Mektubat 2. Ders - Hazreti İsâ Aleyhisselâm Gelecek !

Huseyni

Müdavim

besmele.jpg

Es Selamün Aleyküm.

Açıklamalı Risale dersleri serisine kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bu haftaki konumuz hemen herkesin merak konusu olan, Hazreti İsa Aleyhisselamın dünyaya tekrar gelmeleri hakkında olacak inşaallah. Katılımlarınızı ve katkılarınızı bekliyoruz.

Baki Selam ve Dua ile.

[BILGI]“Âhirzamanda Hazret-i İsâ Aleyhisselâm gelecek, şeriat-ı Muhammediye (a.s.m.) ile amel edecek”[SUP]1[/SUP] meâlindeki hadîsin sırrı şudur ki:

Âhirzamanda, felsefe-i tabiiyenin verdiği cereyan-ı küfrîye ve inkâr-ı ulûhiyete karşı, İsevîlik dini tasaffi ederek ve hurafattan tecerrüd edip İslâmiyete inkılâp edeceği bir sırada, nasıl ki İsevîlik şahs-ı mânevîsi, vahy-i semâvî kılıcıyla o müthiş dinsizliğin şahs-ı mânevîsini öldürür.

Öyle de, Hazret-i İsâ Aleyhisselâm, İsevîlik şahs-ı mânevîsini temsil ederek, dinsizliğin şahs-ı mânevîsini temsil eden Deccalı öldürür; yani, inkâr-ı ulûhiyet fikrini öldürecek.

[SUP]1[/SUP] : Buhari, Mezâlim: 31; Büyû’: 102; Müslim, Îmân: 242, 343; İbni Mâce, Fiten: 33.

Birinci Mektup
[/BILGI]

Son düzenleme:

teblið

Vefasýz
Cevap: Açıklamalı Risale Dersleri 22 - Hazreti İsâ Aleyhisselâm Gelecek !

Son zamanlarda bu mesele özellikle müslüman cemaatleri arasında tartışmaya sebebp olmuştur..Gaybı ancak Allahu alem bilir ;Biz tefsir lerden okuduklarımızla bu meseleye iman etmişiz ;Hz isa (as) hayatında yaşadığı acılar aslında İlahhi kelam danda öğreniyoruz ..

İsa Peygamberi öldürmek için tuzak kuran inkarcıların onu kesinlikle öldüremedikleri bir ayette şöyle vurgulanır:
Ve: "Biz, Allah'ın Resulü Meryem oğlu Mesih İsa'yı gerçekten öldürdük" demeleri nedeniyle de (onlara böyle bir ceza verdik) Oysa onu öldürmediler ve onu asmadılar. Ama onlara (onun) benzeri gösterildi. Gerçekten onun hakkında anlaşmazlığa düşenler, kesin bir şüphe içindedirler. Onların bir zanna uymaktan başka buna ilişkin hiçbir bilgileri yoktur. Onu kesin olarak öldürmediler. (Nisa Suresi, 157)

- Hz. İsa'nın ölmediği insanların yaşadığı boyuttan alınarak, Allah katına yükseltildiği ayette şöyle bildirilir:
Hayır; Allah onu kendine yükseltti. Allah üstün ve güçlüdür, hüküm ve hikmet sahibidir. (Nisa Suresi, 158)

Andolsun, Kitap Ehlinden, ölmeden önce ona (Hz. İsa'ya) inanmayacak kimse yoktur. Kıyamet günü, o (Hz. İsa) da onların aleyhine şahit olacaktır. (Nisa Suresi, 159)

Şu yanlış anlaşılmasın ki hz İsa (as) yeryüzüne yeni bir dinin tebliği için gelmeyecektir asla ..Çünkü ayetlerde geçtiği üzere ahir zaman peygamberi Efendimiz (sav) 'dir..Ve islam dini Kemale ermiştir..

Hz isa'nın (as) geliş görevi dejenere olmuş toplumun Muhammedi şeriat üzere ıslah etmek içindir..Yani Yine Efendimizin (as) şeriatı uygulanacaktır inşl..

ASHAB-I BEDR

Well-known member
Cevap: Açıklamalı Risale Dersleri 22 - Hazreti İsâ Aleyhisselâm Gelecek !

