Bu konudaki en beğenilen mesaja bak. Tıklayınız.

Sayfa 1/2 12 SonSon
12 sonuçtan 1 ile 10 arası

Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
    Jul 2012
    Mesajlar Mesajlar
    6
    Tecrube  Tecrübe Puanı: 0 + -20

2 üyeden 0 kişi bu mesajı faydalı buldu.

Insan zorla gönderildiği bu dünyada nasıl ibadete zorlanabilir ?

" her suale cevap verilir fakat sual sorulmaz " bediüzzaman said nursi

merhaba.. Keşke 1 asır önce yaşamış olsaydımda sirkecide otelde kaldığı sırada kendisini görüp ultra-felsefi sorularımla kapısından bu yazıyı kaldırtmak zorunda bıraksaydım... Malesef kendisine yetişemedim.. O yüzden siz talebelerine yöneltmek istedim sorularımı...

öncelikle müslüman olduğumu belirtmek isterim..bundan gayette memnunum .. Ancak ibadetlerle büyük sorunum var.. Sorumda bununla alakalı...

Yaklaşık 9 ay önce başladığım nur külliyatını nihayet bitirdim.. Sözlerden,lemalara,sikkei tasdiki gaybiden , lahikalara irili ufaklı tüm risaleleri okudum.. Hatta şu an sözleri 2.defa okuma kararı aldım...

Ben müslüman olmama rağmen dinsiz feylesoflarında tüm kitaplarını okurum.. Niçeden aristoya, markstan sartreye , hegelden kanta kadar..

4.söz , 21.söz 1.kısım ibadetlerin gerekliliği hakkındaki en önemli risaleler anladığım kadarıyla.. Ilk etapta mantıklı geldi tatmin etti .. Ancak daha sonra felsefi açıdan bakınca aklıma şu sorular geldi..

1- insan bu dünyaya kendi isteğiyle gelmedi . Insan zorla gönderildiği bu dünyada nasıl ibadete zorlanabilir ?

2- farz ibadet kavramını anlayamıyorum . Hepsi sünnet ibadet olsaydı daha iyi olmazmıydı.. Yani yapana sevap ver, yapmayana ceza verme.. Farz olunca yapmayan ceza görüyor.. Birçok müslimde cehennemden korktuğu için namaz kılıyor , oruç tutuyor .

3-hiçbirşeye muhtaç olmayan allah tanınmaya, bilinmeyede ihtiyacı olmaması lazım mantıken . öyleyse bizi neden yarattı ? Ibadet için yarattığını söylüyor kuranda.. Pekayla ibadet etmek isteyen kim ??

4- bu dünyaya gelmemek gibi bir lüksüm yoktu.. Allah tarafından zorla gönderildim .olan oldu bi kere olmuşa çare aranmaz hadi buna eyvallah.. Ancak ecelimi bekleyemeyeceğim .. Henüz yaşım çok genç... Hemen şimdi ölmek istiyorum .. Ben nadiren dua ederim.. Ettiğim tek duamda budur... Yıllardır kabul olmadı. yaşamak zorundamıyız ? Neden intihar yasak ? Varolmak zorundamıydık ? Neden varız ?

5-dünya bir imtihansa eğer, bu imtihana girmeyi kim istedi ? Banamı soruldu ? Ben imtihanlardan nefret ederim .. Ne olacak bu durumda ?

Benzer Konular
    Ölen bir insan, öbür dünyada kıyamete kadar nasıl bir süre geçirecek?
    Ölen bir insan, öbür dünyada kıyamete kadar nasıl bir süre geçirecek? Ölen bir insan, öbür dünyada kıyamete kadar nasıl bir süre geçirecek? Ölen kişi mahşer gününe kadar kabir hayatı yaşayacaktır. Kabir ve ahiret alemlerinde zaman vardır, ancak za
    Dünyada kaç milyon aç insan var?
    Dünyada kaç milyon aç insan var? Dünyada kaç milyon aç insan var? Gıda ve Tarım Örgütü'nün açlık raporu Devamı İçin Tıklayınız... Devami...
    AGD: Dünyada 2 milyar insan yoksulluk içinde
    AGD: Dünyada 2 milyar insan yoksulluk içinde AGD: Dünyada 2 milyar insan yoksulluk içinde Bölge ve Şube Başkanları toplantısında konuşan Genel Başkan Salih Turhan, dünyada gelir dağılımında büyük bir adaletsizl
    Dünyada 81 milyon insan yardıma muhtaç
    Dünyada 81 milyon insan yardıma muhtaç Dünyada 81 milyon insan yardıma muhtaç verilerine göre dünyada insani yardıma muhtaçların sayısı 81 milyonla rekor seviyeye ulaştı. Devamı İçin Tıklayınız...
    Dünyada her yıl 17,1 milyon insan ölüyor
    Dünyada her yıl 17,1 milyon insan ölüyor Dünyada her yıl 17,1 milyon insan ölüyor Kalp ve damar hastalıkları, düşük ve orta gelirli ülkelerde ölümlerin yüzde 82'sini oluşturuyor. Devamı İçin Tıklayınız...
    Yazar : Risale Forum
    Konu Huseyni tarafından (22-09-2012 Saat 16:48 ) değiştirilmiştir.
    NE MUTLU HİÇ DOĞMAMIŞ OLANA (ÖMER HAYYAM)

