Bu konudaki en beğenilen mesaja bak. Tıklayınız.

5 sonuçtan 1 ile 5 arası

 1. #1
  ABDULLAH çevrimdışı Forum Yöneticisi
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Mar 2010
  Nereden Yer
  Gurbet eller
  Mesajlar Mesajlar
  9.245
  Blog Blog Girişleri
  61
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 817 + 40638


  1 üyeden 1 kişi bu mesajı faydalı buldu.

  "Cehennem de olsa beka isterim’ diyen nefis midir, kalp midir?”

  Ahmet Battal: "Cehennem de olsa beka isterim’ diyen nefis midir, kalp midir?”

  Nefse sorarsanız nefis cehennem istemediği gibi, bekayı da ahirette değil, dünyada ister. Nefis öyle uzun boylu ahiret hesaplarına pek fazla girmiyor!
  Aslında ahiret nimetleri nefsin çok daha fazla hoşlanacağı cinsten nimetler!Nefis bunu orada muhakkak görüp teslim edecektir.
  Ama imtihandan ve hesaptan geçip cennete ulaşınca bunu görecektir!

  Nefsin hoşuna gitmeyen ve şimdilik başını fena halde ağrıtan şey ise, içinde bulunmak zorunda kaldığı imtihan ve mahkeme-i kübradaki hesaptır!Nefis bu dünyada imtihanda olduğunu kabul etmek istemiyor.
  Elindeki avucundaki kırık dökük zevklerden hesap vermek de istemiyor!
  Bu bakımdan nefis hesabını, kitabını dünyaya göre yapıyor!
  Bu sebeple nefis acil zevkler ve hesaplar peşinde koşuyor!

  Dolayısıyla şimdilik cenneti de, cehennemi de kendisine uzak görüyor!Nefsin bu huysuzluğunu, bu çokbilmişliğini ve bu sözdinlemezliğini Bedîüzzaman Hazretleri şöyle ifade ediyor: “His ve heves ise kördür, akıbeti görmez; bir dirhem hazır lezzeti, ileride bir batman lezzete tercih eder; bir dakika intikam lezzeti ile katleder, seksen bin saat hapis elemlerini çeker; ve bir saat sefâhet keyfiyle, bir namus meselesinde, binler gün hem hapsin, hem düşmanın endişesinden sıkıntılarla ömrünün saadeti mahvolur.”1Oysa insan ruhu, yani fıtratı, yani vicdanı, yani kalbi bekaya âşıktır!
  Hem, dünyadaki değil; ahiretteki bekaya âşıktır.Dünyaya ise, talip değildir.

  —Aslında bekada nefsin de çok menfaatleri olduğu bir vakıadır! Fakat nefiste “zalum ve cehul” sıfatı hakim olduğundan 2; nefis cehaleti başına geçiriyor ve kendine zulmediyor.-Nefis ahiretteki bekayı düşünemiyor, ebediyet için bir hazırlık yapamıyor, ebediyeti uykularını kaçırmaya değer bulmuyor!Nefis şu anı düşünüyor!
  Bu sebeple, bekaya müştak olan nefis değil; kalptir!

  Nitekim Bediüzzaman’a göre, “İnsanın fıtratında bekaya karşı gayet şiddetli bir aşk var…. İnsan bekaya âşıktır” 3 “İnsanın kalbi ve şuuru bütün kuvvetiyle beka istiyor.” 4
  Keza Bedîüzzaman diyor ki: “Kim kendi uyanık vicdanını dinlerse, “Ebed, ebed!” sesini işitecektir. Bütün kâinat o vicdana verilse, ebede karşı olan ihtiyacının yerini dolduramaz. Demek, o vicdan, o ebed için mahlûktur.” 5Kalp esasen Allah’a müştaktır. Bedîüzzaman, yolunu şaşırmamak, yani nefse uymamak kaydıyla kalbin beka yoluyla esasen Allah’a âşık olduğunu şöyle dile getiriyor: “Bendeki aşk-ı beka, bendeki bekaya değil, belki sebepsiz ve bizzat mahbub olan kemâl-i mutlak sahibi Zât-ı Zülkemâlin ve Zülcemâlin bir isminin bir cilvesinin mâhiyetimde bir gölgesi bulunduğundan, fıtratımda o Kâmil-i Mutlakın varlığına ve kemâline ve bekasına müteveccih olan muhabbet-i fıtriye, gaflet yüzünden yolunu şaşırmış, gölgeye yapışmış, aynanın bekasına âşık olmuştu.” 6 Ve nihayet Bedîüzzaman, şu aşkın neticeye ulaşır: “Benim mahiyetim hem baki, hem sermedi bir ismin gölgesi olur; daha ölmez!” 7Cehenneme gelince… Allah’a müştak insan kalbi artık ne cenneti hedef-i maksat yapıyor; ne cehennemden korkuyor!