[DIKKAT]İsa (as)’ın ölmeden göğe yükseltildiğine ve bir kıyamet alameti olarak tekrar ineceğine işaret eden bazı Kur’an ayetleri:

“…Onu kesinlikle öldürmediler. Hayır; Allah onu (İsa’yı) Kendine yükseltti…” (Nisa, 157-158)

“…Şüphesiz o (Hz. İsa), kıyamet saati için bir alamettir...” (Zuhruf, 61)

“Hani Allah, İsa'ya demişti ki: Ey İsa, doğrusu senin (dünyadaki) hayatına Ben son vereceğim, seni Kendime yükselteceğim.” (Âl-i İmran, 55)[/DIKKAT]

[BILGI]Hz. İsa’nın Tekrar Yeryüzüne İndirileceğine Dair Hadisler:

"Sizler on alameti görmedikçe hiçbir zaman Kıyamet kopmaz... Biri de İsa (as)'ın inmesi..." (Müslim, Kitabü-l Fiten: 39)

“Meryem oğlu İsa adil bir hâkim ve adaletli bir imam olarak inmedikçe kıyamet kopmayacaktır...” (Sünen-i İbni Mace)

"Nefsim kudret elinde olan Zât-ı Zülcelâl'e yemin ederim! Meryem oğlu İsâ'nın, aranıza adâletli bir hâkim olarak ineceği, istavrozları kırıp, hınzırları öldüreceği, cizyeyi kaldıracağı vakit yakındır." (Buhari, Müslim, Ebu Dâvud, Tirmizi)

“Onunla (Hz.İsa ile) benim aramda hiçbir peygamber yoktur. O şüphesiz inecektir. Onu gördüğünüz zaman tanıyın! O, orta boylu, beyaza çalar kırmızı renktedir. Sarıya boyalı iki elbise içinde olacak. Yağmur yağmasa da saçından su damlayacaktır.” (Buhari, Müslim, Ebu Davud, Tırmizi)

"İmamınız kendinizden (Mehdi) olduğu halde Meryem oğlu (İsa) içinize indiği zaman acaba nasıl olursunuz?" (Müslim)[/BILGI]

Hz. İsa'nın (as) İnmesi Mütevatirdir:

İbn-i Hacer, Taberi ve İbn-i Kesir gibi bir kısım büyük hadis âlimleri İsa (as)’ın nüzulü meselesinin mütevatir bir konu olduğunu söylemişlerdir. Bir rivayet mütevatir derecede çokça rivayet edilmişse artık ona inanmak imani bir mecburiyet halini almaktadır.

İmam-ı Azam, Maturidi, Eş’ari, Taftazani, Fahr-i Razi, Suyuti gibi bütün hadis, kelam ve tefsir allameleri bu konuyu kitaplarında ahirzaman alametlerinden olarak zikretmişlerdir. Hatta Şia ve Mutezile imamlarının dahi bu konuda ittifakı vardır.

[NOT]Üstad Bediüzzaman’ın Bu Konudaki izahları:

“Evet, hadis-i şerifin ifadesiyle Hazret-i İsa’nın semavi nuzulü kat’i olmakla beraber…” (Kastamonu Lahikası)

“... sema-i dünyada cesediyle bulunan ve hayatta olan Hazret-i İsa, belki alem-i ahiretin en uzak köşesine gitseydi ve hakikaten ölseydi, yine şöyle bir netice-i azime (büyük netice) için ona yeniden cesed giydirip dünyaya göndermek, o Hakim’in (Allah’ın) hikmetinden uzak değil...” (15. Mektup)

“Hazret-i İsa Aleyhisselam geldiği vakit, herkes onun hakiki İsa olduğunu bilmek lazım değildir. Onun mukarreb ve havassı (derin imanlı yakın talebeleri), nur-u iman (iman gücü) ile onu tanır. Yoksa bedahet (aşikarlık) derecesinde herkes onu tanımayacaktır.” (15. Mektup)

Hatta Hazret-i İsa Aleyhisselam’ın nuzulü (gökten inişi) dahi ve kendisi İsa Aleyhisselam olduğu, nur-u imanın dikkatiyle bilinir; herkes bilemez. (5. Şua)

“(Hadiste) Hazreti İsa Aleyhisselam gelir, Hazret-i Mehdi’ye namazda iktida eder, tabi olur” diye rivayeti bu ittifaka (Hıristiyanlar’ın İslamiyet’e gireceğine) ve hakikat-ı Kur’aniyenin metbuiyetine ve hakimiyetine (Kuran’a tabi olunacağına) işaret eder.” (5. Şua)

“…İsa Aleyhisselam, o din-i hak cereyanının başına geçeceğini, bir Muhbir-i Sadık (Hz. Muhammed), bir Kadir-i Külli Şey’in (Allah’ın) va’dine istinad ederek (dayanarak) haber vermiştir. Madem haber vermiş, haktır; madem Kadir-i Külli Şey (Allah) va’detmiş, elbette yapacaktır.” (15. Mektubat)
[/NOT]

