Bu konudaki en beğenilen mesaja bak. Tıklayınız.

+ Cevap Ver + Yeni Konu aç
Sayfa 1/4 1234 SonSon
35 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Tesettür

 1. #1
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Mesajlar Mesajlar
  2.183
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 559 + 42526


  2 üyeden 2 kişi bu mesajı faydalı buldu.

  Tesettür

  Es selamu aleykum ve rahmetullah değerli dostlar
  Risale derslerimiz devam ediyor katılımlarınızı bekliyoruz
  ALLAH"ın selamı üzerinize ve üzerimize olsun.(amin)

  Bilgi


  On Beşinci Notanın ıkinci ve Üçüncü Meseleleri iken, ehemmiyetine binaen Yirmi Dördüncü Lem’a olmuştur.


  Tesettür, kadınlar için fıtrîdir ve fıtratları iktiza ediyor. Çünkü kadınlar hilkaten zayıf ve nazik olduklarından, kendilerini ve hayatından ziyade sevdiği yavrularını himaye edecek bir erkeğin himaye ve yardımına muhtaç bulunduğundan, kendini sevdirmek ve nefret ettirmemek ve istiskale mâruz kalmamak için fıtrî bir meyli var.
  "Ey Peygamber! Hanımlarına, kızlarına ve mü’minlerin hanımlarına söyle, evlerinden çıktıklarında dış örtülerini üzerlerine alsınlar." Ahzâb Sûresi: 33:59.


  Benzer Konular
  tesettür
  tesettür SelamünAleyküm, ben yeni tesettüre girdim ve bu konuda nur cemaatinden manevi deste rica ediyorm. Bildiklerimden daha fazlasını öğrenmem gerekiyor. Bana bu konuda yardımcı olabilir misiniz?
  TesettÜr karŞitliĞinin dayandiĞi anlayiŞyin İslam dÜnyasinda tesettÜr aleyhtarliĞina
  TesettÜr karŞitliĞinin dayandiĞi anlayiŞyin İslam dÜnyasinda tesettÜr aleyhtarliĞina -İran'da Şah Rıza 1936 yılında tesettürü yasakladı.Kadınlar halkın içine tesettürsüz çıktılar. -1939 Tunus'tan İslami anlayışı bastırabilmek için kamu çalışanlarının ve okul/üniversite öğrencilerinin örtünmelerini yasak
  Tesettür medeniyettir,Tesettür hürriyettir,Tesettür kadınların haysiyetidir
  Tesettür medeniyettir,Tesettür hürriyettir,Tesettür kadınların haysiyetidir “Zamanımızda teorik ve hukukî olarak kölelik yoktur. Gizli ve mecazî kölelik ise çoktur. Şirkin ve küfrün köleleri vardır. Hurafelerin, bâtıl itikadların... Bozuk ve çarpık ideolojilerin... Sapık bir hayat siste
  Ref ' i Tesettür...
  Ref ' i  Tesettür... Üstad derki "tesettür kadınlarda fıtridir, ref'i tesettür(tesettürün kaldırılması) fıtrata münafidir(aykırıdır)" Kardeşler üstad çok açık bişekilde sölemiş Allah razı olsun.. bu sözün gercekliğinin delili Al
  tesettür
  tesettür selam aleyküm öncelikle..tesettürlü olan ablalarım,kardeşlerim tesettürü savunmak psikolojisiyle hareket ediyorlar ki ben buna karşıyım..tesettürün savunulmayı gerektirecek şüphe götürür hiçbir tarafı asla yoktur.tesettü
  Yazar : Risale Forum
  Konu Huseyni tarafından (15-01-2013 Saat 09:21 ) değiştirilmiştir.


 2. #2
  memluk çevrimdışı Hatim Sorumlusu
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Feb 2009
  Nereden Yer
  biryerde sabit kalmıyorumki her yerden
  Mesajlar Mesajlar
  6.192
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 1453 + 115882


  1 üyeden 1 kişi bu mesajı faydalı buldu.

