Bu konudaki en beğenilen mesaja bak. Tıklayınız.

Sayfa 2/8 İlkİlk 12345678 SonSon
76 sonuçtan 11 ile 20 arası

Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
    Nov 2009
    Mesajlar Mesajlar
    222
    Tecrube  Tecrübe Puanı: 67 + 3996

1 üyeden 1 kişi bu mesajı faydalı buldu.

Cevap: 21.Lema-Açiklamali Ihlas Risalesi

Alıntı HuSeYni Nickli Üyeden Alıntı [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.]
    BİRİNCİ DÜSTURUNUZ
    Alıntı HuSeYni Nickli Üyeden Alıntı [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.]

Amelinizde rıza-yı İlâhî olmalı.

Eğer O razı olsa, bütün dünya küsse ehemmiyeti yok. Eğer O kabul etse, bütün halk reddetse tesiri yok. O razı olduktan ve kabul ettikten sonra, isterse ve hikmeti iktiza ederse, sizler istemek talebinde olmadığınız halde, halklara da kabul ettirir, onları da razı eder. Onun için, bu hizmette, doğrudan doğruya, yalnız Cenâb-ı Hakkın rızasını esas maksat yapmak gerektir.

Genel olarak karşılaştığımız problemlerden biri de gittiğimiz yolu başkalarına da kabul ettirme hırsı.

En çok dengeyi kaybettiğimiz noktalardan biri bu olsa gerek. Burada ölçüyü iyi ayarlamak lazım.

Yirminci Lem'a da şöyle geçiyor: Hem ihlâs ve hakperestlik ise, Müslümanların nereden ve kimden olursa olsun istifadelerine taraftar olmaktır. Yoksa, “Benden ders alıp sevap kazandırsınlar” düşüncesi, nefsin ve enâniyetin bir hilesidir.

Kardeşim Maaşallah barekallah.

Ve Bihi Nesteinu

Yirminci Lem'a da şöyle geçiyor:Hem ihlâs ve hakperestlik ise, Müslümanların nereden ve kimden olursa olsun istifadelerine taraftar olmaktır.

Yazar : Risale Forum
    اِهْدِنَاالصِّرَاطَ الْمُسْتَقِيمَ صِرَاطَ الَّذِينَ اَنْعَمْتَ عَلَيْهِمْ

aczmendi reşha

Dec 2009
    Mesajlar Mesajlar
    4
    Tecrube  Tecrübe Puanı: 21 + 200

21.Lema-Açiklamali Ihlas Risalesi

Azərbaycanın Berde şeherinden Nur talebelerine salamlar. İxlas risalesini anlayan Nur talebelerini arıyorum. Onlarla ixlas mövzusunda fikir mübadiləsi yapmaq istiyorum. İkinci düsturda keçən "Sırr-ı Uxuvvet, İttihad-i Maksad, İttifak-ı Vazife" kelimelerini çok merak ediyorum.

FaKiR çevrimdışı Meşveret Bşk.
    Apr 2007
    Nereden Yer
    .......................
    Mesajlar Mesajlar
    7.754
    Blog Blog Girişleri
    4
    Tecrube  Tecrübe Puanı: 1599 + 125960

21.Lema-Açiklamali Ihlas Risalesi

Alıntı Polad Nickli Üyeden Alıntı [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.]
    Azərbaycanın Berde şeherinden Nur talebelerine salamlar. İxlas risalesini anlayan Nur talebelerini arıyorum. Onlarla ixlas mövzusunda fikir mübadiləsi yapmaq istiyorum. İkinci düsturda keçən "Sırr-ı Uxuvvet, İttihad-i Maksad, İttifak-ı Vazife" kelimelerini çok merak ediyorum.
    ve aleykum selam Polad kardesim, ehlen ve sehlen

İTTİHAD-I MAKSAD : Gaye ve fikir birliği.

İTTİFÂK-I VAZİFE : Vazife birliği, bütünlüğü.

Sırr-ı Uhuvvet : kardeslikten gelen baglilik sirri

Ihlas risalesini açiklamali olarak asagidaki konuda bulabilirsiniz :

[Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.]

Dec 2009
    Mesajlar Mesajlar
    4

Cavabınıza göre teşekkür ederim Kardeşim. Ben o kelimelerin luğat menalarını biliyorum. Ustadımız "İxlası qazanmaq və muhafıza etmek üçün gelecek düsturlar rehberiniz olsun" demiş. İkinci düsturda camaatın ruhu hökmündə olan şahs-ı manevidən bahs olunur. 16 fərdi 4444 kıymet ve kuvvetinde eden bu kelimeleri anlamaq istiyorum.