İsa as geleceğine göre demek ondan önce Mehdi-i azam gelecek. Mehdi- i Azam geleceğine göre ondan önce büyük deccal, onsan da önce süfyan gelecek..evet..hepsi birbirine bağlı..hadisler ile sabit

kýrýmlý

Well-known member
Maide 116
Allah, kıyamet günü şöyle diyecek: “Ey Meryem oğlu İsa! Sen mi insanlara, Allah’ı bırakarak beni ve anamı iki ilâh edinin, dedin?” İsa da şöyle diyecek: “Seni bütün eksikliklerden uzak tutarım. Hakkım olmayan bir şeyi söylemem, benim için söz konusu olamaz. Eğer ben onu söylemiş olsaydım, elbette sen bunu bilirdin. Sen benim içimde olanı bilirsin, ama ben sende olanı bilemem. Şüphesiz ki yalnızca sen gaybları hakkıyla bilensin.”

Maide 117
'Senin Bana emrettiğinden başkasını ben onlara söylemedim. 'Benim Rabbim ve sizin Rabbiniz olan Allah'a kulluk edin' dedim. Onlar arasında bulunduğum sürece ben onların şahidiydim. Sen beni öldürdükten sonra ise onlar üzerinde gözetleyici olan yalnız Sen idin. Çünkü Sen herşeyin şahidisin.

Kuran'da bize bildirildiğine göre İsa peygamber kendisini öldürdükleri kişiler tarafından öldürülmedi.Allah sonradan İsa Peygamberi öldürdü.

Yukarıdaki ayetler kıyamet günü İsa Peygamberin Allah tarafından sorgulanmasıdır.İsa Peygamber burada iddia ettiğiniz ikinci gelişinden bahsetmemektedir.İsa Peygamber ölmüştür.Bir daha dünyaya dönmeyecektir.İsa Peygamberin geleceğine dair Kuran'da hiçbir ayet yoktur.

İsa Peygamberin dünyaya döneceği inancı Hıristiyanlara aittir.

Huseyni

Müdavim
Maide 116
Allah, kıyamet günü şöyle diyecek: “Ey Meryem oğlu İsa! Sen mi insanlara, Allah’ı bırakarak beni ve anamı iki ilâh edinin, dedin?” İsa da şöyle diyecek: “Seni bütün eksikliklerden uzak tutarım. Hakkım olmayan bir şeyi söylemem, benim için söz konusu olamaz. Eğer ben onu söylemiş olsaydım, elbette sen bunu bilirdin. Sen benim içimde olanı bilirsin, ama ben sende olanı bilemem. Şüphesiz ki yalnızca sen gaybları hakkıyla bilensin.”

Maide 117
'Senin Bana emrettiğinden başkasını ben onlara söylemedim. 'Benim Rabbim ve sizin Rabbiniz olan Allah'a kulluk edin' dedim. Onlar arasında bulunduğum sürece ben onların şahidiydim. Sen beni öldürdükten sonra ise onlar üzerinde gözetleyici olan yalnız Sen idin. Çünkü Sen herşeyin şahidisin.

Kuran'da bize bildirildiğine göre İsa peygamber kendisini öldürdükleri kişiler tarafından öldürülmedi.Allah sonradan İsa Peygamberi öldürdü.

Yukarıdaki ayetler kıyamet günü İsa Peygamberin Allah tarafından sorgulanmasıdır.İsa Peygamber burada iddia ettiğiniz ikinci gelişinden bahsetmemektedir.İsa Peygamber ölmüştür.Bir daha dünyaya dönmeyecektir.İsa Peygamberin geleceğine dair Kuran'da hiçbir ayet yoktur.

İsa Peygamberin dünyaya döneceği inancı Hıristiyanlara aittir.

kırımlı inat etme gelecek..Hadisler gelecek diyor, müfessirler gelecek diyor, bi sen gelmiyecek diyorsun. Allah cc. Peygamberini a.s.m. mi doğrulasın seni mi ? Müfessirleri mi doğrulasın seni mi ? Elcevap kırımlı.

ne kadar yazık..Peygamberimiz sav pek çok hadislerinde defalarca gelecek, şunları yapacak diye haber vermesi seni hiç ilgilendirmiyor mu? kırımlı. Sen kimi yalanladığının farkında mısın?. Üstelik Üstad Hz.leri de risalelerde Şas-ı İsa gelecek diye yazmış

kýrýmlý

Well-known member
kırımlı inat etme gelecek..Hadisler gelecek diyor, müfessirler gelecek diyor, bi sen gelmiyecek diyorsun. Allah cc. Peygamberini a.s.m. mi doğrulasın seni mi ? Müfessirleri mi doğrulasın seni mi ? Elcevap kırımlı.

