Vecize Analizi 37 : Namazn Manası

Huseyni

Müdavim
"Namazın mânâsı, Cenâb-ı Hakkı tesbih ve tâzim ve şükürdür. Yani, celâline karşı kavlen ve fiilen Sübhânallah deyip takdis etmek; hem, kemâline karşı lâfzen ve amelen Allahu ekber deyip tâzim etmek; hem, cemâline karşı kalben ve lisanen ve bedenen Elhamdülillâh deyip şükretmektir.

Demek, tesbih ve tekbir ve hamd, namazın çekirdekleri hükmündedirler. Ondandır ki, namazın harekât ve ezkârında, bu üç şey her tarafında bulunuyorlar. Hem ondandır ki, namazdan sonra, namazın mânâsını tekid ve takviye için, şu kelimât-ı mübareke, otuz üç defa tekrar edilir; namazın mânâsı şu mücmel hülâsalarla tekid edilir."

Dokuzuncu Söz

Anladıklarımızı paylaşmaya devam ediyoruz.

-SORULAR-

* "SUBHANALLAH ELHAMDULILLAH ALLAHUEKBER" bu¨3 mubarek kelime namazin her tarafinda bulunuyor.Bu nasil olur ?

* Sübhanallah, Elhamdülillah ve Allahuekber ne demektir ?

* Neden Allahın celaline karşı Sübhanallah, kemaline karşı Allahu ekber ve cemaline karşı Elhamdülillah la mukabele ediyoruz ?

* Namazda bunlar fiilen, kavlen, kalben, lisanen ve amelen nasıl gerçekleşiyor ?

Lemalar_

Active member
Cevap: Güncel Dersimiz - "Namazın mânâsı, Cenâb-ı Hakkı tesbih ve tâzim ve şükürdür."

Benim burda dikkatimi çeken sey "bu üç şey her tarafında bulunuyorlar" cumlesi.

Yani "SUBHANALLAH ELHAMDULILLAH ALLAHUEKBER" bu¨3 mubarek kelime namazin her tarafinda bulunuyor.

Bu nasil olur ?

Namazda baska dualar ve sureler okurken, bu 3 lafzin namazin her tarainda bulunmasi nasil oluyor?

teblið

Vefasýz
Cevap: Güncel Dersimiz - "Namazın mânâsı, Cenâb-ı Hakkı tesbih ve tâzim ve şükürdür."

Evet bismillah deyip başlamak gerek..Çoook derin bir mevzu..Nerden başlsak diye düşünüyor insan,böylesi muhteşem bir ibadetin önemini anlatmak üzere;

Şunu hemen belirtmek istiyorum ;Bir dönem semavi dinleri araştırırken bir çok ibadetimizin diğer semavi dinlerdede var olduğunu fark etmiştim..Mesala oruç örtü sadaka hacc vs.Yanlız NAMAZ ibadet biz müslümanlara has bir ibadet Hz peygambere has bir güzellik olduğunu farkedip şükretmiştim elh..;

evet namaz

, Hz.Peygamber’(sav); dinin direği, müminin miracı, gözümün nuru ve cennetin anahtarı diyerek, bu önemli ibadete dikkat çekmektedir. Allah Resulü (s.a.v.) sözleriyle din binasının direği olan namazın önemini dile getirdiği gibi, hayatı ile de; namaz namaz diye inleyerek ümmetinin de bu muhteşem ibadete hak ettiği önemi vermeleri için elinden geleni yapmıştır.

Namaz bir saygıdır bir sevgi gösterisidir,teslimiyettir Yaradana..iltica etmektir Rahmana ,tevhidi tasdiklemektir,bedeni ve ruhi temizliktir ve en önemlisi kulluğungöstergesidir.. ;

evet işte dersin sorusuda sanırım kulluğun göstergesi hususunda örtüşüyor.
.
Namazın mânâsı, Cenâb-ı Hakkı tesbih ve tâzim ve şükürdür."

aslında üstad hz'leri bu konuyu çok güzel açıklamışlardır;

İbâdetin mânâsı şudur ki: Dergâh-ı ilâhîde abd, kendi kusurunu ve acz ve fakrını görüp Kemal-i rububiyetin ve Kudret-i Samedaniyyenin ve Rahmet-i ilâhiyyenin önünde hayret ve muhabbetle secde etmektir. Yâni rubûbiyetin saltanatı, nasılki ubudiyeti ve itaati ister; rububiyetin kudsiyeti, pâklığı dahi ister ki: Abd, kendi kusurunu görüp istiğfar ile ve Rabbını bütün nekâisten pâk ve müberra ve ehl-i dalâletin efkâr -ı bâtılasından münezzeh ve muallâ ve Kâinatın bütün kusurâtından mukaddes ve muarrâ olduğunu; tesbih ile Sübhanallah ile ilân etsin.