  Cevap: Açıklamalı risale 11 : 24.cü Lem.a tesettür hakkında....

  Sözlükte “bir şeyin içinde veya arkasında gizlenmek” anlamına gelen tesettür, dinî bir kavram olarak, kişinin bir zaruret olmaksızın açılması ve bakılması helâl olmayan uzuvlarını örtmesi demektir. Bu kavramdan daha çok kadınların, yabancı erkeklere karşı, eli ve yüzü dışındaki uzuvlarının örtünmesi anlaşılmaktadır.
  TESETTÜR KADINA NE KATMIŞTIR?


  “Tesettür kadınların tanınmalarına, dağınık cariyelerden, adi kadınlardan vakar ve heybetle seçilerek hürmet edilmelerine ve dolayısıyla incitilmemelerine elverişli olan biçimdir.
  Gerçi eziyeti kendilerine davet edecek olan içi bozukları örtü tutacak değildir. Fakat imanlı, temiz kadınların, kirli bakışlardan yuvalarında gizli inciler gibi korunmuş kalmalarına en uygun olan biçim de budur.”


  “Tesettür, kadınlar için fıtrîdir ve fıtratları iktiza ediyor… Kur’ân’ın tesettür emri fıtrî olmakla beraber, o maden-i şefkat ve kıymetdar birer refika-i ebediye (cennet arkadaşı) olabilen kadınları, tesettür ile sukuttan (manen alçaklıktan), zilletten ve manevî esaretten ve sefaletten kurtarıyor. Hem kadınlarda, ecnebi erkeklere karşı fıtraten korkaklık ve tahavvüf var. Tahavvüf ise, fıtraten tesettürü iktiza ediyor (gerektiriyor).”

  “Madem hayat-ı ebediyede dahi kocasına refika-i hayat (hayat arkadaşı) olacaktır; elbette ebedî arkadaşı ve dostu olan kocasının nazarından gayrı başkasının nazarını (bakışını) [açık-saçıklıkla] kendi mehâsinine (güzelliklerine) celbetmemek (çekmemek) ve kocasını darıltmamak ve kıskandırmamak lâzım gelir.”
  “Bir ailenin saadet-i hayatiyesi; koca ve karı mabeyninde bir emniyet-i mütekabile (karşılıklı emniyet) ve samimî bir hürmet ve muhabbetle devam eder. Tesettürsüzlük ve açık-saçıklık, o emniyeti bozar ve o mütekabil (karşılıklı) hürmet ve muhabbeti de kırar.”
  “En serseri ve asrî bir genç dahi, refika-i hayatını namuslu ister. Kendisi gibi asrî, yani açık-saçık olmasını istemediğinden bekâr kalır, belki de fuhşa sülûk eder (yönelir). Kadın öyle değil, o derece kocasını inhisar altına alamaz. Çünkü kadının -aile hayatında müdür-ü dâhilî (içişleri müdürü) olması haysiyetiyle kocasının bütün malına ve evlâdına ve her şeyine muhafaza memuru olduğundan- en esaslı hasleti sadakattir, emniyettir. Açık-saçıklık ise bu sadakati kırar, kocasının nazarında emniyeti kaybeder, ona vicdan azabı çektirir.”
  irfan mektebi...
  Yazar : Risale Forum
  İnsanın Cenab-ı Haktan hiçbir hakkı talep etmeye hakkı yoktur.
  Bilâkis dâima şükretmeye medyundur. Çünkü, mülk Onundur, insan Onun memluküdür.
  Eğer Mâlik-i Mülke memlûk isen, Onun mülkü senindir, gör.

  Bizi düşmanın attığı taş değil
  Dostun attığı gül yaralar


 3. #3
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Oct 2011
  Nereden Yer
  İstanbul
  Mesajlar Mesajlar
  416
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 69 + 1637


  1 üyeden 1 kişi bu mesajı faydalı buldu.

