Bu konudaki en beğenilen mesaja bak. Tıklayınız.

+ Cevap Ver + Yeni Konu aç
Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon
21 sonuçtan 11 ile 20 arası

Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
    Nov 2010
    Nereden Yer
    ankara
    Mesajlar Mesajlar
    138
    Tecrube  Tecrübe Puanı: 52 + 1032

Cevap: Hadis Sohbetleri 62:Allah katında amellerin en makbul olanı hangisidir?”

peki ben size soruyorum burda tek suçlu ben miyim ibadetlerimin özllikle de namazlarımın devamını sağlamak için büyük özen gösteriyoum ancak çok acıdır ki ne yazıkki ailemden anam babam kardeşim eşim kısacası hepsi namaz kılmıyor. ve ben ne yazıkki dikkat etmeme rağmen bazen dalalete düşüyorum.ama o zaman bile içim yanıyor yanıyor yanıyor.aşırı derecede bunalıyoum .onlarında namazlarını kılmaları için ayetler hadisler okuyorum.onları sıkıştırıyorum.ama nafile ne yazık ki olmuyor. olmuyor olmuyor...çok isterdim rabbimden (süreklide dua ediyorum.)sabah namazlarına eşimle kalkmayı ailemle rabbime namaz kılmayı ama nafile...
    Size soruyorum ben mi suçluyum nefsim mi bu imtihanı nasıl vereceğim((
    Yazar : Risale Forum

ABDULLAH çevrimdışı Forum Yöneticisi
    Mar 2010
    Nereden Yer
    Gurbet eller
    Mesajlar Mesajlar
    9.243
    Blog Blog Girişleri
    61
    Tecrube  Tecrübe Puanı: 815 + 40638

1 üyeden 1 kişi bu mesajı faydalı buldu.

Alıntı aslı1979 Nickli Üyeden Alıntı [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.]
    peki ben size soruyorum burda tek suçlu ben miyim ibadetlerimin özllikle de namazlarımın devamını sağlamak için büyük özen gösteriyoum ancak çok acıdır ki ne yazıkki ailemden anam babam kardeşim eşim kısacası hepsi namaz kılmıyor. ve ben ne yazıkki dikkat etmeme rağmen bazen dalalete düşüyorum.ama o zaman bile içim yanıyor yanıyor yanıyor.aşırı derecede bunalıyoum .onlarında namazlarını kılmaları için ayetler hadisler okuyorum.onları sıkıştırıyorum.ama nafile ne yazık ki olmuyor. olmuyor olmuyor...çok isterdim rabbimden (süreklide dua ediyorum.)sabah namazlarına eşimle kalkmayı ailemle rabbime namaz kılmayı ama nafile...
    Size soruyorum ben mi suçluyum nefsim mi bu imtihanı nasıl vereceğim((

Degerli kardesim unutmamak lazimki hidayeti veren yanliz ALLAH,u taaladir Peygamberler teblig etmislerdir islama cagirmislardir yani görevlerini yapmislardir ama hidayet edememislerdir..
    ALLAH,u taala Kasas Suresi ; Sure 28, Ayet 56,da buyuruyorki..
    (Resûlüm!) Sen sevdiğini hidayete erdiremezsin; bilakis, Allah dilediğine hidayet verir ve hidayete girecek olanları en iyi O bilir.

Peygabberimizin (s.a.v) 11 amcasindan bir rivayete göre 12 yanlizca HZ Hamza ve Hz abbas Müslüman olmustur..
    Netice olarak sunu diyebiliriz ilk önce yapacagimiz islami en güzel bir sekilde yasamak ve teblig etmek sevdirmek dualarda bulunmak elimizden gelen gayreti göstermek yani tedbiri alip Rabbimin takdirine riza göstermek.
    Annemiz babamiz en sevdigimiz,dahi olsa Rabbim hidayet etmedikden sonra kimse hidayet edemez öyle olsaydi peygamberimiz amcalarina hidayet ederdi..
    Ümit var olalim dua,larda bulunalim Rabbim cümlemize kolayliklar versin insallah..
    “Müslüman, Müslüman’ın elinden ve dilinden emin olduğu kimsedir (Riyâzu’s-Sâlihîn, 211)

Nov 2010
    Nereden Yer
    ankara
    Mesajlar Mesajlar
    138
    Tecrube  Tecrübe Puanı: 52 + 1032

teşekkür ederim hocamda peki bu benim zaman içinde bulunduğum gaflet hali herkeste oluyor mu acaba yoksa benden kaynaklı bir sorun mu ?namazlarımda özellikle neler yapabilirim?