Huseyni çevrimdışı Müdavim
    Oct 2007
    Nereden Yer
    Ankara
    Mesajlar Mesajlar
    12.052
    Blog Blog Girişleri
    39
    Tecrube  Tecrübe Puanı: 50 + 210288

1 üyeden 1 kişi bu mesajı faydalı buldu.

Cevap: Insan zorla gönderildiği bu dünyada nasıl ibadete zorlanabilir ?

Konunuz, başlığı değiştirilip onaylanmıştır.

Halbuki, en ziyade hasta sensin.
    Sen, evvel kendine tabib ara, şifa bul;
    sonra başkasının şifasına çalış.

........

Mar 2011
    Nereden Yer
    İslambol
    Mesajlar Mesajlar
    4.978
    Blog Blog Girişleri
    126
    Tecrube  Tecrübe Puanı: 529 + 29679

3 üyeden 3 kişi bu mesajı faydalı buldu.

"Saman ve Arpayla beslenen kurban olur,Hak nuruyla beslenen Kur'an olur."

Diyor Mevlana Hazretleri..

Başımıza gelsin gelmesin elemlerden vs.sonra yöneleceğimiz tek adres Allah ve O'na itaat olmalıdır.Aksi halde aynen yukarıdaki sözün sonucu gibi kurban ya da Nur oluruz.

Nereden beslenirsen beslen seni doyuran,giydiren,Rahmetiyle kuşatan Rabbine karşı ibadet yapmanın neresi lüzümsuz ?

Allah (c.c) 'ın ne senin ne de kainatın ibadetine ihtiyacı var.İhtiyaç sahipleri olan bizleriz.Çünkü aciz ve fakiriz.Her anlamda zayıfız.Senin intihar eylemine bahaneler araman bile bu acziyetindendir.

Fakat Müslüman ehli bilir ki ; Kadere iman eden kederden emin olur.Çünkü Rabbin seni de beni de tüm insanlığı da karanlıktan çıkartıp aydınlattı insan olma şerefini verdi.Bu şerefli halin şükrü de ibadet ile olur.

İbadet Allah'a olan yakınlığın nişanesidir.Aksi halde ibadet Aşk ve Muhabbet ehline zor gelmez.Çünkü Sevenin Maşukuna olan yakınlığıdır.Bağıdır..

Sen bu bağı kopartıp anlamsız zelil ve perişan bir hale sürüklemenin neden bizim elimizde olmaması şekvasındasın. Bu senin kısmen elinde fakat sonucu ne olacak diye yaşadığın sürece düşünme fırsatın varken düşün inşaAllah ..

“ Ey Rabbim !

Beni insanların nazarında büyük, Kendi nazarında da küçük eyleme… ”

___ Hz. Ebû Bekir ( R.Anh )

Mar 2011
    Nereden Yer
    İslambol
    Mesajlar Mesajlar
    4.978
    Blog Blog Girişleri
    126

Tavsiye
    "Cenâb-ı Hak senin ibadetine, belki hiçbir şeye muhtaç değil. Fakat, sen ibadete muhtaçsın, mânen hastasın... Acaba bir hasta, o hastalık hakkında şefkatli bir hekimin ona nâfi ilaçları içirmek hususunda ettiği ısrara mukabil hekime dese 'Senin ne ihtiyacın var, bana böyle ısrar ediyorsun?'

Ne kadar mânâsız olduğunu anlarsın."

(Lem'alar)

“ Ey Rabbim !