  Cevap: Açıklamalı Risale 11 : Tesettür

  Allah razı olsun.. Rabbim bana ve tüm tesettürlü hanımlara Allah'ın emri olan tesettürü hakkıyla yerine getirebilmeyi nasip eylesin (amin) dua ile..
  Yazar : Risale Forum
  вιz мυнαввєт ƒє∂αιℓєяιуιz, нυѕυмєтє ναктιмιz уσктυя...
  ѕαι∂ ηυяѕι

  Refika-i Hayatım:043::gül: 4. #4
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Mesajlar Mesajlar
  2.183
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 559 + 42526


  2 üyeden 2 kişi bu mesajı faydalı buldu.

  Cevap: Açıklamalı Risale 11 : Tesettür

  ("Ey Peygamber! Hanımlarına, kızlarına ve mü’minlerin hanımlarına söyle, evlerinden çıktıklarında dış örtülerini üzerlerine alsınlar." Ahzâb Sûresi: 33:59. ) (ilâ âhir) âyeti, tesettürü emrediyor. Medeniyet-i sefihe (sefahat, gayr-i meşru zevkler düşkünü medeniyet) ,ise, Kur’ân’ın bu hükmüne karşı muhalif gidiyor. Tesettürü fıtrî (insan yaratılışına, tabiatına uygun) görmüyor, bir esarettir diyor.


  -------------------------
  Üstad, hâlâ günümüzde medar-ı tenkid olan kısmına burada dikkat çekiyor. O mimsiz medenîler, kadınlar adına karar vererek, tesettürün onlar için esaret olduğuna hükmediyor. Medyada boy boy haberler, televizyonlarda iftiralı sözde tartışma programları ve elleri kırılasıca bazı şerefsizlerin çizdiği karikatürler. Hele bir tanesi hala aklımdadır, tesettürün yüz kısmını boş bırakmış, oraya parmaklık çizmiş, demek istiyorki, mütesettir olanlar adeta hapse girmiş birer mahpus hükmündedir.

  Sürekli böyle yaparak, zaten mütesettir olanların nefislerine dokunuyorlar, isyana teşvik ediyorlar, onları tesettürden çıkarmak için üzerlerinde toplumsal baskı oluşturmaya çalışıyorlar, tesettüre girme meylinde ve ihtmalinde olanları ise uzak tutmaya çalışıyorlar.

  Üstad Bediüzzaman ise, bunlara cevabı, tesettürün hikmetlerini (niye emredildiğinin ilk bakışta görünmeyebilen ama mühim ve göz ardı edilmemesi gereken sebeplerini) anlatarak veriyor.

  -----------------------------

  BıRıNCı HıKMET
  Tesettür, kadınlar için fıtrîdir ve fıtratları iktiza ediyor. Çünkü kadınlar hilkaten zayıf ve nazik olduklarından, kendilerini ve hayatından ziyade sevdiği yavrularını himaye edecek bir erkeğin himaye ve yardımına muhtaç bulunduğundan, kendini sevdirmek ve nefret ettirmemek ve istiskale mâruz kalmamak için fıtrî bir meyli var.

  Hem kadınların on adetten altı yedisi, ya ihtiyardır, ya çirkindir ki, ihtiyarlığını ve çirkinliğini herkese göstermek istemezler. Ya kıskançtır, kendinden daha güzellere nisbeten çirkin düşmemek veya tecavüzden ve ittihamdan korkar; taarruza mâruz kalmamak ve kocası nazarında hıyanetle müttehem olmamak için, fıtraten tesettür isterler. Hattâ dikkat edilse, en ziyade kendini saklayan, ihtiyarlardır. Ve on adetten ancak iki üç tanesi bulunabilir ki, hem genç olsun, hem güzel olsun, hem kendini göstermekten sıkılmasın.

