+ Cevap Ver + Yeni Konu aç
Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon
22 sonuçtan 11 ile 20 arası

Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
    Jan 2007
    Mesajlar Mesajlar
    6.597
    Blog Blog Girişleri
    1
    Tecrube  Tecrübe Puanı: 1222 + 91788

Cevap: Risale Soru Cevap 6 : Namaz

Alıntı uğur Nickli Üyeden Alıntı [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.]
    Burdaki isyan olabilir tabikide kafir olur namaz kılmayan çünki namaz dindir dinde namazdır ecnebi olanlar zaten namaz kılmazlar........vardır kaza etmemiz gerekir kaçırdığımız namazları ........namaz kılmayan dinsiz kafir olur yaniki........tabikide olur niye yükümlü olmasınki.onları namazı öğretmek zorundadır.......yahu........kaza namazı olanın nafile kılması çok zararda olan bir durumdur.adamın önce farzlar kılıp kaza edip yapıp daha sonrada nafile namazlarını kılması gerekir.vede gerekmektedir yaniki yahu........farz kaza namazlarını kıldıktan sonra istediği kadar nafile namaz kılabilir kişi......CUMA NAMAZINA GİTMEMEKTE ÇOK BÜYÜK GÜNAHTIR ZATEN 3 KERE GİTMEYEN DİNDEN ÇIKIYOR.MUTLAKA CUMA NAMAZLARINADA GİTMEMİZ VEDE GÜZELCE KILMAMIZ DA GEREKİYOR.....selametle ve dua ile.saygılarımla.......

Namaz kılmamak büyük günahlardandır. Buna rağmen namaz kılmayan kişi kafir olmaz. Sadece günahkar olur. Allah dilerse onu affeder, dilerse cezalandırır.

İbni Âbidîn Reddü’l-Muhtar isimli eserinde namaz bahsinin baş taraflarında, “Namazın farziyetini inkâr eden kâfir olur. Umursamayarak, yani tembelliğinden dolayı kasden terk eden kimse ise fasık, günahkâr olur”
    demektedir. Yani namaz kılmamak büyük günahlardandır. Büyük günahları işleyenin kâfir olacağını sadece bâtıl bir mezhep olan Mutezile mensupları söylerler. Fakat “Her bir günah içinde küfre gidecek bir yol vardır” gerçeğinden hareket ederek devamlı sûrette namaz kılmayan insanın zaman içinde îmanının tehlikelerle karşılaşacağını da belirtmek lâzımdır.

sorularlaislamiyet
    Yazar : Risale Forum
    çocukken, ne önemi vardı yalnızlığın
    nasılsa oyuncaklarımız vardı oyunlarımız.
    bilmezdik beş para etmezlere; oyuncak olduğunu insanların.
    nasıl acıttığını bilmezdik ağlamanın
    ne kadar zalim olduğunu ağlatanların...
    çocuktuk sadece ve hep masumiyet kokardık....

uğur çevrimdışı Banlı Kullanıcı
    Aug 2011
    Mesajlar Mesajlar
    1.253
    Blog Blog Girişleri
    548
    Tecrube  Tecrübe Puanı: 0 + 1246

ama hocam bir hocada nurettin yıldız hocamız bize öyle demiyor diyorki namaz dindir namazını 5 vakitte kılmayan dinsiz olur onun dini yoktur namazsız bir din islam olmaz.islam dini namazdır namazda dindir diyor burda ben nurettin yıldız hocamıza hak veriyorum.çok tecrübeli bir hoca ..kaynak sağlam...yaniki.......lütfen rica ediyorum......bende kafadan sıkıp da buraya yazmıyorum yazmadım hocamız ne derse biz ona uyarız.bizi diğerleri kuran hariç bağlamaz........selametle ve dua ile.en derin saygılarımla..........

