Hayatıma Yön Veren Ayet Hud Suresi 112.Ayet..

teblið

Vefasýz
Hayat işte ;İmtihanımızın dünyalık adı;Yaşadığınızın her anın bir hesabı olduğunun bilincini yaşadığınız her gün ,her an her salise daha iyi anlıyor ve tecrübe ediyorsunuz;Her insanın hayata dair dönüm noktaları vardır,Kalben unutamadığı ,mana alemine adeta kalemle değilde çiviyle yazılan yok yok kazılan dönüm noktaları;

Evet benimde hayatıma yön veren hayat gemimin rotasını sıratal mustakiyme çeviren o muhteşem ayet i ilk duyduğum gün yaşantımda ağır taşların yerine oturmasına vesile oldu;

Nur cemaatine mensup kardeşlerimiz bilirler ;Haftalık sohbetlerin önemini ve güzelliğini;esasen her bir ders farklı hayr pencereleri açar susamış ruhlarda;Adeta çağlayan bir pınar misali çevresindeki güllere hayat bahşeder..

Fakülteden bir arkadaş haftasonu İstanbul Karaköyde nur cemaatine mensub tüm meşreblerin ortaklaşa hazırladıkları uhuvvet konulu sohbetten bahsedip davet etmişti benide;Çok heveslenerek gitmiştim o gun;Galata köprüsünden geçerken belirlenen adrese yaklaştıkça kalp atışlarımında adımlarımdan daha hızlı olduğunu hissetmiştim,,Öyleye cemaatin önde gelen ağabeylerinden birebir ders dinlemek ayrı bir heyecandı bizler için;

Ve talabeler yerini almıştı..Sessizlik hakim o anda;ve o sessizliği İlahi Kelamın nuru yla güzellikler ve nurlar sarmaya başlamıştı gönülleri ;

Uhuvet ve islamda güzel ahlak konusuna yavaş yavaş girmeye başladılar hocalarımız;Ve beni benden alan o muhteşem ayet

HUD SURESİ 112.AYETİ CELİLE;

Ey Muhammed! Sen, beraberindeki tövbe edenlerle birlikte emrolunduğun gibi dosdoğru ol. Aşırı gitmeyin, doğrusu Allah yaptıklarınızı görür

Evet dosdoğru ol ;bu mubarek emr-i İlahi beynimde yankılanmaya başlamıştı;Cenabı Allah doğruluğu emretmişti..Bizden ne istiyordu acaba Mevla;oysaki biz şehadet etmiş namaz kılıp oruç tutan Müslümanlardık ;yeterli değimliydi acaba imanımızın kanıtına;Düşünceler girdbabına girmiştim artık günlerce;

Ve şu hadisi şerifle kapalı kapıları aralamaya başladım elh;

(Ben güzel ahlakı tamamlamaya geldim )

evet ahlaken doğru olmak,sanırım en önemli si buydu.Doğruluk ve dürüstlük neydi acaba? Dürüstlük, sözlüklerde “ahlaki ve etik kaidelere bağlılık, sağlam ahlaki karakter, sözünde ve davranışlarında doğruluktan ayrılmamak” şeklinde tanımlanmaktadır. Dürüstlük, huzurun ve kendiyle barışık olmanın, kısacası mutluluğun bir gereğidir.

Bu ayette Resulullah’a “beni ihtiyarlattı” dedirtecek kadar zor gelen nokta, dosdoğru olma emrinin asıl kendisiyle ilgili olan kısmından ziyade, ümmetiyle ilgili olan kısmıdır.

Zira ayette “seninle beraber tövbe edenler de” (seninle beraber dosdoğru olsun) denilmek suretiyle, müminlerin de aynı emre muhatap oldukları belirtilmektedir. Nitekim, istikamet (doğruluk/dürüstlük) kadar yüksek bir makam olmadığı gibi, onun kadar da zor hiçbir emir yoktur.

Efendimiz, Allah’ın kendisine yüklediği bütün görevleri kusursuz yerine getirme azmi ve gayreti içindeydi. Şartlar ve ortam elverişli olmamakla beraber, yüklendiği davanın büyüklüğüne yakışır anlamda, mevcut yetenek ve imkânlarını sonuna kadar kullanmıştır. Cenâb-ı Hak, ilgili ayetle kendi peygamberinden ve ona uyan müminlerden bunun devamını istemektedir

Bir derste hocam bir gün bize şöyle hitap etti;Kuranı kerimi daha iyi anlamanız için o ayetin size özel olarak indiğini düşünün ve tefekkür edin;İnanın hayatınıza daha çabuk yerleştirirsiniz bu emri ilahiyi;

Ve öğrendiğim ayetle hayatımdaki doğru bildiğim oysaki yanlışlar çamurunda debelendiğimi fark etmekle başladım işe;

Örnek mi?

Önceleri benim gibi düşünmeyen insanlara karşı çok sert ve eleştirel çıkışlarım olurdu ..Bunun yanlış olduğunu hizmette tebliğin ilk anahtarının SABIR olduğunu öğrendim;

Bir yanlış daha alie yakınlarımızın İslami kaidelere uymayanlarla direk olarak irtibatı kesip men ediyordum hayatımdan;Bu yanlışıda fark edip Hidayetin anahtarının Allah’ın (c.c) elinde olduğunu zamanı gelince beklide o inanmayan kula iman nasip olabileceğini anladım..Ve hz ibrahimin(as) yaşlı yahudiyle olan kıssası beni çevirmişti bu yanlışımdan vede tabiî ki Efendimizin (sa) aile yakınlarıyla olan münasebeti ve en öenmlisi Şura suresi ;(Hidayetin anahtarı Allah ‘ın (c.c.) elindedir..dilediğine imanı nasip eder;

Bu yanlışımdanda dönmüştüm;

Bir örnek daha islamın bir bütün olduğunu unutan zavallı ben; benim gibi düşünmeyen diğer cemaatlere karşı öfke ve kin beslerdim önceleri;Sonra anladımki bu münafıkların fitne oyunu düşmemeliydim;Farklılık ümmetin zenginliği hadisini öğrenince ben yanlışımdan dönmüştüm elh;

Doğruluk doğruluk doğruluk;;
Hala aramaktayım yanlışlıklarla dolu olan mana hayatımı ıslahı için uğraşan ben size şu soruyu yöneltiyorum..;

SİZCE DOĞRULUK NEDİR? BİZ NASIL DOSDOĞRU OLABİLİRİZ ;

.

