Bu konudaki en beğenilen mesaja bak. Tıklayınız.

+ Cevap Ver + Yeni Konu aç
Sayfa 2/2 İlkİlk 12
16 sonuçtan 11 ile 16 arası

 1. #11
  Huseyni çevrimdışı Müdavim
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Oct 2007
  Nereden Yer
  Ankara
  Mesajlar Mesajlar
  11.904
  Blog Blog Girişleri
  39
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 2613 + 209828


  2 üyeden 2 kişi bu mesajı faydalı buldu.

  Cevap: Açıklamalı Risale Dersleri 57 - İmanla Kabre Girmek İçin..

  Not
  İkinci emare: Risale-i Nur’un sadık şakirtlerinin, hüsn-ü âkıbetlerine ve iman ı kâmil kazanmalarına o derece kesretli ve makbul ve samimî dualar oluyor ki, o duaların içinde hiçbiri kabul olmamasına akıl imkân veremiyor.

  Ezcümle: Risale-i Nur’un bir hâdimi ve birtek şakirdi, yirmi dört saatte, lâakal Risale-i Nur talebelerinin hüsn-ü âkıbetlerine ve saadet-i ebediyeye mazhar olmalarına yüz defa Risale-i Nur talebelerine ettiği duaları içinde hiç olmazsa yirmi otuz defa selâmet-i imanlarına ve hususî hüsn-ü âkıbetlerine ve imanla kabre girmelerine, aynı duayı, en ziyade kabule medar olan şerait içinde ediyor.

  Hem Risale-i Nur talebeleri bu zamanda her cihetten ziyade hücuma mâruz olan iman hususunda, birbirine selâmet-i iman hakkındaki samimî, mâsum lisanlarıyla dualarının yekûnu öyle bir kuvvettedir ki, rahmet ve hikmet onun reddine müsaade etmez. Faraza, mecmuu itibarıyla reddedilse de, tek bir tane onların içinde kabul olunsa, yine her biri selâmet-i imanla kabre gireceğine kâfi geliyor. Çünkü herbir dua umuma bakar.


  Burdaki "Risale-i Nur'un sadık şakirtlerinin" ifadesinin altını çizmek gerekiyor. Risale-i Nura üç tarzda hizmet etmek mümkün. Bunlar Yirmi Altıncı Mektupta Üstadımızın belirttiği gibi dost, kardeş ve talebe gruplarıdır.

  Tavsiye
  Dostun hassası ve şartı budur ki: Kat'iyyen, Sözler'e ve envâr-ı Kur'aniyeye dair olan hizmetimize ciddî tarafdar olsun; ve haksızlığa ve bid'alara ve dalalete kalben tarafdar olmasın, kendine de istifadeye çalışsın.

  Kardeşin hassası ve şartı şudur ki: Hakikî olarak Sözler'in neşrine ciddî çalışmakla beraber, beş farz namazını eda etmek, yedi kebairi işlememektir.

  Talebeliğin hâssası ve şartı şudur ki: Sözler'i kendi malı ve te'lifi gibi hissedip sahib çıksın ve en mühim vazife-i hayatiyesini, onun neşir ve hizmeti bilsin.  İşte şu üç tabaka benim üç şahsiyetimle alâkadardır. Dost, benim şahsî ve zâtî şahsiyetimle münasebetdar olur. Kardeş, abdiyetim ve ubudiyet noktasındaki şahsiyetimle alâkadar olur. Talebe ise, Kur'an-ı Hakîm'in dellâlı cihetinde ve hocalık vazifesindeki şahsiyetimle münasebetdardır.

  Şu görüşmenin de üç meyvesi var:

  Birincisi: Dellâllık itibariyle mücevherat-ı Kur'aniyeyi benden veya Sözler'den ders almak. Velev bir ders de olsa.

  İkincisi: İbadet itibariyle uhrevî kazancıma hissedar olur.

  Üçüncüsü: Beraber dergâh-ı İlahiyeye müteveccih olup rabt-ı kalb ederek, Kur'an-ı Hakîm'in hizmetinde el-ele verip, tevfik ve hidayet istemek.

  Eğer talebe ise; her sabah mütemadiyen ismiyle, bazan hayaliyle dahi yanımda hazır olur, hissedar olur.

  Eğer kardeş ise, birkaç defa hususî ismiyle ve suretiyle dua ve kazancımda hazır olup hissedar olur. Sonra umum ihvanlar içinde dâhil olup, rahmet-i İlahiyeye teslim ediyorum ki, dua vaktinde "ihvetî ve ihvanî" dediğim vakit onlar içinde bulunur. Ben bilmezsem, rahmet-i İlahiye onları biliyor ve görüyor.

