~Haramdaki titizlik bu olsa gerek~

mihrimah

Well-known member
Ebu'd-Derda (r.a) Peygamberimizin çok sevdiği sahabelerdendir. Namazlarını Mescid-i Nebi'de ve Hz. Peygamber'in arkasında kılmaya itina gösterirdi. Bunun için Mescid-i Nebi';ye erken gelir, geç ayrılırdı. Peygamberimizin namaz sonlarında yaptığı sohbetlerden en geniş şekilde yararlanırdı. Ancak hurmaların olgunlaştığı mevsim gelince, Ebu'd-Derda Hazretleri mescide geç gelmeye ve erken ayrılmaya başladı.

Bu husus Hz. Peygamber Efendimizin dikkatini çekti. Ebu'd-Derda'yı yanına çağırdı:
"Hayrola! Senin mescide geliş ve gidişlerinde bir değişiklik görüyorum. Sebebi nedir acaba?" diye sordu.

Ebu'd-Derda (r.a):
"Komşumun hurma ağaçları meyvelerini bugünlerde dökmeye başladı. Dökülen hurmaların bir bölümü benim bahçeme düşmektedir. Çocuklarım, düşen hurmaları benden ve komşumdan habersiz yiyebilirler, diye endişe ediyorum. Sabah namazına gelmeden önce, düşen hurmaları topluyor, komşumun bahçesine bırakıyorum. Mescide de bu sebepten geç kalıyorum. Çocuklarım uyanmadan önce eve ulaşabilmek için de mescitten erken ayrılıyorum. Çünkü ben mescitteyken de hurmalar dökülüyor. Onları da komşumun bahçesine bırakmak için erken ayrılıyorum.

Böylece;hem çocuklarım haram yememiş, hem de komşuya zarar vermemiş oluyorlar. Halbuki ben, çocuklarıma haram yedirmeyeceğim, diye Allah'a c.c. yemin ettim. Aceleyle çıkışımın sebebi işte budur.

Ebu'd-Derda(r.a) çocuklarının haram lokma yemelerinin, onların ahiret hayatlarını karartacağının bilincindeydi. O'nun örnek davranışlarından ve güzel hayatından bunu çok iyi anlıyoruz.

Selam ve dualarla...