  Malûmdur ki, insan sevmediği ve istiskal ettiği adamların nazarından sıkılır, müteessir olur. Elbette açık saçıklık kıyafetine giren güzel bir kadın, bakmasına hoşlandığı nâmahrem erkeklerden onda iki üçü varsa, yedi sekizinden istiskal eder. Hem tefahhuş ve tefessüh etmeyen bir güzel kadın, nazik ve serîü’t-teessür olduğundan, maddeten tesiri tecrübe edilen, belki semlendiren pis nazarlardan elbette sıkılır. Hattâ işitiyoruz, açık saçıklık yeri olan Avrupa’da çok kadınlar, bu dikkat-i nazardan sıkılarak, "Bu alçaklar bizi göz hapsine alıp sıkıyorlar" diye polislere şekvâ ediyorlar. Demek, medeniyetin ref-i tesettürü hilâf-ı fıtrattır. Kur’ân’ın tesettür emri fıtrî olmakla beraber, o maden-i şefkat ve kıymettar birer refika-i ebediye olabilen kadınları, tesettür ile sukuttan, zilletten ve mânevî esaretten ve sefaletten kurtarıyor.

  Hem kadınlarda ecnebî erkeklere karşı, fıtraten korkaklık, tahavvüf var. Tahavvüf ise, fıtraten, tesettürü iktiza ediyor. Çünkü, sekiz dokuz dakika bir zevki cidden acılaştıracak sekiz dokuz ay ağır bir veled yükünü zahmetle çekmekle beraber, hâmisiz bir veledin terbiyesiyle, sekiz dokuz sene, o sekiz dokuz dakika gayr-ı meşru zevkin belâsını çekmek ihtimali var. Ve kesretle vâki olduğundan, cidden şiddetle nâmahremlerden fıtratı korkar ve cibilliyeti sakınmak ister. Ve tesettürle, nâmahremin iştahını açmamak ve tecavüzüne meydan vermemek, zayıf hilkati emreder ve kuvvetli ihtar eder. Ve bir siperi ve kalesi, çarşafı olduğunu gösteriyor. Mesmûâtıma göre, merkez ve payitaht-ı hükümette, çarşı içinde, gündüzde, ahalinin gözleri önünde, gayet âdi bir kundura boyacısı, dünyaca rütbeten büyük bir adamın açık bacaklı karısına bilfiil sarkıntılık etmesi, tesettür aleyhinde olanların hayâsız yüzlerine bir şamar vuruyor!
  Yazar : Risale Forum


 5. #5
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Mesajlar Mesajlar
  2.183
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 559 + 42526


  2 üyeden 2 kişi bu mesajı faydalı buldu.

  Cevap: Açıklamalı Risale 11 : Tesettür

  Elinde elması olan, saklamak için türlü türlü, çeşit çeşit gizleme methodu geliştirir. belki çelikten kasalar içinde saklar. bu zaviyeden bakıldığında, insanın içindeki kıskanma içgüdüsü ve eşini sahiplenmesi ona elmas değeri katar. bir şeyin ortalıkta çok görünmesi onun değerinin kaybolmasına, değeri koybolmasada, ona olan ilgi ve alakayı kesecektir.

  kadının tesettürü, onun elmasın saklanılması gibi, değerine değer katacaktır. bu değeri manen ve maddeten görecektir inşaALLAH...
  Yazar : Risale Forum


 6. #6
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Mesajlar Mesajlar
  2.183
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 559 + 42526


  1 üyeden 1 kişi bu mesajı faydalı buldu.