Jan 2007
    Mesajlar Mesajlar
    6.597
    Blog Blog Girişleri
    1

Alıntı uğur Nickli Üyeden Alıntı [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.]
    ama hocam bir hocada nurettin yıldız hocamız bize öyle demiyor diyorki namaz dindir namazını 5 vakitte kılmayan dinsiz olur onun dini yoktur namazsız bir din islam olmaz.islam dini namazdır namazda dindir diyor burda ben nurettin yıldız hocamıza hak veriyorum.çok tecrübeli bir hoca ..kaynak sağlam...yaniki.......lütfen rica ediyorum......bende kafadan sıkıp da buraya yazmıyorum yazmadım hocamız ne derse biz ona uyarız.bizi diğerleri kuran hariç bağlamaz........selametle ve dua ile.en derin saygılarımla..........

uğur, din kendi hükümlerimizi koyabileceğimiz bir alan değildir kaideler ve kurallar bellidir öncelikle Kur'an sonrasında Efendimizin hadisleriyle yolumuzu buluruz. Efendimizden sonraki dönemdeyse islam müçtehidleri islamiyet hakkındaki mevzularda yolumuzu aydınlatmıştır. Sizin hocanızın yorumunu bilemem lakin eklediğimiz bölümde gayet açıkça konu ifade edilmiştir. Kur'an-ı Kerim'de haram olan birşeyi işlediğinizde veya emirlerine itaat etmediğinizde kafir olmazsınız günahkar olursunuz. kafir olmak için Kur'an-ı Kerim'deki hükmü inkar etmek gerektir. Yani bir kişi içki içse kafir değil günahkar olur fakat aynı kişi "içki içmek haram değildir" dese işte o zaman kafir olur... İşte aynen bu şekilde namaz kılmayan kişi büyük günaha girer fasık olur fakat kafir olmaz. Namaz Allahın emri değildir derse işte o zaman küfre girer, kafir olur.

Yinede unutulmaması gereken asıl önemli nokta şudur ki;
    “Her bir günah içinde küfre gidecek bir yol vardır”

Aug 2009
    Nereden Yer
    Kütahya
    Mesajlar Mesajlar
    2.615
    Tecrube  Tecrübe Puanı: 514 + 37852

Namazın beş vakit olmasının hikmeti nedir?

Bediüzzaman Sözler adlı eserinin 9. Söz'ünde bu sorunun cevabını kati bürhanlarla izah etmiş.

Ey birader! Benden, namazın şu muayyen beş vakte hikmet-i tahsîsini soruyorsun.
    Pek çok hikmetlerinden yalnız birisine işaret ederiz.

Evet, herbir namazın vakti,

mühim bir inkılâb başı olduğu gibi,

azîm bir tasarruf-u İlâhînin âyinesi ve

o tasarruf içinde ihsanât-ı külliye-i İlâhiyenin birer ma'kesi olduğundan,

Kadîr-i Zülcelâl'e o vakitlerde daha ziyade tesbih ve tâzim ve

hadsiz nimetlerinin iki vakit ortasında toplanmış yekûnuna karşı şükür ve hamd demek olan namaza emredilmiştir.

Demek şu beş vakit,

herbiri birer inkılab-ı azîmin işaratı

ve icraat-ı cesîme-i Rabbâniyenin emaratı

ve in'amat-ı külliye-i İlahiyenin alâmatı olduklarından;

borç ve zimmet olan farz namazın o zamanlara tahsisi, nihayet hikmettir...
    (Sözler)
    S-Herşeyden evvel bize lâzım olan nedir?
    C-
    Doğruluk.

S-Daha.
    C-
    Yalan söylememek.

S-Sonra.
    C-
    Sıdk,sadakat,ihlâs,sebat,tesanüddür.

NOT : Anlamını bilmediğiniz kelimelerin üzerine çift Tıklayınız..

May 2007
    Nereden Yer
    giresun
    Mesajlar Mesajlar
    380
    Tecrube  Tecrübe Puanı: 133 + 7862

Namaz kılarken aklımıza sürekli düşünceler, vesveler geliyor bundan nasıl kurtulabiliriz?
    Şunu bilmek lazım ki namaz müminin miracıdır.Namazda aklımıza gelen türlü evham vesvese benzeri takıntıları, takıntı yaptığımızda sıkıntı olur...Namazın sıhhatine hiç bir manisi olmayan bu vesvese türü şeylerin önemsenmediğinde kendiliğinden geçeceğini göreceğiz.Ancak çok hassas bir bünyeye sahip isek,bu türlü veseveseler sadece namazda değil,günlük hayatımızda da bizi sıkıntıya sokabilecektir..
    Namazı biz ruhani aşk ve şevk ve lezzeti için değil,her türlü sıkıntıya düçar olsak dahi terk etmez isek,sadece Allah'ın rızasını gözeterek ikame edersek makbuldür.Unutulmamalıdır ki güzel olan hep zorların verasında mahfidir...vesselam...
    İnsan alışkanlıklarının çocuğudur...