ABDULLAH çevrimdışı Forum Yöneticisi
    Mar 2010
    Nereden Yer
    Gurbet eller
    Mesajlar Mesajlar
    9.243
    Blog Blog Girişleri
    61
    Tecrube  Tecrübe Puanı: 815 + 40638

1 üyeden 1 kişi bu mesajı faydalı buldu.

Alıntı aslı1979 Nickli Üyeden Alıntı [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.]
    teşekkür ederim hocamda peki bu benim zaman içinde bulunduğum gaflet hali herkeste oluyor mu acaba yoksa benden kaynaklı bir sorun mu ?namazlarımda özellikle neler yapabilirim?

'Rabbini; içinden, yalvararak, ürpererek, yüksek olmayan bir sesle sabah akşam an. Gafillerden olma.' (Araf 205)

Gaflet gecmiste olduğu gibi günümüzde de yaygın manevî bir hastalıktır. Esen gaflet rüzgârlarından hepimiz etkilenmekte, kendi payımıza düşeni almaktayız. Bunun sonucu olarak, doyamayan nefislerimiz, ürpermeyen gönüllerimiz, yaşarmayan gözlerimiz sebebiyle dualarımız kabul edilmemektedir.

Gafleti, gönlümüzü kaplayan, kalbimizi karartan bir bulut olarak niteleyen Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.) bu gaflet bulutunun, bu gaflet dumanının dağılması için günde en az yüz defa istiğfar etmeyi tavsiye etmektedir.

Tembellik arttıkça ihmal; ihmal arttıkça gaflet; gaflet arttıkça ihanet; ihanet arttıkça dalâlet başlar. Dolayısıyla gaflet, mutlaka er geç tedavi edilmelidir. Gafletin tedavisi için ilk adım uyanık ve diri olmak, ihmalkâr ve ilgisiz olmamak gerekir.

Gafletin ilacı Kuran ve namaz, tevbe ve istiğfar, zikir ve duadır. Gafletin aşısı ilim ve gönül erbabıyla sohbet etmek, Kuranî, nebevî, manevî tavsiyeleri hayata yansıtmaktır.

Akıl, insanı hayra teşvik eden ve az da olsa amelin devamlı olmasına yardımcı olandır. Onun için Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem hadislerinde:

“Allah Teâlâ’ya amellerin en sevgilisi, en makbulü, az da olsa devamlı olanıdır.” buyurmaktadır.

“Müslüman, Müslüman’ın elinden ve dilinden emin olduğu kimsedir (Riyâzu’s-Sâlihîn, 211)

May 2012
    Nereden Yer
    Şark
    Mesajlar Mesajlar
    1.377
    Blog Blog Girişleri
    63
    Tecrube  Tecrübe Puanı: 250 + 16439

Allah-u Tealanın rahmet denizi şüphesiz çok engindir.O, kulunun ne yapacağından açıklanandan ve de gizli tutlandan şüphesiz haberdar olandır ki;kullarının samimi ve ihlaslı niyetlerinin dahi mükafatını verir.

İmâm Kuşeyrî anlatır:

Horasan sultanı ve kahramanlarından Amr bin Leys öldükten sonra onu sâlih bir zât rü'yâda gördü ve aralarında şu mükâleme geçti:

"-Allâh sana ne muâmelede bulundu?"

"-Allâh beni afvetti."

"-Allâh seni ne sebeple afvetti? Hayâtında nasıl bir amel işledin ki afva mazhar oldun?"

