Bu konudaki en beğenilen mesaja bak. Tıklayınız.

Sayfa 2/2 İlkİlk 12
12 sonuçtan 11 ile 12 arası

Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
    Mar 2012
    Nereden Yer
    İzmir
    Mesajlar Mesajlar
    121
    Tecrube  Tecrübe Puanı: 51 + 1532

Cevap: Insan zorla gönderildiği bu dünyada nasıl ibadete zorlanabilir ?

Kardeşim siz ameliyat-ı cerrahiye geçirmişsiniz, şifa , gelicek olan o ameliyatın acısı oluyor.Sizi tebrik ediyorum ikinci defa sözleri okumaya başlamışsınız devam ediniz.Nefis her vakit şeytanı dinler bu tür soruları akla getirir artık sizin hedefiniz var önce aklınız sonra nefsiniz tatmin oluncaya kadar devam ediniz.Benim nefsim iki sene sonra cehennemin vudunun gerekliliğine ikna olmuştu. Daima kötü şeylere sevk eden nefis , elbette cehenemin vucudunu istemiyor .Kendisi bir Rububiyet tarafından terbiye edilmek istemiyor , kendisini ( kendimizi o nefis mertebesinde ) hür ve serbest telakki ediyor.İbadetle düşüncelerine dahi hat çekiliyo.DAha önce televizyon karşısında yatağa uzanmış elma yerken şimdi hürmetle Rahmet hediyesi olduğunu düşünerek ubudiyetini takınmak ilk başta pek hoşlanmıyor.Çok şükür ki siz ve bizler daha aklımızı kaybetmemişiz cehennemin tedidine işitmemezlik etmiyoruz.Cehennemden kaçıp Rabbimizin Rahmetine koşuyoruz.Ümit var olunuz , şeytan önce ümizsizlik verir onu dinlemeyiniz , Ayette var ,Allah'ın Rahmetinden ümit kesmeyiniz ...

İbadet etmiyen mahlukatın ibadetini göremez , demek ibadet diyince sadece namaz kılmak demek değildir . İşte insan o mahlukatın Hayat hediyelerini ibadetlerini, namaz ile Halık 'ına takdim eder.Nedir hayat hediyesi konu uzamadan mücmel manada mektubatı samedaniye olmaları , Halık'ının isimlerine ayine olmalarıdır.İşte insan Hailife i arz ünvanıyla şereflenmiş deyer verilmiştir .Ancak ibadetle insanın seciyeleri inkişaf eder .Mesela Bize sevme kabiyeti verilmiş o kabiliyet yanlış kullanıldımı sukut eder . o muhabbeti fâni mevcudata sarfettiği cihetle kusur ediyor, kusurun cezasını, firakın azabıyla çekiyor.Ayrılık yaşıya yaşıya nihayetinde ya sönük bir sevgi yada o seciye sukut ediyor.İşte o insan a yazık değilmi sevgi gidince yerine düşmanlık hased kin geliyor.Cehenneme gitmeden cehennem azabını şekiyor.İbadetsiz insan manayı harfi ile Allah hesabına sevemiyorki sevgisi inkişaf etsin büyüsün.İbadetin hikmetleri faideleri pek çoktur.Az bilgimle ancak bu kadarını risale i nurdan aklıma gelebildi , namaz gibi ibadet zorla değil, herkesin vicdanında hissettiği cüz i iradesi var , ibadet için teşvikler ve şiddetli tehditler edilmiş insan o ubudiyetle namaz ile niyaz ile alayı illiyine çıkar ,ahseni takvim suretini alır . Allah ı tanıyanın dünyası nurla manevi sürurla doludur.Allah'ı tanımıyanın dünya dolusu bela başında vardır .

Risale i nur dan iki yerden tam alıntı yapıcam biri terbiyedeki ceza ve mükafat,diğeri ömer hayyam ve mesleği felsefe, inşallah sana bana şifa olur ,bir zaman bir miktar felseye nazar ettim hususen nazar ettiğim günlerde kalbim yaralanıyor alemin bozuluyordu.