Hem de rubûbiyetin Kemal-i kudreti dahi ister ki: Abd, kendi za'fını ve mahlûkatın aczini görmekle Kudret-i Samedâniyyenin âzamet-i âsârına karşı istihsan ve hayret içinde Allahü Ekber deyip huzû ile rükûa gidip ona iltica ve tevekkül etsin.

Hem rubûbiyetin nihayetsiz hazine-i rahmeti de ister ki: Abd, kendi ihtiyacını ve bütün mahlûkatın fakr ve ihtiyacatını sual ve dua lisanıyla izhar ve Rabbının ihsan ve in'âmâtını, şükür ve sena ile ve Elhamdülillah ile ilân etsin. Demek, namazın ef'âl ve akvâli, bu mânâları tazammun ediyor ve bunlar için taraf-ı ilâhîden vaz'edilmiştirler.

Evet bizede bu güzel nasihatler ve izahatlerden nasiplenmek düşüyor inşl..

Dersi başlatan hüseyni hocamızdan iştirak eden mümin kardeşlerimden Allah (c.c.) razı olsun..

,

teblið

Vefasýz

Bilmiyorum hakkım varmı yönetici değilim ama konuyu (GÜNCELLEME )etmek istiyorum..yüreğim ilmi derslerin kayıp gitmesine razı değil.. ben dersi arada kaynatırıp sabote ettirmeyeceğim;

GÜNCELLEME..

Huseyni

Müdavim

"Namazın mânâsı, Cenâb-ı Hakkı tesbih ve tâzim ve şükürdür. Yani, celâline karşı kavlen ve fiilen Sübhânallah deyip takdis etmek;

Namaz Cenab-ı hakkı tesbih etmek;
Onu her türlü kusur ve noksandan tenzih edip takdis etmek.
Rabbim Sen de hiç bir kusur eksiklik yok.
Beşeri ve hayvani ve nebati kusur ve eksiklikler, acizlikler, ihtiyaçlar, elemler senden fersah fersah uzaktır.

Namazın rükunlarını düşünelim.
Niyetle başlayan yolculuğumuz;
tekbirle, kıyamla, kıraat ile, rüku ile, secde ile ve Mirac yolculuğunda
Efendimiz ASM İLE Allah cc. arasında geçen o mükaleme ile bitiyor, hitama eriyor.

Hangi beşer, nesne, nebat ya da hayvanat var ki karşısına geçip,
Ona ibadete niyet edilsin,
Onun karşısına çıkacağım diye temizlenilsin,
Ona ibadet edeceği yer temizlensin,
Onun hoşlanacağı şekilde giyinilsin,
Onun istediği vakitte karşısına çıkılsın,
Onun istediği yöne dönülsün,
Onun istediği şekilde yüceltilsin,
Onun istediği dillle konuşulsun,
O istiyor diye eğilip kalkınsın,
O istiyor diye her hareketinde Onu yüceltici sözler söylenilsin,
O istiyor diye herşeyinden geçip yerlere alnı sürülsün ?

Allahtan başka bunların yapılabileceği birşey daha var mıdır ?

Evet ibadet eksiksiz olana yapılır.
Kusuru olmayana, ihtiyacı olmayana ibadet edilir.
Herşeye gücü yetene,
varlığı hiç birşeye muhtaç olmayan,
herşeyin varlığı kendisine ihtiyaç duyulan bir Zata ancak ibadet edilir.
Uyuyup unutanlara,
faaliyetlerine yaratılışından gelen özellikler nedeniyle ara verenlere ibadet edilmez;
daimi faal olana ibadet edilir.
Doğmuşa ve doğurana ibadet edilmez;
Ehad ve Samed olana, varlığı için doğma ve doğurma ihtiyacı olmayana ibadet edilir.
Binlerce, milyonlarca, milyarlarca benzeri olana ibadet edilmez;
her yönden benzersiz,
zaman ve mekandan kayıtsız olmasıyla birlikte,
her türlü zaman ve mekan kontrolünde olan bir Zata ibadet edilir.

