Bu konudaki en beğenilen mesaja bak. Tıklayınız.

+ Cevap Ver + Yeni Konu aç
7 sonuçtan 1 ile 7 arası

 1. #1
  TaLHa çevrimdışı Nur-u Aynım
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  May 2006
  Nereden Yer
  İstanbul
  Mesajlar Mesajlar
  8.226
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 50 + 61890


  3 üyeden 3 kişi bu mesajı faydalı buldu.

  Risale-i Nur Soru Cevap 20 : Üçüncü Lem'a (Dördüncü Bölüm)

  Bismillahirrahmanirrahim

  Beraber anlamak ümidiyle kardeşlerimiz çekinmeden istifadelerini paylaşabilirler.. Anlaşılmayan hususlar sorulabilir.

  Bilgi
  Madem her insan gayet şiddetli bir surette uzun bir ömür ister, bekàya âşıktır. Ve madem bu fâni ömrü bâki ömre tebdil eden bir çare var ve mânen çok uzun bir ömür hükmüne geçirmek mümkündür. Elbette, insaniyeti sukut etmemiş bir insan, o çareyi arayacak ve o imkânı bilfiile çevirmeye çalışacak ve tevfik-i hareket edecek.

  İşte o çare budur: Allah için işleyiniz, Allah için görüşünüz, Allah için çalışınız. Lillâh, livechillâh, lieclillâh rızası dairesinde hareket ediniz. 1 O vakit sizin ömrünüzün dakikaları, seneler hükmüne geçer.

  Bu hakikate işareten, Leyle-i Kadir gibi birtek gece, seksen küsur seneden ibaret olan bin ay hükmünde olduğunu, nass-ı Kur’ân gösteriyor. 2 Hem bu hakikate işaret eden, ehl-i velâyet ve hakikat beyninde bir düstur-u muhakkak olan “bast-ı zaman” sırrıyla, çok seneler hükmünde olan birkaç dakikalık zaman-ı Miraç, bu hakikatin vücudunu ispat eder ve bilfiil vukuunu gösteriyor. Miracın birkaç saat müddeti, binler seneler hükmünde vüs’ati ve ihatası ve uzunluğu vardır. Çünkü, o, Miraç yolunda bekà âlemine girdi. Bekà âleminin birkaç dakikası, şu dünyanın binler senesini tazammun etmiştir.

  Hem şu hakikate bina edilen beyne’l-evliya kesretle vuku bulmuş olan bast-ı zaman hadiseleridir. Bazı evliya bir dakikada bir günlük işi görmüş, bazıları bir saatte bir sene vazifesini yapmış, bazıları bir dakikada bir hatme-i Kur’âniyeyi okumuş olduklarını rivayet edip ihbar ediyorlar. Böyle ehl-i hak ve sıdk, bilerek kizbe elbette tenezzül etmezler. Hem o derece hadsiz ve kesretli bir tevatürle bast-ı zaman HAŞİYE-1 hakikatini aynen müşahede ettikleri medar-ı şüphe olamaz.

  Şu bast-ı zaman, herkesçe musaddak bir nev’i, rüyada görünüyor. Bazan bir dakikada insanın gördüğü rüyayı, geçirdiği ahvâli, konuştuğu sözleri, gördüğü lezzetleri veya çektiği elemleri görmek için, yakaza âleminde bir gün, belki günler lâzımdır.

  Elhasıl: İnsan çendan fânidir; fakat bekà için halk edilmiş ve bâki bir Zâtın âyinesi olarak yaratılmış ve bâki meyveleri verecek işleri görmekle tavzif edilmiş ve bâki bir Zâtın bâki esmâsının cilvelerine ve nakışlarına medar olacak bir suret verilmiştir. Öyleyse, böyle bir insanın hakikî vazifesi ve saadeti, bütün cihazatı ve istidadatıyla o Bâkî-i Sermedînin daire-i marziyâtında esmâsına yapışıp, ebed yolunda o Bâkîye müteveccih olup gitmektir. Lisanı يَا بَاقِۤى أَنْتَ الْبَاقِى 3 dediği gibi, kalbi, ruhu, aklı, bütün letâifi

  هُوَ الْبَاقِى هُوَ اْلاَزَلِىُّ اْلاَبَدِىُّ هُوَ الْسَّرْمَدِىُّ هُوَ الدَّائِمُ هُوَ الْمَطْلُوبُ هُوَ الْمَحْبُوبُ هُوَ الْمَقْصُودُ هُوَ الْمَعْبُودُ 4 demeli.