  Cevap: Açıklamalı Risale 11 : Tesettür

  Tesettürün ne kadar ehemmiyetli olduğunu,kolay kolay taviz verelimeyecek bir ibadet,bir emir oldugunu 24.lema da ustad hzleri geniş boyutuyle hem dünyevi hem uhruvi yönüyle işlemiş..
  Hem şahsi hayata hem sosyal hayata değinmiş..
  kainata baktığımızda yaratılan bütün masnuatların kabukları olduğunu görürüz örneğin bir elmeyı düşünelim ve elmalardan biri soyulmuş olsun diğeri soyulmamış.kabuğu soyulmamış elmenın ömrü daha uzundur ve mikropları ihtiva etmiyor oysaki kabuksuz olan elmanın hem yenme şansı az hem bozulma ihtimali yüksek yine bir kaplumbağanın kendini dış tehlikelerden koruması için kabuğu var tehlike anında kendini içeri çekerek koruyor
  Kabuk meyve icin ne ise, tesetturde kadin icin o dur. ve bunun gibi örnekleri çoğaltmak mümkün o halde kadının kabuğu da TESETTÜRDÜR...
  Evet tesettürsüzlük insana güvensizlikte veriyor.
  Bir erkek açık saçık bayanları görünce evdeki hanımını bir süre sonra beğenmiyor.Yahut erkekler artık bayanlara güvenemiyor,evlenmeye çekiniyorlar.Günümüzde hızla artan boşanmalar ve dost hayatları...bunun en acı göstergesi değil mi?
  Cemalini göstermeye meyyal olan bayanlara ahirette ebedi bir güzellik verileceği hatta imanın derecesine göre hurilerden de daha guzel olacaklarını ,bunun verileceği vadi var.
  Yazar : Risale Forum


 7. #7
  Huseyni çevrimdışı Müdavim
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Oct 2007
  Nereden Yer
  Ankara
  Mesajlar Mesajlar
  12.057
  Blog Blog Girişleri
  39
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 50 + 210278


  Cevap: Açıklamalı Risale 11 : Tesettür

  Alıntı topraktoprak Nickli Üyeden Alıntı [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.]
  Es selamu aleykum ve rahmetullah değerli dostlar
  Risale derslerimiz devam ediyor katılımlarınızı bekliyoruz
  ALLAH"ın selamı üzerinize ve üzerimize olsun.(amin)

  Ve aleyküm selam ve rahmetullah. Amin, ecmain.

  "Tesettür, kadınlar için fıtrîdir ve fıtratları iktiza ediyor."

  Evet tesettür kadınlar için fıtridir. Fıtri olan Allah'ın dilediği gibidir zaten. Onun dışına çıktığında yani fıtratı bozmaya kalktığımızda ortaya hoş manzaralar çıkmadığı malum.

  Ancak burda şöyle bir ayrıntıya değinmek gerekir ki; Üzerine örtüyü örtmüş herkes sanki tesettürlüymüş gibi bir zanna kapılıyoruz. Halbuki tesettür sadece bedenen örtünmek anlamına gelmez benim anladığım. Aynı zamanda ahlakende örtünmek gerekir ki tesettür tam olsun. Bu ikisinin bir araya gelmediği tesettür tam bir tesettür sayılmaz. Güya tesettürü ile ilgi çekme yarışına girenler gerçekten tesettürlü olup olmadıklarını sorgulamalılar. Açık olan herkes ahlaksız sayılamayacağı gibi, her örtünene de tesettürlü diyemeyiz. Fıtrat hem bedenen hem manen örtünmeyi iktiza eder. Bu durumda tesettüre bürünen kişi
  hem Allah'ın cc. emrini yerine getirmiş olur, hem kendini pis nazarlardan muhafaza etmiş olur, , hem de eşinin güvenini kazanıp onu kıskandırmamış olur, vs.
  Yazar : Risale Forum

  Halbuki, en ziyade hasta sensin.
  Sen, evvel kendine tabib ara, şifa bul;
  sonra başkasının şifasına çalış.

  ........