Oct 2010
    Nereden Yer
    Burdur
    Mesajlar Mesajlar
    116
    Blog Blog Girişleri
    1
    Tecrube  Tecrübe Puanı: 49 + 1884

Ben namaz kılarken aklıma zararlı ya da meşgul edici şeyler gelmesin diye ya da geldiğinde hemen Peygamberimiz veya peygamberlerle namaz kıldığımı farzederek ya da aynı anda sanki başka bir dua ediyormuş gibi zihnimi meşgul etmeye çalışıyorum. Faydalı oluyor. Denemenizi tavsiye ederim.
    Güzel gören güzel düşünür. Güzel düşünen hayatından lezzet alır.

TaLHa çevrimdışı Nur-u Aynım
    May 2006
    Nereden Yer
    İstanbul
    Mesajlar Mesajlar
    8.160
    Tecrube  Tecrübe Puanı: 50 + 61430

Alıntı Mustafa Kalkan Nickli Üyeden Alıntı [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.]
    Ben namaz kılarken aklıma zararlı ya da meşgul edici şeyler gelmesin diye ya da geldiğinde hemen Peygamberimiz veya peygamberlerle namaz kıldığımı farzederek ya da aynı anda sanki başka bir dua ediyormuş gibi zihnimi meşgul etmeye çalışıyorum. Faydalı oluyor. Denemenizi tavsiye ederim.
    Maşallah..

Alimlerimizin öğütlerine baktığımızda ise bunun önüne geçebilmek için ortak söyledikleri şey ise kılacağımız namazın son namaz olduğu ve Allahın huzurunda bulunduğumuz şuuru içerisinde kılmak. Bunu bilinçli ve gayretli bir şekilde şuurumuzda yer edersek kılacağımız namaz bizlerin miracı olacaktır..

Namaz kılıyorum ancak lezzet alamıyorum diye mabeynimizde kendi kendimize mulahazalarımızda olabiliyor. Bu hususta buna işaret ediyor. Eğer biz namazı farz borcumuzu eda edeyim borcumdan kurtulayım veya bir zorakilik içinde kılarsak o zaman namazın hakikatine çıkamayız hem çıkamadığımız gibi o namaz bize burak misali bizi miraca Allahın huzuruna çıkartamaz ve insanı kamil edemez, edemediği gibi bir nefsimizi dizginletmez, nefsimizi terbiye edemeyecektir de. Edemediği için de nefsimiz sıkılacak ve bunalacaktır. Ruhumuz, kalbimiz, aklımız ve hakeza diğer manevi hissiyatlarımız lezzetinden de mahrum olacaktır. Kayıp için de kayıp zarar içinde zarar olacaktır.

Gayret ve ciddiyet, samimiyet ve iştiyak ibadet ve taatte olmazsa olmazlardandır. Kendi mabeynimizde kendimizi hesaba çekelim namaz ve ibadette ne kadar gayretliyiz ne kadar ciddiyiz. Buradaki ciddiyet suratı asmak manasında değil, devamlılık manasındadır. Ben Allahın bir kuluyum bu ibadeti şükür için onun rızası için yapıyorum (niyet ettim Allah rızası için) derken ne kadar samimiyiz? Ne kadar iştiyak duyuyoruz?

Marifetullah ve muhabbetullah merdiveninde basamakları çıkmak için bir müminde olması gereken sünneti seniyeyi muhamediye a.s.v ittibadır. Farzları eda edeyim benim borcumdur diye bir kulluk yavan bir kulluktur yapılan ibadet lezzetsiz bir ibadettir, balsız bir kahvaltı yağsız bir yemek gibi.. Onun için Resulu Zişan a.s.v efendimizi iyi anlamak ve hayatını ve yaşantısını ve hallerini yani ahvalini, akvalini ve efdalini tatbik ve tasdik ederek ona göre yaşamaya gayret ve ciddiyet yada samimiyet ve iştiyak etmeliyiz..