Jul 2012
    Mesajlar Mesajlar
    6

1 üyeden 0 kişi bu mesajı faydalı buldu.

Ben ibadete muhtaç olduğumu düşünmüyorum .. Ben allah'ın nimetlerine , yardımına elbette muhtacım.. örneğin susuz yaşayan yoktur ,, namazsız oruçsuz ibadetsiz yaşayan çoktur.. Cevaplarınız çok klişe... Kesinlikle tatmin olmadım.. Saygılar.

Jul 2012
    Mesajlar Mesajlar
    6

Keşke hiç doğmamış olsaydım . Allah'ın namaz kılmadığım için beni cehenneme atacak olmasına inanamıyorum .. Ben allah herşeyi karşılıksız veriyor sanıyordum. Zaten bize vermekle onun sonsuz hazinesinden bir eksilme olmaz...

Anne ve babamın aptallığı yüzünden bu dünyadayım .

Jul 2012
    Mesajlar Mesajlar
    6

sayın admin 2 tane yorum yazmıştım dün akşam ..yayınlamadınız.. bir mahsurumu vardı acaba ? saygılı olmaya azami gayret göstermiştim oysaki . saygılarımla..

Oct 2007
    Nereden Yer
    Ankara
    Mesajlar Mesajlar
    12.052
    Blog Blog Girişleri
    39

Allah cc. Kuranı Keriminde sizin de dediğiniz gibi insanları ibadet için ve daha birçok hikmete binaen yarattığını söylüyor. Peygamber Efendimizin aleyhissalatü vesselamın hayatıyla da bunu canlı bir örnek olarak bize gösteriyor. Yani ibadetlerin şekli, tavırlarımız nasıl olmalı, nasıl bir yaşantımız olması gerektiği hakkındaki bütün misalleri Onun s.a.v. hayatında, sözlerinde, hallerinde görebiliriz.

Allah'ın bizi ibadet için yaratması, yaratmasının hikmetlerinden sadece birisidir. Bunun yanında sonsuz isimlerinin tecellisine bir merkez olabilmesi için de insan gibi bir varlığın yaratıldığını söyleyebiliriz. Kainatta tecelli eden tüm isim ve sıfatlar, insan gibi küçük bir varlıkta özet haline getirilmiş bir anlamda.

İnsanı yarattıktan sonra elbette bir imtihan gerekli oluyor. Çünkü her padişahın, her saltanatın bir ceza ve mükafat usulü vardır. Ceza ve mükafat bir saltanatın olmazsa olmazlarındandır. İnsan gibi bir varlık madem yaratılmış boşu boşuna mı bırakılsın ? Herşey istediğin gibi olsun dediğimiz hayat tarzını bütün insanlarda uyguladığınızı düşünün bir, nasıl bir tablo hayal ediyorsunuz ? Benim gücüm kuvvetim var, bir başkasının yok o kişinin yardımına gitmeye mecbur muyum ? İnsanlara kötülük yapmaktan sizi kim menedebilir ki imtihan olmazsa ? Ya da sizden güçlü olanların size zarar vermesini kim engelleyebilir ? Yani kısacası dünyanın her yerinde hükmünü icra eden iyilik kavramını bir yaşam tarzı olarak belirlemek için, nasıl bir sebep olabilir ki imtihan olmazsa ? Sadece bir ahiret inancının olması bile insanlar arasında hayatı kolaylaştıran en mühim bir inanç şekli. Ki inancı olmayan ya da sapkın inançlarla dolu toplumlardaki asayiş sorunlarını hepimiz duymuşuzdur.

İmtihan olmazsa terakki de olmaz. Şeytan olacak ki insanlar iyiyi ya da doğruyu tercih ederek Sultanlarının nazarında bir değer kazanacak. Buraya gelip gelmeme lüksümüzün olmaması bizi imtihandan men etmez. Hayat ve akıl en büyük nimetlerdendir. Bu nimetler ibadeti fazlasıyla gerekli kılıyor ki ömrümüz boyunca ibadetle meşgul olsak bir uzvumuzun şükrünü eda etmiş olamayız. Allah cc. cennetini bize hakettiğimizden değil fazlından veriyor. Yani bana isyan etmedi, sözümü dinledi diye. İtaat etti diye veriyor. İnsanlar bazen diyorlar ki keşke taş olsaydım. Taş olsan şuurun olmaz, seven bir kalbin olmaz, gözün olmaz kulağın olmaz. Allah cc. bizi bütün varlıkların üzerinde bir mertebeye yerleştirmiş. Taş yapmamış, hayvan yapmamış, odun yapmamış vs. İnsan olmuşuz ve ebede namzet olmuşuz. Hangi taş ya da odun ya da hayvan cennetin nimetlerinden hakkıyla fayda görecek ? Ama size bu şans, bu fırsat verilmiş. Ve ordaki nimetlerin bir sonu yok. Sınırsız ve sonsuz bir hayat var. Ve siz onu okyanusta bir damla kadar bile bir yer işgal etmeyen en fazla bir asırlık ömrünüzle kazanıyorsunuz. Böyle bir nimete aday olmaktan dolayı insan isyan mı eder yoksa teşekkür mü eder ?

