Bu konudaki en beğenilen mesaja bak. Tıklayınız.

Sayfa 1/2 12 SonSon
15 sonuçtan 1 ile 10 arası

 1. #1
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Jul 2012
  Mesajlar Mesajlar
  17
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 33 + 120


  2 üyeden 2 kişi bu mesajı faydalı buldu.

  Allah’ın varlığını gösteren 3 büyük delil

  Birkaç inançsız insan bize ayet ve Peygamber Efendimizin (s.a.v) sözleri olmadan delil istediklerini beyan ettiler. Bu aşamada onlarla paylaşmış olduğumuz birkaç bilgiyi sizlerle de bu yazımda paylaşmak istedim. Sabrederek okursanız inşallah sizler içinde faydalı olabileceğini düşünüyoruz.

  Bir bakıma empati yaparsak bu delil isteyenlerin haklı olduklarını da kabul etmemiz gerekir. Çünkü, gözümle görmediğime inanmam diyen bir zihniyet var karşımızda. Bizler Kur’an-ı Kerim’in Allah’ın kelamı ve kitabı olduğuna iman ettik Rabbimize sonsuz kere hamdederiz ki. Ama iman etmeyen insanların bu aşamada bizlerden delil istemesi de gayet normal. Varsayalım ki bir Ateist yanımıza yaklaştı ve : ‘’Kur’anın Allah kelamı olduğuna nasıl inandın, neye dayanarak bunu söylüyorsun, neye güveniyorsun?’’ diye sordu. Bu soruya nasıl bir cevap vermemiz gerektiğini hiç düşündünüz mü arkadaşlar? Evet, asrın büyük mütefekkiri Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri’nin yazmış olduğu Risale-i Nurlarda öyle güzel cevaplar var ki bu sorulara yönelik, kısa ve sade bir şekilde sizlere özetlemek istiyorum.

  Aslında bu sorunun cevabını Kur’an-ı Kerim kendisinin içinde olan bir özellikle, kendisi cevap veriyor. Yani Kur’an Allah’ın kelamı olduğunu kendi kendine ispat ediyor. Bu nasıl oluyor? Şöyle ki hiçbir insan tarafından taklit edilememesi, aynısının hiçbir şekilde yazılamaması, bir insanın yazmasının mümkün olmadığını apaçık bir şekilde ortaya koyuyor. Yani bir ateiste ya da bir dinsize Kur’an-ı Kerim’den bir ayeti söylemeden önce yapmamız gereken önemli bir iş var, o da Kur’an’ı Kerim’in Allah’ın kelamı olduğunu ispat etmek. Dolayısıyla bir ateiste önce Allah’ın varlığını ispat etmemiz gerekir. ‘’Buna delilin nedir kardeş?’’ diye sorabilirler, bu asırda bir çoklarının sorduğu gibi. İşte bu noktada ‘’Bak kardeş Allah Kur’anda şu ayetinde şöyle buyuruyor, peygamber şu hadisinde böyle diyor’’ diye cevap vermemiz pek doğru olmuyor malesef. Ben kurana, peygambere inanmıyorum ki sen bana ayet, hadis diyorsun gibi cevaplarla karşılaşabiliriz. Peki ama bu noktada ne yapacağız, nasıl yaklaşacağız?

