Dadaslar Diyarı :)

Ruh

Well-known member
Cok pis kıskandım... :D

Buda benim memleketim. Mert insanlarıyla, kadayıfı, cag kebabıyla folkloruyle, soguguyla DADAŞIYLA unlu
ERZURUM
Cifte Minareli Medrese
erzurum.jpg

erzurum-cifte-minareli-medrese.JPG

erzurum-cifte-minareli-medrese-8.JPG

Minyatur Medrese:D
Miniaturk_Cifte_Minareli_Medrese.JPG

Uc Kumbetler
resimgoster.aspx

IMG_0773.jpg

Aziziye Tabyaları
63219942.3AyfpY2T.jpg

Bir Kış Gunu

002_erzurum_2.jpg

derece73ca5f4473c755b2by.jpg

erzurum_k_fotoraf.jpg
Nasıl ama :D

Aksamlarıda bir baska
erzurum5_by_selimyavuz.jpg

1185609542altay.jpg

Son Olarak
erzurum-all-2.jpg

Yemekler iftardan sonra insaallah.. Gunaha girmiyim dedim simdi bakarsınız o meshur yemeklere klavyeleriniz ıslanır falan :D:D

Ruh

Well-known member
Erzurumlulara selam olsun o ağızları sulandırabilecek yemekeleri iftardan sonra değilde iftarda bize yedirselerde cömertliklerinide görsek dimi Rabbani_Dava :)

eNe tanıdı beni sen kimsiniz :D :D

Tabiki Erzurumlular misavirperver insanlardır ve misafirlerini hos karsılar memnun gonderirler...

“Biz misafire, misafir agırlamaya cok alısıktık. Bir gun, “Bugun misafir gelmedi basım agrıyor” demisti anneannem.

Mumkun olsaydı keske... Bunu cok isterdim Butun forum ahalisini agırlardım...
Ama cennet bahcelerinde insaallah :)

NuruAhsen

Sonsuz Temâþâ
erzurumxl2.jpg

Yüzölçümü:
25.066 km²
Nüfus:
848.201 (1990)

Doğu Anadolu Bölgesi'nin en büyük kenti olan Erzurum oldukça eski bir yerleşim birimidir. Palandöken Dağı eteklerinde kurulu olan kent son yıllarda kış turizmi açısından büyük önem kazanmıştır. Tarihi yönden çok zengin bir çok eseri barındıran ve adeta bir kültür merkezine benzeyen kent günümüzde önemli bir turizm potansiyeli taşımaktadır.

İLÇELER

Erzurum (merkez), Aşkale, Çat, Hınıs, Horasan, Ilıca, İspir, Karaçoban, Karayazı, Köprüköy, Narman, Oltu, Olur, Pasinler, Pazaryolu, Şenkaya, Tekman, Tortum, Uzundere.

Pasinler: Pasinler ilçesi, IV. yy.da Bizanslıların, 615 yılında Arapların, 1084 yılında ise Türklerin eline geçmiştir.
Pasinler'de bulunan 3702 kişi kapasiteli, 39 derece su sıcaklığı olan termal tesis, ilçe dışından gelen hastalara konaklama hizmetiyle birlikte; böbrek,sindirim sistemi, idrar yolları, romatizma, siyatik, lumbago, nevralji ve çeşitli kadın hastalıklarının tedavisinde olumlu etki yapmaktadır.

Köprüköy: Köprübaşında kurulmuş köy anlamına gelen Köprüköy'ün kuruluşu çok eskilere dayanmaktadır.
Köprüköy (Deli Çermik) Kaplıca suları, sindirim sistemi, böbrek ve idrar yolları, kan dolaşımı ve kalp hastalıkları, ****bolizma bozuklukları ve romatizmal hastalıklara olumlu etki yapmaktadır. Su sıcaklığı 26 derecedir.

Uzundere: İlçenin 3000 yıla yakın geçmişi vardır.
İlçe sınırları içinde bulunan Tortum Gölü ve Tortum Şelalesi yaz aylarında çok sayıda yerli ve yabancı turistin uğrak yeridir. İlçeye bağlı Çamlıyamaç Köyü'nde l0.yy 'dan kalma Öşvank Gürcü Kilisesi bulunmaktadır.

Ilıca: Yapılan araştırmalar Ilıca'daki hayatın M.Ö.4000'li yıllara kadar uzandığını göstermektedir.
İlçede kükürtlü sıcak su kaynakları bulunmakta, termal tesisler sayesinde şehir dışından gelen hastalara da konaklama ve tedavi için olanaklar sağlanmaktadır. Kaplıcalarda kadın hastalıkları, romatizma, mide, bağırsak, karaciğer, safra kesesi, beslenme bozuklukları gibi rahatsızlıkları olumlu etkilediği bilinmektedir.

İspir: Kuruluşu M.Ö. 19. yy.a kadar inen İspir,Yavuz Selim'in 1514!deki İran seferi sonrası Osmanlı hakimiyetine girmiştir. Dünyanın en hızlı akan nehirlerinden birisi olan Çoruh nehri Rafting sporu için oldukça elverişlidir.

Olur: Turizm açısından önemli bir potansiyel göstermekte olan ilçenin Keçili Köyü'ndeki Van Kilisesi, Yıldızkaya Köyü'ndeki Kivi Mağarası
görülmeğe değerdir

barqw5.jpg

Erzurum'un kışı zorludur balam,
Tandırda tezek yakar Erzurum.
Buz tutar yiğitlerin bıyığı,
Erzurum'da kaskatı, dimdik ölür adam;
Kabullenmez yılgınlığı...’’

NuruAhsen

Sonsuz Temâþâ
Ahsen sende diyecahsan bende gariyem :D:D o siiri bilir misen :D:D

Sende Diyacahsan Bende Herifem :D

yalnis anlasilmasin siiri ekliyeyim bari :)

Sende Diyacahsan Bende Herifem
Sabahdan çıhir da işe gidirsen
Bilimirem ne edir, neler edirsen
Herkes er gelse de, sen geç gelirsen
Sen de diyacahsan ben de herifem

Gelir yiyir, içir hemen yatirsan
Nanca sahlasam da göze batirsan
Bir de utanmadan çalım satirsan
Sen de diyacahsan ben de herifem

Çoluh çocuh yüzün haftada görir
'Babam nerde' diye meleşir, sorir
Bunca ilgisizlik gafami yorir