Gelmeyecek diyen ben değilim,Kurandır.

Kuran'da Rabbimiz bizlere Peygamberimiz Muhammed a.s ın son peygamber olduğunu söylediği halde onun peşinden bir peygamber olan İsa peygamberi göndereceğini söyleyerek.Kuran ayetiyle sabit olan üç hükmü görmezlikten gelerek bu sözlere nasıl inanabiliyorsunuz.Müslümanlardan bunlara inanmalarını nasıl beklersiniz?

1)Son peygamber peygamberimizdir.Bir daha peygamber gelmeyecek.Bu ayetle sabittir.Allah'ın hükmüdür.Allah'ın sözlerinde,hükümlerinde zıtlıklar göremezsiniz.Allah'ın resulü de Allah'ın hükmüne aykırı birşey konuşmaz.

Ahzab 40
Muhammed, sizin erkeklerinizden hiçbirinin babası değildir. Fakat o, Allah’ın Resûlü ve nebîlerin sonuncusudur. Allah, her şeyi hakkıyla bilendir.

Birinci hüküm bu dur.Ayetle sabit olduğu halde İsa peygamberin geleceğine inanarak bu ayeti hükümsüz hale getiriryorsunuz.

2)Yukarıdaki ayeti hükümsüz kılarken "İsa peygamber peygamber olarak gelmeyecek Hz.Muhammed'in şeriatıyla hüküm verecek" diyerek ikinci ayetin hükümsüz hale getiriyorsunuz.

Meryem 30
(İsa) Dedi ki: "Şüphesiz ben Allah'ın kuluyum. (Allah) Bana Kitabı verdi ve beni peygamber kıldı."

Yukarıdaki ayete ve diğer ayetlere göre Allah İsa'yı peygamber kılmıştır.Allah'ın peygamber kıldığı bir kişiyi peygamberlikten ancak Ona o görevi veren Allah alır.Hadisle yada uydurma hikayelerle hiçbir peygamberin Peygamberliği iptal olmaz.Bahsettiğiniz İsa'nın ölmediği yeryüzüne ineceği peygamberimizin şeriatıyla hüküm vereceği iddialarınız hiçbir ayete dayanmayan bilgilerdir.Sadece hadislerle akaid oluşturulmaz.Hadisleri destekleyen ayet yoksa hadislerle kesin bir hüküm verilmez.İsa peygamberin peygamber olarak gelmeyeceğini söylemekle İsa'ya peygamberlik veren Allah'ın ayetlerini hükümsüz kılıyorsunuz.

3)Allah vaadinden dönmez.İhtilaflı söz söylemez.

Rum 6
"Allah vaadinden caymaz, fakat insanların çoğu bunu bilmezler."

İsa peygamberin ölmediği ve dünyaya döneceğini iddia etmek Allah'ın öldü dediği bir kişiyi ölmedi kabul etmek,geleceğini söylemediği bir kişinin de geleceğine iman etmek Allah'ın bu ayetine de aykırıdır.

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici
Gelmeyecek diyen ben değilim,Kurandır.

Kuran'da Rabbimiz bizlere Peygamberimiz Muhammed a.s ın son peygamber olduğunu söylediği halde onun peşinden bir peygamber olan İsa peygamberi göndereceğini söyleyerek.Kuran ayetiyle sabit olan üç hükmü görmezlikten gelerek bu sözlere nasıl inanabiliyorsunuz.Müslümanlardan bunlara inanmalarını nasıl beklersiniz?

1)Son peygamber peygamberimizdir.Bir daha peygamber gelmeyecek.Bu ayetle sabittir.Allah'ın hükmüdür.Allah'ın sözlerinde,hükümlerinde zıtlıklar göremezsiniz.Allah'ın resulü de Allah'ın hükmüne aykırı birşey konuşmaz.

Ahzab 40
Muhammed, sizin erkeklerinizden hiçbirinin babası değildir. Fakat o, Allah’ın Resûlü ve nebîlerin sonuncusudur. Allah, her şeyi hakkıyla bilendir.

Birinci hüküm bu dur.Ayetle sabit olduğu halde İsa peygamberin geleceğine inanarak bu ayeti hükümsüz hale getiriryorsunuz.