Allah Sameddir; varlığı için hiç birşeye ihtiyaç duymaz ve herşey varlığı için Onun varlığına muhtaçtır.

Allah Ehaddir, her varlıkta birliğinin mührü bulunur.

Allah doğmamış doğrulmamıştır.

Allaha uyku, açlık, yorgunluk gibi şeyler arız olmaz.

Allah her türlü kusur ve noksandan beridir, Sübhan dır...

Namaz da ancak böyle birine karşı kılınır. "İyyakenabüdü ve iyyakenesteıyn." "Ancak sana ibadet eder ve ancak senden yardım dileriz" Fatiha suresinde buyurulduğu gibi...

teblið

Vefasýz

Rabbi Rahman (c.c) razı olsun hocam ..hakikaten çok güzel yorumladınız;velhasıla;

Namaz tartışmasız biçimde İslam dininin temelidir.
Namazın miraçta emredilmesi Allah'ın müslümanlara verdiği özel bir nimettir.
Ger­çek ve hakiki namazda kul, Miracın hikmetlerine yaklaşır

Ukbaa

Well-known member

Benim burda dikkatimi çeken sey "bu üç şey her tarafında bulunuyorlar" cumlesi.

Yani "SUBHANALLAH ELHAMDULILLAH ALLAHUEKBER" bu¨3 mubarek kelime namazin her tarafinda bulunuyor.

Bu nasil olur ?

Namazda baska dualar ve sureler okurken, bu 3 lafzin namazin her tarainda bulunmasi nasil oluyor?

Namaza başlarken ilk iftidah tekbiriyle yani Allahu Ekber kelimesiyle başlıyoruz. Sadece sabah namazının sünnetini düşünelim. Bu 2 rekatta toplam 11 tane Allahu Ekber kelimesi var. Tahiyyatı da sayarsak 3 tane elhamdülillah (Fatiha suresi), rukû, secde ve sübhaneke suresiyle toplam 7 tanede Sübhanallah kelimesi mevcut. Bu 3 kelime namazın çekirdeği olması hasebiyle namazın her tarafında bulunuyor ve manasını kuvvetleştirmek, sağlamlaştırmak için sonunda da 33 defa söyleniyor.

heysem

Well-known member

Bismillahirrahmanirrahim

Namaz mümini bulundugu halden ve ortamdan alan ve bambaska bir hissiyata bürünmesine ve ihlas ve samimiyeti dercesinde yükselmesine ve ulasmak istedigi kavusmayi arzuladigi Habibiyle bulusmasina sebep olan cok ehemmiyetli bir ibadettir.
Namazdaki hareketler ve tasidiklari manalarda cok önemlidir.

Namaza baslarken tekbir getirmek icin ellerimizi actigimizda sag el ahireti , sol el ise dünyayi temsil eder. Ve ellerimizi kaldrmak ise dünya ve ahiret ilgisini elden cikarip arka tarafa atmak ve her ikisylede büyüklenmeyi yok etmek anlamini tasir .
ALLAHU EKBER diyerek asil büyüklük sahibi olan Rabbimize yönelmis oluruz .Okudugumuz dua ve surelerdede namazin her bölümünde Rabbimizi tesbih etmis oluyoruz .

Ruku ise egilmek demektir .ALLAHA sayginin , onun büyüklügünü itiraf etmenin fiili seklidir. Insan izzet sahibi ve degerli bir varliktir . Baska fani varliklar karsisinda egilmek yakismaz. Ama ALLAHin huzurunda egilip kullugunu sadece ve sadece ona gösterir, onun yüceligini dile getirir ve dogruldugu zamanda sükrünü dile getirirki namaz tesbihlerinden bunu anlayabiliz .

Secde ani ise Rabbimize en yakin oldugumuz andir ki mirac gecesi efendimiz Rabbimize yakinliginin en son noktasini yasamistir . Biz insanlarda secdede bir mirac yasiyoruz insALLAH , Cünkü rabbimize en yakin oldugumuz nokta secde ki ordada yine RABBIMIZI her türlü eksiklikten ve noksanliktan münezzeh oldugunu dile getirir ve hemen akabinde tekbirlerimizi sunariz .