Verilecek hiçbir cevap sizi tatmin etmeyebilir, kimsenin de sizi tatmin etmeye mecburiyeti yok. Bu da imtihanın bir parçası. Bir gerçek var ki buraya geldik ve burdan da daimi bir meskene gideceğiz. Gideceğimiz yeri güzelleştirmek ise bir nevi bizim elimizde.

Yani çıkıp ben niye varım demek meseleye sadece kendi cephesinden bakmaktır. Oysa insanın hissesine düşen birse Halıkının hissesine düşen bindir. Yani daha sayamadığımız çok hikmetlere binaen yaratmış insanları.

Şimdilik hayırlı günler.

........

Oct 2007
    Nereden Yer
    Ankara
    Mesajlar Mesajlar
    12.052
    Blog Blog Girişleri
    39

Alıntı avicenna16 Nickli Üyeden Alıntı [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.]
    " her suale cevap verilir fakat sual sorulmaz " bediüzzaman said nursi

merhaba.. Keşke 1 asır önce yaşamış olsaydımda sirkecide otelde kaldığı sırada kendisini görüp ultra-felsefi sorularımla kapısından bu yazıyı kaldırtmak zorunda bıraksaydım... Malesef kendisine yetişemedim.. O yüzden siz talebelerine yöneltmek istedim sorularımı...

Kardeş Üstad Hazretleri risalelerde yaratılışın hikmetlerine çokça değinmiş. Yani Üstadın size vereceği fazla bir cevap kalmamış. Sizin kabul etmekle ilgili sorununuz var. Yoksa cevapsız bir soru yok ortada. İlmiyle meşhur Üstad cevaplarıyla sizi tatmin edememişse, ondan istifade eden bizlerin tatmin etmesi çok zor görünüyor. İlle de Üstad'dan bir cevap bekliyorsanız risaleler Onun adına konuşuyor zaten. Mesela o kadar yaratılış hikmetlerini anlattıktan sonra, imtihanın gerekliliğini anlattıktan sonra size şunu diyebilirdi. "Cennet ucuz değil, cehennem lüzumsuz değil." Bu dakikadan sonra Allah cc Teala Hazretlerinin size ayrı muamele yapacağını bekliyorsanız yanılıyorsunuz. İmtihanada "mecburiyetten sokuldum" gibi bir yanılgı, akıbetin felaket olmasına sebeb olabilir. Ortada bir gerçek var. Allah'ın en sevdiği ve Onu en iyi bilen kullarının nasıl yaşadığı ortada. Azımsanmayacak kadar büyük olan bu silsile bile imtihanın gereklerini uygulamak için yeterli bir sebeptir.

Bir de dünyadaki imtihanları bilirsiniz. Mesela bir ehliyet sınavına taşlar, bitkiler, hayvanlar yanıi kısacası şuursuz varlıklar giremez. Hepsi bir ehliyet halbuki, altı üstü bir araba sürecek. Yani akılsızlar, şuursuzlar, iradesizler imtihandan muaftırlar. İnsan ise akıllı, iradeli ve şuurlu bir varlıktır. Hal böyle iken, insanın kendini, muaf olan kategoriye tabi tutulmasını istemek normal olmasa gerek.

........

Mar 2011
    Nereden Yer
    İslambol
    Mesajlar Mesajlar
    4.978
    Blog Blog Girişleri
    126

Annene babana atana saygın yok !..

Allah'a ibadet etmeyen anasına da babasına da saygısız ve asi olur.

Git kendini bir çöp konteynerine at sonra da üstünü güzelce kapat.Kokusu yayılmasın etrafa..

“ Ey Rabbim !

Sayfa 1/2 12 SonSon

Facebook Yorumları

Facebook Giriş

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Sosyal İmleme