  سُبْحَانَكَ لاَعِلْمَ لَنَاۤ اِلاَّ مَاعَلَّمْتَنَاۤ اِنَّكَ اَنْتَ الْعَلِيمُ الْحَكِيمُ5 رَبَّنَا لاَ تُؤَاخِذْنَاۤ اِنْ نَسِينَاۤ اَوْ اَخْطَاْنَا6  Dipnot-1
  bk. Tirmizî, Sünnet: 15; Ebû Dâvud, Kıyamet: 60; Müsned: 3:438, 440.

  Dipnot-2 bk. Kadir Sûresi, 97:3.

  Haşiye-1
  قَالَ قاَئِلٌ مِنْهُمْ كَمْ لَبِثْتُمْ قَالُوا لَبِثْنَا يَوْمًا اَوْ بَعْضَ يَوْمٍ [“İçlerinden söze başlayan biri, ‘Bu halde ne kadar kaldık?’ diye sordu. ‘Bir gün, yahut daha da az’ dediler.” Kehf Sûresi, 18:19] âyetiyle وَلَبِثُوا فِى كَهْفِهِمْ ثَلٰثَ مِائَةٍ سِنِينَ وَاَزْدَادُوا تِسْعًا âyetiyle [“Onlar mağaralarında üç yüz yıl kaldılar, buna dokuz yıl daha kattılar.” Kehf Sûresi, 18:25] âyeti tayy-ı zamanı gösterdiği gibi, وَاِنَّ يَوْمًا عِنْدَ رَبِّكَ كَاَلْفِ سَنَةٍ مِمَّا تَعُدُّونَ [“Rabbinin katında bir gün, sizin hesabınıza göre bin yıl gibidir.” Hac Sûresi, 22:47] âyeti de bast-ı zamanı gösterir.

  Dipnot-3
  Bâkî kalan ancak Sensin, ey Bâkî.

  Dipnot-4
  Varlığı sonsuza kadar devam eden Bâkî Odur; başlangıcı olmayan Ezelî ve sonu olmayan Ebedî Odur; Varlığı sürekli olan Daimî ve rızasına kavuşmak istenen Matlup Odur; sevilen Mahbub Odur; cemâliyle ve rızasıyla müşerref olunmak en büyük gaye olan Maksûd Odur; Kendisine ibadet ve mânevî kulluk hediyeleri takdim edilen Mâbûd Odur.

  Dipnot-5

  “Seni her türlü noksandan tenzih ederiz. Senin bize öğrettiğinden başka bilgimiz yoktur. Muhakkak ki Sen, ilmi ve hikmeti herşeyi kuşatan Alîm-i Hakîmsin.” Bakara Sûresi, 2:32.

  Dipnot-6
  “Ey Rabbimiz, unutur veya hataya düşer de bir kusur işlersek bizi onunla hesaba çekme.” Bakara Sûresi, 2:286.


  Dikkat
  Soru 1:İnsaniyeti sukut etmemiş birinin hangi çareye ihtiyacı vardır ve o çare nedir?
  Soru 2: Lillâh, livechillâh, lieclillâh aralarındaki fark nedir?
  Soru 3: Bastı zaman nedir? Örnek verir misiniz?
  Soru 4: İnsana nasıl bir suret verilmiştir? Ve bu surete binaen hakiki vazifesi nedir?
  Soru 5: İnsan bütün letaifi ile ne demeli?
  Soru 6: Birinci defa Ya baki entel baki demeyi başaran bir insanın, Ya baki entel baki'ye ihtiyaç duymasını nasıl anlamalıyız?