Böylece namazin her rekatinda ve bölümlerinde , Subhanallah , Elhamdulillah , Allahu ekber tesbihlerini görebiliz.

Kurani kerimdede buyruldugu gibi Yerdeki ve gökteki bütün varliklar ALLAHI tesbih eder. (isra suresi)
yani kainattaki her sey kendi dilleri ile ona ibadet eder, Namazda bütün ibadet sekillerini iicinde toplar .

etrafimiza söyle bir bakinca daglarin kiyamda oldugunu , hayvanlarin rukuda , bitkilerin ise kökleriyle besinlerini topraktan aldiklari icin baslari asagida olmasi yönünden secdede oldugunu müsahede edebiliriz . Bütün hersey ibadet ve taaate hal dili ile ALLAHI tesbih ederler .

Bizlere bu sonsuz güzellikleri bahseden Rabbimize hamd olsun . Namazlarimizi hakiki anlamda kilmamizi cümlemize nasip eylesin insALLAH .

La-Tahzen

Well-known member

Yani, celâline karşı kavlen ve fiilen Sübhânallah
kemâline karşı lâfzen ve amelen Allahu ekber deyip tâzim etmek
cemâline karşı kalben ve lisanen ve bedenen Elhamdülillâh deyip şükretmektir.

Yarattığı her masnuatta bir mükemmellik var..pirenin midesini tanzim etmesinden tutun da ecram-ı ülviyeye kadar her şeyi en ince ayrıntısına kadar düşünüp de Haketmiş..

Kainatta şuda neden yaratıldı diyebileceğimiz hiç bir şey yok..herşey mükemmel ve kusursuz şekilde insanın gözünün önünde.. hatta gözünün göremediği yerde bile akla hayale gelmez sanatları var Rabbimin..
İnsanın aklı bu mükemmeliğe dar geliyor o zaman kalbi devreye giriyor ve gayr-i ihtiyari ALLAHUEKBER, SUBHANALLAH, ELHAMDÜLİLLAH sadaları dilden dökülüyor..

Bu kusursuzluk bu mükemmelik bu kemaliyet karsısında insan acizliğini zayıflığını anlıyor..bütün bu yaratılmışlara karşı bu fakirlikle nasıl onlara karşı külli bir şükür yapabilirim diyenlere işte NAMAZ...hem külli şükür hemde ruhun nefes alabildiği tek pencere NAMAZ..

Huseyni

Müdavim

"Namazın mânâsı, Cenâb-ı Hakkı tesbih ve tâzim ve şükürdür. Yani, celâline karşı kavlen ve fiilen Sübhânallah deyip takdis etmek; hem, kemâline karşı lâfzen ve amelen Allahu ekber deyip tâzim etmek; hem, cemâline karşı kalben ve lisanen ve bedenen Elhamdülillâh deyip şükretmektir.

Sübhanallah, Elhamdülillah ve Allahuekber ne demektir ?
Neden Allahın celaline karşı Sübhanallah, kemaline karşı Allahu ekber ve cemaline karşı Elhamdülillah la mukabele ediyoruz ?
Namazda bunlar fiilen, kavlen, kalben, lisanen ve amelen nasıl gerçekleşiyor ?

Kıymetli yorumlarını esirgemeyen kardeşlerimizden Allah ebeden razı olsun.
Allah cümlemizi namazın manasına vakıf olanlardan eylesin, amin.

Eddaî2

Well-known member

Sübhanallah, ne demektir ?

Sübhanallah: Cenab-ı Hakkın her türlü kusur ve noksandan uzak olduğunu ve bütün üstün sıfatların Ona ait olduğunu söylemek, Onu tesbih etmek. Eneyi bir vahid-i kıyasi yapıp Rabbinin büyüklüğü ve üstünlüğü, kusursuzluğu karşısında kendi eksikliğini, acizliklerini ve kusurlarını anlamak, görmek demektir. Veysel Karani ra. duasında buyurduğu gibi:

Allah’ım! Sen benim Rabbimsin, ben ise Senin bir kulunum.

Sen herşeyi yaratan Hàlık’sın, ben ise Senin bir mahlûkunum.

Sen rızık veren Rezzâk’sın, ben ise Senin rızkınla beslenen bir merzûkunum.