2)Yukarıdaki ayeti hükümsüz kılarken "İsa peygamber peygamber olarak gelmeyecek Hz.Muhammed'in şeriatıyla hüküm verecek" diyerek ikinci ayetin hükümsüz hale getiriyorsunuz.

Meryem 30
(İsa) Dedi ki: "Şüphesiz ben Allah'ın kuluyum. (Allah) Bana Kitabı verdi ve beni peygamber kıldı."

Yukarıdaki ayete ve diğer ayetlere göre Allah İsa'yı peygamber kılmıştır.Allah'ın peygamber kıldığı bir kişiyi peygamberlikten ancak Ona o görevi veren Allah alır.Hadisle yada uydurma hikayelerle hiçbir peygamberin Peygamberliği iptal olmaz.Bahsettiğiniz İsa'nın ölmediği yeryüzüne ineceği peygamberimizin şeriatıyla hüküm vereceği iddialarınız hiçbir ayete dayanmayan bilgilerdir.Sadece hadislerle akaid oluşturulmaz.Hadisleri destekleyen ayet yoksa hadislerle kesin bir hüküm verilmez.İsa peygamberin peygamber olarak gelmeyeceğini söylemekle İsa'ya peygamberlik veren Allah'ın ayetlerini hükümsüz kılıyorsunuz.

3)Allah vaadinden dönmez.İhtilaflı söz söylemez.

Rum 6
"Allah vaadinden caymaz, fakat insanların çoğu bunu bilmezler."

İsa peygamberin ölmediği ve dünyaya döneceğini iddia etmek Allah'ın öldü dediği bir kişiyi ölmedi kabul etmek,geleceğini söylemediği bir kişinin de geleceğine iman etmek Allah'ın bu ayetine de aykırıdır.

Kıymetli Kardeşim

Kur'anı Kerimin hakikatlerini doğru anlamak gerekir. Kur'anı Kerimde yeniden zuhur etmeyecek demekte olup, Zuhur eden bir peygamberin gelmesi yeni zuhur etmiş anlamına gelmez. Kur'anı Kerimin asıl metni olan arapçası olarak ayetleri ele alarak delil göstermek daha sıhhatli olacaktır. Çünkü kur'andaki bazı tabirler vardır ki onlarca mana ihtiva eder meal eden kişi bunlardan sadece bir tanesini ele alır. Siz madem tefsir işine girişmişsiniz öncelikle bütün manalara bakmalı ve baktırmalısınız ki hak peyda edebilsin..

kýrýmlý

Well-known member
ne kadar yazık..Peygamberimiz sav pek çok hadislerinde defalarca gelecek, şunları yapacak diye haber vermesi seni hiç ilgilendirmiyor mu? kırımlı. Sen kimi yalanladığının farkında mısın?. Üstelik Üstad Hz.leri de risalelerde Şas-ı İsa gelecek diye yazmış

Sevgili kardeşim

Bu hadisleri destekleyen Kuran'dan hiçbir ayet olmadığı gibi aşşağıda yaptığım açıklamalardaki ayetler böyle birşeyin mümkün olmadığını göstermektedir.

Merak etmeyin benim yaptığım Peygamberimizi yalanlamak değildir.Aksine Kuran ile doğruları açığa çıkarmaktır.

Benim tahminim Said Nursi -hadislerin mütevatir kabul edilmesi sebebiyle olabilir- "Hz. isa gelmeyecek" diyememiş.Bu konuyu "şahsı manevi" olarak izah etmiştir.Allah bilir.

kýrýmlý

Well-known member
Kıymetli Kardeşim

Kur'anı Kerimin hakikatlerini doğru anlamak gerekir. Kur'anı Kerimde yeniden zuhur etmeyecek demekte olup, Zuhur eden bir peygamberin gelmesi yeni zuhur etmiş anlamına gelmez. Kur'anı Kerimin asıl metni olan arapçası olarak ayetleri ele alarak delil göstermek daha sıhhatli olacaktır. Çünkü kur'andaki bazı tabirler vardır ki onlarca mana ihtiva eder meal eden kişi bunlardan sadece bir tanesini ele alır. Siz madem tefsir işine girişmişsiniz öncelikle bütün manalara bakmalı ve baktırmalısınız ki hak peyda edebilsin..

Muhterem Kardeşim

Kuran'ı Kerim'i Arapçasından da okuyarak bu açıklamaları yapıyorum.Yukarıda Ahzab 40. ayeti delil göstermiştim.Orada herhangi bir zuhurdan bahsedilmiyor.Ayette peygamberimizin Peygamberlerin sonuncusu olduğu bildirilmektedir."resul allahi hatemen nebiyyine" Resulullah nebilerin sonuncusudur manasındadır.Apaçık bir ifade ile Peygaberimizden sonra bir peygamberin gelmeyeceği anlaşılmaktadır.

