pantolon

müslüman kadýn pantolon(hatlarý belli etmeyen,bol) giyebilirmi?

• Kullanılan toplam oy
    109

Tarihci

Marmara Tarih
bir keresinde sahabilerle Efendimizin bulunduğu bir yerde devenin üstündeki bir kadın inmeye çalışırken ayakları ayrıldı, düştü, onun düşeceğini anlayan Efendimiz hemen başını başka tarafa çevirmişti, ve o yöne bakamıyordu, kadın kalkana kadar bakmayacaktı, o sırada sahabiler dediki efendimiz kadın sirval giymiş, herhangi bir yeri görünmedi,, sirval iki bacağı ayrı bu gunki pantolondur. Efendimiz in tam olarak ne dediği aklımda değil ama onaylar bir söz söylüyordu. bir yerinin görünmesini engellediği yani bu gibi durumlara karşı tedbirli bir kıyafet giydiği için onaylar sözler söylemişti..

ama o gunki sirval yani pantolon, bu gunkiler gibi bedene yapışmıyordu, hatları belli etmiyordu..

ebrar172

Well-known member
benim bah settiğim pantolon biçimide o zaten ..
yoksa kaide her kıyafette aynı vucut hatları belli olmayacak..ama bu konuda çok tartışıyoruz bazı arkadaşlarla..kesinlikle olmaz diyorlar pardesü nün altına dahi olmaz mış..anlaşamıyoruz..bakalım burdan ne çıkacak..

yolcu

Active member
Bence, ama bence tabi, şalvar tip gibi bol pantolon giyilmesinin sakıncası yokmuş gibi geliyo. Etekten daha bile sağlam sanki. Fetva makamı değiliz doğrusunu bilen anlatırsa daha hoş olur biz de öğrenmiş oluruz. Ancak illede pantolon olmaz diyen var ise sebepleriyle anlatırsa memnun oluruz.

ebrar172

Well-known member
dayanak falan lazım diil onlara hocaları öyle diyince o bir fetva oluveriyo..dayanak sayılırmı bilmem ama diyorlarki
kadının erkege benzemesi günah olduğundan vede pantolon bir erkek kıyafeti olduğundan giyilemezmiş..

Tarihci

Marmara Tarih
İslam ın kaynakları, Kuran Sünnet icma kıyas, bunların birinde pantolonla ilgili bi yasak yok, varsa siz gösterin. ancak erkeğe benzeme meselesinde ise bu konjokturle ilgili bişeydir, bu gun pantolon erkek giysisi olmaktan çıkmıştır, pantolon giyiyor diye erkeğe benzetmez kimse kimseyi. efendimiz zamanında bahsettğim bu olay olduğunda eğer böle bişey söz konusu olsaydı, efendimiz muhakkaki o kadını uyarmalarını emrederdi pantolon giymesin diye. erkek kıyafetidir diye. fıkh ölçü vermiş, "vucut hatları belli olmayacak, şefaf olmayacak" giyilen pantolon bu şartları yerine getiriyorsa giyilebilir.
erkek kıyafeti meselesi biraz da takva meselesi, hadi diyelimki şüpheli,

fıkh ın 4. temel kaidesi derki: Şekk ile yakiin zail olmaz. yani kesin bilinen bi ölçüsü var giysinin , bu sağlanmışsa şüpheli şey bunu zail edip kaldıramaz..

daha fazla bilgi için bakınız : http://www.tevhid.gen.tr/islam_akaidi_fikih/971-4_madde_sek_yakin_zail_olmaz/

Yeltegiyan

Elfidam
dayanak falan lazım diil onlara hocaları öyle diyince o bir fetva oluveriyo..dayanak sayılırmı bilmem ama diyorlarki
kadının erkege benzemesi günah olduğundan vede pantolon bir erkek kıyafeti olduğundan giyilemezmiş..

ya bu konuda hocalarımız da ihtilafa düşüyor bazen ama bizim islam inancına uygun giyen bi bayan zaten dar vucud hatları belli olacak şekilde giymez ya da üzerine uzun pardesü ya da tunik tarzı bişiler giyer ve ben hiç tunik ya da pardesü giyen erkek grmedim.ya da şöle diyelim erkekler kışın mesela uzun manto giyiyorlar normalde kadın pardesüsüne benziyor eeeee erkek bayana benzediği için giymicek mi ya da Efendmiz döneminde fistan vardı Efendimiz bunu bilmiyor muydu? durum ne gerektiriyorsa helal dairede onu giyebilir esas olan mahrem yerlerinin kapanmasıdır.dar giyisi kapanmaya dahil olmaz çünkü onlar giyinik çıplaklardır deniliyor alimlerce.hem kısa etekler falan çok moda yada yırtmaç denilen şey ya da daracık etekler vs vs bir bayan bunun ayrımını yapabilmeli.giyinmesnde hiçbir engel yoktur ama tek şart çizgiyi aşmamasıdır.

tarihçi kardeşimizin anlattığı olay en gzl örnek o olayda Efendimiz kadına dua ediyor.