Sen mülk sâhibi Mâlik’sin, ben ise Senin kölen olan memlüküm.

Sen gerçek izzet sahibi olan Azîz’sin, ben ise âciz ve zelilim.

Sen hazîneleri bitmeyen zenginlik sahibi Ganî’sin, ben ise Senin ihsanına muhtaç fakr-ı mutlak içinde bir fakirim.

Sen gerçek hayat sahibi Hayy’sın; ben ise, Senin hayat verişin olmasa, bir ölüyüm.

Sen varlığı ebedî olan Bâkî’sin, ben ise gelip geçici bir fânîyim.

Sen sonsuz izzet ve şeref sahibi Kerîm’sin, ben ise zillet ve kötülükler içinde bocalayan bir leîmim.

Sen sonsuz ihsan sahibi Muhsin’sin, ben ise günah ve kötülük işleyen bir âsiyim.

Sen günahları bol bol bağışlayan Gafûr’sun, ben ise bir günahkârım.

Sen sonsuz azamet ve büyüklük sahibi Azîm’sin, ben ise küçük ve değersiz bir hakîrim.

Sen gerçek kudret ve kuvvet sahibi Kavî’sin, ben ise sınırsız acz içinde bir zaifim.

Sen bağış ve ihsanı veren Mu’tîsin, ben ise lûtuf ve ikramına muhtaç bir dilenciyim.

Sen her türlü zarar ve korkudan uzak Emîn’sin, ben ise maddî ve mânevî korkular içinde biriyim.

Sen cömertlik sahibi Cevâd’sın, ben ise Senin cömertliğine muhtaç bir miskinim.

Sen kullarının duâlarına cevap veren Mucîb’sin, ben ise ise Sana yalvaran duâcıyım.

Sen şifâ veren Şâfî’sin, ben ise türlü türlü dertlere mübtelâ bir hastayım.

Öyleyse ise Sen benim günahlarımı affet, hatâlarımı bağışla, hastalıklarıma şifâ ver,

ey bütün kemâl sıfatlarla muttasıf olan ,
ey her şeye bedel,her şeye yeten Kâfi,
ey mahlûkatını besleyip büyüten ve mânilerini def’ eden Rab,
ey va’dini mutlaka yerine getiren Vâfi,
ey kullarına pek şefkatli olan Rahîm, ey maddî ve mânevî hastalıklara şifa veren Şâfî,
ey ikram ve ihsânı bol olan Kerîm,
ey belâ ve musîbetleri def’ edip âfiyet veren Muâfi!

Benim bütün günahlarımı bağışla, her türlü hastalığa karşı bana âfiyet ver, beni ebediyen rızâna mazhar eyle. Bunu rahmetinle ihsân eyle ey Erhame’r-Râhimîn.

Muvahhid1

Well-known member

Sübhanallah ne demektir ?.

Evet her bir bitki, pek çok lisan ile Sani'lerini öyle gösteriyorlar ki; ehl-i dikkati hayretlerde bırakır ve bakanlara "Sübhanallah! Ne kadar güzel şehadet ediyor!" dedirtirler.

Burda da kullanıldığı gibi , hoşumuza giden bir şeye ne kadar güzel yapılmış diyerek Yaratanı ve yaratılanı övmek için Sübhanallah deriz.Yani yaratılan da Yaradanın sanatını gören biri Sübhanallah tabirini kullanabilir. Birde namazların ardından söyledığımz var ki oda Allahı övmek yüceltmek, her türlü noksandan münezzeh olduğunu dile getirmek içindir.

teblið

Vefasýz

Sübhanallah, Elhamdülillah ve Allahuekber ne demektir ?
Neden Allahın celaline karşı Sübhanallah, kemaline karşı Allahu ekber ve cemaline karşı Elhamdülillah la mukabele ediyoruz ?
Namazda bunlar fiilen, kavlen, kalben, lisanen ve amelen nasıl gerçekleşiyor ?

Kıymetli yorumlarını esirgemeyen kardeşlerimizden Allah ebeden razı olsun.
Allah cümlemizi namazın manasına vakıf olanlardan eylesin, amin.

Şu bir hakikkattir..Namaz 'da bir zikirdir özünde..Bir anış ,bir adanma ,bir dayanma ,iltica ,yönelme,buluşma konuşma,velhasıl bu liste uzar gider,

subhanallah ,elhamdullillah,Allahu ekber....zül celali övme tesbih ve zikirdir ..