Emin olun yukarıda delil olarak belirttiğim ayetler onlarca mana içermiyor bunun araştırmasını siz de yapabilirsiniz.

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici
Muhterem Kardeşim

Kuran'ı Kerim'i Arapçasından da okuyarak bu açıklamaları yapıyorum.Yukarıda Ahzab 40. ayeti delil göstermiştim.Orada herhangi bir zuhurdan bahsedilmiyor.Ayette peygamberimizin Peygamberlerin sonuncusu olduğu bildirilmektedir."resul allahi hatemen nebiyyine" Resulullah nebilerin sonuncusudur manasındadır.Apaçık bir ifade ile Peygaberimizden sonra bir peygamberin gelmeyeceği anlaşılmaktadır.

Emin olun yukarıda delil olarak belirttiğim ayetler onlarca mana içermiyor bunun araştırmasını siz de yapabilirsiniz.

Kıymetli kardeşim hiç kimsenin son peygamberin Hz Muhammed Mustafa a.s.v olduğundan şüphesi yok. Madem o ayeti delil gösteriyorsunuz. O zaman şerh etmek için sadece o ayeti ele alamazsınız. Madem sadece o ayeti ele alıyorsunuz: o ayeti kerimede ondan sonra peygamber gelmeyecek de dememekte hatta Hz. İsada gelmeyecek dememekte bu söz sizin eklemeniz olmakta. Ayetleri meal ve şerh etmekten Allah'a sığınırız nitekim nitekim bu eğer Allah katında hakikat olmaz ise (haşa sümme haşa) Allah adına yalancılık yapmak olur.

Huseyni

Müdavim
Benim tahminim Said Nursi -hadislerin mütevatir kabul edilmesi sebebiyle olabilir- "Hz. isa gelmeyecek" diyememiş.Bu konuyu "şahsı manevi" olarak izah etmiştir.Allah bilir.

Sadece gelmeyecek dememekle beraber bir de gelecek demiş. Susmak onaylamak olabilir, susmamış, gelecek demiş. Hem yukarıda gösterdiğiniz ayetlerden daha çok geleceğine dair işaret eden ayetler var. Ayrıca mütevatir hadisler var. Sadece Bediüzzamanda değil Hazreti İsa aleyhisselam gelecek diyen. Daha bir çok alimler aynı konuda ittifak etmişler. Hem verdiğiniz ayetlerde gelmeyecek diye bir anlam çıkaramadım. Zaten son peygamber olacağını iddia eden yok. Adaletli bir hükümdar olarak geleceğini ifade ediyor hadislerde..Bu neden Onun a.s. peygamberliğini elinden almak olsun. Her makamın gerektirdiği bir sıfat var. Hazret-i İsa aleyhisselam peygamberdir ancak ahirzamanda peygamberliğiyle değil, adaletli bir hükümdar sıfatıyla gelecek.

kýrýmlý

Well-known member
Kıymetli kardeşim hiç kimsenin son peygamberin Hz Muhammed Mustafa a.s.v olduğundan şüphesi yok. Madem o ayeti delil gösteriyorsunuz. O zaman şerh etmek için sadece o ayeti ele alamazsınız. Madem sadece o ayeti ele alıyorsunuz: o ayeti kerimede ondan sonra peygamber gelmeyecek de dememekte hatta Hz. İsada gelmeyecek dememekte bu söz sizin eklemeniz olmakta. Ayetleri meal ve şerh etmekten Allah'a sığınırız nitekim nitekim bu eğer Allah katında hakikat olmaz ise (haşa sümme haşa) Allah adına yalancılık yapmak olur.

Muhterem Kardeşim,
Bir tek ayeti de incelesek,sizin söylediğiniz gibi tüm ayetleri de incelesek yine sizin de söylediğiniz gibi Hz. Muhammed'in son peygamber olduğu ve ondan sonra peygamber gelmeyeceği sonucuna varacağız bunu benim kadar sizde biliyorsunuz.

Meseleyi anlamak için konuşursak iyi olur çünkü Hz. Muhammed'in son peygamber olduğunu kabul ettiğiniz halde "ayeti kerime de ondan sonra peygamber gelmeyecek de dememekte" demişsiniz.Bu cümlenizi nasıl anlayabileceğimi bana tarif edebilir misiniz?

