+ Cevap Ver + Yeni Konu aç
7 sonuçtan 1 ile 7 arası

 1. #1
  TaLHa çevrimdışı Nur-u Aynım
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  May 2006
  Nereden Yer
  İstanbul
  Mesajlar Mesajlar
  8.226
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 50 + 61890


  Vecize Analizi 8 : Bismillah De

  Bismillahirrahmanirrahim

  Bu haftaki vecizemiz bismillah lafzı kelamı üzerine olacaktır. Katılımlarınızla ufkumuzu genişletmenizi ümid ediyoruz..

  Niyet bismillahı hatırlamak ve bu azim sırrı hakkıyla kavramaya, yaşamaya gayret etmek..

  Not
  Her bir inek, deve, koyun, keçi gibi mübarek hayvanlar "Bismillâh" der, rahmet feyzinden bir süt çeşmesi olur. Bizlere Rezzak namına en latîf, en nazif, âb-ı hayat gibi bir gıdayı takdim ediyorlar.

  Sözler - Birinci Söz

  Benzer Konular
  Vecize Analizi 34 : Namaz
  Vecize Analizi 34 : Namaz Halbuki namazda ruhun, kalbin, aklın büyük bir rahatı vardır. Hem cisme de o kadar ağır bir iş değildir. Anladıklarımızı paylaşalım inşallah. Kopyala, yapıştır yok. :) Soru cevap serbest. Diğer dersler
  Vecize Analizi 35 : İbadet
  Vecize Analizi 35 : İbadet İbadetin mânâsı şudur ki: Dergâh-ı İlâhîde abd kendi kusurunu ve acz ve fakrını görüp kemâl-i Rububiyetin ve kudret-i Samedâniyenin ve rahmet-i İlâhiyenin önünde hayret ve muhabbetle secde etmektir. Yani, Rububiyet
  Vecize Analizi 21 : Kanaat
  Vecize Analizi 21 : Kanaat Bismillahirrahmanirrahim Selamunaleykum Değerli Dostlarım Vecize Analizindeki 21. dersimizin konusu KANAAT. Herkezi yakından ilgilendiren bu konuyu beraberce fikir alışverişinde bulunarak gönlümüzü aydınlatalım İnşaa
  Vecize Analizi.Ders ;20 .Dua.
  Vecize Analizi.Ders ;20 .Dua. Bismillahirrahmanirrahim; Bu Hafta vecize analizi ders halkamızı Duayla ,Dualarımızla ,işlemeye niyet ettik..Dualarımız,kainattaki tek silahımız tek kalkanımız; Üstad Bediüzzaman, duanın manası ve hikmeti konusunda
  Vecize Analizi ;14 .Sadaka
  Vecize Analizi ;14 .Sadaka Esselamu aleykum aziz müslümanlar; Sadaka, insanı günah ve cimrilik kirlerinden temizler, mü’minin kalbinden mal sevgisini kırıp, Allah’ın(c.c) rızasını ve sevgisini esas maksat yaptırır. Dersimizin giriş paragrafı
  Yazar : Risale Forum
  ..Ve sahil-i selâmet olan Dârüsselâma ümmet-i Muhammediyeyi (a.s.m.) çıkaran bir sefine-i Rabbâniyede çalışan hademeleriz..

  ..dalâletler içerisinde bizler gayet az ve zayıf ve fakir ve kuvvetsiz olduğumuz halde, gayet ağır ve büyük ve umumî ve kudsî bir vazife-i imaniye ve hizmet-i Kur'âniye omuzumuza ihsan-ı İlâhî tarafından konulmuş.
  .

  Ustad Bediüzzaman Said Nursi (M.S. 1876-....) 2. #2
  uğur çevrimdışı Yeni Üye
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Aug 2011
  Mesajlar Mesajlar
  1.253
  Blog Blog Girişleri
  548
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 98 + 1246


  Cevap: Vecize Analizi 8 : Bismillah De

  EÜZÜBİLLAHİMİNEŞŞEYTANİRRACİM BİSMİLLAHİRRAMANİRRAHİM..

  BURDAKİ BİSMİLLAH ZİKİRDİR BUNU EÜZÜ BESMELEYLE ÇEKMEK DAHA İYİ YARARLI OLUR.KORUNMUŞ OLURUZ........
  Selamların en güzeli ile Esselamü Aleyküm,

  Sizlerde hergün Rabbimizi daha fazla zikretmek ve şükretmek isterseniz, bu günlük dersi uygulayabilirsiniz...

