Bu konudaki en beğenilen mesaja bak. Tıklayınız.

6 sonuçtan 1 ile 6 arası

 1. #1
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Jun 2007
  Mesajlar Mesajlar
  137
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 61 + 180


  1 üyeden 1 kişi bu mesajı faydalı buldu.

  Haram Sevgiler Hissedilebilir mi?

  Beşer şaşar,hele gençlikte yakındaki lezzeti uzaktaki cezaya tercih etmesi saikiyle.Acaba genç adam odaklansa kalbine,duygularına bir baksa,onlardan yola çıkıp yanlış birşey içinde olup olmadıgını anlayabilir mi?

  [b]-alıntıdır-Süleyman Kösmene

  İsim vermeyen genç okuyucumuz:

  *“Haram sevmek bize nelere mal olur? Gençlikteki haram ve günah keyiflerin hayatımızda yol açtığı kayıplar üzerinde durur musunuz? Meselâ, hâfıza zaafına neden olur mu? Neden?”  Ömrün baharı olarak telakki edilen gençlik, Kur’ân nazarında, eğer iman ve iffet içinde geçerse, âhiret hayatının sabahı hükmündedir. İffet ve istikamet içinde geçmediği takdirde ise, gençlik çok kısadır. Bir fırtına kadar çabuk, hızlı ve heyecanla akar, eser, geçer, gider.

  Gençlik hayatının çabuk gideceğinden asla şüphe edilmemesi gerektiğini; yaz’ın güze ve kışa yer vermesi ve gündüzün akşama ve geceye dönüşmesi kesinliğinde, gençliğin de yerini ihtiyarlığa ve ölüme bırakacağını beyan eden Üstad Bedîüzzaman Saîd Nursî Hazretleri; fani ve geçici gençliğin istikamet dairesinde iffetle hayra sevk edilmesi halinde o gençlikle ebedî bir gençlik kazanmanın mümkün olacağını, bütün semavî kitapların ve bütün peygamberlerin bunu müjde ettiklerini kaydeder.

  Üstad Saîd Nursî Hazretlerine göre, güzel gençlik nimeti gayr-i meşrû sefâhet ve haram keyifler için sarf edildiği takdirde; ikisi âhiret hayatında, altısı da dünya hayatında–hemen—olmak üzere sekiz açıdan kaybedilmiş olur:

  Âhiretteki kayıplar şunlardır:

  1-Âhiret mes’ûliyeti. Haram gençlik keyifleri, tövbe edilmediği takdirde, Mahşerde ve Mahkeme-i Kübra’da geriye dönüşsüz pişmanlıklara neden olur. Çünkü Cenâb-ı Allah verdiği nimetlerin hesabını sorar. Haramlarla iç içe geçirilmiş şükürsüz bir gençlik orada bize ancak mahcubiyet getirir, yüzümüzü kızartır, başımızı yere eğdirir.

  2-Kabir azabı diğer bir uhrevî kayıptır. Haram ve günahla örülmüş bir gençlik, kabir azabını da davet eder.

  Dünyadaki kayıplar ise şunlardır:

  1-Haram lezzetin içinde bulunan; bu lezzetin bitmesinden gelen “teessüf” acısı ve sona ermesinden doğan “hüzün” belâsı, yüreğimizi derinden yakar. Çünkü lezzetin helâl olması için alın teri harcarsak, bu alın teri ve hak ediş manevî şükür hükmüne geçer; görünüşte bitse de, Allah’ın hazinesinde devamı vardır! Şükredilen her nimet, bir Cennet nimetidir; bitmeyen bir hazineden gelir, bitmeyen bir hazineye götürür. Fakat şükürsüz ve haram lezzetler,—sadece göründüğü kadar olduğundan—çabuk biterler. Bitiş elemi ise, lezzetin verdiği keyiften çok daha acıdır. İnsanı maddî-manevî yıkar, perişan eder.

  2-Haram lezzet; kul hakkını ihlâle ve başkasının hakkını çiğnemeye dayanıyor ise, Allah’ın adaleti gereği buna karşılık gelen dünyevî bedel–uhrevî tazminatı hariç—, ayrı bir ceza takdiri olarak en beklenmedik zamanda kapımızı çalar. Burada, “Eden, bulur!”, “eken, biçer” kuralı işler; bu da bizi mahveder. Helâl lezzetler ise, kendi hakkın ve alın terin olduğundan, böyle bir acı sondan muaftır.
  3-Haram lezzetin içinde “kıskançlık” elemi vardır. Taşınmaz, çekilmez, dayanılmaz; çoğu zaman tehlikeli olaylara da neden olur. Helâl lezzetler ise, “hak” esası üzerine kurulduğundan, özünde bu eleme yol verecek bir boşluk ve tatminsizlik bulunmaz.