Aug 2006
    Mesajlar Mesajlar
    3.992
    Tecrube  Tecrübe Puanı: 676 + 48494

Alıntı Polad Nickli Üyeden Alıntı [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.]
    Cavabınıza göre teşekkür ederim Kardeşim. Ben o kelimelerin luğat menalarını biliyorum. Ustadımız "İxlası qazanmaq və muhafıza etmek üçün gelecek düsturlar rehberiniz olsun" demiş. İkinci düsturda camaatın ruhu hökmündə olan şahs-ı manevidən bahs olunur. 16 fərdi 4444 kıymet ve kuvvetinde eden bu kelimeleri anlamaq istiyorum.

polad hoş geldiniz kardeş... hayırlı olsun üyeliğiniz...
    "Leyla değilim dost,
    Lakin çöle çağırsan gelirim.
    Sana 'yalan' halde gelmem,
    Toplarım özümü 'yalın' halde gelirim.
    Kapıyı çaldığım da 'Kim O?' dersen...
    'Sensin Efendim!' derim
    Ben olmam kapıda 'Sen' olur gelirim
    Sen gel de yeter ki,
    Yola yük olmam'Yol' olur gelirim. -(hz.mevlana)

Dec 2009
    Mesajlar Mesajlar
    4

Allah sizden razı olsun. Çok memnun oldum.

Apr 2007
    Nereden Yer
    .......................
    Mesajlar Mesajlar
    7.754
    Blog Blog Girişleri
    4

[QUOTE=Polad;169105]Cavabınıza göre teşekkür ederim Kardeşim. Ben o kelimelerin luğat menalarını biliyorum.
    Ustadımız "İxlası qazanmaq və muhafıza etmek üçün gelecek düsturlar rehberiniz olsun" demiş

Evet kardes, "Ihlasi kazanmak ve muhafaza etmek için" uygulanmasi gereken dusturlari siraliyor Üstad r.a,

Bu dusturlarida konunun basinda izah etmeye calistik. Ihlas risalesinin basinda diyorki :

"İnsanlar helâk oldu-âlimler müstesna. Âlimler de helâk oldu-ilmiyle amel edenler müstesna. Amel edenler de helâk oldu-ihlâs sahipleri müstesna. İhlâs sahiplerine gelince, onlar da pek büyük bir tehlike ile karşı karşıyadırlar."

Ihlas, ilim ve amelin bir neticesi, yani ilim ögrenme süzgecinden geçmeden Ihlasa ulasilmaz.
    Madem ihlas bu kadar önemli, - (Amel edenler de helâk oldu-ihlâs sahipleri müstesna. " diye geçiyor Hadisi serifte ) onu kazanip, muhafaza edebilmek için,bu dusturlari uygulamamiz sart.

. İkinci düsturda camaatın ruhu hökmündə olan şahs-ı manevidən bahs olunur.

Evet ikinci dusturda da üstad, sahs-i manevinin ehemmiyetini anlatir.

Şahs-ı manevî, "Aynı gaye için çalışan bir topluluğun manevî şahsiyeti" demektir.Ve bu sahs_i maneviyeyi olusturan fertler,
    şirket-i manevî olusturmuslardir.

şirket-i maneviye ise "Manevî kâr için ortak çalışma yapan fertlerin kazanç müessesesi dir.

Bu şirketin sermayesi "ihlâs, sadakat ve muhabbet," kazancı ise"rıza-i ilâhî ve sevaptır

Bu manevi sirketten hasil olan sevap ve nur, "iştirak-i âmâl" ( Aynı işe, çalışmaya iştirak etmek, katılmak ) düsturuyla, herkesin amel defterine, bölünmeden ve eksilmeden aynen geçer.

Mesela siz Azerbaycandan , Allah rizasi için, ihlas ve sadakatla hizmet ediyorsunuz, ayni siket-i maneviyede oldugumuzdan sizin sevaplariniz , sizden hiç eksilmeden bizede yaziliyor, ayni sekilde,
    bizim hasenalarimiz , bizden hiç eksilme olmadan sizin hasena defterinize yaziliyor.
    Ne kadar kârli bir isteyiz degil mi?
    Iste bu sirketi maneviye sayesinde , fitne ve fesat asri olan, cagimizin agir sartlarina karsi , buyuk bir ticaret yapma sansimiz var.