  Safi ve halis Allah korkusu ona yetiyor.Meselâ bir Ebu Bekiri’s-Sıddık (ra), ehl-i iman namına cehenneme girmeyi göze alabiliyor. Bir Bedîüzzaman, Kur’ân’ımızın yeryüzünde cemaatsiz kalmaması ve milletimizin imanını selâmette görmek şartıyla cehennemin alevleri içinde yanmayı göze alabiliyor!8Şuâlarda ve Asa-yı Musa’da Bediüzzaman’ın bahse konu olan şu ifadesi insan kalbinin ve kalbi besleyen hayal kuvvetinin bir derin arzusu olsa gerektir:

  “Bir zaman, küçüklüğümde, hayalimden sordum: ‘Sana bir milyon sene ömür ve dünya saltanatı verilmesini, fakat sonra ademe ve hiçliğe düşmesini mi istersin?

  Yoksa, bâki fakat âdi ve meşakkatli bir vücudu mu istersin?’ dedim.

  Baktım, ikincisini arzulayıp birincisinden ‘Ah!’ çekti. ‘Cehennem de olsa beka isterim’ dedi.” 9

  Nihayet, hemen ardından Bediüzzaman, insan mahiyetinin ebediyetle şiddetle alâkadar olduğunu teyid ediyor. “İşte, madem mahiyet-i insaniyenin bir hizmetkârı olan kuvve-i hayaliyeyi bu dünya lezzetleri tatmin etmiyor; elbette gayet cami mahiyet-i insaniye, ebediyetle fıtraten alâkadardır.”
  Burada, ebediyetle fıtraten alâkadar olduğu ifade edilen kuvve-i hayaliye, kalbe bağlı bir kuvvettir. Bu kuvveti nefsin de kullandığı bir vakıadır. Fakat nefis bu kuvveyi dünya lezzetleri için kullanıyor. Kalp ise, cehennem de olsa ahiretteki beka için kullanıyor!

  Dipnotlar:
  1- Sözler, s. 135.
  2- Ahzab Sûresi: 72.
  3- Lem’alar (yeni tanzim), s. 35.
  4- Lem’alar (yeni tanzim), s. 984.
  5- Sözler (yeni tanzim), s. 849.
  6- Şuâlar (yeni tanzim), s. 100.
  7- Şuâlar (yeni tanzim), s. 101.
  8- Tarihçe-i Hayat, s. 544.
  9- Asa-yı Musa, s. 37; Şuâlar, s. 201.

  Süleyman Kösmene

  Benzer Konular
  Cehennem de olsa beka istemek
  Cehennem de olsa beka istemek Fıkıh Köşesi » Cennet ve Cehennem / Süleyman Kösmene Ahmet Bey: ‘Cehennem de olsa beka isterim’ ne demektir?” NEFİS AKİBET GÖRMÜYOR! “Cehennem de olsa beka isteyen’ elbette nefis değildir! Nefis cehennem istemedi
  Nefis mü’min midir, kâfir midir?
  Nefis mü’min midir, kâfir midir? Nefis mü’min midir, kâfir midir? Süleyman Kösmene tarafından yazıldı. Tokat’tan Nuri Kapısız: “Nefis mü’min midir, kâfir midir? Nefis Cennete girer mi? Nefsin mutmainne olması ne demektir?” Mü’minin Nefsi Mü’minin
  "Cehennem de olsa beka isterim" ne demektir?”
  "Cehennem de olsa beka isterim" ne demektir?” Ahmet Bey: ‘Cehennem de olsa beka isterim’ ne demektir?” NEFİS AKIBETİ GÖRMÜYOR! Öncelikle hemen belirtelim: “Cehennem de olsa beka isteyen” elbette nefis değil! Nefis cehennem istemediği gibi, bekayı da ahirette
  Vesvese tam olarak nedir, somut bir şey midir? Şeytanın vesveseleri gerçek midir?
  Vesvese tam olarak nedir, somut bir şey midir? Şeytanın vesveseleri gerçek midir? Vesvese tam olarak nedir, somut bir şey midir, şeytanın vesveseleri gerçek midir? Devami...
  Vesvese tam olarak nedir, somut bir şey midir, şeytanın vesveseleri gerçek midir?
  Vesvese tam olarak nedir, somut bir şey midir, şeytanın vesveseleri gerçek midir? Vesvese tam olarak nedir, somut bir şey midir, şeytanın vesveseleri gerçek midir? Devami...
  Yazar : Risale Forum
  “Müslüman, Müslüman’ın elinden ve dilinden emin olduğu kimsedir (Riyâzu’s-Sâlihîn, 211)


 2. #2
  kenz-i mahfi çevrimdışı Sorumlu
  Sorumlu
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  May 2012
  Mesajlar Mesajlar
  814
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 131 + 6655


  Cevap: "Cehennem de olsa beka isterim’ diyen nefis midir, kalp midir?”