  Alemin yaratıcısını bize tarif ve ilan eden deliller aslında saymakla bitmez. Peki ama o deliller nelerdir? O delillerin en büyükleri 3 adettir. Bu delillerden birincisi, bazı delillerini gördüğün ve işittiğin
  şu ‘’Kainat Kitabı’dır.’’ der asrın piri. Bu aşamada öncelikle anlamamız gereken Kitap kavramıdır. Kitap nedir? Örneğin bir botanik kitabı bize bitkileri anlatır, meşe ağacını, gülü ,çimeni anlatır. Bunların yazıya dökülmesi, sayfaların bir araya gelmesi ve 300 kağıt parçasından oluşan nesne kitaptır. Burada bir problem yok. Buna herkes katılıyor. Ama bu kitapsa, anlatılan meşe ağacı nedir diye sorarsam nasıl bir cevap verirdiniz? Şöyle ki o da kitabın aslıdır .Çünkü kitap bu asılların bir araya gelmesi ile oluşmuştur. İşte bu mantık çerçevesinde Kainat Kitabı sözünden de bunu anlamak gerekir. Yani şu gördüğümüz kainat bir kitaptır. Her neye bakarsak bu kitabı görebiliriz. Arı, inek, ağaçlar, insanlar her biri bir kitaptır. Daha doğrusu kitabın aslıdır. Çünkü kainatın oyuncuları onlardır.

  Allah’ın varlığını ve birliğini tanıtan en büyük ikinci delil ise Peygamber Efendimiz (s.a.v) dir. Üçüncü delil ise alem kitabının açıklaması ve insanlara karşı Allah’ın delili olan Kur’an’dır. Üç şekilde biz Rabbimizi tanıyıp bilebilirmişiz demek ki. Şimdi basit bir denklem kuralım ; Kur’an bize ‘’Allah’tan başka ilah yoktur!’’ diyor.Yani Kur’an Allah’ı bize tanıtıyor. Tek olduğunu, ortağı olmadığını söylüyor. Kur’an bizim 3. delilimizdi.
  Peki 2. delilimiz olan Efendimiz (s.a.v) ne diyor? ‘’Allahtan başka ilah yoktur.’’ Efendimiz Kur’anın tebligatçısı olduğundan dolayı gerek karakter, gerek davranışları ve amelleri olarak Cenab-ı Hakk’ın en güzel tecellisidir. Bu yüzden onun yaşayışı da dili de aynı sözü söylüyor. ‘‘Allah’tan başka ilah yoktur.’’ Bir de bakalım kainat kitabı bize ne diyor? Bunu biraz daha ayrıntılı incelemekte yarar görüyorum.

  Öncelikle bu yazının başrol oyuncusu kainattır ve kainatta bir düzen ve intizam vardır. Bunu hepimiz görüyoruz. İnanan ve inanmayan bütün herkesin kabul ettiği bir gerçek bu. Hatta ders kitaplarında senelerce okutulan bir mesele. Nedir o mesele? Ekosistem ve ekolojik denge. Bakalım bilim adamları ne diyor bu konu hakkında. ‘’Ekolojik denge, İnsan, hayvan, bitkilerin tabiatta hayatlarını sürdürebilmesi ve birlikte yaşayabilmesi için birbirlerini tamamlamaları ve birbirlerinden istifade etmek istemeleriyle oluşan tabii dengedir.’’ Ve bu da wikipedia sitesinden alınan tanım: ‘’ Ekosistem, küresel ölçekte bir düzeni ifade etmekle beraber yerel ve korunaklı bir sistemin varlığına da atıfta bulunabilir. ‘’ Gördüğünüz gibi kimse inkar etmiyor. Kusursuz bir düzen ve denge mevcut. Atomlardan, galaksilere ve yıldızlara kadar, ağaçtan insan kaşı ve gözüne kadar. İnkar edilmiyor. Peki Kur'an bize ne diyor?

  ''Rabbinin o A'la o yüce adını tesbih et! O ki yarattı, düzene koydu.''
  Evet, burada Said Nursi hazretlerinin de dediği gibi bir köyde 2 muhtar olmaz, bir vilayette iki vali bulunmaz sözü devreye giriyor. Hiçbir birimde aynı yetkilere sahip 2 yönetici olamaz. Hepimiz buna şahitiz. İster bir devlet dairesinde, ister bir futbol takımında. Hep belirli bir hiyerarşi vardır. Her birimin sadece bir idarecisi vardır.

