Bu konudaki en beğenilen mesaja bak. Tıklayınız.

+ Cevap Ver + Yeni Konu aç
Sayfa 1/4 1234 SonSon
34 sonuçtan 1 ile 10 arası

Huseyni çevrimdışı Müdavim
    Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
    Oct 2007
    Nereden Yer
    Ankara
    Mesajlar Mesajlar
    11.904
    Blog Blog Girişleri
    39
    Tecrube  Tecrübe Puanı: 2614 + 209828

1 üyeden 1 kişi bu mesajı faydalı buldu.

Sadeleştirme Analizi - On Dördüncü Lem'anın İkinci Makamı

Orjinal metin: ON DÖRDÜNCÜ LEM'ANIN İKİNCİ MAKAMI

(Makam münasebetiyle buraya alınmıştır.)

بِسْمِ اللهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ
    ’in binler esrarından altı sırrına dairdir.

Sadeleştirilmiş metin: ON DÖRDÜNCÜ LEM'ANIN İKİNCİ MAKAMI

بِسْمِ اللهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ'in binlerce sırrından altısına dairdir.

Orjinal metin: ON DÖRDÜNCÜ LEM'ANIN İKİNCİ MAKAMI

Sadeleştirilmiş metin: ON DÖRDÜNCÜ LEM'ANIN İKİNCİ MAKAMI

• Başlık ve altındaki kısım aynen muhafaza edilmiştir..

• "binler esrarından altı sırrına dairdir." "binlerce sırrından altısına dairdir." şeklinde değiştirilmiş. Cümlenin orjinalinden okunduğunda anlaşılmayacak hiç bir tarafı yok. Sadece "esrar" a, anlaşılamayacağı düşüncesiyle "sır" manası verilmiş. 1. si, "esrar" "sırlar, gizli gerçekler, gizli sırlar" gibi manalara gelir. "sır" onun tekilidir. 2. si, "binler esrarından altı sırrına" derken, hemen iki kelime sonra "esrar" ın tekil manasının "sır" olduğu ortaya çıkıyor. Demek ki neymiş; Risale-i Nur, insanların çok fazla malumu olmayan kelimeleri, aralara manalarını serpiştirerek öğretiyormuş. Bazen aynı cümle içinde, bazen bir sonraki cümlede..Bu genelde böyledir, okuyanlar bilir. Sadece şu bir cümleyi okuyan kişi eğer ki "esrar" ı bilmiyorsa, onun "sır" la ilgili olduğunu anlayacaktı. Sadeleştirmeyi yapanlar, buna mani olmakla ne kar elde edecekler, zaman gösterecek inşaallah..Hem "esrar" ı değiştirdikten sonra, cümlenin düzeninin mananın anlaşılmasında en ufak bir sorunu yok. Hatta okuma bakımından çok daha hoş. Buna rağmen, 5 kelimeden oluşan cümlenin, oynanmadık sadece bir kelimesi kalmış. Üstüne üstlük bir tane de eksiltilmiş. "binler" "binlerce", "esrarından" "sırrından", "altı sırrına" "altısına" şeklinde tamamen lüsumsuz değiştirilmiş.

Benzer Konular
    Birinci Söz - On Dördüncü Lem’anın İkinci Makamı
    Birinci Söz - On Dördüncü Lem’anın  İkinci Makamı On Dördüncü Lem’anın İkinci Makamı (Makam münasebetiyle buraya alınmıştır.) Bismillâhirrahmânirrahîm’in binler esrarından altı sırrına dairdir. İHTAR: Besmelenin rahmet noktasında parlak bir nuru, sönük aklıma uz
    On Dördüncü Lemanın İkinci Makamı
    On Dördüncü Lemanın İkinci Makamı Ey Rahmân ve Rahîm olan Allah'ım! "Bismillâhirrahmanirrahîm" hürmetine, rahîmiyetine yaraşır şekilde bize merhamet et, Rahmâniyetine yaraşır şekilde, bize "Bismillâhirrahmânirrahîm"in sırlarını an
    Sorularla Sözler - 7. Bölüm: Ondördüncü Lem’anın İkinci Makamı
    Sorularla Sözler - 7. Bölüm: Ondördüncü Lem’anın İkinci Makamı Zikir, fikir ve şükür sadece maddi nimetler için mi yapılır? Alaaddin Başar'dan görüntülü soru ve cevapların 7. bölümünde Sözler eserinin, Birinci Söz Risalesi ve Ondördüncü Lem'anın İkinci Makamı olan besmelenin sı
    Yazar : Risale Forum
    Konu Huseyni tarafından (11-06-2013 Saat 18:11 ) değiştirilmiştir.