Eyvàh!

Well-known member
hazmolunmayan ilim telkin edilmemeli..
ustad...
islamiyet cevresi oyle genismi ..hopla zipla ne yaparsan yap kilifina uydur oylemi :eek:bicare hakikat bicare ellerde nasil kiymetsiz oluyor ...el insaf ....
misalde cennetten ustelik.halbuki ALLAH ve RESULU sizden oncekilerin cektigini cekmedikce cennete giremezsiniz diye buyuruyorken ve hz.Ustad cennet ucuz degil derken.. birde pantolonu giyenleri tebrik mi edelim :confused:
bugun hanimlarin tesettur sekli islama uygundur diyen biri varmi bilemiyorum ama elimizden geldigi kadar kapaniyoruz dersek bu yerinde olur.
her nedense, dinimizin cevaz vermedigi bir hususu elimizin tersiyle itip ondan rahatlikla kurtulamiyoruz, bunun yerine hep ufak tefek oneri ve kiliflarla hatta bazen bin dereden su getirerek yaptigimizi hakli cikarmaya calisiyor durumu masum bir cerceveye oturtmak icin cabaliyoruz
kot olmayan pantolonun giyilmesi caizdir yok efendim dar degilse giyilebilir, pantalonun ustune dizlere kadar gelen bir kiyafet giyilirse bir sakinca yoktur...
yahu arkadaslar bir kiyafet tesetture uygun olarak adlediliyorsa niye bunun ust tarafi helal sayilmiyor da dizden asagisi icin caiz goruluyor sadece
hic boyle komik tezat olurmu:confused: kiyafetin ust tarafini baska bir kiyafetle kapatacaksiniz alt taraf serbest, pantalonu bos giyersen haram yarim ortersen helal...bana hic mantikli gelmiyor

tesettur olculerine uymayan bir giyisi her sekliyle tesetture aykiridr, oyle yarisini kapatmayla oraya buraya yama yapmayla olmaz!!!!
Anlayamadigim bir hususta ..rahatlik hamaseti.. dir
niye kendimizi pantalonun cook rahat bir giyisi olduguna, onsuz hareket etmenin cok guc ve cekilmez olduguna inandiriyoruz ki???

Eger bu psikolejide dusunursek, bize disaridan bakan birisi agustos sicaginda nasil basortusu takabildigimize hayret eder, peki biz kavuran sicakta basimizi, boynumuzu basortuyle sarmaya nasil tahammul ediyoruz ozamanda sicagi bahane edip basimizin yarisini orten bir ortu kullaniyormuyuz HAYIR!!!

calisan bayan arkadaslarimizin her kesiminden sikayetci olanlar oluyor
masa basinda calisanda rahatlik bahanesiyle pantalonu savunuyor fabrikada, konfeksiyonda ..vs calisanda
birisi oturdugu yerden rahatsiz oluyor digeri ayakta dolasirken... yani cok komok ve basit bahaneler buluyoruz ve hemen teslim olma yoluna gidiyoruz!!

Aramizda maden ocaginda, insaatta, yol yapiminda vs. calisan bayan arkadasimiz yada okuluna gidebilmek icin agri daginin tepesine tirmanan,parasutle okulunun bahcesine inmek zorunda olan bir ogrenci bayan arkadasimiz yok herhalde

Hepimiz normal vasitalarla normal yollardan isyerimize veya okulumuza ulasimi sagliyoruz vede hepimiz normal sartlarda, bayanlara uygun ortamlarda calisiyor ve okuyoruz

OYLEYSE NEDIR BU RAHATLIK MUHABBETI, NIYE RAHAT OLMAK, ESNEK HAREKET ETMEK ADINA BIN TURLU BAHANE UYDURUYORUZ VE PANTOLONU CANKURTARAN OLARAK ILAN EDIYORUZ????

Siz calisirken veya okuldayken rahatsiz oluyorsaniz o zaman bende gezerken rahatsiz oluyorum derim .

Bende gezmek icin sizin yaptiginiz gibi adim atiyorum, hareket ediyorum, sizde calisirken benim gibi yuruyorsunuz, oturup kalkiyorsunuz fark ne???