  Örneğin; Bir futbol topu düşünelim.Bir oda da duran topa bir kişi sağa doğru bir kişi de sola doğru vurmak istese ve bunu aynı anda yapsalar, topun hangi tarafa gideceğini bilemeyiz. Ya ortada kalır ya yukarı zıplar ya da çok abuk sabuk bir şekilde yol alır. Bu örneği şu yüzden verdim, şunu anlamak gerekir ki bir işe 2 kişi aynı anda müdahalede bulunursa orada ölçülü ve düzenli bir olaydan söz etmek imkansızlaşır. Koalisyon hükümetlerini düşünelim. Bir ülkede 2 iktidar olursa işler sarpa sarar. Düzen ve denge kaybolur.. Sözün özü, ortaya ölçülü ve düzenli bir işin çıkması için idarenin ve hakimiyetin tek olması gerekiyor.

  Peki ölçü, nizam, düzen, denge diyorsun bunu da tek bir kişinin yapabileceğini söylüyorsun. İyi de nasıl biri bunları yapan diye bir soru geldi diyelim. Burada da sınırlı ve sonsuz kavramını biraz incelemek gerekir. Örneğin, masanızın üzerinde duran bir kitap düşünelim. Ama sadece bir tane. Bunu alın ve kaldırın.Bunu kaldırırken bir kuvvet harcıyoruz. Şimdi de masanızın üzerinde duran tüm kitapları alıp kaldırın.Göreceksiniz ki bu iki kuvvet eşit değildir, olamaz da. Çok basit bir fizik kanunudur. Ağırlık artıkça kaldırmak için kol kuvvetinin de artması gerekir. Şimdi size soruyorum. Tüm bu kainatta bulunan milyarlarca galaksi, gezegenler, güneş sistemleri bütün göktaşlarını birbirine çarptırmadan, temas ettirmeden hiçbirinin düzenini ve dengesini bozmadan bu şekilde havada tutabilmek için ne kadar kuvvet gerekir?
  Cevabı tek ve değişmezdir. Sonsuz!
  İnkar etmek mümkün değil. Sonsuz bir kuvvet olması lazım. Buna ilmen hiçbir reddiye yazılamadı.Hiçbir bilim adamı çıkıp aksini ispat edemedi. En azından şunu düşünün! Dünya dönüyor. Dışarıdan bir kuvvet olamadan bir cismin kendiliğinden dönmesi mümkün müdür? Mümkün olması söz konusu olamaz, sonsuz bir kuvvet olmalı. Peki sonsuzun yanında başka bir sonsuz olabilir mi? Olamaz. Matematik dalı ile uğraşanlar çok iyi bilir ki sonsuz tektir. Ateistler, materyalistler, inanmayanlar ‘’Hayır kardeşim bunun dışında bir tane daha sonsuz vardır diyebilirler mi? Şimdi denklemleri yan yana getirir ve sonuca ulaşmaya çalışırsak, işte kainatta görülen bu düzen ve intizam bu kainatın bir tek elden idare edildiğinin net bir delilidir diyebiliriz. Yani kainattaki bütün nizam ve intizam kendi kendine ‘'Allahtan başka ilah yoktur, sonsuzdur ve tektir.’’ diyor. Atomlar, gezegenler insan vücudu, kelebekler her şey.

  Peki okullarda anlatılan fizik, kimya, coğrafya neyi ders veriyor bizlere. ‘’Allah’tan başka ilah yoktur’’
  hakikatini ders veriyor. Neyi anlatıyor öğretmen öğrencilerine? ''Ağaçta kusursuz bir işleyiş var. Ağacı ancak bir tek
  yaratıcı yaratabilir.'' diyor. Aslında biyoloji dersi bir din dersine dönüşmüş oluyor bu durumda. Yani fen, fizik,
  kimya hepsi Allah'ı tanıtıyorlar bize. Ağaçların şekilleri ‘’Musavvir’’ ismini Allah'ın şekil verici olduğunu anlatıyor,
  insan vücudundaki organların, gezegenlerin kendi arasındaki uyumu Allah’ın ‘’Bari’’ ismini, hiçbir şeyin başka
  birine benzemediğini, parmak uçlarından ses dalgalarına kadar, göz retinasından duygulara kadar hiç biri birbirine
  benzemeyen mevcudatın yaratılması Allah'ın ‘’Fatır’’ ismini gösteriyor bizlere.