Halbuki, en ziyade hasta sensin.
    Sen, evvel kendine tabib ara, şifa bul;
    sonra başkasının şifasına çalış.

........

Oct 2007
    Nereden Yer
    Ankara
    Mesajlar Mesajlar
    11.904
    Blog Blog Girişleri
    39

Cevap: Sadeleştirilmiş Sözler Hatalarla Dolu - On Dördüncü Lem'a'dan..

Başlığı, henüz bu Lem'a yı okumadan bu şekilde yazdım. Birinci Söz gibi 53 cümleden oluşan bir risalede, 28 tane cümleyi anlaşılabilir bir halde iken lüzumsuz bozulmuş. Bunlardan 11 tanesinin manası tamamen değişmiş. Yani diğer 17 cümleyi bir köşeye koyalım. Ben orjinal risaleleri anlamıyorum diyen birinin, Birinci Söz de anlayabileceği en az 11 cümle tamamen farklı bir manaya getirilmiş. Sadece Birinci Söz de 11 cümle anlayabilmek az mıdır ? Ve okuduğunuz sadeleştirilmiş eserde bu cümleleri başka manada okumanın neresi faydalıdır ? Diyeceğim şu ki; Birinci Söz de o kadar körlemesine yapılan hatalar bana bütün Sözler de de aynı şekilde hatalar olduğuna kanaat verdi. Bu yüzden de daha okumaya bile gerek duymadan bu başlığı koydum..İş kişinin ayinesidir. Hem görücez ilerleyen süreçte bu hataları. Eğer ki manayı bozan bariz çeviriler yoksa, ben de bu başlığı seve seve değiştirir, sadece sadeleştirilmesini eleştiririm..

........

Oct 2007
    Nereden Yer
    Ankara
    Mesajlar Mesajlar
    11.904
    Blog Blog Girişleri
    39

Orjinal metin: İHTAR: Besmelenin rahmet noktasında parlak bir nuru, sönük aklıma uzaktan göründü. Onu, kendi nefsim için, nota suretinde kaydetmek istedim.

Sadeleştirilmiş metin: Bir hatırlatma: Besmelenin rahmet noktasında parlak bir nuru, sönük aklıma uzaktan göründü. Onu, kendi nefsim için kaydetmeyi arzuladım.

• "İHTAR" "Bir hatırlatma" şeklinde değişime uğramış. 1. si "ihtar" ı bilmeyen bir kişi Türkiyede öğrenci bile olamaz. Mesela okullardaki disiplinsizlik gibi hallerde öğrenciye "ihtar" verilir. Avrupada yaşayan bir Türkte "ihtar" ın ne manaya geldiğini gayet iyi bilir. Haberlerde "polisin "dur" ihtarına uymadı" gibi sıkça tekrarlanan sözler vardır. O halde gidin bunu yapan bütün televizyon kurumlarını da ihtar edin ki, bu kelime yerine "bir hatırlatma" terkibini kullansınlar. Onları da sadeleştirin, anlamayanlara yardımcı olun..Hem "ihtar" kelimesinin "bir hatırlatma" şeklinde bir karşılığı yoktur. "İhtar" "hatırlatma, ikaz, uyarı" gibi manalara gelir. Haliyle başa koyulan "bir" fazladan olmakla birlikte, ya keyfen, ya acemilikten konmuştur. Her halikarda bu neticeler sadeleştirmenin doğru olmadığı kanaatini bizzat haliyle gösteriyor.

