Çünkü;

Namaz kurtuluşumuzun vesikasıdır..

Mesela bakıyoruz bazı insanlar var ki, aldığı maaş 1000 lira. Bunun 100 lirasını hiç tereddütsüz toto, loto, piyango gibi şeylere yatırıyor. Kendisine çıkma ihtimali eğer aynı para ile 1000 kişi katılmışsa binde birdir. 10 bin kişi katılmışsa 10 binde bir. Halbuki çok daha fazla kişi katılıyor. Ve çoğunlukla hayal kırıklığı yaşanıyor. Beklentiler sadece bir hayalden ibaret kalıyor.

Şimdi bir de 24 altınımız olduğunu düşünelim. Bir altını içinden, hayırlı, bereketli, kolay bir ticaret için verdiğimiz takdirde, neticenin 100 de 99 lehimize olduğunu bilsek, vermek için tereddüd eder miyiz ? Elbette tereddüt etmeyiz.

Evet her gün 24 saat Allah bize veriyor. Bunun içinden bir saatini bizden istiyor ki o bir saat bizim bütün diğer saatlerimizi de meyvedar hale getiriyor. Namazı kıldığımız ve büyük günahlardan uzak durduğumuz müddetçe, çalışmamız, uykumuz ve mübah olan dünyevi işlerimizde ibadet hükmüne geçebiliyor. Ve 1 saati verdiğimiz takdirde, belki de 100 de 100 kazanacağımızı, başta insanların en güvenilirleri olan 124 bine yakın peygamber (a.s.m.), sonra milyarlarca alimler, evliyalar müjde veriyor. Bu kadar sadık insanların sözüne itibar etmemek akıl işi midir ?