  ‘’ Bak Allah’ın yer yüzündeki rahmet eserlerine, ölümünün ardından nasıl diriltiyor , sizleri de böyle diriltecek.''

  ayet-i celilesinde Cenab-ı Hak ne dedi bize ‘’Bak’’ diyerek neyi gösterdi. Yeryüzündeki işlevi faaliyeti gösterdi. Bizi
  inandırmak için bize delil sunmak için Allah Teala bize gözümüzün önündeki icraatını gösterdi. Her an her daim
  olan icraatını. İşte bu yönüyle bütün dinsizlik alemine neyi gösteriyor? Cevabı çok basit.Allahın varlığı için şu
  kainat, yaratıcısının varlığına en büyük delildir. Kainatın içerisindeki işleyiş onu tanımak için en kısa yoldur.

  Yazımı asrın müceddidinin muhteşem bir sözüyle bitirmek istiyorum. ‘’San’atlı bir eser, sanatkarı icab eder.’’
  Bu asırdaki insanların çoğunluğu neye inanmıyordu? Görmediğime inanmam diyordu. İşte gözlerimizin önünde olup
  bitenler. Bir sürü sanat eseri ve hepsi aynı dille, aynı sanatkarın metodu ile tasarlanmış. Evimizde masanın üzerinde
  çok güzel şekil verilmiş bir vazonun, sanatkarı olduğundan şüphe etmezken, şu kainatta var olan bir güle yada bir
  insana ya da bulutlara, toprağa, dağa, taşa şeklini veren de biri olmalıdır diye düşünüyorum. Ancak hala çoğu
  reddeder.

  ''Biz insanı gerçekten en güzel bir biçimde yarattık.''

  diyen Cenab-ı Hakka karşı bu hakikatı nasıl inkar edebilirsiniz?

  Devam edecektir İnşallah. Risale-i Nurları okuyalım, anlamaya çalışalım, araştıralım. Zamanımızı televizyon
  karşısında, internette boş işlerde harcamayalım. Çünkü kabirde okuyamayız arkadaşlar. Sorularınız olursa kişisel
  facebook sayfama mesaj atabilirsiniz.
  Bu yazıyı okuyan tüm kardeşlerime Allah her bir harfi için 1000 sevap yazar inşallah.
  Esselamun aleyküm ve rahmetullah.

  Benzer Konular
  Allah'ın ve Ahiretin Varlığını Gösteren Merhamet Delili
  Allah'ın ve Ahiretin Varlığını Gösteren Merhamet Delili Devami...
  Allah'ın ve Ahiretin Varlığını Gösteren Merhamet Delili
  Allah'ın ve Ahiretin Varlığını Gösteren Merhamet Delili "Göklerde ve yerde Allah?ın varlığını, birliğini, kudretini gösteren nice deliller vardır ki,insanlar yanından geçip gittikleri halde yüzlerini çevirdiklerinden farkına varmazlar." Yusuf Suresi 105. Ayet Hiç m
  Hawking Allah'ın varlığını kabul etti
  Hawking Allah'ın varlığını kabul etti Hawking Allah'ın varlığını kabul etti Devami...
  Video Kütüphanesi - Allah'ın Varlığını İspat Eden Bütün Deliller Meleklerin Varlığını
  Video Kütüphanesi - Allah'ın Varlığını İspat Eden Bütün Deliller Meleklerin Varlığını Allah'ın Varlığını İspat Eden Bütün Deliller Meleklerin Varlığını da İspat Ederler. (click here to watch and comment) Allah'ın Varlığını İspat Eden Bütün Delille
  İslamiyette çocuğu olmayanın yöneticilik yapamayacağını gösteren bir delil varm
  İslamiyette çocuğu olmayanın yöneticilik yapamayacağını gösteren bir delil varm Kuarn, sünnet, hadis, fıkıh v.s. bunların herhangi birinde zürriyeti olmayanın devlet yönetemeyeceği şeklinde bir şey varmıdır yada buna benzer bir şey lütfen bilenkler yazsınlar
  Yazar : Risale Forum