Muvahhid1

Well-known member
Cevap: Hayatıma Yöne Veren Ayet Hud Suresi 112.Ayet..

Müslümanlığın özünde doğruluk yatar .. Bu yüzden dınımızde çoğunlukla hak, dürüstlük , doğruluk üzerinde durulur. .Efendimizn, kendisinden nasıhat almak için gelen bı sahabıyee; Allah'a inandım de,sonra dosdoğru ol demesi, dinimizin doğruluğa ne kadar önem verdiğini gösterir.. Doğru ve dürüst olmayan ınsan yalancıdır .. Yalan söyleyen kişiyi ne insan sever ne de Allah sever.. Bu yüzden peygamberimizin ;Bizi aldatan, bizden değildir. hadisini hatırdan çıkarmamak gerekır.

teblið

Vefasýz

Doğruluk bir nevii sıddıkların ahlakı;

Vefa ,ihlas ,sadakat ,infak,sebat ,haya emanet doğruluğu kanıtlayan meziyetler;

Doğruyu bulma adına;soruyorum..

Diyelimki infak edeceksiniz ;sizin için o kulun fakir olması yeterlimidir;yoksa hem fakir hemde imanlı oluşunamı dikkat edip sadakanızı verirsiniz?

topraktoprak

Well-known member

Dosdoğru Olmak...Allah'u Teala'nın İstediği İstikamette Olmak ve O İstikamet Üzerinde Kalabilmek Gerçekten Zor Bir İştir...
Şeytan İnsanları Allah'u Teala'nın Yolundan...İstikametten Ayırmak İçin Gerek Sağdan..Gerek Soldan...Gerek Arkadan...Gerekse Önden Yaklaşarak Vesvese Verir...Vermeyi de Kıyamete Kadar Sürdürecektir...

Bizler Namazlarımızda Günde En Az 40 Kez Fatiha Suresini Okuruz...Bu Surede “Bizi Dosdoğru Yola İlet” İfadesini Kullanırken Aslında Şunu Demek İstiyoruz...

”Ey Rabbim! Bizi Dosdoğru Yol Üzerinde Sabit Kıl,Devamlı Olalım...Ayaklarımızı Kaydırma,Hidayet Üzere,Dosdoğru Yol Üzere Olalım”...

Dosdoğru Olmak Doğru Olmaktan da Öte Bir Anlam İfade Ediyor...Dosdoğru Olduğunu Veya O Yol Üzerinde Olduğunu İfade Eden Kimselerin Sahip Olması Gereken Özellikler Olmalıdır...

Dosdoğru Olmanın Yolu Vahye Sarılmaktan Geçer...

Sen, Sana Vahyedilene Sımsıkı Sarıl...Şüphesiz Sen, Dosdoğru Yoldasın.43/Zuhruf-43

Peki Dosdoğru Olmak İçin ve Dosdoğru Olup Olmadığımızı Anlamak İçin Kendimizde Ne Gibi Özellikler Aramalıyız ?

İşte Cevabı....

Dosdoğru Olmak İçin Vahye Kulak Vermek Gerekir...

Dosdoğru Olmak İçin Hayatımızda Zikzakların Olmaması Gerekir...

Dosdoğru Olmak İçin İlkelerimizden Taviz Vermemiz Gerekir...

Dosdoğru Olmak için Peygamberin (Sallalahu Aleyhi ve Sellem)Yoluna Sımsıkı Sarılmamız Gerekir

Dosdoğru Olmak İçin Allah’u Teala'nın Çizdiği Sınırlara Riayet Etmemiz Gerekir...

Dosdoğru Olmak İçin Yaşantımızda ve Kararlarımızda Adil Olmamız Gerekir...

Dosdoğru Olmak İçin Sevgimizi ve Buğzumuzu Allah'u Teala İçin Yapmak Gerekir...

Dosdoğru Olmak İçin Kur’an’ı Kerim le...Peygamber Efendimizin (Sallalahu Aleyhi ve Sellem) Sünnet-i Seniyeleriyle İrtibatımızı Koparmamamız Gerekir

Dosdoğru Olmak İçin Birr-İyilik-Ma’ruf Üzerinde Olmamız Gerekir...

Dosdoğru Olmak İçin Şekilsel Anlamdaki İbadetlerimize Dikkat Etmek Gerekir...

Dosdoğru Olmak İçin Yaşantımız Allah’u Teala'nın Rızasına Uygun Olması Gerekir...

Gerekir...Gerekir...Gerekir...Gerekenleri Ne Yazmaya Kalemler Yeter...Nede Kelimeler...Cümleler Yeter...

Ey Nefsim Sözlerim Öncelikle Sanadır Unutma Bunu Sakınnn....

teblið

Vefasýz

Allah (c.c) razı olsun toprak toprak hocam..O kadar mühim konulara dikkat çekmişsiniz ki çok teşekkür ediyorum..

Özetle bu kurallar nefse zor gelse de,nefsin ıslahı için ve dosdoğru olabilmek adına itaat etmemiz gereken mühim konular..