Bir sultan, itaat edenlere mükâfat ve isyan edenlere de mücazat etmezse, saltanatı inhidama yüz çevirir. Ve keza bir sultanın sağında lütuf ve merhamet ve solunda kahr ve terbiye lâzımdır. Mükâfat, merhametin iktizasıdır. Terbiye de mücazatı ister. Mükâfat ve mücazat menzilleri âhirettir.
    Mesnevi-i Nuriye ( 38 )

Hem üdeba-yı İslâmiyenin meşhurlarından, bedbînlikle maruf Ebu-l Alâ-i Maarri ve yetimane ağlayışıyla mevsuf Ömer Hayyam gibilerin, o mesleğin (felsefe mesleğinin) nefs-i emmareyi okşayan zevkiyle zevklenmesi sebebiyle (felsefenin aldatıcı cazibesi ), ehl-i hakikat ve kemalden bir sille-i tahkir ve tekfir yiyip; "Edebsizlik ediyorsunuz, zındıkaya giriyorsunuz, zındıkları yetiştiriyorsunuz (hükümlere dikkat) " diye zecirkârane te'dib tokatlarını almışlar.
    Yazar : Risale Forum
    Konu Bahtiyar tarafından (01-10-2012 Saat 09:11 ) değiştirilmiştir.

Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
    May 2017
    Mesajlar Mesajlar
    1
    Tecrube  Tecrübe Puanı: 11 + 10

Cevap: Insan zorla gönderildiği bu dünyada nasıl ibadete zorlanabilir ?

Öncelikle sorular süper çok fıtri sorular, Risale-i Nur da bu mantık mevcut, mesela 16.söz , Kuran hikmet kitabı oysa bahsedilenler akılla alakalı değil diye bir fikir öne sürüyor nefis, üstad da nur ismiyle cevaplıyor. Böyle soruları takdir etmeniz lazım , madem Risale-i nur tahkiki iman verecek , boyun eymeliyiz böyle sorular sormamalıyız vb yaklaşımlar tahkiki iman arayışıyla örtüşmez.

Yanıtlar aşağıdadır.

1- insan bu dünyaya kendi isteğiyle gelmedi . Insan zorla gönderildiği bu dünyada nasıl ibadete zorlanabilir ? (İNSAN DÜNYADA İNSAN OLDU BEDEN İLE, ÖNCESİNDE BEDEN SAHİBİ DEĞİLDİ, İNSANIN DÜNYAYA GELMEDEN ÖNCE NE HALDE OLDUĞU HAKKINDA BİLGİMİZ YOK BU GAYBİ BİR BİLGİ, RUH OLDUĞUNU BİLİYORUZ, RUHLARDAN DA KALU BELA TABİR EDİLEN OLAYLA YARATILMAYA İSTEK VE ONAY VERİLDİĞİNE DAİR BİLGİMİZ VAR, BUNUN DIŞINDA YARATILIŞ CEBRİ BİR İŞTİR, BU HZ.ADEM İLE BAŞLAMIŞ BİR SÜREÇTİR,CENNETTEN KOVULMA SONRASI BİRBİRİNİZE DÜŞMAN OLARAK İNİN DENMİŞTİR.

İKİNCİ EN MAKUL CEVAP OKSİJEN OLMADAN NASIL YAŞAM OLMAZSA, SEN OLMADAN BU İMTİHAN TAM OLMAZDI, SENİN YARATILMAN GEREKTİĞİ İÇİN YARATILDIN , BU BİR BÜTÜN , OKSİJEN VAR SENDE VARSIN SEN YOKSUN OKSİJEN DE YOK HEPSİ BİRLİKTE YARATILIYOR,O NEDENLE SORDUĞUN SORU NEDEN OKSİJENE MUHTACIM SU İÇMESEM OLMAZ MIYDI İLE AYNI DÜZEYDE ÖZGÜRLÜĞE SAHİP, SU İÇMEDEN NEFES ALMADAN DURABİLDİĞİN GÜN BU SORUYU SORMA HAKKINA ERİŞİRSİN DİYEBİLİRİM)