  4-Haram lezzetin içinde “ayrılık” elemi vardır. Her dünyevî keyif ve lezzette var olan “ayrılık ve firak” acısı; lezzeti ve keyfi sıfıra indirecek boyutta insan ruhunda tahribât yapar. Helâl lezzetlerde ise, Allah’ın izniyle Cennette tekrar kavuşma gerçekleşeceği için; dünya itibariyle ayrılık olsa da, ebedî ayrılık yoktur.

  .


  5-Haram lezzetin tabiatında mukabele görmemek, karşılık bulmamak ve içten sevilmemek elemi vardır. Helâl lezzetler ise; özünde hak ihlâli olmadığından ve karşılıklı nezaket ve saygıyı esas aldığından, bu elemlerden muaftır.

  6-Haram lezzetler, insan ruhu üzerinde tahripkârdırlar. Ruhu boşluğa atar, kalbi ağlatır, vicdanı sızlatır, hafızamızı zaafiyete uğratır, duyguları yıpratır, insanı bunaltır. Helâl lezzetler ise, Allah’ın verdiği bir izne ve müsaadeye dayandığından; bünyesinde böyle rûhî tahriplere yol açan unsurlar taşımaz


  Bütün bu elemler, acılar ve arızalar; haram keyiflerden gelen cüz’î lezzetleri zehirli bir bal hükmüne indirmektedir. Oysa bütün haram lezzetlerin muadili, helâl dairede mevcuttur. Helâl dairesi geniştir; keyfe kâfi gelir. Harama girmeye hiç lüzum yoktur. Allah’ın emirleri ise azdır.1

  Hafızamıza almak istediğimiz konuların kalıcı olmasını sağlamak için muhtelif metotlar denemekten çekinmemeliyiz. Meselâ yorgun bir akşam vakti hafızamıza almaya güç yetiremediğimiz bir konuyu, sakin ve dinlenmiş bir dimağa ulaştığımız sabah vaktinde almak mümkün olabilir.

  Benzer Konular
  Eşhuru'l-Hurum yani Haram aylardayız, haram ayları hangileridir
  Eşhuru'l-Hurum yani Haram aylardayız, haram ayları hangileridir https://www.risalehaber.com/d/news/216696.jpg Eşhuru'l-Hurum yani Haram aylardayız, haram ayları hangileridir Haram aylar, hürmete lâyık aylar (Zilkâde, Zilhicce, Muharrem, Receb). Bu aylarda savaş yapmak yasak olduğu
  Haram yolla kazanılan kazancın ve/veya haram lokmanın, insan vücuduna maddi etkileri
  Haram yolla kazanılan kazancın ve/veya haram lokmanın, insan vücuduna maddi etkileri Haram yolla kazanılan kazancın ve/veya haram lokmanın, insan vücuduna maddi etkileri var mıdır? - Haram olan lokmayı yemenin insan vücuduna maddi şekilde sağlık kaybı ve hastalı
  Haram yolla kazanılan kazancın ve/veya Haram lokmanın insan vücuduna maddi etkileri v
  Haram yolla kazanılan kazancın ve/veya Haram lokmanın insan vücuduna maddi etkileri v Haram yolla ve/veya Haram olanla kazanılan kazancın ve Haram olan lokmayı yemenin insan vücuduna maddi şekilde sağlık kaybı ve hastalık gibi benzeri etkileri var mı? Varsa; nelerdir ve ne şekilde olur? Devami...
  Peygamberimiz'in haram kılma yetkisi var mıdır? "Peygamberin haram kıldığın
  Peygamberimiz'in haram kılma yetkisi var mıdır? "Peygamberin haram kıldığın "Peygamberin haram kıldığını, Allah da haram kılmıştır" bu hadis midir, ayet midir. Ayet ise hangi süre kaçıncı ayettir. Peygamberimiz'in haram kılma yetkisi var mıdır? Devami...
  İyileştiren sevgiler
  İyileştiren sevgiler Banu Yaşar Psikolog İyileştiren sevgilere dair İyileştiren sevgilere dair Hangi ilaç iyi gelir yürek yarasına, Hangi merhem tüm kırılmışlıklarını onarır, Hangi silgiler sil
  Yazar : Risale Forum
  Anlamını bilmediginiz  kelimelerin üzerini çift tıklayabilirsiniz.

 2. #2
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Oct 2007
  Mesajlar Mesajlar
  107
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 57 + 38


  1 üyeden 1 kişi bu mesajı faydalı buldu.

  Haram Sevgiler Hissedilebilir mi?

