6. Bölüm - 11. FASIL: Hz. Peygamber'in Allah Yolunda Sefere Çıkmayı Geciktirenleri Azarlaması

Huseyni

Müdavim
6. Bölüm - 11. FASIL: Hz. Peygamber'in Allah Yolunda Sefere Çıkmayı Geciktirenleri Azarlaması

11. FASIL: Hz. PEYGAMBER’İN ALLAH YOLUNDA SEFERE ÇIKMAYI GECİKTİRENLERİ AZARLAMASI

Hz. Peygamber’in Abdullah b. Revaha’yı Azarlaması

- Hz. Peygamber orduyu Mûte savaşına gönderdi. Zeyd b. Harise’yi kumandan tayin etti.

“Eğer Zeyd ölürse, kumandan Cafer’dir. Cafer de ölürse, kumandan Abdullah b. Revaha’dır”
dedi. Abdullah, cumayı kılmak için orduyla beraber yola çıkmadı. Hz. Peygamber onu gördü. Ona

“Neden arkadaşlarından geri kaldın diye sordu. Abdullah

“Cumayı seninle beraber kılmak için” diye cevap verdi. Hz. Peygamber

“Allah yolunda bir sabah vaktinde veya akşam vaktinde yürümen, dünya ve dünyadaki herşeyden daha hayırlıdır”
dedi.[1]

- Hz. Peygamber, Abdullah b. Revaha’yı bir fırkanın başında cihada gönderdi. O gün cuma idi. Abdullah arkadaşlarına

“Siz gidin, ben cumayı kıldıktan sonra size yetişirim” dedi. Namazı kıldıktan sonra Hz. Peygamber onu gördü ve

“Neden arkadaşlarınla beraber çıkmadın”
diye sordu. O da

“cumayı seninle beraber kılmak istedim” diye cevap verdi. Hz. Peygamber

“Yeryüzündeki bütün servetleri Allah yolunda harcasan, yine de onların sabahleyin yola çıkışlarının faziletini elde edemezsin”
dedi.[2]

[1] Bidaye, IV/242
[2] İmam Ahmed (İbn Abbas’dan); Tirmizi de bunu kaydetmiştir. Hadisin Ma’lul olduğunu söylemiştir. Bidaye IV/224.
Muhammed Yusuf Kandehlevi, Hayatu’s-Sahabe, Akçağ Yayınları: 1/451

Huseyni

Müdavim
Cevap: 6. Bölüm - 11. FASIL: Hz. Peygamber'in Allah Yolunda Sefere Çıkmayı Geciktirenleri Azarlaması

Hz. Peygamber’in Savaşa Çıkmakta Geciken Birini Azarlaması

- Allah’ın Rasûlü ashabına gazveye gitmelerini emretti. Bunlardan bir kişi ailesine

“Ben geride kalırım. Rasûlullah ile bareber namazı kılar, sonra ona selam verir, ona veda ederim, o da bana kıyamet gününde beni kurtarıcı bir dua yapar” dedi. Rasûlullah namazı kıldıktan sonra bu kişi Rasûlullaha selâm vermek üzere geldi. Hz. Peygamber bu kişiye

“Biliyor musun, arkadaşların neyle senin önüne geçtiler?”
dedi. O da

“Evet, biliyorum. Onlar sabah vakti benden önce yola çıktılar” dedi. Hz. Peygamber

“Nefsimi elinde tutana yemin ederim, onlar iki doğunun ve iki batının arasından daha büyük bir fazilet ile seni geçtiler”
buyurdu.[1]

[1] Heysemi, V/284, Burada Zebban b. Faid vardır. Bunun zayıf olduğu söylenmiştir.
Muhammed Yusuf Kandehlevi, Hayatu’s-Sahabe, Akçağ Yayınları: 1/451

Huseyni

Müdavim
Cevap: 6. Bölüm - 11. FASIL: Hz. Peygamber'in Allah Yolunda Sefere Çıkmayı Geciktirenleri Azarlaması

Hz. Peygamber’in Bir Müfrezeye Gece Hareket Emri Vermesi

- Rasûlullah bir fırkaya gece yola çıkmayı emretti. Onlar

“Ey Allah’ın Rasûlü! Biz gece mi çıkalım, yoksa sabaha kadar kalalım mı?” diye sordular. Hz. Peygamber

“Geceyi cennet bahçelerinden birinde geçirmek istemiyor musunuz?”
dedi.[1]

[1] Beyhaki, IX/158.

Muhammed Yusuf Kandehlevi, Hayatu’s-Sahabe, Akçağ Yayınları: 1/452

Huseyni

Müdavim

Hz. Ömer’in, Muaz b. Cebel’i Sefere Geç Kaldığı İçin Kınaması

- Hz. Ömer bir ordu gönderdi. İçlerinde Muaz b. Cebel de vardı. Onlar gittikten sonra Hz. Ömer, Muaz’ı Medine’de gördü ve

“Sen niçin gitmedin” diye sordu. Muaz

“Cumayı kıldıktan sonra çıkmak istedim!” dedi. Hz. Ömer

“Sen Rasûlullah’ın “Allah yolunda yarım günlük bir yürüyüş, dünya ve dünya içindekilerin hepsinden daha hayırlıdır” buyurduğunu işitmedin mi?” dedi.
[1]

[1] İbn Ravehey; Beyhaki, Kenzü’l- Ummal, II/239.
Muhammed Yusuf Kandehlevi, Hayatu’s-Sahabe, Akçağ Yayınları: 1/452