  Eğer dost ise ve feraizi kılar ve kebairi terkederse, umumiyet-i ihvan itibariyle duamda dâhildir. Bu üç tabaka dahi, beni manevî dua ve kazançlarında dâhil etmek şarttır.


  Risale-i Nur'un sadık şakirtleri yani talebeleri, onu neşretmeyi ve ona hizmet etmeyi hayatının en büyük gayesi bilir. Diğer dünyevi herşeyi bu gayeye bir araç olarak kullanır. Ömrünü Kur'ana hizmetle geçiren talebe, elbette bu vasıflarını ihlasla devam ettirdiği takdirde, imanla kabre girecek ve Üstad Hazretlerinin bu müjdesine mazhar olacaktır inşaallah. Zaten Kur'an-ı Kerim de çoğu ayetinde mealen diyor ki; güzel işler yapanlar ve salih ameller işleyenler için cennetler vardır. Efendimiz aleyhissalatü vesselamın "“Nasıl yaşarsanız öyle ölür ve nasıl ölürseniz öyle dirilirsiniz” (bk. Aliyyülkârî, Mirkâtü’l-mefâtîh 1/332, 7/375, 8/431) hadisi de bu müjdeye başka bir delildir.

  Duanın Allah katında en önemli ibadetlerden olduğu da ayetlerle sabittir. Bir nur talebesi günde en az 5 defa namazlarının ardından tesbihat yapıyor. Bilhassa her günün sabah ve akşam namazının tesbihatında, kabir azabı, cehennem azabı ve daha birçok dünyevi ve uhrevi musibet ve felaketlerden Allaha cc. sığınıyor. Ve bu dualar bütün cemaat mensupları gıyabında yapılıyor. Yüzbinlerce dil ile yapılan samimi dualardan, bir teki kabul olsa, imanla kabre girilmesine vesile olacaktır inşaallah. Allah Risale-i Nur'a talebe olmayı ve imanla kabre girmeyi cümlemize nasib eylesin, amin.
  Yazar : Risale Forum

  Halbuki, en ziyade hasta sensin.
  Sen, evvel kendine tabib ara, şifa bul;
  sonra başkasının şifasına çalış.

  ........

 2. #12
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Apr 2007
  Nereden Yer
  Bursa
  Mesajlar Mesajlar
  2.151
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 286 + 15969


  1 üyeden 1 kişi bu mesajı faydalı buldu.

  Cevap: Açıklamalı Risale Dersleri 57 - İmanla Kabre Girmek İçin..

  Sarf ve nahiv ilmini okuyan bir medrese talebesinin vefat edip, kabirde Münker ve Nekir'in: "Men Rabbüke" (Senin Rabbin kimdir?) diye suallerine karşı, kendini medresede zannedip nahiv ilmiyle cevap vererek, "Men mübtedâdır, Rabbüke onun haberidir. Müşkül bir meseleyi benden sorunuz, bu kolaydır" diyerek, hem o melâikeleri, hem hazır ruhları, hem o vâkıayı müşahede eden orada bulunan bir keşfü'l-kubur velîsini güldürdü ve rahmet-i İlâhiyeyi tebessüme getirdi.

  Azaptan kurtulduğu gibi, Risale-i Nur'un bir şehid kahramanı olan merhum Hâfız Ali, hapiste Meyve Risalesini kemâl-i aşkla yazarken ve okurken vefat edip kabirde melâike-i suale mahkemedeki gibi Meyve hakikatleriyle cevap verdiği misilli, ben de ve Risale-i Nur şakirtleri de, o suallere karşı Risale-i Nur'un parlak ve kuvvetli hüccetleriyle istikbalde hakikaten ve şimdi mânen cevap verip onları tasdike ve tahsine ve tebrike sevk edecekler inşaallah. (11 nci şua)
  Yazar : Risale Forum
  Şimdi hayatının saadet içindeki Kemâli ise: Senin hayatının âyinesinde temessül eden Şems-i Ezelî'nin envârını hissedip sevmektir. Zîşuur olarak Ona şevk göstermektir.Onun muhabbetiyle kendinden geçmektir. Kalbin göz bebeğinde aks-i nurunu yerleştirmektir.