  Benzer Konular
  Risale-i Nur Soru Cevap 24 : Dördüncü Lem'a (Dördüncü Bölüm)
  Risale-i Nur Soru Cevap 24 : Dördüncü Lem'a (Dördüncü Bölüm) Bismillahirrahmanirrahim; Derslerimize herkes katılabilir. Soru sorabilir veya sorulan sorulara cevap verebilir. Ders anlayışımız; "biz biliyoruz, öğretiyoruz" değil, "anladığımızı paylaşıyoruz.
  Risale-i Nur Soru Cevap 23 : Dördüncü Lem'a (Üçüncü Bölüm)
  Risale-i Nur Soru Cevap 23 : Dördüncü Lem'a (Üçüncü Bölüm) Bismillahirrahmanirrahim; Derslerimize herkes katılabilir. Soru sorabilir veya sorulan sorulara cevap verebilir. Ders anlayışımız; "biz biliyoruz, öğretiyoruz" değil, "anladığımızı paylaşıyoruz.&q
  Risale-i Nur Soru Cevap 19 : Üçüncü Lem'a (Üçüncü Bölüm)
  Risale-i Nur Soru Cevap 19 : Üçüncü Lem'a (Üçüncü Bölüm) Bismillahirrahmanirrahim Beraber anlamak ümidiyle kardeşlerimiz çekinmeden istifadelerini paylaşabilirler.. Anlaşılmayan hususlar sorulabilir. ÜÇÜNCÜ NÜKTE Şu dünyada zamanın fenâ ve zevâl-i eşyadaki tesiratı
  Risale-i Nur Soru Cevap 22 : Dördüncü Lem'a (İkinci Bölüm)
  Risale-i Nur Soru Cevap 22 : Dördüncü Lem'a (İkinci Bölüm) İKİNCİ NÜKTE Resul-i Ekrem Aleyhissalâtü Vesselâm, küllî ve umumî vazife-i nübüvvet içinde bazı hususî, cüz’î maddelere karşı azîm bir şefkat göstermiştir. Zâhir hale göre o azîm şefkati o hususî, cüz’
  Risale-i Nur Soru Cevap 14 : İkinci Lem'a (Dördüncü Bölüm)
  Risale-i Nur Soru Cevap 14 : İkinci Lem'a (Dördüncü Bölüm) Bismillahirrahmanirrahim Kaldığımız yerden devam ediyoruz.. DÖRDÜNCÜ NÜKTE Yirmi Birinci Sözün Birinci Makamında beyan edildiği gibi, Cenâb-ı Hakkın insana verdiği sabır kuvvetini evham yolunda dağıtmazsa, h
  Yazar : Risale Forum
  ..Ve sahil-i selâmet olan Dârüsselâma ümmet-i Muhammediyeyi (a.s.m.) çıkaran bir sefine-i Rabbâniyede çalışan hademeleriz..

  ..dalâletler içerisinde bizler gayet az ve zayıf ve fakir ve kuvvetsiz olduğumuz halde, gayet ağır ve büyük ve umumî ve kudsî bir vazife-i imaniye ve hizmet-i Kur'âniye omuzumuza ihsan-ı İlâhî tarafından konulmuş.
  .

  Ustad Bediüzzaman Said Nursi (M.S. 1876-....) 2. #2
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Nereden Yer
  Kütahya
  Mesajlar Mesajlar
  2.615
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 526 + 37882


  4 üyeden 4 kişi bu mesajı faydalı buldu.

  Cevap: Risale-i Nur Soru Cevap 20 : Üçüncü Lem'a (Dördüncü Bölüm)

  Soru 1:İnsaniyeti sukut etmemiş birinin hangi çareye ihtiyacı vardır ve o çare nedir?
  Aklı başında hiçbir insan yoktur ki uzun bir ömür istemesin, ebedi hayatı arzulamasın.