  Ben mi göremedim yoksa yazılmamışmı.
  Asıl önemlisi ney biliyormusunuz.
  İltifatı Rahman diyor Üstadımız. İşte onu kaybetmek.
  Kabre girdiğinde "hadi sen de geç bakalım" denilmesi var.
  Birde
  "MaşaAllah Ahmed-Mehmed-Emrah-Said-vs.gelmiş.İşte Allah'ın hatırını herşeyden a'la tutan Allahın dostu gelmiş" diye karşılanması var.
  İşte bunu geçici,fani,devamsız,kararsız lezzetler uğruna kaybetmek.Hevayı nefsin hatırını Hakk'ın hatırına tercih etmek öyle bir halettir ki nefsi insan bunu anca Cenabı Hakk'ın huzurunda hesaba çekilirken anlar.
  Hatta evliyaullahın ikrarıyla "bin sene cehennemden yanmaktan beterdir bu ihrak"

  "Ve la teşteru bi ayati semenen kalila..." son sözü Kainatın Sahibi söylemiş.
  Yazar : Risale Forum
  Fâniyim, fâni olanı istemem. Âcizim, âciz olanı istemem. Ruhumu Rahmân'a teslim eyledim; gayr istemem. İsterim, fakat bir yâr-ı bâki isterim. Zerreyim, fakat bir şems-i sermed isterim. Hiç ender hiçim, fakat bu mevcudatı umumen isterim.

 3. #3
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Aug 2006
  Mesajlar Mesajlar
  3.993
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 701 + 48494


  1 üyeden 1 kişi bu mesajı faydalı buldu.

  Haram Sevgiler Hissedilebilir mi?

  -Haram lezzet in içinde buluna n; bu lezzet in bitmes inden gelen “teessüf” acısı ve sona ermesi nden doğan “hüzün” belâsı, yüreğimizi derind en yakar.


  burayı okuyunca inanın çok ürperdim ... zaman zaman hayatımızda kendimin de özellikle şuan için içinde olduğum hüzün inş bu tür sebeplere bağlı değildir. inş haram lezzetlerin bitişiyle beliren bir hüzün yokdur. yoksa tüm hüzünlere sebep bu mudur ??? bu beni çok korkutuyor.
  Yazar : Risale Forum
  "Leyla değilim dost,
  Lakin çöle çağırsan gelirim.
  Sana 'yalan' halde gelmem,
  Toplarım özümü 'yalın' halde gelirim.
  Kapıyı çaldığım da 'Kim O?' dersen...
  'Sensin Efendim!' derim
  Ben olmam kapıda 'Sen' olur gelirim
  Sen gel de yeter ki,
  Yola yük olmam'Yol' olur gelirim. -(hz.mevlana)

 4. #4
  umuttt Guest


  4 üyeden 4 kişi bu mesajı faydalı buldu.

  Cevap: Haram Sevgiler Hissedilebilir mi?

  Vesselam...cok uzgun ve pismanim insallah satirlarda tevbeme sahitlik eder rahman ve rahim olan allahin adina siginiyorum.kimseyi kinamayin duymaya bile izin vermeyin yada uzaklasin haramin her turlusunden, insallah... hayat gercekten cok cabuk ve cileli gecti guzel sandiklarim vijdanimda kanadi huzun oldu allah cc.affetsin insallah cahillik ten kotu dusmanim olmadi...emek verenlerden allah razi olsun....
  Yazar : Risale Forum

 5. #5
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Feb 2010
  Nereden Yer
  İstanbuL.
  Mesajlar Mesajlar
  2.961
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 509 + 34720


  2 üyeden 2 kişi bu mesajı faydalı buldu.

  Cevap: Haram Sevgiler Hissedilebilir mi?

  Sabıkan beyan edildiği gibi, ehl-i gaflet ve ehl-i dünya tarzında ve nefis hesabına olan muhabbetlerin, dünyada belâları, elemleri, meşakkatleri çoktur; safâları, lezzetleri, rahatları azdır.

  Meselâ

  şefkat
  , acz yüzünden elemli bir musibet olur.
  Muhabbet, firak yüzünden belâlı bir hırkat olur.
  Lezzet, zevâl yüzünden zehirli bir şerbet olur.

  Âhirette ise, Cenâb-ı Hakkın hesabına olmadıkları için, ya faidesizdir veya azaptır (eğer harama girmişse)


  32.Söz'den
  Yazar : Risale Forum
  ***
  Risale-i Nur eczaları mürşiddir.

  İnsanı haksızlıktan hakka döndürür
  ve hayvanlıktan insaniyete
  ve esfel-i safilinden, a'la-i illiyyine yükseltir.

  Barla - 295

 6. #6
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Sep 2010
  Nereden Yer
  KASTAMONU İSLAMİ HARP CİHAD MÜCADELE TEŞKİLATI KARARGAHINDAN....
  Mesajlar Mesajlar
  4.088
  Blog Blog Girişleri
  734
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 311 + 10696


  Cevap: Haram Sevgiler Hissedilebilir mi?

  sağolun inş. hocam çok iyi konulara deyinmişsiniz ......
  Yazar : Risale Forum
  [ img ]http://img25.imageshack.us/img25/184...lhareketli.gif[ img ]
  "Nurlar karanlıkları boğana dek bu davamız sürecek"TİR.İnsan zulmeder kader adalet eder.

Facebook Yorumları

Facebook Giriş

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Sosyal İmleme

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222