• "Besmelenin rahmet noktasında parlak bir nuru, sönük aklıma uzaktan göründü." "Besmelenin rahmet noktasında parlak bir nuru, sönük aklıma uzaktan göründü." Bu cümle şu ana kadar gördüğüm ve değiştirilmemesine en şaşırdığım cümle. Yaklaşık bir satır uzunlukta olupta, anlaşılan ve değiştirilmeyen böyle bir cümle yok herhalde..

• "Onu, kendi nefsim için, nota suretinde kaydetmek istedim." "Onu, kendi nefsim için kaydetmeyi arzuladım." Bir önceki cümleyi aynen muhafaza ettiklerinina acısını bu cümleden çıkarmışlar. En bariz hata şudur: Orjinalinde ne şekilde kaydetmek istediğini "nota suretinde" terkibiyle ifade ediyor. Bunun buradaki muhtemel manaları "Bir şeyi sonradan hatırlamak için konan işaret suretinde. Mülâhazalar, düşünce ve fikirler şeklinde, bildiri suretinde" dir. Maalesef ki bu mana tamamen yok edilmiştir. Sonra "kaydetmek istedim" "kaydetmeyi arzuladım" şeklinde değiştirilmiş. "İstemenin" "arzulamak" olduğunu bilmeyenlerin olabileceğini düşünmek bile o kişilere hakarettir. Hatta "istek" "arzu" ya nisbeten çok daha fazla kullanılan ve bilinen bir kelimedir. Hem "kaydetmek istedim" i "kaydetmeyi arzuladım" şeklinde çevrimek dahi hatadır. Madem "istek" "arzu" oldu, o halde "kaydetmek arzuladım" olması gerekirdi. Yani göze pek görünmüyor ama, inceden inceden, hemen her cümlenin her kelimesine, sinsice müdahelede bulunulmuş.

........

Oct 2007
    Nereden Yer
    Ankara
    Mesajlar Mesajlar
    11.904
    Blog Blog Girişleri
    39

Orjinal metin: Ve yirmi otuz kadar sırlar ile, o nurun etrafında bir daire çevirmekle avlamak ve zaptetmek arzu ettim.

Sadeleştirilmiş metin: Yirmi-otuz kadar sır ile o nurun etrafında bir daire örmek, onu avlayıp kavramak istedim.

• Sevgili izleyiciler, cümlelerdeki mana katliamı devam ediyor..Orjinalinde "ve" ile başlayan cümle, tahrif edilmişinde kaldırılmış, dolayısıyla bir önceki cümleden bağımsız bir hale getirilmiştir. Saniyen: (belki Ufuk yayınlarından okuyan olur diye "saniyen"i açıklayım, "ikinci olarak" manasına gelir.) Cümlede anlaşılmayan tek bir kelime dahi yoktur. Avrupa'da yaşayan Türkler bile burada en az kullanılan zaptetmek kelimesinin manasını bilir. Salisen (Üçüncü olarak): "yirmi otuz kadar" "Yirmi-otuz kadar" şeklinde, yirmi ile otuzun arasına tire koymakla kimsenin bunu aslından daha kolay anlayacağını iddia edemezsiniz. Ederseniz kendinizi maskara edersiniz. "Böyle ayrıntılara takılmaya ne gerek var" diyenler çıkabilir. Aynı soruyu ben soruyorum o halde: Madem önemsizdir, o halde neden önem arzediyor gibi, iki kelime arasına tire konmuştur ? Rabian: "sırlar ile" "sır ile" olmuş. Bu edebiyat yoksunluğu değil midir ? Dil, lisan bilmemek değil midir ? "Sırlar" ın "sır" olduğu nerde görülmüş. Birşeyden "bir tane var" demekle "onlarca var" demek aynı şey midir ? Yoksa gerisindeki "yirmi otuz" bu manayı veriyor diye mi kısalttınız ? O niyetle yapmışsanız, "yirmi otuz" u kaldırıp sadece "sırlar" diyerek daha çok alan boşaltmış olurdunuz ?