ÜÇÜNCÜ CEVAP : SEN ZATEN YOKSUN , ASIL VAROLAN ALLAH SEN KENDİNİ VAR SANAN BİR BİLİNÇ HALİSİN, HAKİKATE GERÇEK DURUMUNA ANCAK İNSANLIKTAN SEYRÜ SÜLÜK EDEREK VARABİLİRSİN , DÖNÜŞÜNÜZ O'NADIR. SEN ASIL VARLIĞIN EN YOK HALİYLE EN ZIT HALİYLE İFADE EDİLMİŞ ŞEKLİSİN, DOLAYISIYLA SENDE O'NU KENDİ VARLIĞININ EKSİKLİĞİYLE İFADE EDİYORSUN. KENDİNİ İZLEYİŞ BU ŞEKİLDE OLUYOR.

2- farz ibadet kavramını anlayamıyorum . Hepsi sünnet ibadet olsaydı daha iyi olmazmıydı.. Yani yapana sevap ver, yapmayana ceza verme.. Farz olunca yapmayan ceza görüyor.. Birçok müslimde cehennemden korktuğu için namaz kılıyor , oruç tutuyor .(TÜM VARLIK İBADET HALİNDE ,KAİNAT BİR SULTAN TARAFINDAN YÖNETİLİYOR , İNSAN VE CİN TEK SERBEST OLANLAR , GERİSİ YARATILIŞI İTİBARİYLE DOĞAL OLARAK İBADET HALİNDE, SULTAN DİYOR Kİ DİĞER VARLIKLARDAN FARKLI OLARAK SEN BENİ AKLINLA VİCDANINLA KALBİNLE BUL BİL , BENİM EMRİME UYMAYAN BİR VARLIK MÜMKÜN DEĞİL,ANCAK İNSAN TÜRÜNDE BUNU BİR SÜRELİĞİNE İMKANLI KILDIM ,EMİRLERİME UYMAMAN HALİNDE DE CEZA ÇEKECEKSİN,AYRICA BU DÜNYA İÇİNDE YAPABİLECEĞİN EN ANLAMLI İŞ APAÇIK VARLIĞINI SEZDİĞİN O DAHA "YÜKSEKLİĞE" VARMAKTIR , O DA ANCAK KENDİNDEKİ TÜM YALANLARI ORTADAN KALDIRMANLA OLUR, NEFİS SULTAN BENİM DER, BU BİR YALANDIR, İBADET EDEREK O YALANI SİLEBİLİRSİN,AKSİ TÜRLÜ NEFİS SÜREKLİ İLAH BENİM DİYECEKTİR. ZATEN HAKİKİ İMANDA ŞİRK NEFSİ YENMEKLE ORTADAN KALKAR, YOKSA BİRDEN FAZLA ALLAH YOK TEK YARATAN ALLAH DEMEK AĞIZ İLE ŞİRKİ ORTADAN KALDIRMIYOR, KİMİN EMRİNE UYUYORSAN İLAHIN ODUR, NEFSİNE UYUYORSAN SENİN İLAHIN O KADARCIKTIR VE SANA O MİNVALDE BİR HAYAT KENDİNİ VARLIĞI(SANAL VARLIĞI) KADAR BİR HAYAT VERİR SONRA TATMİNSİZLİKTEN İNTİHAR EDERSİN, ASIL İLAHINA İTAAT EDERSEN DAHA DÜNYADA CENNETVARİ HAYAT VERİR SONSUZLUĞU ARZU EDERSİN.