Bu konuda Efendimizin sav
    "Cenâb-ı Hakk’ın rahmeti cemaat üzerinedir." hadisi serifini hatirlayin.
    Cemaatle kilinan namazda 27 kat sevap vardir.
    Ayni sekilde Bir Fatiha veya bir yasni serif okuyup bin kisiye bagislasak , bu sevap hic bolunmeden , herbirine AYNI sevap yazilir

16 fərdi 4444 kıymet ve kuvvetinde eden bu kelimeleri anlamaq istiyorum.

mesela siz, Huseyin abim, saya abim ve ben . 4 kisiyiz.
    Hepimiz ayri ayri çalisip, islama hizmet etsek ancak 4 kisinin yapacagi isi yapabiliriz.
    Fakat dördümüz omuz omuza versek,bir cemaat olustursak,
    4 elifin yanyana gelmesiyle 1111 yaptigi gibi, bizde 1111 kisinin kuvvetinde oluruz, ve yaptigimiz is 1111 kisi yapmiscasina kiymetli olur.
    Hizmeti cemaatle yapmanin binlerce kazanci vardir

"Nasılki dört beş adamdan iştirak niyetiyle biri gazyağı, biri fitil, biri lâmba, biri şişe, biri kibrit getirip lâmbayı yaktılar. Herbiri tam bir lâmbaya mâlik oluyor. O iştirak edenlerin herbirinin bir duvarda büyük bir âyinesi varsa, herbirinin noksansız, parçalanmadan birer lâmba oda ile beraber âyinesine girer." (2)

Dec 2009
    Mesajlar Mesajlar
    4

Essalamu aleykum Kardeşim. Yazdığınız cavab çox gözeldir. Allah sizden razı olsun. Amma yenede merakımı tahrik eden meselenin cavabını bulamadım.
    Siz yazıyorsunuz: " mesela siz, Huseyin abim, saya abim ve ben . 4 kisiyiz.
    Hepimiz ayri ayri çalisip, islama hizmet etsek ancak 4 kisinin yapacagi isi yapabiliriz.
    Fakat dördümüz omuz omuza versek,bir cemaat olustursak, 4 elifin yanyana gelmesiyle 1111 yaptigi gibi, bizde 1111 kisinin kuvvetinde oluruz, ve yaptigimiz is 1111 kisi yapmiscasina kiymetli olur. Hizmeti cemaatle yapmanin binlerce kazanci vardir"

Ustad yazıyor "Dört kerre dört ayrı ayrı olsa, onaltı kıymeti var. Eğer sırr-ı uhuvvet ve ittihad-ı maksad ve ittifak-ı vazife ile tevâfuk edip bir çizgi üstünde omuz omuza verseler, o vakit dörtbin dörtyüz kırkdört kuvvetinde ve kıymetinde olduğu gibi.. hakikî sırr-ı ihlâs ile, onaltı fedakâr kardeşlerin kıymet ve kuvvet-i mâneviyesi dört binden geçtiğine, pek çok vukuât-ı tarihiye şehadet ediyor."

Dikkat edin! Siz yazıyorsunuz:"dördümüz omuz omuza versek" Amma omuz-omuz nasıl verilecek?
    Ustdımız yazıyor:"Eğer sırr-ı uhuvvet ve ittihad-ı maksad ve ittifak-ı vazife ile tevâfuk edip bir çizgi üstünde omuz omuza verseler" Bakın omuz-omuza nasıl verileceyini Ustad gösterir:"sırr-ı uhuvvet ve ittihad-ı maksad ve ittifak-ı vazife ile". Şimdi bak bu kelimelerin menasını anlamaq istiyorum. Duanıza möhtac kardeşiniz Polad.

Huseyni çevrimdışı Müdavim
    Oct 2007
    Nereden Yer
    Ankara
    Mesajlar Mesajlar
    11.805
    Blog Blog Girişleri
    39
    Tecrube  Tecrübe Puanı: 2589 + 208968

2 üyeden 2 kişi bu mesajı faydalı buldu.

Ustad yazıyor "Dört kerre dört ayrı ayrı olsa, onaltı kıymeti var. Eğer sırr-ı uhuvvet ve ittihad-ı maksad ve ittifak-ı vazife ile tevâfuk edip bir çizgi üstünde omuz omuza verseler, o vakit dörtbin dörtyüz kırkdört kuvvetinde ve kıymetinde olduğu gibi.. hakikî sırr-ı ihlâs ile, onaltı fedakâr kardeşlerin kıymet ve kuvvet-i mâneviyesi dört binden geçtiğine, pek çok vukuât-ı tarihiye şehadet ediyor."

Dikkat edin! Siz yazıyorsunuz:"dördümüz omuz omuza versek" Amma omuz-omuz nasıl verilecek?

Ustdımız yazıyor:"Eğer sırr-ı uhuvvet ve ittihad-ı maksad ve ittifak-ı vazife ile tevâfuk edip bir çizgi üstünde omuz omuza verseler" Bakın omuz-omuza nasıl verileceyini Ustad gösterir:"sırr-ı uhuvvet ve ittihad-ı maksad ve ittifak-ı vazife ile". Şimdi bak bu kelimelerin menasını anlamaq istiyorum. Duanıza möhtac kardeşiniz Polad.