• "o nurun etrafında bir daire çevirmekle" "o nurun etrafında bir daire örmek" şeklinde değiştirilmiş. Sadeleştirmeyi savunanların aklına şaşarım. Üstad diyor ki "bir daire çevirmekle" siz diyorsunuz "bir daire örmek" Bu kadar düşüncesizlik olur mu be kardeşim. "Çevirme" nin "örmek" olduğu nerde görülmüş ? Siz hangi dili kullanıyorsunuz ? Mesela size biri dese, "filan yerde polis çevirme yapıyor" siz bunu "polis filan yerde örme yapıyor" mu anlıyorsunuz ? Burdaki "daire çevirme" nin "daire örmek" le ne ilgisi var ? Bu kadar mı saçmalık olur ? Üstad burda o nurun etrafını kuşatmak, ihata etmek istediğini anlatıyor. Nurun etrafına nasıl daire örülür ? Burdaki mecazi kullanılan bir terkibi nasıl maddi bir manayla çevirirsiniz ? Yoksa siz duvar ustası filan mısınız, yan gelir olsun diye mi bu işi yapıyorsunuz ? Hadi bunları boşverelim, ehemmiyetsiz varsayalım, bana dünyada şu sadeleştirilmiş eserinizi anlayacak kadar zekası olupta, "çevirmenin" ne olduğunu bilmeyen bir tane, sadece bir tane insan gösterebilir misiniz ? Ve bu kişi "çevirme" yi bilmediği gibi "örme" yi de biliyor olsun ? Yazık size..

• "avlamak ve zaptetmek arzu ettim." "onu avlayıp kavramak istedim."şeklinde değiştirilmiş. Yine saçmalıklarla dolu bir değişiklik daha. Aynı cümlede zaptedilmek istenen şeyin "nur" olduğu belirtilmiş orjinalinde. Herhalde "Bizim okuyucularımız 2 saniye önce okuduğunu unutur, o yüzden hatırlatalım" düşüncesiyle ki, "onu" zamirini koymuşlar.. Sonra "avlamak ve zaptetmek" "avlayıp kavramak" olmuş. "Zabtetmek" in "kavramak" diye bir manası vardır elbet ancak burada nurani birşeyden bahsedildiğinden, "tutmak, kavramak" gibi ifadeler hatalıdır. "Zaptetmek" in buradaki en bariz manası, "idaresi altına almak" tır. "Kavramak" bu manayı vermekten çok uzak bir ifadedir. Buradaki en küstahça değişiklik ise "arzu ettim" fiilini "istedim" şeklinde çevirmektir. Çünkü bir önceki cümlede "kaydetmek istedim." ""kaydetmeyi arzuladım" şeklinde çevrilmiştir. Yani bir öncedeki "istek" "arzu" olmuştur. Bu cümlede ise tam tersine "arzu" "istek" olmuş. Madem o cümleyi okuyan "istedim" i anlamıyordu ve sen bunu "arzuladım" şeklinde çevirdin..O halde neden bir sonraki cümlede "arzu ettim" i "istedim" diye çevirdin ? Bu kadar çirkin bir çelişki olur mu ? Ayıp ya hu, ayıp..Gözünüzü seviyim kendinize gelin.

........

Oct 2007
    Nereden Yer
    Ankara
    Mesajlar Mesajlar
    11.904
    Blog Blog Girişleri
    39

Orjinal metin: Fakat, maatteessüf, şimdilik o arzuma tam muvaffak olamadım. Yirmi otuzdan beş altıya indi.

Sadeleştirilmiş metin: Fakat maalesef şimdilik o arzumu tam gerçekleştiremedim, sırlar yirmi-otuzdan beş-altıya indi.

