"Güzel gören güzel düşünür.Güzel düşünen hayatından lezzet alır."

harp

Well-known member
"Güzel gören güzel düşünür.Güzel düşünen hayatından lezzet alır."

[FONT=verdana,sans-serif]Genç bir çift, yeni evlerine taşınmışlar. Sabah kahvaltı yaparlarken, komşusu da çamaşırları asıyormuş. Kadın kocasına [/FONT]
[FONT=verdana,sans-serif]" Bak, çamaşırları yeterince temiz değil, çamaşır yikamayı bilmiyor, belki de doğru deterjanı kullanmıyor. " demiş. [/FONT]
[FONT=verdana,sans-serif]Kocası ona bakmış, hiç bir şey söylememiş, kahvaltısına devam etmiş. Kadın, komşusunun çamaşır astığını gördüğü her sabah aynı yorumu yapmaya devam etmiş.[/FONT]
[FONT=verdana,sans-serif]
Bir ay kadar sonra, bir sabah, komşusunun çamaşırlarının tertemiz olduğunu gören kadın çok şaşırmış, 'Bak' demiş kocasına
[/FONT]
[FONT=verdana,sans-serif]"Bizim komşu çamaşır yıkamayı öğrendi sonunda,merak ediyorum,kim öğretti acaba?"
[/FONT]
[FONT=verdana,sans-serif]Kocası: "Ben bu sabah biraz erken kalkıp penceremizi sildim" diye cevap vermiş[/FONT]
[FONT=verdana,sans-serif].
[/FONT]
[FONT=verdana,sans-serif]Hayat ta böyle değil mi?..[/FONT][FONT=verdana,sans-serif]

[/FONT][FONT=verdana,sans-serif]Başkalarına bakarken gördüklerimiz, baktığımız pencerenin ne kadar temiz olduğuna bağlıdır. Birine su-i zan etmeden ve onu eleştirmeden önce,hemencecik karar verip yargılamadan önce[/FONT][FONT=verdana,sans-serif] [/FONT][FONT=verdana,sans-serif]zihni durumumuza bakmak ve "güzel ve iyi" olanı görmeye hazır olup olmadığımızı farketmek güzel bir fikir olamaz mı?...[/FONT]
[FONT=verdana,sans-serif] [/FONT]
[FONT=verdana,sans-serif]Üstad Bediüzzaman Said Nursinin dediği gibi[/FONT]
[FONT=verdana,sans-serif]"Güzel gören güzel düşünür.Güzel düşünen hayatından lezzet alır." [FONT=verdana,sans-serif] [/FONT]
[/FONT]