nasıl Tanıştınız?

Risale-i Nurlar'ý tanýmanýza kim veya ne vesile oldu?

• Öðretmenim,

Kullanılan: 9 11.8%
  • Öðrencim,

Kullanılan: 0 0.0%
  • Arkadaþým,

Kullanılan: 22 28.9%
  • Ailem,

Kullanılan: 29 38.2%
  • RisaleForum.Net

Kullanılan: 3 3.9%
  • Basýn, (Tv, radyo, gazete, dergi vs.)

Kullanılan: 2 2.6%
  • Henüz tanýþmadým,

Kullanılan: 2 2.6%
  • Diðer...

Kullanılan: 9 11.8%

• Kullanılan toplam oy
    76

Elif_Gibi

Well-known member
lisedeyken Rabbim vesilelerle tanıştırdı.. içine girmişimde haberim olmamış meğerse.. küçük el kitaplarıyla başlamıştım okumaya..çok daha hevesliydim anlamaya çalışırdım gayretle okurdum..verilen dersleri aksatmadan yerine getirirdim...şimdi çok yıl geçti üstünden..layık olamadım ama bırakamadım da..Allah cc ayırmasın hakiki Nur talebesi eylesin herbirimizi inşAllah..

bizar

Well-known member
Yıllar önce Amerikada okuyan arkadaşım üstad derdi bahsederdi ,fakat ben pek araştırma gereği duymadım .İlerleyen yıllarda cemaat evinde kaldığım halde bile farkında olamadım :( kaldığımız evde sohbetler olurdu ben çay servsini bile yapardım :) risale okurlardıda ben yine habersizdim bulunduğum ortamdan.İki Sene oldu tanışalı keşke daha önce tanışmış olsaydım..

Elif_Gibi

Well-known member
Yıllar önce Amerikada okuyan arkadaşım üstad derdi bahsederdi ,fakat ben pek araştırma gereği duymadım .İlerleyen yıllarda cemaat evinde kaldığım halde bile farkında olamadım :( kaldığımız evde sohbetler olurdu ben çay servsini bile yapardım :) risale okurlardıda ben yine habersizdim bulunduğum ortamdan.İki Sene oldu tanışalı keşke daha önce tanışmış olsaydım..

sizde bencileyin tanışmışsınız da haberiniz olmamış :)

DeVa1

Member
Yıllar yıllar önce...2 sene önce=) üniversiteyi kazandığımda kalacak yer arıyodum.Apartlar çok pahalıydı devlet yurdu da istemiyodum..Arkadaşımın tavsiyesi üzerine evlerde kalmaya başladım.Hayatımda hiç görmediğim hiç duymadığım Risalelerle ablalarım sayesinde tanışmış oldum.Allah razı olsun onlardan...

akna

Well-known member
Abim 12-13 yıl önce abiler vasıtası ile tanımıştı Nur'ları
Ailemde sarıldı bir anda elhamdülillah
ama ben o zamanlar kabullenmek istemiyorum
başka dünyevi hedeflerim vardı
derslere gitmemek için elimden geleni yapardım
babam yinede zorla gönderirdi
nefs öyle bişey ki gidincede dinlememek için direnirdim
halıların desenlerini inceler
dershanenin avizelerinin taşlarını sayardım
yıllar sonra hedeflerime ulaşınca bir boşluk oluştu
Rabbim cc gurbette nasip etti benimsemeyi
Hatta şu an ilk defa okuduğum yerler bile aşina geliyor
"Ben burayı o zamanlar derste dinlemiştim
demek ruhum hissesini almış elhamdülillah" diyorum
Hatta okuyorum ama anlamıyorum diyenede hayretle bakıyorum
İsteksiz bir insan bile yıllar önceki konuyu hatırlayabiliyor ise, isteyen bir insanın öğrenememesi mümkün değildir.

Rabbim cc herkese nasip etsin çünkü Üstad'ın dediği gibi;
bu zamanda imanı elde tutmak kor ateşi elde tutmaktan daha zor

hubbuuhra

Well-known member
lise son sınıftadayken babam dersaneye yazdırdı bizi. bizi diyorum ablamda benden bir önceki sene bitirmişti okulu beraber gittik. tabi biçare habersiz herşeyden....yarı yıla kadar evden gidip geldik 2. dönem bizi eve de aldılar. gözlemlemişler sanırım. baktım herkes namaz kılıyor tesbihat cevşen kitaplar şaşırdım tabi önce...daha önce görmemiştim çünkü.... çay saatleri kitap okumalar derken risalelerlede tanıştık böylece.... Rabbim gönderende vesile olandan da ve bu mesajı okuyanlardan da ebeden razı olsun.... bu lezzetleri bu tatları daha önce hiç tatmamıştım.... hiç direnmedim aksine hayatımda birçok güzelliklere vesile oldu Rabbime binlerce şükürler olsun....... üniversiteyi kazandım ama asıl başka bir şey kazandım orda......

