ALLAH-U Teala buyuruyor...

insanFakiri

Well-known member
nCode.png
Orjinal Boyutunu Görmek İçin Tıklayın (720x450px ve Toplam 58KB)
24498_374262916073_360311091073_3714088_2550306_n.jpg

Ey Ademoğlu!..
Ölüm senin sırlarını açacakkıyamet senin haberlerini açıklayacakazap da senin perdelerini yırtacak.
Bir günah işlediğin zaman onunküçüklüğüne bakmakime isyan ettiğine bak.
Az bir rızık ile rızıklandırıldığın zaman onun azlığına bakmaseni rızıklandırana bak.
Küçük günahı hafife almaçünkü senO'na hangi günahla isyan ettiğin(zaman sana azap edeceğini)i bilemessin.
Benim mekrimden(kulumun beklemediği yerden ansızın yakalanmadan)emin olma.Zira gerçekten benim mekrim karanlık gecede düz taşın üzerinde gezen karıncanın ayak sesinden sana daha gizlidir.
Ey Ademoğlu!Hiç isyan ettin de benim gazabımı aklına getirdin mi?benim seni nehyettiğim şeylerden vazgeçtin mi?Sana emrettiğim gibi farzlarımı eda edebildin mi?
Malından fakirlere iyilik ettin mi? Sana kötülük edene iyilik edebildin mi?Sana zulmedeni affedebildin mi?Sana gelmeyene gidebildin mi?Sana hainlik edene insaflı davranabildin mi?Seni terkedenle konuşabildin mi?Çocuğuna terbiye verebildin mi?Komşuların razı edebildin mi?Din ve dünya işlerini alimlere sordun mu? Şu bi gerçekki ben sizin ne görüntülerinize ne de güzelliklerinize bakmam.Lakin ben sizin kalplerinize nazar ederim ve bu güzel hasletlerle(amel ettiğiniz zaman) sizden razı gelirim...
Ey Ademoğlu!
Ölüme yakînen inanana şaşarımnasıl sevinçli olabiliyor?Hesaba kesinkez inanana şaşarımnasıl mal toplayabiliyor?Kabre şüphesiz olarak inanana şaşarımnasıl gülebiliyor?Âhirete îkanı olana şaşarımnasil istirahat edebiliyor?Dünyanın zevaline inananın haline şaşarımo nasıl onunla tatmin olabiliyor?Diliyle alimkalbyle cahil olana şaşarım.Kalbi temiz olmadığı haldesuyla temizlenmeye çalışana şaşarım.Kendi ayıplarından gaflet edipinsanların ayıplarıyla uğraşana yahut Allah-u Teala'nın kendisini gördüğünü bilip de hâlâ O'na isyan edene yada tek başına öleceğinitek başına kabre gireceğini ve tek başına hesaba çekileceğini bilenin hâlâ nasıl insanlarla ünsiyet kurabildiğine şaşarım.
...İMAM GAZALİ...