3-hiçbirşeye muhtaç olmayan allah tanınmaya, bilinmeyede ihtiyacı olmaması lazım mantıken . öyleyse bizi neden yarattı ? Ibadet için yarattığını söylüyor kuranda.. Pekayla ibadet etmek isteyen kim ?? ALLAH İHTİYAÇTAN YAPMAZ, EKSİK DEĞİLDİR, DİLEDİĞİ İÇİN YAPAR, HER DİLEDİĞİ DE MUTLAK GÜZELDİR, SEN O DİLEĞİN BİR SONUCUSUN ASLINDA MUTLAK GÜZELLİKSİN, KENDİ ELİNİ SOKMASAN DOĞAL HALİN ÖYLE(SIFIR FITRATIN ÖYLE YA DA ÖYLE İDİ DİYELİM)

4- bu dünyaya gelmemek gibi bir lüksüm yoktu.. Allah tarafından zorla gönderildim .olan oldu bi kere olmuşa çare aranmaz hadi buna eyvallah.. Ancak ecelimi bekleyemeyeceğim .. Henüz yaşım çok genç... Hemen şimdi ölmek istiyorum .. Ben nadiren dua ederim.. Ettiğim tek duamda budur... Yıllardır kabul olmadı. yaşamak zorundamıyız ? Neden intihar yasak ? Varolmak zorundamıydık ? Neden varız ? SANA İZİN VERİLİRSE HERKESE İZİN VERİLİR, ALLAHIN DİLEDİĞİ GERÇEK OLMAZ, SEN MUHTEMELEN ÇOK GÜNAHKAR BİR ARKADAŞSIN ,SORULARIN DA YIKIM ARZUSU VE PİŞMANLIK VAR , ALLAH DİYOR Kİ RAHMETİN SONSUZDUR , O SENİ AFFEDER, SEN KENDİNİ AFFETMEK İSTEMİYORSUN , BU KADAR BASİT OLMASI MANTIKLI GELMİYOR, AMA ADAM GİBİ ADAM OLUR ÖZÜ SÖZÜ BİR VE KALBİNDE İYİLİK HAYIR ARAYAN BİRİNE DÖNÜŞÜRSEN SORULARIN SANA MANTIKLI AMA ARTIK GEREKSİZ GELECEKLER.

5-dünya bir imtihansa eğer, bu imtihana girmeyi kim istedi ? Banamı soruldu ? Ben imtihanlardan nefret ederim .. Ne olacak bu durumda ? SEN KEYFE KEDER İMTİHAN GÖRDÜN MÜ HİÇ? HER İMTİHAN BİR SINIRLILIKTAN İLERİ GELİR, KPSS MESELA SINIRLI SAYIDA YER VAR ,İMTİHANLA ALIYOLAR, BİR DE VASIFLAR MÜSAİT Mİ ONA BAKILIYOR, ALLAH TA SINIR YOK AMA VASIF GEREKİYOR ,CENNETE UYGUN HAL ALMAN İÇİN İMTİHAN EDİLMEN ŞART YA DA SONSUZ AZABA LAYIK OLMAK İÇİN ,ÇÜNKÜ GÖRDÜĞÜN ÜZERE ASLAN CEYLANI PARÇALIYOR(CELAL) ,BÜLBÜL GÜLE ŞAKIYOR(CEMAL) TÜM BU SIFATLARIN İSİMLERİN ORTAYA ÇIKMASI LAZIM .ÇÜNKÜ ALLAH VARLIKTIR VE VARLIK SONSUZDUR ÇEŞİTLİLİĞİ SONSUZDUR SENDE HEPSİNİN MERKEZİSİN ,AKIL VİCDAN HERŞEYDEN ÖTE ALLAHIN SONSUZ RAHMETİ HER ZAMAN ÇÖZÜM İÇİN YETERLİDİR.

AYRICA YOK OLMAYI TAHAYYÜL EDEBİLİR MİSİN? HİÇ VAROLMAMAYI İSTEYEBİLİR MİSİN? ÖNCE VAROLMAN GEREKİRDİ, VAREDİLDİN İŞTE ŞİMDİ DİLERSEN YOK OLMAYI İSTE DİLERSEN İNTİHAR ET ,AMA BU VAREDİLMENİN BİR BEDELİ VAR , VE MUTLAK ADİL SULTAN BEDELİNİ SENDEN ALIR. UMARIM PARADOKSU GÖREBİLMİŞSİNDİR.
    Yazar : Risale Forum

Sayfa 2/2 İlkİlk 12

Facebook Yorumları

Facebook Giriş

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Sosyal İmleme