Dünyanın neresine giderseniz gidin "son" kelimesinin manası aynıdır.Bu kelimeyi kullanarak bir kişiye deseniz "bu kişi son gelendir." diye bunu sözünüzü duyan kişi son gelen kişiden başka kişinin gelmeyeceğinden başka birşey anlamaz.Kimsenin aklına da gelmez "bu kişiye son dedi ama falanca kişinin gelmeyeceğini söylemedi,demek ki falanca kişi gelecek" diye düşünmez.

Son kelimesinin manaları

1. sıfat Şimdiki zamana en yakın zamandan beri olan veya bu zamanda yapılmış, olmuş olan, ilk karşıtı
"Gündüzün son ışıklarıyla beraber sanki odadan eşya da çekiliyordu." - P. Safa
2. En arkada bulunan
"Son vagon."
3. Artık ondan ötesi veya başkası olmayan
"Son atlıkarıncayı Kadırga meydanında birkaç yıl evvel görmüştüm." - H. A. Yücel
4. isim Uç, sınır
5. Olanca
"Son kuvvetiyle: Ya Ali! diye bağırdı." - M. Ş. Esendal
6. isim Bir şeyin en arkadan gelen bölümü, bitimi, nihayet, akıbet
"Kışın sonu. Bu yolun sonu."
7. isim Ölüm
8. isim, anatomi Döl eşi

Yukarıdaki yazınızda malesef bu iddiaya inananların Allah'ın üç hükmünü yok saydıklarını söylediğim hataya düşüyorsunuz.

Siz bu inanca sadece hadislerden vardığınız için size hadislerden de örnek vereyim.

Ayşe annemizden rivayet edilen bir hadiste Peygamberimiz şöyle buyurmaktadır.

"İnsanlara ne oluyor da,Allah'ın kitabında olmayan şartları ,şart olarak ileri sürüyorlar.Kim Allah'ın kitabında olmayan bir şartı,şart koşarsa bu batıldır.Böyle yüz şart ileri sürülse bile Allah'ın şartı en haklı en güvenilir olandır."(Buhari, büyü 67)

Hadis alimi Serahsi yukarıdaki hadis için"buradaki şarttan murad,Allah'ın kitabına muhalif olan her şarttır,yoksa şartın kendisinin Kuran'da yer almaması değildir.Çünkü bu hadisin kendisi de Kuran'da yer almıyor.Bundan anlıyoruz ki Allah'ın Kitabına muhalif olan her hadis merdut tur." demektedir.

Kuran'da olmayan bir şeyi varmış gibi kabul edemeyiz.Kuran'da bahsedilmeyen birşeyin Olmadığına delil için Kuran'da olmadığının söylenmesi beklenemez.Bir şey Kuran'da yoksa Allah'ın o şeyin olmayacağını söylemesi gerekli değildir.

Mesela Allah Kuran'da yenmeyecek etleri sayar.Bundan sonra hiç kimse Allah'ın koyun etini yenmesini söylemesini beklemez.

Hz.İsa'nın gelmeyeceği söylenmemişse gelmeyecektir.Ayrıca Kuran'da gelmeyeceğini söylemesi beklenmez.

kýrýmlý

Well-known member
Sadece gelmeyecek dememekle beraber bir de gelecek demiş. Susmak onaylamak olabilir, susmamış, gelecek demiş. Hem yukarıda gösterdiğiniz ayetlerden daha çok geleceğine dair işaret eden ayetler var. Ayrıca mütevatir hadisler var. Sadece Bediüzzamanda değil Hazreti İsa aleyhisselam gelecek diyen. Daha bir çok alimler aynı konuda ittifak etmişler. Hem verdiğiniz ayetlerde gelmeyecek diye bir anlam çıkaramadım. Zaten son peygamber olacağını iddia eden yok. Adaletli bir hükümdar olarak geleceğini ifade ediyor hadislerde..Bu neden Onun a.s. peygamberliğini elinden almak olsun. Her makamın gerektirdiği bir sıfat var. Hazret-i İsa aleyhisselam peygamberdir ancak ahirzamanda peygamberliğiyle değil, adaletli bir hükümdar sıfatıyla gelecek.

Kuran'ın üç ayetini bu sözlerinizle hükümsüz saymışsınız.Lütfen tekrar okuyun yukarıda yazdıklarımı.

Özet olarak şunu söyledim.
1)Hz.Muhammed son peygamberdir.Ayetle sabittir.Bir daha peygamber gelmeyecektir.