Siz masa basindayken, okulda sirada otururken rahatsiz oluyorsunuz o zaman bende sokakta gezerken rahatsiz oluyorum hemde sizden daha fazla hareket etmis oluyorum
size pantalon giymeyi mesru kilan sebep ne:confused: isyeri veya okul ortami icinde olmaniz mi??
NIYE?? isyerleriyle okullarin sinirlari ozel bolge mi ilan edildi, oralarda haramiyet kalkti mi?? oyleyse bende gelir oralarda gezerim canlarimmm

biz keyif duskunu insanlar degiliz
birkac adim rahat yuruyebilme luksu icin tesetturumuzden taviz vermeyiz,komik onlemlerle kiyafetimizi palyanoculara benzetmeyiz
biz sikintidan zevk aliriz, Rabbimizin emri icin katlandigimiz, tahammul ettigimiz, sebat gosterdigimiz hersey mutluluk verir bize cunku biz inanan insanlariz.....
sadece delil ve burhan toplamak mesail-i imaniyede felsefe meslegine saplanip ispatiyecilige dusurur insani
imanin her meselesi hayatidir ve hayattardir .afaki degildir.

tesettursuzluk ve bid'alara tarafgirlik yine hic supheniz olmasinki zaaf-i iman hastaligindan baska bisey degildir-neuzu billah ...

GuLSerbeti

Well-known member
http://www.sorularlaislamiyet.com/subpage.php?s=show_qna&id=965&keyword=Pantolon

konu hakkinda Ahmed Sahin hocanin makalesini ve yorumunu bu adresten okuyabilirsiniz arkadaslar...
konuya yazilan yorumlari da okumak, farkli gorus ve degerlendirmelerden haberdar olma acisindan faydali olabilir...

Sahsi kanaatim; Kolaylastiriniz, zorlastirmayiniz ilkesi... pantalon bu zamanda erkeklere mahsus bir kiyafet degildir zannimca, bayanlar da giyebilir... Efendimiz veda hutbesinde orfe gore kadinin giyimini temin edilmesinden bahsediyor... orfde zaman ve mekanlara gore degisir... Olcu Tesetturdur...

Tesettur acisindan ise; ben tunik gibi yarim ortulere tesettur nazariyla bakamiyorum... Tesetturu ic kiyafetin ne oldugu belli olmamasi, gozukmemesi gibi anliyorum ben... Pardesu nun altina giyilen etegin altina mecburen hatlari belli edecek bir de corap giymek zorundasiniz, yolda, otobuse in-bin, merdiven cikarken gibi faaliyetlerde strech corapla en azindan bileklerinizin capi meydana cikar.. pantolon bu acidan daha saglikli gibi geliyor bana, sahsi gorusum tabii...

Nurlu bir buyugum, Dis kiyafetinizi bir yere (ev, toplanti, ders vs.) girdiginizde cikaramiyorsaniz, ki tunik gibi durumlarda genelde oyledir.. o sizin ic kiyafetinizdir, Tesetturunuz degil demisti...

Pantolon konusuda da olcu bu olabilir belki... Saygilar...

.

Tarihci

Marmara Tarih
Sahih i müslim de bir hadis vardı.. tam aklıma gelmedi ama,,, ümmetime helal olan bir şeyi haram kılan kişiye lanet(veya benzeri kötü bi şey) gibi bişeyden bahsediyordu efendimiz..

ebrar172

Well-known member
aynen..onlara göre mantık şeytan aldatmacası...hatta bir ara diyorduki bir arkadaşım.sadece söylenen kitapları okuyoruz gerisini okumamız yasak.hatta bir toplantı olmuştu ve orada geçen bir mevzuda biz sizin yerinize okuyoruz..siz bunları okursanız zihniniz bulanır gibisinden konuşulmuştu..

Tarihci

Marmara Tarih
zihin bulanması konusunda haklılık payları var ama tüm kitaplar zihin bulandırmaz.. zihin bulandıracak kitaplar, bazı filozofların felsefe kitabları, kendilerince varlığı Yaratıcıyı ve yaratılış sebebini tartıştıkları İslam itikadına ters kitaplardır. imanı kavi olmayan kimselerin bunları okuması hakkaten zihnini bulandırabilir. ama haricindeki kitaplar zihin bulandırmaz. bulandırsaydı medreselerde okutulmazdı.. itaat güzel ama, bu taassup seviyesine gelmemeli, gelirse o zaman yanlışı da olduğu gibi alırlar. Hz.Ebubekr sahabeye, ben yanlış yaparsam bana ne yaparsınız dediğinde sahabe, seni kılıclarımızla düzeltiriz ya Ebubekr demişlerdi.. sahabe eğer halifeye tassup gösterselerdi, veya göstermeleri gerekseydi, seni düzeltiriz demezlerdi, sen ne dersen uyarız derlerdi...