• Orjinalindeki 2 cümle, sadeleştirme maksadıyla tek cümle haline getirilmiş. Cümlede "maatteessüf" bilinmeyen bir kelime olduğunu söylesekte, cümle içinde anlaşılmaması gibi bir durum yok. Çünkü cümlenin sonundaki "olamadım" "maatteessüf" kelimesinin olumsuz, üzüntü veren bir şey olduğu hakkında malumat veriyor. Bununla beraber, cümlenin noktalama işaretleri heba edilmiş. Sonra "muvaffak" kelimesi de oldukça yaygın bir şekilde kullanılan kelimedir. Hatta sürekli işitiriz; "Allah muvaffak eylesin, muvaffakiyetler versin" gibi sözleri. Hem "maatteessüf" "maalesef" ten ziyade, "ne yazık ki, üzülerek ifade edeyim ki, esefler olsun ki" gibi manalara gelir. Hatta ben baktığım 2 lugatta bu kelimenin "maalesef" karşılığını göremedim. Sonra cümledeki "arzu" kelimesine dikkat ediyoruz ki, önceki cümlede lüzumsuz değiştirilen bu kelime aynen muhafaza edilmiş. Sadece fiilin değişmesi gereği, "arzuma" "arzumu" olmuş. Madem okuyucu "arzu" yu biliyordu, bir önceki cümlede neden değişti soruyorum ? Sonra "Yirmi otuzdan beş altıya indi." cümlesine "sırlar" ilavesi yapılmış. Yine okuyucuyu, önceki okuduklarını anlamamakla itham eden bir tutum sergilenmiş. Sonra bu cümledeki her kelimenin arasına tire koyacak kadar saçma bir iş yapılmış. Orjinalinde olmayan tirenin, sadeleştirme ile ne ilgisi olabilir ? Tiresiz anlamayan, tire koyunca nasıl anlar, bunun izahı var mı ?

........

Oct 2007
    Nereden Yer
    Ankara
    Mesajlar Mesajlar
    11.904
    Blog Blog Girişleri
    39

Orjinal metin: “Ey insan!” dediğim vakit nefsimi murad ediyorum.

Sadeleştirilmiş metin: "Ey insan!" dediğim vakit, nefsimi kastediyorum.

Bu cümle de lüzumsuz değiştirilen cümlelerden biridir. "murad etmek" bilinmeyen bir terkib değildir. Mesela Türkçe bilen herkesin malumu olan bir dua vardır: "Allah ne muradın varsa versin." Evet bunu deneyebilirsiniz. Risaleleri anlamadığını söyleyen birine, bir vesileyle bu duayı yapın bakalım..Geriye dönüp "anlamadım kardeş ne dedin?" diyecek tek bir kişi bulabilecek misiniz ? Haliyle burada değiştirilen terkib, çok sık kullanılmamakla birlikte, hemen herkesin bildiği bir ifadedir. "Anlaşılmıyor" diye, anlaşılan bu terkibin değiştirilmesi, sadeleştirenlerin doğru söylemediklerinin bir delilidir.

Hem "
    nefsimi murad ediyorum." "nefsimi kastediyorum." aynı şey değildir. "Murad" kelimesinin "kastetmek" şeklinde bir manası da yoktur. "Murad" ın "istenerek, ümid ederek beklenen şey, arzu edilen şey, gaye, maksad, emel" gibi manaları vardır. "Kastetmek" görünüşte manayı bozmuyor gibi görünse de, burdaki manayı anlatmaktan çok uzaktır. En azından bu kelimenin manası olan bir kelime seçilmeyip, manaları içinde olmayan, "herhalde bunu demek istedi" nevinden bir anlam vermek çok acemice, çok verimsiz bir iş. Bu terkibin buradaki manası "nefsimi arzu ediyorum, nefsimi gaye ediniyorum" olabilirdi en yakın şekliyle. Hem çok bilinen bir kelimeyi değiştirmek, hem de lugatta hiç karşılığı olmayan bir kelime ile onu değişmek..Heyhat! Şaşarım sizin aklınıza..

