Alıntı Ziyaretçi Nickli Üyeden Alıntı [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.]
Ve keza, herbir zîhayat, çok isim ve sıfatların tecellîsine mazhardır. Meselâ, bir zîhayat vücuda geldiğinde Bâri isminin cilvesine, teşekkülünde Musavvir sıfatının cilvesine, gıdalandığı zaman Rezzak isminin cilvesine, hastalıktan şifa bulduğunda, Şâfi isminin tecellîsine, ve hâkezâ, tesirde mütesanit, âsârda mütehalif, çok sıfat ve isimlere mazhardır. Bu sıfatların ve isimlerin hedefleri bir olduğundan, elbette müsemmâları da bir olur. İşte her bir zîhayat, şu mazhariyetle Hâlıkın bir olduğuna dair olan şehadetini, اَللهُ لاٰۤ اِلٰهَ اِلاَّ هُوَ 1 ile ilân eder.

selamün aleyküm.

Bu cümleyi izah edermisiniz? özellikle "ve hâkezâ, tesirde mütesanit, âsârda mütehalif, çok sıfat ve isimlere mazhardır. Bu sıfatların ve isimlerin hedefleri bir olduğundan, elbette müsemmâları da bir olur." bu kısmı?
herbir zîhayat, çok isim ve sıfatların tecellîsine mazhardır. ÇOK İSİM VE SIFATLARIN tecellisine mazhar olan ne ? HER BİR ZİHAYAT. isimler ve sıfatlar hayatlı ,canlı varlıkta ortaya çıkıyor ,görülüyor,biliniyor.Bu isimlerin,sıfatlarıN HEDEFİ HAYATTIR,HAYATIN DEVAMIDIR.
- "bir canlı vucuda geldiğinde bari isminin cilvesine mazhar oluyor," bu yaşam koşullarına uygun yaratılıyor ,mesela hava teneffüs etmesi için vucudunda uygun aletlerle geliyor.yaşamı devam ediyor.
- "teşekkülünde Musavvir cilvesine", o canlının yaşamasına uygun bir şekil verilmiş. biyoloji bilen arkadaş varsa o bu kısımları daha ilmi tamamlar benim aklıma gelen , burunda delik olması yaşaması için havaya ihtiyacı var canlının şekil verilirken ona göre verilmiş . Rızkını parçalaması için ona uygun şekilde diş verilmiş hakeza.
- "gıdalandığı zaman Rezzak isminin cilvesine,"yaşamasını için gıdaya ihtiyacı var , Rezzak ismi hayatın devamını hedef ediyor.
- "tesirde mütesanit" Bal Rızıktır. Hasta olan kişi bal yiyor gıdalanıyor Rezzak isminin tecellisine mazhar oluyor.Aynı zamanda şifa buluyor Şafi isminin tecellisine mazhar oluyor.Tesirde birbiriyle dayanışmada kuvvet vermekteler
"âsârda mütehalif" örneyin koyun ot yiyor , ortaya çıkan eser ot gibi olmuyor , mesela tüyleri ot gibi ot şeklinde olmuyor. ortaya çıkan eser canlının hayatının devamını hedef alıyor.Rezak ismiyle , musavir sıfatı eser de muhalif uygun düşmüyor ama hedef bir.ot yiyip ot gibi olsaydı koyun nun hayatının devamı olmazdı.Bir örnekti diğer canlılara kıyas edilsin.
"Bu sıfatların ve isimlerin hedefleri bir olduğundan, elbette müsemmâları da bir olur." çok isim ve sıfatlar her bir canlıda ortaya çıkıyor, Hedefleri hayat ,hayatın devamı , (bu isim ve sıfatların mazhariyetininde devamı demekte oluyor) hedefleri bir olunca elbette isimlerin sahibide bir olur...
Soru için teşekkür ederim teşvik edici oldu. Risale-i nur gibi bir eserle tanıştırdığı kendini onunla tanıttırdığı için Rabbimize hadsiz şükrediyoruz.Şükretmeliyiz.Bizi Rabbimize karşı minnetdarlığa vesile olan Aziz Üstadımızdan Allah ebeden razı olsun amin ...