  Madem fıtratına bu şiddetli beka aşkı konulmuş, elbette bir sebebi var.

  Muhakkak ki Cenab-ı Hak “Vermek istemeydi, istemek vermezdi”

  Fakat ömrümüze bakıyoruz. İlahi bir kanun var.

  Ayet-i Kerime de geçtiği gibi ''Her canlı ölümü tadacaktır.''

  Demek bu fani ömür bizim isteklerimizi karşılayabilecek bir yer değil.

  İnsan nasıl bu fani ömrümü ebedileştirebilirim diye düşünmeye başlıyor.

  Ve o çare de bu geçici menzili ebede tebdil etmek…

  Bu da ancak hem mülkü, hem memlükü olduğun Zat’ın rızası dairesinde hareket etmekle mümkün…


  Soru 2: Lillâh, livechillâh, lieclillâh aralarındaki fark nedir?
  Lillâh : Allah için,

  Livechillâh : Allah için, Allah nâmına, Allah aşkına, Allah rızasına,

  Lieclillâh : Sırf Allah rızası için,

  ''Allah için işleyiniz, Allah için görüşünüz, Allah için çalışınız.Lillâh, livechillâh, lieclillâh rızası dairesinde hareket ediniz.''

  Kelimeler arasında anlam olarak bariz bir fark yok.

  Üstad bu vecizedeki anlamı kuvvetleştirmek için tekrarlamış diyebiliriz.
  Yazar : Risale Forum
  S-Herşeyden evvel bize lâzım olan nedir?
  C-
  Doğruluk.

  S-Daha.
  C-
  Yalan söylememek.

  S-Sonra.
  C-
  Sıdk,sadakat,ihlâs,sebat,tesanüddür.

  NOT : Anlamını bilmediğiniz kelimelerin üzerine çift Tıklayınız..

 3. #3
  tebliğ çevrimdışı Vefasız
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Dec 2010
  Nereden Yer
  Şark..
  Mesajlar Mesajlar
  2.557
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 462 + 32174


  3 üyeden 3 kişi bu mesajı faydalı buldu.

  Cevap: Risale-i Nur Soru Cevap 20 : Üçüncü Lem'a (Dördüncü Bölüm)

  Soru 6: Birinci defa Ya baki entel baki demeyi başaran bir insanın, Ya baki entel baki'ye ihtiyaç duymasını nasıl anlamalıyız?

  Birinci Yâ Bâkî Ente'l-Bâkî;
  kalbe girmiş mecazi aşklar üstünde, fanilik damgasını göstererek, kalpte temizlik ve ceriha operasyonu yapıyor. Yani kalbi masiva denilen mevcudat ve mahlukat, aşklarından ve hastalıklarından temizleyip soyutlandırıyor. Nasıl mideye giren zehirli ve yabancı maddeler, tıbbi olarak yıkanıp temizleniyor ise; aynı şekilde kalbe giren yabani aşk ve kirler de Yâ Bâkî Ente'l-Bâkî ilacı ve merhemi ile yıkanıp temizleniyor. İşte birinci Yâ Bâkî Ente'l-Bâkî sözünün temel mantığı budur.

  İkinci Yâ Bâkî Ente'l-Bâkî cümlesi ise; temizlenmiş ve kirlerden arındırılmış kalbe, gerçek ve hakiki aşk olan; İlahi aşkın tesis ve tekit edilmesini temin ediyor. Yani kalbin içine, Allah aşkının yerleştirilmesini gerçekleştiriyor. Zira kalbin mahiyet ve genişliğini; ancak sonsuz bir güzellik yani; Allah doldurup tatmin edebilir. İşte ikinci Yâ Bâkî Ente'l-Bâkî cümlesi bu işi görüyor.
  Yazar : Risale Forum
  Biz ise hem insancasina,Hem muslumancasina yaşamak istiyoruz.Bediuzzaman..