Yeltegiyan

Elfidam
püsküüt kardeş senetsiz sepetsiz konuşmanın şahsi yorumların manası yok evet dini istediğimiz kalıplara koyamayız ama bu taassub boyutunda da böyledir.hazmolunmayan ilimi telkin etmeme meselesi sana bana göre şeyler değildir.o seviyeye gelmek için de çooooook fırın ekmek yemek lazım.yazınız iyi hoş güzelde biz mevzu olmayan bir hadisten örnek verdik hüküm koymak en azından kıyas etmek için de sizin bu kadr haram saymanızın ayet hadis sahabe fetvası kıyas icma vs vs hiçbirşeyini göremedik.delillerle sunarsanız bizde daha iyi heva ve hevesimizden mi konuştuk ne yaptık anlarız:rolleyes:

tesettursuzluk ve bid'alara tarafgirlik yine hic supheniz olmasinki zaaf-i iman hastaligindan baska bisey degildir-neuzu billah ...

kimsenin böyle bir gayreti yok yazılarda ben bunu göremedim en azından.helal ya da en azından haramlığı açıklanmamıs bir hükmü haram kılmak neyin hastalığından acaba ya da neticesi ne ???
biraz daha zorlasak tekfir edilecektik:)

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici
bir keresinde sahabilerle Efendimizin bulunduğu bir yerde devenin üstündeki bir kadın inmeye çalışırken ayakları ayrıldı, düştü, onun düşeceğini anlayan Efendimiz hemen başını başka tarafa çevirmişti, ve o yöne bakamıyordu, kadın kalkana kadar bakmayacaktı, o sırada sahabiler dediki efendimiz kadın sirval giymiş, herhangi bir yeri görünmedi,, sirval iki bacağı ayrı bu gunki pantolondur. Efendimiz in tam olarak ne dediği aklımda değil ama onaylar bir söz söylüyordu. bir yerinin görünmesini engellediği yani bu gibi durumlara karşı tedbirli bir kıyafet giydiği için onaylar sözler söylemişti..

ama o gunki sirval yani pantolon, bu gunkiler gibi bedene yapışmıyordu, hatları belli etmiyordu..

Kesin cümleler ile konuşursak daha evladır ...

Yeltegiyan

Elfidam
Hz. Ali Efendimizin aktardığına göre: "Bulutlu ve yağmurlu bir günde Bakî'de Rasûlüllah'la beraberdik. Merkebe binmiş bir kadın geçiyordu. Merkepten düşecek oldu da Rasûlüllah (bir ,yeri açılır endişesiyle) ondan yüzünü döndü. Orada bulunanlar: Kadının pantolonu (sirvalı) var (üzeri açılmaz) dediler de Rasûlüllah: "Pantolonlar (sirvaller) edinin. Çünkü onlar en iyi örten elbiselerinizdendir. Kadınlarınızı (avretini) da dışarı çıktıklarında onlarla koruyun,Allah sirval giyen kadınlara merhamet eylesin." buyurdular. .(Hadîsi; Dârakutnî (el-Efrâd'da), Hâkim (Tarihinde), Beyhakî (Su'abul-imânda), Hatîp (el-Müttefek'te) rivâyet etmişlerdir.

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici
Hz. Ali Efendimizin aktardığına göre: "Bulutlu ve yağmurlu bir günde Bakî'de Rasûlüllah'la beraberdik. Merkebe binmiş bir kadın geçiyordu. Merkepten düşecek oldu da Rasûlüllah (bir ,yeri açılır endişesiyle) ondan yüzünü döndü. Orada bulunanlar: Kadının pantolonu (sirvalı) var (üzeri açılmaz) dediler de Rasûlüllah: "Pantolonlar (sirvaller) edinin. Çünkü onlar en iyi örten elbiselerinizdendir. Kadınlarınızı (avretini) da dışarı çıktıklarında onlarla koruyun,Allah sirval giyen kadınlara merhamet eylesin." buyurdular. .(Hadîsi; Dârakutnî (el-Efrâd'da), Hâkim (Tarihinde), Beyhakî (Su'abul-imânda), Hatîp (el-Müttefek'te) rivâyet etmişlerdir.

Ama burada sirvaldaki kasıtın sadece pantolon olmasımı yoksa örtülerinin altında sirval olarak giymelerimi ?