Bunun üzerine Amr bin Leys şöyle cevap verdi:

"-Günlerden birgün yüksek bir tepeye çıkmıştım. Oradan askerlerime baktım. Onların çokluğu ve ihtişamını seyredince: "Keşke Rasûlullâh -sallâllâhü aleyhi ve sellem- zamanında vâkî olan gazvelere ordumla beraber iştirâk edip de O'nun uğrunda fedâ-yı cân eyleyen bahtiyarlardan olabilseydim..." diye hislendim. İşte bu niyet ve iştiyakımdaki ihlâs sebebiyle yüce Allâh, bana rahmetiyle muâmele ederek günâhlarımı bağışladı ve beni sonsuz nîmetleriyle mükâfatlandırdı."

Bu hâdise, ihlâs ve samimiyetin, mü'min için ne kadar mühim olduğunu gösteren güzel bir misâldir. Buna göre kul, yapamadığı bir amel'den bile ihlâs ve samîmiyetinin bereketi neticesinde nice lutuflara mazhar olmaktadır.

ve yapılan amellerin en sevimlilerinden biride ihlaslı olmaktır.
    Bu itibarla başta ibâdetler olmak üzere bütün hayırlı amellerin, Allâh rızâsı kasdolunarak yapılması asıldır. Bu da, ihlâs ile mümkündür. İhlâs, amelleri sırf rızâ-yı ilâhîyi kasdederek îfâ etmek ve onlar üzerine nefsânî gâyelerin gölgesini düşürmemektir. Beden için rûh ne ise, amel için ihlâs da o mesâbededir. İhlâssız amel, özden mahrûm kuru bir yorgunluktan ibarettir. Bütün amelleri ulvî bir gâyeye bağlayarak ibâdet vasıf ve derecesine yükseltmek kabildir.
    HAYY' dan geldik, HU' ya gideriz...

May 2012
    Nereden Yer
    Şark
    Mesajlar Mesajlar
    1.377
    Blog Blog Girişleri
    63

ihlaslı amel Allah katındaki en sevimli ameldir hadis-i şerifinden yola çıkarak yine başka bir hadisi şerifle bunu tamamlayacak olursak;

Hadîs-i Şerîfde buyurulur:

"Kıyâmet gününde aleyhinde ilk hükmedilen insanlar şunlardır:

Birincisi şehîd edilen kimsedir. O Allâh'ın huzûruna getirilir. Allâh kendisine olan nîmetlerini anlatır. O da, bunları itiraf eder. Cenâb-ı Hakk:

"- Öyleyse bunlara karşı ne yaptın?" diye sorar.

Adam:

"- Yâ Rabbî! Senin uğrunda şehîd edildim." der.

Allâh buyurur ki:

"- Yalan söyledin! Sen, yalnızca cür'etli ve cesur denilsin diye harbettin. Gerçekten öyle de denildi."

(Sonra) onun hakkında emredilir ve ateşe atılıncaya kadar yüzüstü sürüklenir.

İkincisi ilim öğrenen, başkalarına da öğreten, ayrıca Kur'ân da okuyan adamdır. O huzûra getirilir. Allâh kendisine olan nîmetlerini anlatır. O da itiraf eder. Cenâb-ı Hakk:

"- Bunlara karşı ne yaptın?" diye sorar.

Adam:

"- İlim tahsîl ettim. Onu başkalarına da öğrettim. Senin uğrunda Kur'ân'da okudum." der.

Allâh buyurur ki:

"- Yalan söyledin! Sen ilim öğrendin, ancak âlim denilsin diye; Kur'ân okudun, ancak o kârîdir, kırâat ehlidir denilsin diye. Hakîkat öyle de denildi."

Sonra hakkında emrolunur ve ateşe, yâni cehenneme atılıncaya kadar yüzüstü sürüklenir.

Üçüncüsü Cenâb-ı Hakk'ın kendisini genişlettiği, malın her çeşidinden verdiği adamdır. O getirilir. Allâh ona olan nîmetlerini anlatır. O da bunları itiraf eder. Cenâb-ı Hakk:

"- Öyleyse bunlara karşı ne yaptın?" diye sorar.