 2. #2
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Jul 2012
  Nereden Yer
  istanbul
  Mesajlar Mesajlar
  76
  Blog Blog Girişleri
  2
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 38 + 330


  Cevap: Allah’ın varlığını gösteren 3 büyük delil

  ALLAH razı olsun..
  Yazar : Risale Forum
  Sen çalış; olmazsa âlem sıkılsın!
  Yardıma koşmayan kalem sıkılsın!

  Kanatlan üveykim hele kanatlan!
  Sana yol vermeyen mekân sıkılsın!

  Tohum saç, bitmezse toprak utansın!
  Hedefe varmayan mızrak utansın!

  Hey gidi küheylan, koşmana bak sen!
  Çatlarsan, doğuran kısrak utansın!  E <3 K

 3. #3
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Jul 2012
  Mesajlar Mesajlar
  17
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 33 + 120


  Cevap: Allah’ın varlığını gösteren 3 büyük delil

  Allah hepimizden razı olsun... [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.] desteklerinizi bekliyoruz inşallah...
  Yazar : Risale Forum

 4. #4
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Apr 2012
  Nereden Yer
  KASTAMONU
  Mesajlar Mesajlar
  266
  Blog Blog Girişleri
  1
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 72 + 2916


  Cevap: Allah’ın varlığını gösteren 3 büyük delil

  Esselamunaleykum

  Değerli Kardeşim öncelikle hoşgelmişsin;

  paylaştıkların için Allah (cc) razı olsun.
  Yazar : Risale Forum
  BİR MUM DİĞER MUMU TUTUŞTURMAKLA ATEŞİNDEN BİR ŞEY KAYBETMEZ.....
  DUA VE SELAM İLE...

 5. #5
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Jul 2012
  Mesajlar Mesajlar
  17
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 33 + 120


  Cevap: Allah’ın varlığını gösteren 3 büyük delil

  Hoşbulduk, yazılarımızı inşallah sizlerle de paylaşacağız bu forum üzerinden. Sizlerin değerli yazılarını da ajansımıza iletmenizi temenni ederiz.
  Yazar : Risale Forum

 6. #6
  kırımlı çevrimdışı Yeni Üye
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Feb 2009
  Mesajlar Mesajlar
  330
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 71 + 1234


  Cevap: Allah’ın varlığını gösteren 3 büyük delil

  Alıntı islamıyaşamak Nickli Üyeden Alıntı [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.]
  ''Rabbinin o A'la o yüce adını tesbih et! O ki yarattı, düzene koydu.''
  Evet, burada Said Nursi hazretlerinin de dediği gibi bir köyde 2 muhtar olmaz, bir vilayette iki vali bulunmaz sözü devreye giriyor. Hiçbir birimde aynı yetkilere sahip 2 yönetici olamaz. Hepimiz buna şahitiz. İster bir devlet dairesinde, ister bir futbol takımında. Hep belirli bir hiyerarşi vardır. Her birimin sadece bir idarecisi vardır.