  Selam ve Dua ile...

  Günlük Virdler - Dersli olmayanlara...


  [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.]
  1. 100 ‚Estağfirullah 'elazim ve etübü ileyh‘ (Bütün büyüklüklerin sahibi ve yüce olan Allah(c.c)’dan mağfiret diler ve beni affetmesini isterim )


  2. 300 Kelime-i Tevhid ( LA İLAHE İLLALLAH )  3. 300 Salavat ( Allahumme salli alâ seyyidina Muhammedin ve alâ âli seyyidina Muhammed ) ( Yarabbi Muhammed aleyhisselam ve aline salat ve selam olsun.)  4. 300 ‚Subhanallahi vel-hamdülillahi ve la ilahe illallahu vallahu ekber' (Allah eksik sıfatlardan beridir.Hamd Allah’ındır.Allah’tan başka ilah yoktur ve Allah en büyüktür.)


  5. 100 "Sübhanallahi ve bihamdihi, Sübhanallahil azim" (Allah'a hamd ederek onu noksanlıklardan tenzih ederim)  6. 100 "La ilahe illa ente, sübhaneke inni küntü minezzalimin" (Her Sıkıntının def‘i için) (Senden başka hiçbir ilah yoktur. Seni tenzih ve tesbih ederim. Ben zalimlerden oldum. Enbiya Suresi, 87. Ayet )


  İnnî kuntu minezzalimin - Ben zalimlerden oldum-" sözü günahı "itiraf" olduğu gibi, aynı zamanda "istiğfar" dır. Çünkü bu "itiraf" "mağfiret istemeyi kapsayan bir itiraf" tır.  7. 100 HASBUNALLAHU VE NİMEL VEKİL. "Allah bize yeter, o ne güzel vekildir"  8. 100 ´Lâ ilâhe illallâhu vahdehu lâ şerike leh, leh´ül- mülkü ve leh´ül-hamdü ve hüve alâ külli şey´in kadîr´(ALLAH'dan başka ilah yoktur. O birdir; eşi ortağı yoktur. O her şeye kâdirdir. Gücü herşeye yeter. Allah´tan başka ma´bud yoktur. Allah birdir; O´nun ortağı yoktur. Mülk O´nundur ve hamd O´na mahsustur. O, herşeye kâdirdir)  9. 100 Lâ Hâvle ve lâ Kuvvete İlla Billahil Aliyyil Azim (Güç ve kuvvet, kudret ve hakimiyet yüce ve azametli olan ALLAH’ın izni ve yardımı ile işe yarar.)
  (En hafifi fakirlik olmak üzere 70 çeşit bela ve musibet üzerinden kaldırılır)  10. 100 ihlas-ı Şerife


  11. "Bismillahillezi Lâ Yedurrü meâs mihi şey-ün fil-erdi ve lâ fissemai ve hüves semiül âliym" (Yüce Allah'in ismiyle hareket ederim. O yüce Allah ki, O'nun mübârek ismiyle hareket edildigi (O'nun ismi söylendigi) vakit, yerde ve gökte hiçbir sey okuyana zarar veremez. O yüce Allah, her seyi en iyi isiten ve en mükemmel bir sekilde bilendir. ) ( Bu dua sabah güneş doğmadan ve akşam güneş battıktan hemen sonra 3 defa okunur)  12. Sabah ve akşam namazını kıldıktan sonra hiç kimse ile konuşmadan yedi kere ‚ Allahümme ecirna minennar (Ya Rabbi, beni Cehennemden koru!)‘ de!  13. Hergün mutlaka enaz bir günlük kaza namazı kılınmalı! (Fazlasını kılmak isteyen daha fazla kılabilir)  *** Sayılar Semboliktir: önemli olan, az da olsa bu tesbihleri çekip, ALLAH’ı anmak ve vakti değerlendirmektir!