........

TaLHa çevrimdışı Nur-u Aynım
    May 2006
    Nereden Yer
    İstanbul
    Mesajlar Mesajlar
    8.161
    Tecrube  Tecrübe Puanı: 50 + 61440

Orjinal metin: “Ey insan!” dediğim vakit nefsimi murad ediyorum.

Sadeleştirilmiş metin: "Ey insan!" dediğim vakit, nefsimi kastediyorum.
    Ustad r.a. murad ediyorum sözü ile bunu düşünüyorum anlamında ifade kullanırken sadeleştirilen metinde kastediyorum sözü ile bunu düşünüyorumdan ziyade bunu diyorum meselesine giriyor. Kelimeler değiştiği gibi anlamda değişmiş. Hem binlerce türk evladına murad ismini veren bir millet ve Allah ne muradın varsa görsün duası dillerde daim söylenen bir millet muradı anlamayacak kastediyorumu anlayacak.

Mesele anlamak değil sen hala anlamadın mı?
    ..Ve sahil-i selâmet olan Dârüsselâma ümmet-i Muhammediyeyi (a.s.m.) çıkaran bir sefine-i Rabbâniyede çalışan hademeleriz..

..dalâletler içerisinde bizler gayet az ve zayıf ve fakir ve kuvvetsiz olduğumuz halde, gayet ağır ve büyük ve umumî ve kudsî bir vazife-i imaniye ve hizmet-i Kur'âniye omuzumuza ihsan-ı İlâhî tarafından konulmuş.
    .

Ustad Bediüzzaman Said Nursi (M.S. 1876-....)

Oct 2007
    Nereden Yer
    Ankara
    Mesajlar Mesajlar
    11.904
    Blog Blog Girişleri
    39

Orjinal metin: Bu ders kendi nefsime has iken, ruhen benimle münasebettar ve nefsi nefsimden daha huşyar zatlara, belki medar-ı istifade olur niyetiyle, On Dördüncü Lem’anın İkinci Makamı olarak, müdakkik kardeşlerimin tasviplerine havale ediyorum.

Sadeleştirilmiş metin: Bu dersi, nefsime has olduğu halde, ruhen benimle irtibatlı ve nefsi nefsimden daha uyanık zâtlara, belki istifade vesilesi olur niyetiyle, On Dördüncü Lem'a'nın İkinci Makamı olarak sunuyor, dikkatli kardeşlerimin değerlendirmesine havale ediyorum.

Öncelikle bu cümledeki anlaşılmayan kelimelere ve terkiblere bakalım.."huşyar" "medar-ı istifade" "müdakkik"

Şimdi tek tek bu kelimelere nasıl mana verilmiş inceliyoruz..

huşyar: Akıllı, zeki, uyanık..Sadeleştirilmiş eserde verilen karşılığı "uyanık"

medar-ı istifade: Faydalanma vesilesi... Sadeleştirilmiş metinde verilen karşılığı "istifade vesilesi"

müdakkik: Dikkatli, araştırıcı, inceden inceye dikkatle araştıran...Sadeleştirilimiş metindeki karşılığı "dikkatli"

Az çok bildiğimiz halde değiştirilen kelimeler:

tasvip: Uygun ve doğru bulma; doğruluğunu kabul etme. Sadeleştirilimiş metindeki karşılığı "değerlendirme"

münasebettar: İlgili, alâkalı, bir şeye uygun ve yakın olan, bağlantılı, ilişkili...Sadeleştirilimiş metindeki karşılığı "irtibatlı"

Görüldüğü üzere, çok fazla malumumuz olmayan 3 kelime manasına yakın ya da aynı manaya gelen kelimelerle değiştirilmiş. İşin ilginç tarafı, az çok bildiğimiz "tasvip", "münasebet" gibi kelimeler, lugatlarda hiç görünmeyen manası ile değiştirilmiş. Yani lugatta o kadar seçenek var, içinden seç-beğen-al diye seçenek sunuluyor; sadeleştirmeyi yapanlar bu manaları beğenmeyip, kendilerince yeni bir dil çıkarıyor. Mesela "tasvip etmiyorum" "değerlendirmiyorum" manasına gelebilir mi ? Burada öyle mana verilmiş. "Tasviplerine" "değerlendirmelerine" şeklinde çevrilmiş. Bu bilineni de yanlış anlatmak, unutturmak değil midir ?