 4. #4
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Mar 2012
  Nereden Yer
  İzmir
  Mesajlar Mesajlar
  121
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 53 + 1532


  2 üyeden 2 kişi bu mesajı faydalı buldu.

  Cevap: Risale-i Nur Soru Cevap 20 : Üçüncü Lem'a (Dördüncü Bölüm)

  Soru 1:İnsaniyeti sukut etmemiş birinin hangi çareye ihtiyacı vardır ve o çare nedir?
  fani ömrü , baki ömre tebdil etmeye ihtiyacı vardır.Neden, insan bekaya aşıktır uzun bir ömür ister.O çare ise Allah için işleyiniz, Allah için görüşünüz, Allah için çalışınız. Lillâh, livechillâh, lieclillâh rızası dairesinde hareket ediniz. O vakit sizin ömrünüzün dakikaları, seneler hükmüne geçer.
  Soru 3: Bastı zaman nedir? Örnek verir misiniz?
  Beka aleminde geçirilen zaman demektir.kadir gecesinde bu aleme ikram'ı ilahi ile girilebilir , diye düşünüyor anlıyorum.
  Bilgi
  Şimdilerde ise bastı zaman'ı, 4. boyut olarak ehli ilim keşfetme aşamasında.
  "Ünlü bilimadamı Albert Einstein, bugüne kadar tarif edilen evren modellerinden çok daha farklı bir evren tarif etmiştir. Zira bugüne kadar 3 boyutlu olarak tarif edilen evren, Einsteinın zaman boyutunu da dahil etmesiyle dördüncü bir boyut kazanmıştır. Böylece artık içinde bulunduğumuz evren, uzay-zaman evreni olarak tanımlanmaya başlanmıştır. Yani salt tek başına uzay diye bir mekan mevcut değil, "Uzay-Zaman" boyutu hakimdir. Nasıl uzayın 3 boyutundan biri olan yüksekliğini çıkarırsak uzay, uzay olma özelliğini kaybeder ve 2 boyuta düşerse, aynı şekilde uzayın 4. boyutu olan zamanı da uzaydan soyutlayamayız. Çünkü bu 4 boyut, adeta birbirine kenetlenmiş gibi birbirinden ayrılmaz bir haldedir."
  kaynak : [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.]
  Yazar : Risale Forum
  Konu Bahtiyar tarafından (17-05-2012 Saat 08:20 ) değiştirilmiştir.

 5. #5
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Dec 2011
  Nereden Yer
  bezm-i ezelden
  Mesajlar Mesajlar
  73
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 39 + 220


  2 üyeden 2 kişi bu mesajı faydalı buldu.

  Cevap: Risale-i Nur Soru Cevap 20 : Üçüncü Lem'a (Dördüncü Bölüm)

  ben şunları anladım müsadenizle.insan için bazı zamanlar vardır ki o zamanda yaptığı bir iş ve hasen çok ziyadesiyle sevap alıyor.
  Birde bazen olur zaman geçmez bazende nasıl geçtiğini anlamazsın.zevk aldığın birşeyi yaparken zamanın geçmesinden dert yanarsında sevmediğin şeylerde keşke şu zaman geçseydi diye beklersin.
  Allah cc hepimize ibadat ve iman hakikatlarını idrak ettirsin,zevk ve huşu içinde yapmayı nasip etsin.yoksa ehli dünya gibi debdebeyi hayat içindeki sahte ışıltılarla ömrümüzün nasıl geçtiğini anlamadan eyvah ve eninler ettirmesin.
  Yazar : Risale Forum
  Konu sinang tarafından (01-06-2012 Saat 19:05 ) değiştirilmiştir.
  DOĞRUDAN DOĞRUYA KUR AN DAN ALIP İLHAMI-ASRIN İDRAKİNE SÖYLETMELİYİZ İSLAMI

 6. #6
  kenz-i mahfi çevrimdışı Sorumlu
  Sorumlu
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  May 2012
  Mesajlar Mesajlar
  814
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 131 + 6655


  Cevap: Risale-i Nur Soru Cevap 20 : Üçüncü Lem'a (Dördüncü Bölüm)

  Soru 2: Lillâh, livechillâh, lieclillâh aralarındaki fark nedir?