Adam:

"- Hakkında infâk edilmesini emir buyurduğun hiçbir yol bırakmadım. Malımı ancak senin yolunda harcadım." der.

Cenâb-ı Hakk buyurur:

"- Yalan söyledin! Onları ancak cömerttir denilesin diye yaptın. Nitekim öyle de denildi."

Sonra hakkında emredilir ve cehenneme atılıncaya kadar yüzüstü sürüklenir." (Buhârî, Müslim)

Bu hadîs-i şerîf, ihlâsın, amellerin Allâh katındaki kabul şartı olduğunu o derecede açık bir sûrette göstermektedir ki, gâye Cenâb-ı Hakk'ın rızâsı olmadıkça zâhiren Allâh yolunda ölmek, ilim tahsîl etmek ve infakta bulunmak gibi -haddi zâtında- en makbûl olan ameller bile sahibine hiçbir fayda sağlamamaktadır.

May 2012
    Nereden Yer
    Şark
    Mesajlar Mesajlar
    1.377
    Blog Blog Girişleri
    63

Allâh Rasûlü -sallâllâhü aleyhi ve sellem-, buyururlar:

"Amelini ihlâslı yap! (Böyle yaparsan), amelin azı (bile) sana kâfî gelir."

"Allâh, sizin sûretlerinize ve mallarınıza bakmaz! Fakat sizin (ihlâs ve takvâ bakımından) kalblerinize ve amellerinize bakar."

Zîrâ Cenâb-ı Hakk, kimin daha çok kimin daha az ibâdet ettiğine değil, kimin daha hâlisâne ibâdet ettiğine, yâni kendi katında değerli olanın ihlâs olduğuna işareten âyet-i kerîmede şöyle beyân buyurur:

"O (Allâh) ki, ölümü ve hayatı hanginizin amel bakımından daha güzel (yâni ihlâslı) olduğunu imtihân için yarattı." (el-Mülk, 2)

May 2012
    Nereden Yer
    Şark
    Mesajlar Mesajlar
    1.377
    Blog Blog Girişleri
    63

Şâh-ı Nakşibend Hazretleri buyurur:

“«Herkes koşmakla avı yakalayamaz. Avı devamlı takip eden kimse yakalamaya muvaffak olur.» Bunun için, sürekli ve istikāmet üzere çalışmak îcâb eder.”

[Bir anlık coşkunlukla aşırı derecede gayrete gelenler, ekseriyetle çabuk yorulur, maksada vâsıl olamazlarsa azim ve şevkleri kırılıp eskisinden de kötü bir duruma düşebilirler.

May 2012
    Nereden Yer
    Şark
    Mesajlar Mesajlar
    1.377
    Blog Blog Girişleri
    63

Hakk’a kulluk, belli bir dönemlik değil, ömürlük bir vazîfe olduğundan, onun makbul bir kıvamda sürdürülmesi için bir îtidâl dengesine ihtiyaç vardır. Nitekim Hazret-i Âişe (r.anhâ) vâlidemiz:

“…Allah Rasûlü’nün ameli, hafif ve devamlı yağan yağmur gibiydi…” buyurmuştur. (Buhârî, Savm 64, Rikâk 18; Müslim, Müsâfirin 217)

May 2012
    Nereden Yer
    Şark
    Mesajlar Mesajlar
    1.377
    Blog Blog Girişleri
    63

İbâdette devamlılık ve niyette ihlâs, gönüllerde bir şuur hâline gelmelidir. Bu hâle ulaşıldıktan sonra, hastalık, yaşlılık vs. sebeplerle hasbel-beşer îfâ edilemeyen -farzlar dışındaki- ibâdetlere, edâ edilmiş gibi ecir lûtfedileceği bildirilmektedir. Âyet-i kerîmede buyrulur:

“Fakat îmân edip sâlih amel işleyenler için eksilmeyen, devamlı bir ecir vardır.” (et-Tîn, 6)

Facebook Yorumları

Facebook Giriş

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Sosyal İmleme