2)İsa peygamberi peygamber seçen Allah'tır.Hadisler veya başka kişilerin sözleriyle onun peygamberliği son bulmaz.Hadisler Allah'ın peygamber kıldığı bir kişiyi adil hükümdar da yapamaz.Allah'ın ayetiyle sabit olan peygamberliği hiç kimsenin sözü ile düşmez.

3)"Allah vaadinden dönmez" bu da ayettir.Bu ayete göre de Peygamberimizden sonra bir peygamberin gelmesini beklemek bu ayetin hükmünü de yok saymaktır.

İsa as. ın geleceği konusunda ehl-i sünnet alimleri arasında ittifak vardır. Onların hepsi ayetleri senden daha iyi biliyor. Peygamberimiz sav son peygamberdir. Senin takıldığın yer burasıdır. İsa as peygamber olarak gelmeyecektir. Bizzat peygamberimizin sav ümmeti olarak Kur'an'ı tatbik etmek üzere gelecektir. Peygamberlerin iki hayat devreleri vardır. velayet vepeygamberlik devreleri. İsa as. peygamber olarak dünyaya gelmiş velayet dönemi yaşamamıştır. İşte şimdi o dönemini yaşayacaktır..
Vazifeli omakla olmamak arasında büyük fark vardır. Peygamberimiz sav 40 yaşından öncede o toplumun içinde idi.. Amma peygamber değildi..vazifeli olmanın ne demek olduğunu umarım anlamışsındır.. İsa as vazifeli bir peygamber olarak gelmeyecektir. Tamam mı?

Huseyni

Müdavim
Kuran'ın üç ayetini bu sözlerinizle hükümsüz saymışsınız.Lütfen tekrar okuyun yukarıda yazdıklarımı.

Özet olarak şunu söyledim.
1)Hz.Muhammed son peygamberdir.Ayetle sabittir.Bir daha peygamber gelmeyecektir.

2)İsa peygamberi peygamber seçen Allah'tır.Hadisler veya başka kişilerin sözleriyle onun peygamberliği son bulmaz.Hadisler Allah'ın peygamber kıldığı bir kişiyi adil hükümdar da yapamaz.Allah'ın ayetiyle sabit olan peygamberliği hiç kimsenin sözü ile düşmez.

3)"Allah vaadinden dönmez" bu da ayettir.Bu ayete göre de Peygamberimizden sonra bir peygamberin gelmesini beklemek bu ayetin hükmünü de yok saymaktır.

Ben zaten bu üç iddiaya cevaben yazdım ki o yazıyı, neden tazelendirdiğinizi anlamış değilim. Anlamıyorum diyorsanız o başka tabi..Kimse anlamak istemeyen kadar anlayışsız olamaz herhalde..

Bu arada ben Peygamber Efendimizin aleyhissalatü vesselamın Müslim deki ve daha bir çok hadisini, sonra bu konuda ittifak eden alimlerin görüşlerini sizin kısır görüşlerinizden daha sıhhatli buluyorum. Onların bu konuda Kur'andan çıkardığı manalar dururken, kırımlının dediklerini mi esas almamızı bekliyorsunuz ?

kýrýmlý

Well-known member
İsa as. ın geleceği konusunda ehl-i sünnet alimleri arasında ittifak vardır. Onların hepsi ayetleri senden daha iyi biliyor. Peygamberimiz sav son peygamberdir. Senin takıldığın yer burasıdır. İsa as peygamber olarak gelmeyecektir. Bizzat peygamberimizin sav ümmeti olarak Kur'an'ı tatbik etmek üzere gelecektir. Peygamberlerin iki hayat devreleri vardır. velayet vepeygamberlik devreleri. İsa as. peygamber olarak dünyaya gelmiş velayet dönemi yaşamamıştır. İşte şimdi o dönemini yaşayacaktır..
Vazifeli omakla olmamak arasında büyük fark vardır. Peygamberimiz sav 40 yaşından öncede o toplumun içinde idi.. Amma peygamber değildi..vazifeli olmanın ne demek olduğunu umarım anlamışsındır.. İsa as vazifeli bir peygamber olarak gelmeyecektir. Tamam mı?

Kuran okuyun,kitap okuyun değişik fikirleri öğrenin tartışın.Kendinizi geliştirin.

Söylediklerinizin hiçbir delili yok.Fikirlerinizin düşünceleriniz Kuran'a uyması gerekir.

Tüm açıklamalarımı ayet ve hadislere göre yaptım.Kabul etmeyebilirsiniz.Sizin bileceğiniz birşeydir bu,her zaman herkese saygı duyarım.Ancak bu bakış açınızın sadece size zararı dokunur.Selam.