Sonra "münasebettar" ı kim bilmez. "Münasebet" i bilen herkes cümle içinde okuduğunda "münasebettar" ın ne olduğunu da rahat bir şekilde anlar.

Diyelim ki bu kelimelerin her biri doğru çevrildi..O halde cümlenin diğer taraflarına dokunmanın lüzumu olmasa gerek. Ancak görüyoruz ki, bu kelimeler haricinde anlaşılmasında hiç sıkıntı olmayan yerler de değiştirilmiş. İşte misalleri:

"Bu ders kendi nefsime has iken" "Bu dersi, nefsime has olduğu halde" "iken" i bilmeyen Türkçe bilen birini düşünemiyorum. Bu kadar kısa ve öz bir ifadeyi "olduğu halde" diye çevirmenin hangi iyi niyetle alakası olabilir ? Yahu burda değişecekse bile "has" belki bilinmiyor diye düşünülebilir, o değiştirilir. "İken" i değiştirmenin nasıl bir mantığı olabilir ? Bu günlük hayatta en sık kullandığımız bir ifade değil midir ?

"
    İkinci Makamı olarak, müdakkik kardeşlerimin tasviplerine havale ediyorum"
    "
    İkinci Makamı olarak sunuyor, dikkatli kardeşlerimin değerlendirmesine havale ediyorum."

Sadeleştirmeyi bilmeden savunan kardeşlerime sesleniyorum. Buyrun bakın ve faciaya şahit olun, cinayeti görün. Metinde değiştirilen kelimelerden sonra şu ortada kabak gibi sırıtan "sunuyor" a bakın. Bunun orjinalinde karşılığını görebiliyor musunuz ? Karşılığını da boşverin, orjinalinde böyle bir mana var mı ? Zaten sonunda "havale ediyorum" denmiş ve bu sadeleştirilmiş metinde aynen muhafaza edilmiş.."Sunuyor" nerden çıktı ? Üstad Hazretleri rüyalarına girdi de "burasını eksik yazmışım, oraya "sunuyor" koyun" mu dedi yoksa ?

........

Oct 2007
    Nereden Yer
    Ankara
    Mesajlar Mesajlar
    11.904
    Blog Blog Girişleri
    39

Orjinal metin: Bu ders akıldan ziyade kalbe bakar; delilden ziyade zevke nâzırdır.

Orjinal olmayan metin: Bu ders akıldan ziyade kalbe, delilden çok zevke bakar.

Bilinmeyen tek kelime olarak "nâzır" ı gösterebiliriz. Bunun haricindeki bütün kelimeler kolayca anlaşılabilmektedir. Zaten "zevke nâzırdır." terkibinin, "zevke bakar." şeklinde değiştiğini görüyoruz. Bu çevirinin doğru olduğunu ya da manaya yakın olduğunu kabul edip, ne hikmete binaen yapıldığını anlayamadığım eksiltmelere ve yine anlam veremediğim bir değişikliğe bakalım:

"akıldan ziyade kalbe bakar"

"akıldan ziyade kalbe"

Bu cümlenin tamamında 2 tane "bakar" fiili kullanılmış. Görüldüğü üzere cümlenin bu kısmındaki "bakar" kaldırılmış. Neden ?