Her şeyden münezzeh olan Mevla en güzel şekilde anılmalıdır.nitekim Ayeti celilede;

“En güzel isimler Allah'ındır. O isimlerle ona dua edin.” (Âraf Suresi,)

yine İlahi kelama yönelelim şu ayet namazın içindeki zikirlerin bir açıklaması değilmidir?

[ ayaktayken, otururken ve yan yatarken Allâh’ı anın.”]

evet neden mi subhannallah ;çünkü Rabbimizin azametine mutlak gücüne teslim olur ve zikrederiz SÜBHANALLAH....

Neden elhamdulillah;

çünkü;verdiği tüm niğmetlere şükrederiz ,hamd ederiz;çünkü bu da bir nevii övmektir yaradanı

neden Allahu ekber;

oda büyüklüğünün şanını tasdiktir kulunun yüreğinde..teslimiyettir ha keza yegane gücün karşısında...
Namaz ki; o, ALLAH karşısında kulun esas duruşunu temsil eden ibadetler mecmuasıdır. ALLAH'ın en büyük olduğunu itiraf ederek başlamayan bir ibadet, insanı kula kulluktan kurtarır yani şirk ateşine gimez o kul inşl;

velhasıl son olarak şöyle diyebiliriz;

'ALLAHu ekber! ' demekle, kula ve eşyaya kulluğu reddettiğimizi ifade etmiş olur ve O'na kulluğumuzu secdeyle zirvesine taşırız. İşte tekbirin insanı getirdiği son nokta bir aşk hareketi olan secdedir.

.)

ademyakup

Well-known member

Sübhânallah kelime-i kudsiyesi ise, Cenâb-ı Hakkı şerikten, kusurdan, noksaniyetten, zulümden, aczden, merhametsizlikten, ihtiyaçtan ve aldatmaktan ve kemal ve cemal ve celâline muhalif olan bütün kusurattan takdis ve tenzih etmek mânâsıyla, saadet-i ebediyeyi ve celâl ve cemâl ve kemâl-i saltanatının haşmetine medar olan dâr-ı âhireti ve ondaki Cenneti ihtar edip delâlet ve işaret eder.........Asa-yı Musa | Birinci Kısım | 47-48

Biz ve kainattaki herşey ise naks,kusur,noksan,hastalık,tahrip,ölüm,uyumak gibi noksan sıfatlarla içiçeyiz.Allah bunlardan ve daha sayamadığımız kemal,cemal ve celaline uygun düşmeyen tüm eksiklerden münezzehdir.Bunun için SubhanAllah diyoruz..

Herşey O'nu tesbih eder buyuruluyor Kur'anı Azimüşşanda ......O halde herşey lisanı haliyle SubhanAllah diyor.Çünkü eksiklikler,kusurlar ve noksanlıklar olduğu için...O halde her nereye baksan herşey lisanı haliyle Allahı takdis etmek manasında SubhanAllah diyerek TESBİH EDİYOR.

şİMDİ ETRAFA bakınız..SubhanAllah tesbihini işitiyor musunuz?

ademyakup

Well-known member

İ'lem eyyühe'l-aziz! Sübhanallah ve Elhamdü lillâh cümleleri Cenab-ı Hakkı celâl ve cemal sıfatlarıyla zımnen tavsif ediyorlar. Celâl sıfatını tazammun eden Sübhanallah, abdin ve mahlûkun Allah'tan baid olduklarına nâzırdır. Cemal sıfatını içine alan Elhamdü lillâh, Cenab-ı Hakkın rahmetiyle abde ve mahlûkata karib olduğuna işarettir. Meselâ, biri kurb, diğeri bu'd olmak üzere, bize nâzır, şemsin iki ciheti vardır. Kurb cihetiyle, hararet ve ziyayı veriyor. Bu'd cihetiyle, insanların mazarratlarından tâhir ve sâfi kalıyor. Bu itibarla insan şemse karşı yalnız kabil olabilir, fâil ve müessir olamaz. Kezalik -bilâ teşbih- Cenab-ı Hak rahmetiyle bize karib olduğu cihetle ona hamd ediyoruz. Biz ondan uzak olduğumuz cihetle Onu tesbih ediyoruz. Binaenaleyh, rahmetiyle kurbuna bakarken hamdet. Ondan baid olduğuna bakarken tesbih et. Fakat her iki makamı karıştırma. Ve her iki nazarı birleştirme ki, hak ve istikamet mültebis olmasın. Lâkin iltibas ve mezc olmadığı takdirde, her iki makamı ve her iki nazarı hem tebdil, hem cem edebilirsin. Evet, Sübhanallahi ve bihamdihî her iki makamı cem eden bir cümledir. http://www.risaleara.com/oku.asp?id=2391&a=sübhanallah