  Cehennem de olsa beka isterim diyen "kuvve-i hayaliye"dir.
  Yazar : Risale Forum

 3. #3
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  May 2008
  Nereden Yer
  Kocaeli
  Mesajlar Mesajlar
  2.615
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 467 + 31300


  2 üyeden 2 kişi bu mesajı faydalı buldu.

  Cevap: "Cehennem de olsa beka isterim’ diyen nefis midir, kalp midir?”

  Cehennem dahi olsa imanlı ölmek isterim.. Mevlam rahmetiyle muamele etsin cehennem azabından korusun..amin
  Yazar : Risale Forum
  إِنَّا لِلّهِ وَإِنَّـا إِلَيْهِ رَاجِعونَ


 4. #4
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Oct 2010
  Mesajlar Mesajlar
  102
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 56 + 1226


  2 üyeden 2 kişi bu mesajı faydalı buldu.

  Cevap: "Cehennem de olsa beka isterim’ diyen nefis midir, kalp midir?”

  Rabbimiz kendisine kul kole olamayan nefsi emmarenin serrinden bizleri halas eylesin iman ihlasimizi artirsin insallah bizleri nefsimizin emrinde olan birer asker etmesin elinize saglik kardesim manidar paylasimlariniz var sagolunuz var olunuz hatta nur olunuz
  Yazar : Risale Forum

 5. #5
  ABDULLAH çevrimdışı Forum Yöneticisi
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Mar 2010
  Nereden Yer
  Gurbet eller
  Mesajlar Mesajlar
  9.245
  Blog Blog Girişleri
  61
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 817 + 40638


  1 üyeden 1 kişi bu mesajı faydalı buldu.

  Cevap: "Cehennem de olsa beka isterim’ diyen nefis midir, kalp midir?”

  Bediüzzaman “cehennem de olsa beka isterim” diyor. Kur’an-ı Kerimde cehennem ehlinin toprak olmayı, ölmeyi, yok olmayı isteyeceklerini anlatan ayetler var. (Nebe 40, Zuhruf 77, Furkan 14) Bu sözü nasıl anlayacağız?


  İlgili kısımda şöyle denilir:
  “Bir zaman -küçüklüğümde- hayalimden sordum: "Sana bir milyon sene ömür ve dünya saltanatı verilmesini, fakat sonra ademe ve hiçliğe düşmesini mi istersin? Yoksa bâki fakat âdi ve meşakkatli bir vücudu mu istersin?" dedim. Baktım, ikincisini arzulayıp birincisinden "ah" çekti. "Cehennem de olsa beka isterim" dedi.”

  Kur’an-ı Kerimde toprak olmayı ve insanlıktan utanmayı ifade eden ayetler mahcubiyetin ve insanlık görevlerini hakkıyla ifa edemeyenlerin ahiretteki hallerini nazara vermenin bir ifadesidir. Yani “Ya Rab, biz huzuruna iyi bir şekilde gelemedik, vazifemizi yerine getiremedik” manasında, perişaniyetin, zavallılığın ve mahcubiyetin bir terennümüdür.

  İnsan cehennem de olsa beka ister. İdamlık bir insanın cezası müebbede çevrildiğinde nasıl memnun oluyorsa veya insan nebati hayatta bile olsa yaşamayı, devamı arzu ediyorsa... varlığın, vücudun velev cehennem bile olsa yokluktan hayırlı olduğu vicdani bir hükümdür.

  Vicdanidir. Çünkü his ve hevesle bakılsa hüküm farklı olur. Üstadımız vicdani ve muhakemeli bakışı delil getirmiştir. Mesela sigara alkol vb. sağlığa zararlı olduğu, akli, ilmi, tıbbi ve vicdani bir hükümdür. Fakat his ve heves işin içine girince mesele tersine işler. His ve hevese göre fetva verilip bu gibi alışkanlıkların hayırlı olduğu söylenemez.
  Sorularla Risale
  Yazar : Risale Forum
  “Müslüman, Müslüman’ın elinden ve dilinden emin olduğu kimsedir (Riyâzu’s-Sâlihîn, 211)


Facebook Yorumları

Facebook Giriş

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Sosyal İmleme

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222