  Bu üç kelime hemen hemen aynı manaya geliyor. Bunlardan en çok kullanılanı "lillah" kelimesidir. "lillah" kelimesi Kur'an-ı Kerim'de çok geçtiği için bize yabancı değildir. Fakat "livechillah" ve "lieclillah" kelimeleri Kur'an-ı Kerim'de geçmemektedir. Yine aynı şekilde "lillah" kelimesi risalelerde en çok istimal edilen kelimedir. "livechillah" ise külliyatta 10 yerde geçmektedir. "livechillah" kelimesinin geçtiği yerlerde "yalnız", "halisen" ve "sırf" gibi kelimeler bu kelimenin evvelinde kullanılarak sanki manasında biraz farklılık varmış yani ihlas mertebesi biraz daha fazla imiş gibi bir mana çıkıyor. ve "lieclillah" kelimesi ise külliyatta sadece 3. Lem'ada geçmektedir. Yani bu lem'aya mahsus bir kelimedir diyebiliriz. Üstadımız burada mananın pekiştirilmesi için ve unutulan bu iki kelimenin de hatırlanması için bilhassa "lieclillah" kelimesinin hatırlanması için böyle bir yol takip etmiş olabilir diye düşünüyorum.
  Yazar : Risale Forum

 7. #7
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Apr 2010
  Nereden Yer
  Rûy-i Zemin..
  Mesajlar Mesajlar
  1.336
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 370 + 27568


  2 üyeden 1 kişi bu mesajı faydalı buldu.

  Cevap: Risale-i Nur Soru Cevap 20 : Üçüncü Lem'a (Dördüncü Bölüm)

  Soru 3: Bastı zaman nedir? Örnek verir misiniz?

  Bast-i zaman ; Zamanin genislemesi , bereketlenmesi , kisa bir zamanda uzun bir zaman yasama hali.

  Insanin yasadigi boyuttan cikip , baska bir boyuta , frekansa gecmesidir. En güzel misal mirac mucizesidir. Efendimizin yataginda yatarken kisa bir anda isra olayi ile mescidi aksaya oradanda göge yükselmesi bu hadiseler gerceklesirken gördükleri sahid olduklari hersey ve geri döndügünde ise yataginin halen sicak olmasi cok kisa bir anda uzun bir zamani yasamis olmasinin isaretidir .

  Ve yine rüya ile bir anda baska mekanlarda ve baska hallerde bulunmak , vefat eden akrabalarini görmek normalde mümkün degilken rüya ile mümkün hale gelebiliyor .
  Anne , babanin yavrusunun büyüdügünü evlendigini , gelecegini , hayal etmeside yine bast-i zamana misaldir . Cünkü cocugun hayal edilen seyleri gerceklestirmesi yillarini alacaktir fakat hayal ile yillara mâl olacak hallerin kisa bir zamana sigdirildigi görülmektedir.

  Ve yine binlerce senelik sirat köprüsünün üzerinde sürünmeler , yürümeler , kosmalar olacagi gibi , müminin o binlerce senelik yolu bir anda katedecegi bildiriliyor.

  Evliyalarin , ALLAH dostlarinin birden fazla yerlerde görülmesi gibi v.s

  Demekki bedenle olan bir vaziyet degil ruh ile olan bir haldir.
  Yazar : Risale Forum
  Bu menzilden ayrıldığın gibi, bu şehirden de çıkacaksın. ve keza, bu fani dünyadan da çıkacaksın. öyleyse, aziz olarak çıkmaya çalış. vücudunu mucidine feda et. mukabilinde büyük bir fiyat alacaksın.
  mesnevi-i nuriye

Facebook Yorumları

Facebook Giriş

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Sosyal İmleme

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222