ademyakup

Well-known member

Şecere-i hilkatin semeresi ve kuvvet ve ihtiyarca esbabdan üstün olan insan, terziliğin bütün kabiliyetlerini, bilgilerini cem edip dikenli bir şecerenin âzâlarına uygun bir gömleği dikemez. Halbuki, Sâni-i Hakîm herşeyin nemâsı zamanında pek muntazam, cedid ve taze taze gömlekleri ve yeşil yeşil hulleleri kemal-i sür'at ve sühuletle yapar, giydirir. Fesübhânallah! Evet, münezzehtir, herşeyin vücudu emrine bağlı olan Allah münezzehtir. Herşeyin içyüzü elinde bulunan Sâni münezzehtir. Bütün mahlûkata merci olan Sâni münezzehtir. http://www.risaleara.com/oku.asp?id=2317&a=sübhanallah

ademyakup

Well-known member

Evet, herbir nebat, herbir ağaç pekçok lisân ile Sâni'lerini öyle gösteriyorlar ki, ehl-i dikkati hayretlerde bırakır ve bakanlara "Sübhânallah! Ne kadar güzel şehâdet ediyor" dedirtirler.

Evet her bitki ve ot ve ağaçlar hal lisanıyle yani kusursuz yaratılışlarıyla SubhanAllah diyorlar.İnsanda diyor..melekde..havada..dağda..denizde...kısacası kainatda diyor Münezzehsin sen ya Rabbena..SubhanAllah...

ademyakup

Well-known member

.Kalbinde hayat bulunan bir insan, kâinata, âleme bakarken, idrâkinden âciz, bilhassa şu boşlukta yapılan İlâhî manevraları görmekle hayretler içinde kalır. İşte bu gibi hayret ve dehşetengiz vaziyetleri, ancak Sübhanallah cümlesinden nebean eden mâ-i zülâli içmekle o hayret ateşi söner. http://www.risaleara.com/oku.asp?id=2395&a=sübhanallah

Güneşin vaziyetine,yıldızların hallerine,samanyolundaki dehşetengiz faaliyetlere bakarak,onlarda görünen celali tecelli karşısında insan ağzı açık bir şekilde SÜBHANALLAH DİYEREK TESBİH EDİYOR..

Bu hârika yıldızlar, bu acîb güneşler, aylar, Senin mülkünde, Senin semâvâtında, Senin emrin ile ve kuvvetin ve kudretin ile ve Senin idâre ve tedbîrin ile teshîr ve tanzim ve tavzif edilmişlerdir. Bütün o ecrâm-ı ulviye, kendilerini yaratan ve döndüren ve idâre eden birtek Hâlıka tesbih ederler, tekbir ederler, lisân-ı hâl ile "SübhanAllah * AllahuEkber" derler. Ben dahi onların bütün tesbihâtıyla Seni takdîs ederim.

ademyakup

Well-known member
Elhamdulillah ise,

Bir insana ve diğer canlılara verilen en başta vücud nimeti,lisanı halleriyle elhamdulillah dediklerinin göstergesidir.Kainattaki herşey lisanı haliyle Saniine şükür ediyorlar,yani elhamdulillah diyerek..Hele o insanın atomlarını,hücrelerini konuştursak Elhamdulillah diyerek şükür ettiklerini göreceğiz..Çünkü verilen bütün vucud mertebeleri şükrü gerektirir.Biri size bir hediye verse hemen teşekkür edersiniz..Aynen öylede verilen bütün hediyeyi rahmaniyeye karşı eşşükrü lillah demeli..elhamdulillah ilede hamd etmeliyiz...Demek ki kainattaki herşey lisanı haliyle hamdın Allaha mahsus olduğunu ilan ediyor...ne mutlu ki bu manayı idrak edene...