Öncelikle hoşgeldiniz. Üyeliğiniz hayırlı olsun. Kardeş şöyle diyebiliriz. Kafirlerin çokluğunun kıymetinin olmadığını Üstad r.a. birçok yerde izah eder. Sebebi ise davalarında bir ittifak yoktur. Gerekçeleri hep ayrıdır. Kimi inattan inkar eder, kimi gafletinden ayılmak istemez, kimi bilimsel bir araştırma yapmıştır ve neticesinde kendi araştırma sonucunun doğru olduğuna inanır v.s. Yani inanmama sebepleri farklı ve değişiktir. Bu yüzden tek bir çizgi üzerinde ittifakları genelde mümkün olmamaktadır. Hepsi inkar eder ama sebepleri farklıdır yani.

Sırrı uhuvvet, ittihadı maksad ve ittifakı vazife ile omuz omuza vermek; kafirlerin farklı sebeplerle inanmayışının ve sayılarının çok oluşunun kıyaslaması çok farklı şeylerdir. Bunlardan sırrı uhuvvet yani kardeşlik. Kardeşte yok olmak, yani tefani. Yani onu kendi gibi bilmek. Kendi için istediğini onun için daha çok istemek. Sonra maksadda ittifak, yani aynı maksatla hareket etmek. Sırf allah rızasını gözetmek, başka gaye yok. Ve ittifak-ı vazife; vazifede ortak olmak. Aynı vazifeye hizmet etmek. Vazifemiz ne peki ? Dinimize hizmet. Şimdi 4 tane ayrı sebepten kafir olmuş insanla 4 tane de bahsettiğimiz mü'min kardeşlerimizi kıyas edelim. 4 ayrı sebebe isnad edenler muhtemelen en ufak bir sıkıntıda pes edecektir. Çünkü diğerleriyle bir bağı yok. vazife birliği yok, maksadda birlik yok. Kardeşlik bağı yok. Yalnız kendini düşünür. Hepsinin vazifesi ayrı. Kimi parasını korumak için savaşır, kimi malını, kimi canını ve kimi de evladını veya vatanını vs. İttifak etmeyenler, kardeş yok olmayanlar, vazife birliği yapmayanların bir çizgi üzerinde duran, ittifak edenlere karşı durumu nasıl olur elbette anlamak zor değil. Bedr savaşı, çanakkale savaşı gibi savaşlar da konumuza tarihi birer örnektir. Ve tarihte kafirlerle yapılan savaşların çoğuna bakalım. Hangi tarafın sayısı fazla ve kazanan kim ? Aynı dinin muhafzılığını yapan ve sayı olarak az olanlar mı, yoksa sayıları çok olup farklı sebeplerden inanmayan kafirler mi ?

Selam ve dua ile.

Halbuki, en ziyade hasta sensin.
    Sen, evvel kendine tabib ara, şifa bul;
    sonra başkasının şifasına çalış.

........

Apr 2007
    Nereden Yer
    .......................
    Mesajlar Mesajlar
    7.754
    Blog Blog Girişleri
    4

2 üyeden 2 kişi bu mesajı faydalı buldu.

Sizler, koca Isparta'yı değil, belki büyük bir memleketi tenvir edecek elektriklerin makinistleri hükmündesiniz…

Makinenin çarkları birbirine muavenete mecburdur. Birbirini kıskanmak değil, belki bilâkis birbirinin fazla kuvvetinden memnun olurlar.

Şuurlu farz ettiğimiz bir çark, daha kuvvetli bir çarkı görse memnun olur; çünki vazifesini tahfif ediyor. Hak ve hakikatın, Kur'ân ve îmanın hizmeti olan büyük bir hazine-i âliyeyi omuzlarında taşıyan zatlar; kuvvetli omuzlar altına girdikçe iftihar eder, minnettar olur, şükreder. Sakın birbirinize tenkid kapısını açmayınız.

Tenkid edilecek, kardeşlerinizden hariç dairelerde çok var. Ben nasıl meziyetinizle iftihar ediyorum;
    o meziyetlerden ben mahrum kaldıkça, sizde bulunduğundan memnun oluyorum; kendimindir telâkkî ediyorum. Siz de üstadınızın nazariyle birbirinize bakmalısınız.. âdeta her biriniz, ötekinin faziletlerine nâşir olunuz.

Tarihce-i hayat...

Sayfa 2/8 İlkİlk 12345678 SonSon

Facebook Yorumları

Facebook Giriş

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Sosyal İmleme