  ALLAH(c.c) hepimize hakiki iman, faydalı amel ve hayırlı akıbetler versin…
  Hani İbrahim, İsmail ile birlikte evin (Kâbe’nin) temellerini yükseltiyor, “Ey Rabbimiz! Bizden kabul buyur! Şüphesiz sen hakkıyla işitensin, hakkıyla bilensin” diyorlardı.
  “Rabbimiz! Bizi sana teslim olmuş kimseler kıl. Soyumuzdan da sana teslim olmuş bir ümmet kıl. Bize ibadet yerlerini ve ilkelerini göster. Tövbemizi kabul et. Çünkü sen, tövbeleri çok kabul edensin, çok merhametli olansın.”
  (Bakara Suresi, 127-128)
  Yazar : Risale Forum
  Muvakkat lezzetten ziyade, muvakkat eleme tebessüm etmeli; hoş geldin demeli. Geçmiş lezaiz, ah vah dedirtir. "Ah!" müstetir bir elemin tercümanıdır. Geçmiş alam, "Oh!" dedirtir. O "Oh" muzmer bir lezzet ve nimetin muhbiridir.Nisyan dahi bir nimettir. Yalnız her günün alamını çektirir, müterakimi unutturur. (Bediüzzaman Said Nursi - Hakikat Çekirdekleri'nden 90-91)

 3. #3
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Oct 2011
  Nereden Yer
  İstanbul
  Mesajlar Mesajlar
  416
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 67 + 1637


  Cevap: Vecize Analizi 8 : Bismillah De

  بِسْمِ اللهِ : Bu kelâm, güneş gibidir. Yani, güneş başkalarını gösterdiği gibi, kendini de gösterir, başka bir güneşe ihtiyaç bırakmaz. بِسْمِ اللهِ başkalarına yaptığı vazifeyi, kendisine de yapıyor; ikinci bir بِسْمِ اللهِ daha lâzım değildir.

  بِسْمِ اللهِ kudret-i Ezeliyenin taallûk ve tesirini celb eder. Ve o taallûk, abdin kesbine ve işine yardım edici bir ruh gibi olur. Öyleyse, hiç kimse, hiçbir işini besmelesiz bırakmasın! İşarat-ül İ'caz
  Yazar : Risale Forum
  вιz мυнαввєт ƒє∂αιℓєяιуιz, нυѕυмєтє ναктιмιz уσктυя...
  ѕαι∂ ηυяѕι

  Refika-i Hayatım:043::gül: 4. #4
  TaLHa çevrimdışı Nur-u Aynım
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  May 2006
  Nereden Yer
  İstanbul
  Mesajlar Mesajlar
  8.226
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 50 + 61890


  Cevap: Vecize Analizi 8 : Bismillah De

  Ustadımız Bediüzzaman hazretleri, inek, koyun, keçi deve gibi mubarek hayvanlar sözü ile öncelikle mubarek hayvanlara örnek olarak bir kaç misal veriyor ve onlardaki sırrı azimi ifade ediyor.

  Genellikle alim ve evliya zatlara mubarek denildiği için burada bu hayvanlara neden mubarek denildiği biraz bizi düşündürebilir. Ama buradaki mubarekdeki maksad ile o zatlara verilen mubarek sıfatı aynı manada olmadığını anlıyoruz. Çünkü biz o zatlara mubarek derken onların kutsi oldukları için bu sıfatı kullanıyoruz ama burada Ustadımız Bediüzzaman bu hayvanlara mubarek derken onların kutsi oldukları için değil bereketli ve hayırlı rızıklar verdiği için kullandığını devamında bismillah diyerek verdikleri mahsuller ile bereketli ve hayırlı olduklarını ifade ediyor. Hatta En'am süresinede bu hayvanların isminin verilmesinin sırrıda burada yatmakta..

  Öyle de değilmidir. Ot yiyerek, süt gibi safi ve leziz bir gıdayı bizlere vermesi bizlere birşeyleri hatırlatmalı. Kan ve irin arasından kessen kanı akacak memeden süt gibi hem doyurucu hem susuzluğu giderici bir gıdayı ve bu gıdadan peynirinden tutun yoğurduna kadar yağına kadar bir çok gıdayı beraberinde veriyor. Sütünü vermekle yetmiyor, evladını veriyor, etini veriyor, derisini veriyor ve hakeza israf olacak hiçbir uzuvları ve mahsülleri yok..

  Hazreti Ustad r.a. birinci perdede bunu ifade eder iken ikinci perde de ise bu hayvanların birer sebep vesile olduklarını hakiki rızık verici olanın sebeplerin sahibi halk edici Allahın olduğunu ve ona nazarımızı çeviriyor. Yani halk arasında bu süt keçi sütüdür çok iyidir gibisinden sanki sütü veren keçinin olduğu gibi gaflete düşmeler olabilmekte. Bu hususda işte bir nevi bizi uyarıyor ve rızık vereni ve göndereni bizlere gösteriyor. Şayet o hayvanlar dahi onun adıyla hareket ettiklerinden o hiç alakası olmayan girişlerin çok manalı ve anlamlı çıkışları olmuştur...