 8. #8
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Nov 2011
  Mesajlar Mesajlar
  1
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 37 + 16


  Cevap: Açıklamalı Risale 11 : Tesettür

  selamün aleyküm:037:
  Yazar : Risale Forum

 9. #9
  TaLHa çevrimdışı Nur-u Aynım
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  May 2006
  Nereden Yer
  İstanbul
  Mesajlar Mesajlar
  8.226
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 50 + 61890


  Cevap: Açıklamalı Risale 11 : Tesettür

  Alıntı fenerbahçe Nickli Üyeden Alıntı [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.]
  selamün aleyküm:037:
  ve aleykumselam..
  Yazar : Risale Forum
  ..Ve sahil-i selâmet olan Dârüsselâma ümmet-i Muhammediyeyi (a.s.m.) çıkaran bir sefine-i Rabbâniyede çalışan hademeleriz..

  ..dalâletler içerisinde bizler gayet az ve zayıf ve fakir ve kuvvetsiz olduğumuz halde, gayet ağır ve büyük ve umumî ve kudsî bir vazife-i imaniye ve hizmet-i Kur'âniye omuzumuza ihsan-ı İlâhî tarafından konulmuş.
  .

  Ustad Bediüzzaman Said Nursi (M.S. 1876-....) 10. #10
  tebliğ çevrimdışı Vefasız
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Dec 2010
  Nereden Yer
  Şark..
  Mesajlar Mesajlar
  2.557
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 463 + 32174


  2 üyeden 2 kişi bu mesajı faydalı buldu.

  Cevap: Açıklamalı Risale 11 : Tesettür

  Ehemmiyetli bir konu;Allah (c.c) razı olsun kardeşlerimiz bu konun önemini ayetler ve hadisler vede külliyattaki manidar açıklamalarla aydınlatmışlardır bizleri ;Ben bu konuda küçük bir anımı anlatmak isterim..;

  Üniversite yıllarımda ,geçen bir anım;

  İstanbulda yaşayanlar bilirler ,Ramazan ayında Sultnahamette çeşitli etkinlikler düzenlenir;Böyle bir günde ben farmakoloji hocam (kendisi de örtülü bir bayandı Allah razı olsun)birde eczacılıkta okuyan bir arakadışımzla beraber sultanahmete gitmeye karar verdik;

  Beyazıttan yürümeye başladık.Yolda da sohbet konumuz tessettürdü;Eczacılıkta okuyan arkadaşımızda açık bir bayan ama örtünmeyi istyor fakat cesaret edemiyordu ;yani anlayacağınız o zamanlarda arayış içersindeydi ..;

  Vel hasıl bir manavın önüne geldik ..Hocamız o arkadaşımıza dönerek şöyle dedi..Hadi üç tane muz alalım ama sana kabuğu soyulmuş bir muz alalım bizimkisi kabuklu olsun;Arkadaşımız gülümsedi ;olurmu hocam kabuğu soyulmuş bir muz hiç kasada beklermi oksitlenir bozulur .yenmez ki ;

  Ben hocamızın sözü nereye getireceğini tahmin edip tebessüm ettim..ama bekliyorum ki söz nihai noktaya gelsin;Hocamız devam etti ,Demekki kabuksuz muz kasada oksitlenir çürür..

  İşte insanda öyledir ;Kadının korumasıda örtüssüdür..Açılınca o örtüler HARAM SİRAYET EDER VE FITRATI MANEVİYATI BOZAR değilmi?

  Güzel bir noktaya gelerek ve gün içindeki tessettür açıklamalarıyla pekiştirildi düşünceler;

  Elh kısa bir süre o arakadaşımızda şereflenip nasiplenmişti örtüsüyle...

  Bir başka düşüncemide belirtmek isterim müsadenizle;Hep örtü konusu kadınlarla özdeşleştirilir..Ama tessettür (settar ) konusunun müslüman erkekler içinde önem arz etmesi gerektiğini vurgulamak isterim.....
  Yazar : Risale Forum
  Biz ise hem insancasina,Hem muslumancasina yaşamak istiyoruz.Bediuzzaman..

Facebook Yorumları

Facebook Giriş

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Sosyal İmleme

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222