Sonra "ziyade" kelimesi de bu cümlede 2 defa geçiyor. Birinci "ziyade" anlaşılır olduğundan değiştirilmemiş..Velakin 2. "ziyade" anlaşılmayan bir kelime olduğundan "çok" manasında değiştirilmiş..Sadeleştirmeyi savunan kardeşlerim baksınlar, sizce de komik değil mi bu ?

Bütün bunları bir kenara bırakıyoruz. Bu cümleden önceki ve bu cümleden sonraki ve hatta bu cümleyi de doğru şekilde çevirdiklerini farzediyoruz.. Şimdi cümleye dikkat edelim bakın ne diyor:

"Bu ders akıldan ziyade kalbe bakar; delilden ziyade zevke nâzırdır."

Bu cümleyi okuduktan sonra buradan taa bu dersin sonuna kadar olan kısım isterlerse en ala şekilde çeviri yapsınlar, yine hatadır, yine hatadır. Şahsen ben "insanlar anlamıyor" niyetiyle bu eseri sadeleştirmeye kalksam, şu cümleyi okuyunca şöyle bir düşünürüm. Çünkü cümlede mana olarak diyor ki:

Bu ders akıldan ziyade kalbe hitab eder,
    delil olmaktan ziyade zevke bakar,
    yani bu dersi okumak zevklidir,
    anlamışsın, anlamamışsın o kadar mühim değil,
    bu dersten kalbin hissesi daha fazladır...

Ben bu şekilde anladım, ki bu mana bu cümlede oldukça açık ve nettir..

Peki "anlasınlar" diye değiştiren sadeleştirici kardeşlerim, bu cümleden sonra neden devam ettiniz sadeleştirmeye ?
    Niyet "anlasınlar" ise Üstad mana olarak "bırak anlama, kalbe bak" diyor..O halde neden devam ettiniz sadeleştirmeye ?

Şimdi bu sadeleştirdiğiniz kısımda kalbe hitap eden kısım muhafaza edildi mi ?
    Hiç sanmıyorum.. Ki siz zaten kalbe değil akla hitap etmek için çeviri yapıyorsunuz..
    Ve akla hitap edilsin diye yaptığınız çeviride bile her satırda hatalar var.

Şimdi sizin bu eseriniz akla mı, kalbe mi, ruha mı hitap ediyor ?

........

Oct 2007
    Nereden Yer
    Ankara
    Mesajlar Mesajlar
    11.904
    Blog Blog Girişleri
    39

Bu kısımdan önceki besmele ve ayetler olduğu gibi muhafaza edilmiş..

Orjinal metin: ŞU MAKAMDA birkaç sır zikredilecektir.

Sadeleştirlmiş metin:
    Bu makamda birkaç "sır" zikredilecektir.

Şimdi aslıyla sanki hiç farkı yokmuş gibi görünen şu cümleye bir bakın. Herkes taraftarlıklarını bir yana koysun..

Burada anlaşılamayacak bir tek kelime yoktur. En az kullanılan "zikir" olsa dahi ateistler bile bunun ne manaya geldiğini bilir. Eğer burada illaki bir değişiklik yapılması gerekse, bunlar: "makam", "sır", "zikir" kelimeleri olabilir. Zaten bu kelimeler değişmediği gibi meselemizde o değil. Burda yapılan tek değişikliğe bakalım.

"ŞU"
    "Bu"

Sadeleştirmeyi savunanlar, iyi niyetle sadeleştirdiklerini söyleyenler, "anlaşılsın" diye sadeleştirdiklerini söyleyenler bu değişikliği izah etsinler ? Cümlenin yapısını bozuyor, bozmuyor meselesine girmiyorum bile..Bu değişiklik ne anlama geliyor ?

? Sadeleştirenlerin çok zeki olduğu anlamına mı ?
    Okuyucuların "bu" yu anlamayacak kadar akıldan mahrum oldukları anlamına mı ?
    Kıskançlık anlamına mı ?
    Kasten tahrif etme anlamına mı ?

........

Facebook Yorumları

Facebook Giriş

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Sosyal İmleme