  Bediüzzaman Said Nursi a.s. ın şu veciz sözü bizlere bu hususu daha iyi izah etmekte : "Hayat muhassaldır görünür. Rızık münteşirdir düşündürür."
  Yazar : Risale Forum
  ..Ve sahil-i selâmet olan Dârüsselâma ümmet-i Muhammediyeyi (a.s.m.) çıkaran bir sefine-i Rabbâniyede çalışan hademeleriz..

  ..dalâletler içerisinde bizler gayet az ve zayıf ve fakir ve kuvvetsiz olduğumuz halde, gayet ağır ve büyük ve umumî ve kudsî bir vazife-i imaniye ve hizmet-i Kur'âniye omuzumuza ihsan-ı İlâhî tarafından konulmuş.
  .

  Ustad Bediüzzaman Said Nursi (M.S. 1876-....) 5. #5
  tebliğ çevrimdışı Vefasız
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Dec 2010
  Nereden Yer
  Şark..
  Mesajlar Mesajlar
  2.557
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 462 + 32174


  Cevap: Vecize Analizi 8 : Bismillah De

  Bismillah “İslâm nişanıdır”

  Nişan bir belirtidir, bir göstergedir, bir alâmettir, bir tanımdır, bir sözdür, bir bayraktır. Bismillah doğrudan İslâmı, imanı, Müslüman’ı tanımlar, teşhis ve tesbit eder. Bismillah diyen İslâm’dır. Bismillah diyen Müslüman’dır.

  Kişi Bismillah diyerek, işine gücüne Allah’ın adıyla başlayarak, “Kur’ân ve Sünnette emredilen şeyleri yapacağım” diye söz verir. Yine kişi Bismillah diyerek “göğsüne iman madalyasını, İslâm madalyasını takar.”

  Nasıl ki insan lisan-ı kal ile Bismillah diyerek İslâm nişanını beyan eder, aynen öyle de bütün mevcudât da hâl dili ile aynı mübarek kelimeyi söylemeye devam eder
  Yazar : Risale Forum
  Biz ise hem insancasina,Hem muslumancasina yaşamak istiyoruz.Bediuzzaman..

 6. #6
  tebliğ çevrimdışı Vefasız
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Dec 2010
  Nereden Yer
  Şark..
  Mesajlar Mesajlar
  2.557
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 462 + 32174


  Cevap: Vecize Analizi 8 : Bismillah De

  Besmele Yüce Allahı anmaktır .

  Ve bu anlamdan yola çıkarsak şu sorumuza bir cevap alabilirmiyiz acaba ?

  Allah'ın adını anmak ve Onun adıyla hareket etmek neler kazandırır?biz ademoğluna?
  Yazar : Risale Forum
  Biz ise hem insancasina,Hem muslumancasina yaşamak istiyoruz.Bediuzzaman..

 7. #7
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Jun 2010
  Nereden Yer
  A, A
  Mesajlar Mesajlar
  661
  Blog Blog Girişleri
  4
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 125 + 5860


  Cevap: Vecize Analizi 8 : Bismillah De

  Alıntı tebliğ Nickli Üyeden Alıntı [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.]
  Besmele Yüce Allahı anmaktır .

  Ve bu anlamdan yola çıkarsak şu sorumuza bir cevap alabilirmiyiz acaba ?

  Allah'ın adını anmak ve Onun adıyla hareket etmek neler kazandırır?biz ademoğluna?

  Ustadımız Bediüzzaman Said Nursi bu hususu Lemalarda şöyle ifade ediyor : "Ey insan, eğer insan isen bismillahirrahmanirrahim de". Bu hususta bizler insan olarak gerek bütün kainatta gerek bütün canlı türlerinde ve gerekse de kendi ruh alemimizdeki bütün cereyanları bütün hadiseleri bütün hissiyatları Allahın kudreti ve rahmetiyle gerçekleştiği şuurunda olmamız gerektiğinden her hareketimizde her amelimizde Allahın namıyla iş görmeliyiz ve yine Onun rızası dairesinde çalışmalıyız. İşte bu minfal dairesinde bulunduğumuzda besmelenin manasını ifa etmiş oluruz ve böyle yapmamızda hem sünnet hem de ibadettir. Kâr içinde kârdır..
  Yazar : Risale Forum
  ...küfür bir fenalıktır, bir tahriptir, bir adem-i tasdiktir.

Facebook Yorumları

Facebook Giriş

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Sosyal İmleme

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222