İşte o zaman yediğimiz yağlı çorbadan ve ya ballı kahvaltından ne lezzet ve şevk alıyorsak işte öyle de ibadette ve taatta bin misli yüz bin misli lezzetler almamız mümkün olacaktır..

Batıl ile iştigal safi zihinleri idlaldir diyen Ustadımızın bu sözünü unutmamak ve sünneti seniyyeye sımsıkı sarılarak her an ruhumuzu dinamikte ve teyakkuzda tutmalıyız. Allaha ne kadar muhabbet ediyorum madem muhabbet ediyorum onun mukayesesinde ne kadar resulu a.s.v efendimize ittiba ediyorum.

Bu husus Risale-i Nurlarda çok yerlerde bahsedilmesinin hikmeti imanın hakikatine çıkarttığından. Onun için çokca Kur'an okumalı ve çokça Risale-i Nur okumalı.. İşte o zaman abd inkişaf olur peyda eder vuku bulur, insanı kamil olur olacaktır olması için bütün sebepler ortadır..
    ..Ve sahil-i selâmet olan Dârüsselâma ümmet-i Muhammediyeyi (a.s.m.) çıkaran bir sefine-i Rabbâniyede çalışan hademeleriz..

..dalâletler içerisinde bizler gayet az ve zayıf ve fakir ve kuvvetsiz olduğumuz halde, gayet ağır ve büyük ve umumî ve kudsî bir vazife-i imaniye ve hizmet-i Kur'âniye omuzumuza ihsan-ı İlâhî tarafından konulmuş.
    .

Ustad Bediüzzaman Said Nursi (M.S. 1876-....)

uğur çevrimdışı Banlı Kullanıcı
    Aug 2011
    Mesajlar Mesajlar
    1.253
    Blog Blog Girişleri
    548
    Tecrube  Tecrübe Puanı: 0 + 1246

Alıntı ebrar172 Nickli Üyeden Alıntı [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.]
    uğur, din kendi hükümlerimizi koyabileceğimiz bir alan değildir kaideler ve kurallar bellidir öncelikle kur'an sonrasında efendimizin hadisleriyle yolumuzu buluruz. Efendimizden sonraki dönemdeyse islam müçtehidleri islamiyet hakkındaki mevzularda yolumuzu aydınlatmıştır. Sizin hocanızın yorumunu bilemem lakin eklediğimiz bölümde gayet açıkça konu ifade edilmiştir. Kur'an-ı kerim'de haram olan birşeyi işlediğinizde veya emirlerine itaat etmediğinizde kafir olmazsınız günahkar olursunuz. Kafir olmak için kur'an-ı kerim'deki hükmü inkar etmek gerektir. Yani bir kişi içki içse kafir değil günahkar olur fakat aynı kişi "içki içmek haram değildir" dese işte o zaman kafir olur... Işte aynen bu şekilde namaz kılmayan kişi büyük günaha girer fasık olur fakat kafir olmaz. Namaz allahın emri değildir derse işte o zaman küfre girer, kafir olur.

Yinede unutulmaması gereken asıl önemli nokta şudur ki;
    “her bir günah içinde küfre gidecek bir yol vardır”

işte hocam bende onu anlatmaya çalışıyordum aslında küfre giden yol oluyor namaz kılmayınca eskiden namaz kılmayanlara da kafir gözüyle bakılıyormuş...bunu ben anlatmak istemiştim hakikatte...yaniki herşeyin hayırlısı olsun selametle ve dua ile.en derin saygılarımla........

Jan 2007
    Mesajlar Mesajlar
    6.597
    Blog Blog Girişleri
    1

[YOUTUBE]eD7-z5adJ3M[/YOUTUBE]

Oct 2011
    Nereden Yer
    İstanbul
    Mesajlar Mesajlar
    416
    Tecrube  Tecrübe Puanı: 55 + 1637

anlamlı bir video
    вιz мυнαввєт ƒє∂αιℓєяιуιz, нυѕυмєтє ναктιмιz уσктυя...
    ѕαι∂ ηυяѕι

Refika-i Hayatım:043::gül:

Facebook Yorumları

Facebook Giriş

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Sosyal İmleme