Kýrýk Testi

Well-known member
Bizde kitap ve dergiler vesilesi ile tanistik nurlarla,
okudugum her kitap ve dergide genelde Ustadin eserlerinden alintilar vardi,
oyle sozlerki insani mest ediyordu dogrusu,daha sonra bu forumla tanistik ve daha iyi tanimaya vesile oldu,
hele o aksam sohbetleri sohbet kanalinda muthisti.
Ve ilk aldigim eser Lemalarda ve yine bu forum vesilesi ile aldik cunku kampa katilmistik kitapsiz olmazdi artik :)
Butun kulliyati almaya niyetlendigimiz bir zamanda,nurlara asik bir abimiz vardi kendisine sormustum hangi yayin evinden
alsam,netden mi alsam vs,demez olaydim bir gun eve geldigimde sehpanin uzerinde kartonlar icerisinde nurlari gorunce
sasirmistim meger o abim hediye etmis kulliyati:)

Allah c.c vesile olan herkesten razi olsun.

heysem

Well-known member
Risaleleri en sevdigim sayesinde tanimistim öyleki uyku bilmez ne zaman bir ihtiyac varsa yada cagirildiysa aninda herseyi birakip adeta kosar adimlarla giden ve maddi manevi herseyini göz kirpmadan feda eden o ebediyyete yürüyen hizmet insani sayesinde tanimistim kendisi hakka yürüdü ancak etrafindaki bir cok kimseyide hizmete istirak etmeden gitmedi hem hayattayken hemde hakka yürüyüsünden sonra arkasinda silinmiyecek izler birakti ve hizmete gönül baglayanlar tarafindan da hic unutulmadi cok gencti cok toydu ama yaptiklari ise ve arkasinda biraktiklarina bakinca simdi daha iyi anliyorum bu bir gönül meselesiydi ve Nurlarin güzelligiydi ve su an sohbetler ve bütün faaliyetlere sebep olan o güzel insanin sayesinde ben buralardayim osadece Nurlarin taninmasinda zincirin ilk halkasini olusturdu ve onun sayesinde zincirin halkalari cogaldi habirede cogalmakta öyleki umre askiyla yanan bir insandi ve hazirlik yaparken o askla RAHMANA yürüdü ve RABBIMIN hikmetidirki oyil kabenin örtüsünden bir parca getiren ve üzerinde tasiyan bölge hocamizdaki o mukaddes parca bu güzel insana nasip oldu bizzat sahid oldugum icin daha cok farkindayim RABBIM hizmet etmeyi ve edebilmeyi tüm kardeslerimize nasip eylesin Nurlardan layikiyla istifade edebilen kullarindan eylesin Bu güzel insandanda RABBIM ebediyyen razi olsun. Amin.

Aslinda universitede ilk defa tanistim ama sonra zorlandim anlayamadigim icinde devam edemedim ama sonra tanistigim bir dost bana anlamasamda okumam gerekliligini zamnla sevip daha cok ogrenmek isteyecegimi soyledi ve hergun beni arayip duzenli olarak bir ay boyunca okuyup okumadigimi sorup durdu .Allah razi olsun cok ilgilendi .Onun sayesinde basladi bu ilgi alaka arkadasligimiz malesef bitmek zorunda kaldi ama benim risaleyle olan dostlugun ebediyen kalacak ...

aybarlar

New member
açık konuşmak gerekirse ben camaat hakkında üstad hakkında kötü düşünen kişiydim diğer insanlar gibi papağan gibi aynı şeyleri tekrarlardım takip ettiğim bir yazarın kitabını okurken orada gayb aleminin günümüzdeki adı çarıklı erkanın mensubu olan Ladikli Ahmet Ağanın hikayesini okurken üstad Ladikli Ahmet Ağaya hapisanalerde fazla dayanamadığını bunu Hızır aleyisselama söylemesini istemiştir Ladikli Ahmet Ağada bunu Hzır aliyselama aktardığınıda biraz daha dayansın cevabını alıp üstada aktarır bu sözden sonra bende bir yumuşama oldu Allahın sadık kulları hakkında önyargılı konuşmamaya başladım sonra nette Çantacı Necmi Abiyi takip ede ede bende bu ilahi ağacının bir meyvesi oldum Allaha şükür...

Livza

Well-known member
Lisedeyken arkasim sayesinde tanistim sohbetlere gidiyorduk.. o siralar okuyordum sonra niye daha anlasilir kitaplar varken risalelere kafayi yoruyum dedim o kitaplardan devam ettim ama donusum yine risalei nurlara oldu..
Yâ Nûra külli şeyin ve hedahu ahrıcniy minez zulûmâti ilennûr