 3. #13
  ABDULLAH çevrimdışı Ayın Yöneticisi
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Mar 2010
  Nereden Yer
  Gurbet eller
  Mesajlar Mesajlar
  9.018
  Blog Blog Girişleri
  61
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 791 + 40278


  1 üyeden 1 kişi bu mesajı faydalı buldu.

  Cevap: Açıklamalı Risale Dersleri 57 - İmanla Kabre Girmek İçin..

  Risale-i Nur talebelerinin inşallah kabre imanla girmesi mevzusunda; dost ve kardeş olanlar bu müjdeye mazhar değiller mi?
  Yazar : Risale Forum
  Müslüman, Müslüman’ın elinden ve dilinden emin olduğu kimsedir.” (Riyâzu’s-Sâlihîn, 211)


 4. #14
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  May 2012
  Nereden Yer
  Şark
  Mesajlar Mesajlar
  1.377
  Blog Blog Girişleri
  63
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 239 + 16429


  1 üyeden 1 kişi bu mesajı faydalı buldu.

  Cevap: Açıklamalı Risale Dersleri 57 - İmanla Kabre Girmek İçin..

  "“Nasıl yaşarsanız öyle ölür ve nasıl ölürseniz öyle dirilirsiniz” Demek ki, bizim yaşama tarzımız istikbalimizi belirleyen en önemli bir etkendir.
  Yazar : Risale Forum
  HAYY' dan geldik, HU' ya gideriz...

 5. #15
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  May 2012
  Mesajlar Mesajlar
  735
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 113 + 6465


  1 üyeden 1 kişi bu mesajı faydalı buldu.

  Cevap: Açıklamalı Risale Dersleri 57 - İmanla Kabre Girmek İçin..

  Alıntı pendüender Nickli Üyeden Alıntı [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.]

  Üç: Aynı mesele günümüzde de geçerli midir? Üstad’ın bundan 40-50 yıl önceki bir müşahedesini, bunca ‎Allah’a iman etmiş ve gönül vermiş insanın olduğu şu döneme teşmil ve tamim etmek doğru olmasa gerek diye ‎düşünüyorum.
  Bediüzzaman, aynı bahsin devamında nur talebelerinin ekseriyetinin bu davayı kazandığını ve avukat tutmak isteyenin Onu elde etmesinin kafi olacağını beyan ediyor. Dolayısıyla burada bahsedilen 40 kişi, nur talabeleri değil , bir rivayette cami cemaati yani namaza devam eden sıradan insanlardır. Yani burada nur talebeleri zaten bahsedilen rakamlar hariç tutulmuştur. Nur talebeleri bu zamanda ne kadar fazla olsa da yine umum müslümanların sayısına kıyas edildiği zaman yine çok az kalmaktadırlar. Yani Bediüzzaman'ın verdiği rakam gayetle doğru ve mutabıktır. Bu zamana da aynen bakmaktadır. Zaten o bahisde kırk kişiden birkaç tanesinin kurtarabildiğini, buradaki birkaç kişi kaydının ise azlığı ifade ettiğini anlamamız gerekir. Nur talebeleri için verilen rakam ise yüzde doksandır.

  Üstadın sözleri, bir zamana mahsus değildir. Bir hadiseye de münhasır değildir. Öyle ise bu durum halen devam etmektedir.

  "üstadın sözleri şu zamana, bu zamana teşmil edilmez" gibi ifadelerde nasıl bir mana var ifade edemiyorum....
  Gerçekten teessüf ediyorum...
  Yazar : Risale Forum

 6. #16
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  May 2012
  Mesajlar Mesajlar
  735
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 113 + 6465


  1 üyeden 1 kişi bu mesajı faydalı buldu.

  Cevap: Açıklamalı Risale Dersleri 57 - İmanla Kabre Girmek İçin..

  Dikkat edilirse, "Hattâ bir ehl-i keşif ve tahkîk, bir yerde kırk vefiyatdan yalnız birkaç tanesi kazandığını sekeratta müşahede etmiş; ötekiler kaybetmişler. Acaba bu kaybettiği dâvanın yerini, bütün dünya saltanatı o adama verilse doldurabilir mi?" ifadesinden bir önceki cümlede "ve bu asırda" kaydı düşerek, bu hadisenin ne zaman içinde olduğunu beyan etmiştir. "Asr" kelimesi "yüzyıl" için kullanılabileceği gibi, ahir zaman için de kullanılabilir. Demek ki üstadın bu ifadesi kıyamete kadardır.
  Teemmel...
  Yazar : Risale Forum

Facebook Yorumları

Facebook Giriş

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Sosyal İmleme

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222