  Örneğin; Bir futbol topu düşünelim.Bir oda da duran topa bir kişi sağa doğru bir kişi de sola doğru vurmak istese ve bunu aynı anda yapsalar, topun hangi tarafa gideceğini bilemeyiz. Ya ortada kalır ya yukarı zıplar ya da çok abuk sabuk bir şekilde yol alır. Bu örneği şu yüzden verdim, şunu anlamak gerekir ki bir işe 2 kişi aynı anda müdahalede bulunursa orada ölçülü ve düzenli bir olaydan söz etmek imkansızlaşır. Koalisyon hükümetlerini düşünelim. Bir ülkede 2 iktidar olursa işler sarpa sarar. Düzen ve denge kaybolur.. Sözün özü, ortaya ölçülü ve düzenli bir işin çıkması için idarenin ve hakimiyetin tek olması gerekiyor.
  Ateistler bir yaratıcının olmadığını söylüyorlar.Yani hiç yok diyorlar iki tane demiyorlar.Şu yukarıdaki örnekler yaratıcının hiç olmadığı savunan bir kişiye karşı gerçekten ikna edici oluyor mu?

  İslamıyaşamak Kardeşim yukarıdaki örneklerin ateistlere karşı etkili olduğuna dair gerçek,müşahhas bir örneğiniz, tanıdığınız bir kişi var mı?
  Yazar : Risale Forum
  levent istanbul 1970

 7. #7
  Huseyni çevrimdışı Müdavim
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Oct 2007
  Nereden Yer
  Ankara
  Mesajlar Mesajlar
  12.057
  Blog Blog Girişleri
  39
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 50 + 210278


  Cevap: Allah’ın varlığını gösteren 3 büyük delil

  Ateist veya müşrik farketmez Risale-i Nurlarda hepsine vericek cevap var.
  Yazar : Risale Forum

  Halbuki, en ziyade hasta sensin.
  Sen, evvel kendine tabib ara, şifa bul;
  sonra başkasının şifasına çalış.

  ........

 8. #8
  kırımlı çevrimdışı Yeni Üye
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Feb 2009
  Mesajlar Mesajlar
  330
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 71 + 1234


  Cevap: Allah’ın varlığını gösteren 3 büyük delil

  Alıntı HuSeYni Nickli Üyeden Alıntı [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.]
  Ateist veya müşrik farketmez Risale-i Nurlarda hepsine vericek cevap var.
  Risale-i Nurlarda hepsine verilecek cevap vardır da bunları kabul eden bir ateist var mıdır?Benim merak ettiğim bu Hüseyni Kardeşim.

  İslamıyaşamak Kardeşimizin ajansı varmış.Başka bir siteden de cevap verebiliriz diyorlar ya,herhalde benden daha fazla ateistle tanışıp bu mevzuları konuşmuşlardır diye düşünüyorum.Cevabı da merakla onlardan bekliyorum.Bilmem anlatabildim mi?
  Yazar : Risale Forum
  levent istanbul 1970

 9. #9
  Huseyni çevrimdışı Müdavim
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Oct 2007
  Nereden Yer
  Ankara
  Mesajlar Mesajlar
  12.057
  Blog Blog Girişleri
  39
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 50 + 210278


  1 üyeden 1 kişi bu mesajı faydalı buldu.

  Cevap: Allah’ın varlığını gösteren 3 büyük delil

  Güneşi ispat etmek için yerini göstermek yeter. Adam gözünü kapamış yok diyorsa anlatanın suçu ne ?
  Yazar : Risale Forum

  Halbuki, en ziyade hasta sensin.
  Sen, evvel kendine tabib ara, şifa bul;
  sonra başkasının şifasına çalış.

  ........

 10. #10
  kırımlı çevrimdışı Yeni Üye
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Feb 2009
  Mesajlar Mesajlar
  330
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 71 + 1234


  Cevap: Allah’ın varlığını gösteren 3 büyük delil

  Bilmem sence anlatanın suçu mu var?
  Yazar : Risale Forum
  levent istanbul 1970

Sayfa 1/2 12 SonSon

Facebook Yorumları

Facebook Giriş

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Sosyal İmleme

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222